Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 99
  1. #76
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    ΒΑΝΑ
    <<Εγώ προσωπικά είμαι μια χαρά στο γάμο μου. Είμαι παντρεμένη 18 χρόνια και δεν ασχολούμαι με γκομενικά ευτυχώς>>.
    Ισως αυτα που γραψω φανουν λιγο σκληρα,ωμα,ρεαλιστικα.
    18 χρονια γαμου.2-3 χρονακια σχεση=20 με 22 χρονια.
    Εισαι οντως καλα με το γαμο σου ,η απλα βολευεσαι,συμβιβαστηκατε και οι 2 στο γαμο σας και βαλτωσε?
    μηπως χρειαζεστε καμια ανανεωσουλα ?
    Η ΒΑΝΑ γενικα τι κανει?Σπιτι,παιδια,αντρας,ν οικοκυριο?
    Για τη ΒΑΝΑ την ιδια?Και δεν μιλαω περι γκομενικων?

  2. #77
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    SILIA
    XMMMM ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Ε???? ΩΡΑΙΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΤΣΙ...ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ??????
    Ετσι και ανοιξουμε καινουριο θεμα ,τοτε,δεν θα ειναι ομαδικη η ψυχοθεραπεια,αλλα,πανελλαδ ικη!

  3. #78
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    lenapiatsa, πιστεύω πως και συ το ξέρεις πως ο γάμος γενικά είναι βόλεμα... Οχι από οικονομικής απόψεως (τουλάχιστον εγώ δεν το είδα ποτέ έτσι, γιατι η δική μου δουλεία είναι καλύτερη απο του συζύγου) αλλά από συναισθηματικής. Νομίζω ακόμη πως ένας θυελλώδης γάμος προσφέρει μεγαλύτερη συναισθηματική ασφάλεια από μια ήρεμη σχέση. Ατομα σαν όλες εμάς που είμαστε ευαίσθητες και πάσχουμε από αγχώδεις διαταραχές δεν μπορούν εύκολα να επιβιώσουν στις δύσκολες συνθήκες μιας ερωτικής σχέσης. Είναι ανθυγιηνό.
    Σε μια ανώδινη ερωτική ανανέωση βέβαια κανείς δε λέει όχι. Αλλα και να μην είναι ερωτική η ανανέωση καλοδεχούμενη είναι. Δεν θα με χαλούσε για παράδειγμα να χάσω καμμιά εικοσαριά κιλά, να κάνω shopping therapy, να ανακαινίσω τη φάτσα μου, το σπίτι, να αλλάξω τους ενοίκους του , τους γειτόνους, τους συναδέλφους όλους και όλα (προς το καλύτερο βέβαια )... Δεν θα ήταν υπέροχο? Διαφωνεί κανείς?

  4. #79
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    10 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ..ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΔΥΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΗΜΟΥΝ ΚΟΥΡΕΛΙ ..ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΑΡΓΑ -ΑΡΓΑ ΛΕΝΑ..ΕΣΥ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ???? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ????

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    KALHSPERA KOYKLES TI KANETE PVS EISTE, KATI GIA OMADIKH PSYXOTHERAPIA DIABASA ORAIA IDEA

  6. #81
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    silia o,τι επαθες το επαθες μετα την αποβολη ,η,ειχες αναλαμπες και πιο μπροστα?

  7. #82
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Originally posted by ΒΑΝΑ
    lenapiatsa, . Δεν θα με χαλούσε για παράδειγμα να χάσω καμμιά εικοσαριά κιλά, να κάνω shopping therapy, να ανακαινίσω τη φάτσα μου, το σπίτι, να αλλάξω τους ενοίκους του , τους γειτόνους, τους συναδέλφους όλους και όλα (προς το καλύτερο βέβαια )... Δεν θα ήταν υπέροχο? Διαφωνεί κανείς?
    Νομιζω,ενα μεγαλο ζορι που τραβας ειναι αυτο της εξωτερικης εμφανισης!
    Μηπως ειναι και το μεγαλυτερο?
    Απορριπτεις τον εαυτο σου και περνει η μπαλα και ολους τους αλλους(ενοικους,γειτονους συναδελφους,ολους και ολα)?
    Ψαξτο λιγο αυτο μεσα σου?
    shopping therapy?ο,τι και οσο θες!
    απο θεσ/νικη δεν εισαι?
    ulla popken,φαινομενον,ταυτοτητα!Α� �ο XL-XXXXXL!
    Διαθεση εχεις?!Αυτο μετραει!
    Δεν καταλαβα!Μονο οι μοντελες εχουν το δικαιωμα να ντυνονται?
    Εχει κατι ωραια νταρντανομαγαζα η αγορα!
    Αντε ορμα τωρα που εχει και εκπτωσεις,παρε μερικα ωραια
    ανεβαστικα ρουχαλακια και μετα ξεκινα και μια διαιτα χαλαρη!
    Ειμαι στο club των ευρυχωρων κι εγω γι αυτο τα λεω ετσι!

  8. #83
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Originally posted by mairh
    KALHSPERA KOYKLES TI KANETE PVS EISTE, KATI GIA OMADIKH PSYXOTHERAPIA DIABASA ORAIA IDEA
    Γεια σου μαιρη!
    Ηδη αρχισα να συντασσω το κατεβατο που θα σας παρουσιασω σχετικα με μενα,ωστε να παρετε θαρρος να αρχισετε να λετε και τα δικα σας,μηπως και ξεμπλοκαρουμε σιγα σιγα!

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    kalhspera..πωσ περαστε σημερα..εγω χαλια με ποναει η καρδια μου...εγω παραπονιεμαι και ο αντρασ μου τρελαινετε..ενταξει δεν εχει κ αδικο εδω που τα λεμε τον εχω ψιλοτρελανει με τισ κρισεισ μου..αφου να φανταστειτε το πρωι μολισ με βλεπουν οι φιλεσ μου αρχιζουν να τραγουδανε.. κρισεισ...με πιανουν κρισεισ..μαζι μου πωσ την εχεισ δει κτλ. τι να τουσ πεισ τωρα..αρχιζω κ γελαω κ εγω αλλα απο μεσα μου βρααααααζωω... αχ θεε μου βαρεθηκα μακαρι να φυγει γρηγορα αυτο το βασανιστηριο που περναω..

  10. #85
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    silia o,τι επαθες το επαθες μετα την αποβολη ,η,ειχες αναλαμπες και πιο μπροστα?

    ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΛΕΝΑ ..ΟΤΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΕΣ..ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΑΡΑΖΕ ΤΑ ΗΣΥΧΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΟΥΛΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ..ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ ΧΑΜΗΛΑ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ 8 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΒΓΑΛΑ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΝΟΥ..ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ..ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ..

  11. #86
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    LENAPITSA δεν έχεις καθόλου άδικο. Μάλλον πρέπει να ασχοληθείς επαγγελματικά με την ψυχοθεραπεία... Ομολογώ πως δεν τα πάω καθόλου καλά με την εικόνα μου. Ισως αν ποτέ αποφασίσω να το ράψω και χάσω κάποια κιλά (τουλάχιστον τα πολύ περιττά) να δω καλύτερα τα πράγματα γύρω μου...
    Παρόλα αυτά όμως η εικόνα μου είναι παρόμοια εδώ και 15 χρόνια περίπου, γιατί τελευταία τα έχω πάρει στο κρανίο? Μυστήριο. Εγω υποψιάζομαι ότι μετά τα 40 και εξής φταίνε και οι ορμόνες της προεμμηνόπαυσης και σίγουρα το αυχενικό και οι σχετικές λοιπές φθορές λόγω ηλικίας, το ότι επίσης νιώθεις μια άλφα βαρεμάρα και δεν έχεις πια τα ιδανικά και την αθώοτητα, που είχες όταν ξεκινούσες ζωή, καριέρα κλπ

  12. #87
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Originally posted by ΒΑΝΑ
    LENAPITSA δεν έχεις καθόλου άδικο. Μάλλον πρέπει να ασχοληθείς επαγγελματικά με την ψυχοθεραπεία... Ομολογώ πως δεν τα πάω καθόλου καλά με την εικόνα μου. Ισως αν ποτέ αποφασίσω να το ράψω και χάσω κάποια κιλά (τουλάχιστον τα πολύ περιττά) να δω καλύτερα τα πράγματα γύρω μου...
    Παρόλα αυτά όμως η εικόνα μου είναι παρόμοια εδώ και 15 χρόνια περίπου, γιατί τελευταία τα έχω πάρει στο κρανίο? Μυστήριο. Εγω υποψιάζομαι ότι μετά τα 40 και εξής φταίνε και οι ορμόνες της προεμμηνόπαυσης και σίγουρα το αυχενικό και οι σχετικές λοιπές φθορές λόγω ηλικίας, το ότι επίσης νιώθεις μια άλφα βαρεμάρα και δεν έχεις πια τα ιδανικά και την αθώοτητα, που είχες όταν ξεκινούσες ζωή, καριέρα κλπ
    Ουτε οι ορμονες φταινε,ουτε η ηλικια μας!
    Εμεις οι ιδιες φταιμε για ο,τι παθαινουμε!
    Και σιγα μην ειμαι κανενας ειδικος ψυχοθεραπευτης!
    Υπερβαρη κι εγω τα περισσοτερα χρονια της ζωης μου,μια ζωη
    απερριπτα (εχοντας το φοβο της απορριψης),πριν ο αλλος κανει κιχ!
    Και δεν ημουν και κανενα εκτρωμα!Εγω θεωρουσα τον εαυτο
    μου ετσι!
    Μια ψιλη 2μετρη νταρντανα!Εδω και 2 χρονια αποφασισα και προσεχω ,ωστε να μην βαζω κιλα αλλα να χανω 1-3 καθε χρονο.Τα ψιλοκαταφερνω!Σταματησα το χασε 10 ,παρε 15!Ειχα καταντισει γιο γιο
    Βεβαια δεν ηταν μονο η εξωτερικη μου εμφανιση που με οδηγησε στο φουιτ!Υπηρξαν και αρκετα αλλα που συσσωρευτηκαν και εκανα το μεγαλο μπαμ!

  13. #88
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Originally posted by SILIA
    silia o,τι επαθες το επαθες μετα την αποβολη ,η,ειχες αναλαμπες και πιο μπροστα?

    ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΛΕΝΑ ..ΟΤΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΕΣ..ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΑΡΑΖΕ ΤΑ ΗΣΥΧΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΟΥΛΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ..ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ ΧΑΜΗΛΑ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ 8 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΒΓΑΛΑ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΝΟΥ..ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ..ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ..
    Σιλια,εγω ψυχοσωματικα τα εχω δει ολα!
    Το ο,τι τα περισσοτερα ηταν απο stress ,αργησα να καταλαβω!
    Ψαξε και βρες γιατι με το παραμικρο καταβαλεσαι?
    Τι ειναι αυτο που σε κανει τοσο ευαισθητη?
    Τι φοβασαι καθε φορα και αντιδρας ετσι?
    Τι υπηρξε στο παρελθον σου που σε εκανε ετσι?

  14. #89
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΕΝΑ..ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ...

    Τι υπηρξε στο παρελθον σου που σε εκανε ετσι?
    ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΕΤΣΙ ΜΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ,ΕΥΑΛΩΤΗ..ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ?? Η ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ??? ΑΓΝΩΣΤΟ!

    Τι φοβασαι καθε φορα και αντιδρας ετσι?
    ΦΟΒΟΣ! ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ..ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ..ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...

    Ψαξε και βρες γιατι με το παραμικρο καταβαλεσαι?
    ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΕΝΑ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΜΙΚΡΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΟΥ...ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ...
    ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΟΙ ΣΠΑΣΤΙΚΟΙ ΝΕΥΡΟΠΟΝΟΙ..ΞΕΡΩΩΩΩ ΔΕΝ ΠΕΡΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΧΑΡΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΑΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ...

  15. #90
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΕΤΣΙ ΜΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ,ΕΥΑΛΩΤΗ..ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ?? Η ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ??? ΑΓΝΩΣΤΟ!

    Kαι με μενα το ιδιο συνεβαινε και συμβαινει.Αλλα τελευταια αναρωτιεμαι!Ειναι μονο ευαισθησια η και εγωισμος,με την καθε απογοητευση (οπως λες κι εσυ),να γινομαι χαλια?
    Ειναι το επομενο που θα συζητησω με την ψυχιατρο μου.
    Το 2000,οταν επαθα την πρωτη μεγαλη κριση και καταλαβα τι γινεται,βρηκα και πηγα μονη μου σ\'εναν ψυχιατρο
    ο οποιος μεσα σε 2 συνεδριες μου εβγαλε το προβλημα που εχω με την απορριψη.
    Γατος ο γιατρος!Ηθελε και επεμεινε να συνεχισουμε.
    Πηρα τα χαπια μου ( τα οποια εγω απαιτησα να μου δωσει-αυτος ηταν αρνητικος-),εστρωσα.
    Μολις ηρθα στα ισια μου(πηρε ο κ...ς μου αερα)του λεω μου ειναι δυσκολο να ανεβοκατεβαινω καθε τρεις και λιγο
    θασο-θεσ/νικη.Αιτια για κοπανα ακομη μια φορα στη ζωη μου ,οσον αφορα τη βελτιωση του εαυτου μου!
    Ξεκινα τις θεραπειες.Καλο θα σου κανουν.Θα μαθεις ταυλαχιστον που και γιατι μπλοκαρεις!

    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
    Φοβασαι κι αλλα , η μονο ο,τι εχει να κανει με τις αρρωστειες?
    Το να φοβασαι μην εισαι αρρωστη,εχει σχεση μ,αυτο που περναμε.
    Μια ποναμε εδω ,μια εκει και νομιζουμε οτι στο τελος θα μας παρουν με φορειο!Δεν τρεχει τιποτα και μη το ψαχνεις
    συνεχεια!Οσο ασχολεισαι με το τι εχω(γιατι ποναω εδω?τι τσιμπημα ηταν παλι αυτο?..κδα)τοσο αυτο δεν σ\'αφηνει.

    ΒΑΡΙΕΜΑΙ
    Το βαριεμαι ,το πιθανοτερο ειναι να σχετιζεται με ελαφριας μορφης καταθλιψης.
    Και γιατι να βαριεσαι?Δεν υπαρχει κατι που να σε ευχαριστει οταν το κανεις?Καποιο χομπυ δεν εχεις?Αν εισαι και σε πολη
    βρες κατι που θα ηθελες να μαθεις και να κανεις και πηγαινε παρακολουθησετο!
    Παλεψε!Μην αφηνεσαι!Μην περιμενεις να πεσει το μηλο ετοιμο να το φας!
    Εδω ειμαστε και θα τα λεμε!

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •