Please let me Introduce myself - Προβλήματα κοινωνικοποίησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Please let me Introduce myself - Προβλήματα κοινωνικοποίησης

    Ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην κοινωνικοποίηση σας;;
    Είναι η αλογία και η φτώχια σκέψης;;
    Είναι το μπλοκάρισμα στον ειρμό μιας πρότασης;;
    Είναι η έλλειψη χιούμορ ή κατανόησης του;;
    Ειναι το ότι δεν μπορείτε να κατανοήσετε τις εκφράσεις του προσώπου του συνομιλητή σας και παρεξηγείτε;;

    Ο τίτλος έχει να κάνει με μια βασική δεξιότητα, το να συστηθούμε σε κάποιον. Τον έβαλα γιατί είναι κάτι που μου στέρησε η πάθηση. Να μπορώ να συστηθώ έχοντας μια ιστορία ή θέση στην κοινωνία.
    Με δυσκολεύει πολύ να μιλάω για μένα.
    Στις αρχές ένιωθα οτι δεν ήξερα τα γούστα μου, τις πεποιθήσεις μου κ την φιλοσοφία μου. Δεν είχα κάτι να παρουσιάσω για μένα.
    Η πιο αμήχανη ερώτηση ήταν τι κάνεις στην ζωή σου αυτή την στιγμή;; Με τι ασχολείσαι;;

    Όταν χάνεται η βιωματική ιστορία ενός ατόμου όπου δεν μπορεί να ''ψαρέψει'' στην θάλασσα του νου του κάτι από προηγούμενες εμπειρίες είναι σχεδόν αδύνατο να παρουσιαστεί σε κάποιον και να μιλήσει για τον εαυτό του.

    Ποιο πιστεύετε είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην κοινωνικοποίηση σας;
    Είναι κάποιο από αυτά που ανέφερα ή όλα μαζί;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,133
    Το μπλοκάρισμα (κάποιες φορές) στον ειρμό μιας πρότασης και η έλλειψη κατανόησης κάποιων περιπτώσεων χιούμορ. Εσύ όμως γιατι δεν έχεις τι να απαντήσεις στο "με τι ασχολείσαι"?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Το μπλοκάρισμα (κάποιες φορές) στον ειρμό μιας πρότασης και η έλλειψη κατανόησης κάποιων περιπτώσεων χιούμορ. Εσύ όμως γιατι δεν έχεις τι να απαντήσεις στο "με τι ασχολείσαι"?
    H πάθηση σου στερεί το κίνητρο καθώς και την δυνατότητα εργασίας τις περισσότερες φορές.
    Δημιουργεί προβλήματα στην προσωπικότητα και μοιάζεις άδειος από ζωή.
    Είναι πολύ δύσκολο στην αρχή να αυτοπροσδιοριστείς και να έχεις γνωθις εαυτόν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    Αγαπητε serios δεν εχω αλογια και συζητησιμος ειμαι και δεν παιρνει ο αλλος χαμπαρι οτι εχω περασει ψυχωση πρεπει να του το πω για να το πιστεψει.σκεψου μια που ηταν να μου χορηγησει το βοηθημα που παιρνω λογω της παθησης μου ειπε στη μανα μου οτι δεν βλεπω ο γιος σας να εχει προβλημα εχει σιγουρα προβλημα και της εξηγησε η μανα μου οτι οντως εχει οπως συνδρομο καταδιωξης και τα λοιπα.σε λιγο θα ελεγε οτι το κανω επιτηδες τον αρρωστο για να παιρνω το βοηθημα το οτι δεν φαινεται πολυ το προβλημα μου ειναι επειδη τηρω πιστα την αγωγη και δεν κανω χρηση ουσιων,αλκοολ,καφε και οτιδηποτε μπορει να μου χειροτερεψει την παθηση.


    τωρα οσον αφορα τη κοινωνικοτητα οταν με ρωτανε αν απασχολουμαι καπου τους λεω ψεματα οτι καπου πηγαινω και εργαζομαι μονο στη γειτονια μου που με βλεπουν οτι δεν εργαζομαι δεν τους λεω τιποτα και οταν πανε να με ρωτησουν αποφευγω τη συζητηση και τους χαιρεταω επιτοπου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    mr gillea ειμαι σαν και σενα δεν φαινετε και σε μενα η ψυχωσικη συνδρομη, αλλα σχεδον 6 χρονια καθε μερα παιρνω τα φαρμακα κανονικα, δεν πινω αλκοολ ναρκωτικα δεν καπνιζω γυμναζομαι και δουλευω, αλλα αν κοψω τα φαρμακα ξερω θα αρωστησω το εχω επιχειρηση με το γιατρο και ακουσα φωνες, λες να εχω προβλημα οταν περασω κεπα αν δουν οτι δουλευω?

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    mr gillea ειμαι σαν και σενα δεν φαινετε και σε μενα η ψυχωσικη συνδρομη, αλλα σχεδον 6 χρονια καθε μερα παιρνω τα φαρμακα κανονικα, δεν πινω αλκοολ ναρκωτικα δεν καπνιζω γυμναζομαι και δουλευω, αλλα αν κοψω τα φαρμακα ξερω θα αρωστησω το εχω επιχειρηση με το γιατρο και ακουσα φωνες, λες να εχω προβλημα οταν περασω κεπα αν δουν οτι δουλευω?
    κανονικα ο νομος που ψηφιστηκε με την προηγουμενη κυβερνηση το Σεπτεμβριο του 2017 λεει καθαρα οτι οποιος παιρνει προνοιακο επιδομα ή συνταξη αναπηριας ή συνταξη λογω θανατου γονεα που οφειλεται σε ψυχικη παθηση ή νοητικη στερηση δεν του κοβουν το βοηθημα και μπορει να εργαστει για 3 χρονια σε δουλεια εφοσον ενημερωσει τη προνοια ή το ασφαλιστικο του φορεα αντιστοιχα.Ηταν απαιτηση του παγκοσμιου οργανισμου υγειας που πιεζε την προηγουμενη κυβερνηση να το περασει οπως εχουν κανει και τοσες προηγμενες χωρες της Δυσης.κανονικα ο νομος λεει οτι δεν κοβεται η συνταξη ή το επιδομα εφοσον δουλευεις αλλα ποιος ξερει στην επιτροπη οταν ξαναπερασεις θεωρησουν οτι δεν εχεις σοβαρο προβλημα και δωσει χαμηλοτερο ποσοστο αυτο δεν το εγγυαμαι.εγω ευτυχως η επιτροπη με εβγαλε εφορου ζωης οποτε δεν ξαναπερναω ποτε επιτροπη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    σε κοινωφελη προγραμμα δουλευω, οπου ολοι η αμεα επιτρεπετε να δουλευουν, νοεμβριο τελειωνη η συμβαση μου και φεβρουαριο περναω κεπα μαλον, να σε ρωτησω ποσες φορες περασες κεπα μεχρι να σε βγαλουν εφορου ζωης

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    ...............................
    Last edited by Aeon; 10-03-2020 at 17:35.

Similar Threads

  1. προβληματα :P
    By br(ok)en in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-2014, 00:16
  2. Προβληματα!
    By Κώστας18 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 22:55
  3. Προβλήματα
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2011, 01:48
  4. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 19:32
  5. μια ζωη προβλήματα
    By sosad in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 19-04-2008, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •