διαχειρηση συναισθηματικης απορριψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209

    διαχειρηση συναισθηματικης απορριψης

    υπαρχουν τροποι να ξεπερασεις χωρισμο; απο τον νοεμβριο δεν βρισκω καμια ηρεμια εστω ενα δευτερολεπτο. δεν εχει πιασει τιποτα. ουτε σειρες ουτε τηλεοραση ουτε διαβασμα ουτε βολτες ουτε μουσικη ουτε χομπι ουτε μαγειρεμα. οτι κανω την σκεφτομαι. πρωτα αυτη και μετα ολα τα αλλα. κοιμαμαι ξυπναω πρωτα αυτη. εχω απελπιστει πια. τουλαχιστον να το παρω αποφαση πως δεν θα την ξεπερασω; αν και το γνωριζω αυτο. πιστευω δεν θα προχωρησω ποτε με κανεναν αλλον ανθρωπο στο θεμα της σχεσης. αλλα θα ηθελα να την ξεπερασω αν γινεται μακαρι να μου περνουσε ο ερωτας η καψουρα η επιθυμια ολα οσα νιωθω για αυτην. σιγουρα πολλοι θα εχουν σκεφτει ποσο ηλιθια ειμαι που ακομα ειμαι ετσι για αυτην ενω αυτη φερθηκε ετσι σε μενα. της εδωσα τα παντα εννοω ολο το μεσα μου. νιωθω πια τοσο αδεια τοσο κενη. ενα τιποτα. φυσικα δεν φταιει αυτη αλλα μονο εγω. και τι να εκανα ομως. την ειδα την ερωτευτηκα και την αγαπαω υπερβολικα. αν ειχα παραπανω θα της τα εδινα και αυτα. δεν ξερω πως να ξεπεραστει ολο αυτο. δεν ξερω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Καλό ξημέρωμα @thlimenamatia
    Η αλήθεια είναι πως ο πόνος πρέπει να είναι μεγάλος.Πραγματικα πονάει όταν ένας άνθρωπος στον οποίο έχεις επενδυσει(είτε είναι οι γονείς σου είτε οι φίλοι σου είτε η σχέση σου κ.ο.κ) σε διαψεύδει και σου γκρεμιζει τις όποιες προσδοκίες για το μέλλον σας είχες.
    Στον τελικό απολογισμό κατά την προσπάθεια σου να προχωρησεις σκεψου:
    α)άξιζε τελικά αυτός ο άνθρωπος τα τόσα που του προσέφερα?
    β)τί μου προσέφερε αυτός?Και για όλα αυτά ειμαι ευγνώμων και θα τα έχω φαρο ελπίδας και προόδου στη ζωή μου.
    γ)πρέπει να πάρω χρόνο με τον εαυτό μου.Ας μη καταπιεσω κανένα συναίσθημα!Να φωνάξω,να τα σπάσω(προσοχή!μακριά από κεφάλια όμως! χαχαχα! ;) ),να κλάψω,να μείνω μέσα,να βγω έξω,να κάνω πράγματα που μ'αρέσουν.Μπορει να περάσεις διάφορες φάσεις εναλλαγής των παραπάνω αλλά ζήσε τα!Άσε το κορμί σου να αποδεχτεί το αίσθημα του πόνου αλλά και της μετέπειτα απελευθέρωσης!Και προσοχή!Μέτρο,μη μένεις πολύ καιρό στην ίδια κατασταση(π.χ συνέχεια σπιτι)!
    δ)μη βιαστείς να κάνεις κάτι με αλλη(είτε συναισθηματικό είτε σεξουαλικό)απλά και μόνο για να την ξεπεράσεις γιατί και χειρότερα θα νοιώσεις και θα πληγώσεις την καινούρια κοπελα όπως πληγώθηκες εσύ.Εκτος αν έχεις ανάγκη να βγεις,να παρταρεις και απλώς να περάσεις καλά,οπότε κι αυτό σεβαστό και κάνε το,γιατί οι ανάγκες του καθενός μας είναι διαφορετικές και σεβαστές.
    ε)κάνε απλά ή σύνθετα πραγματάκια που σ'αρεσουν(κάποιο καινούριο χόμπι,να δεις φίλους που είχες καιρό να βρεθείς κλπ.)

    Αυτά έχω να σου προτείνω εγώ και,χωρίς να ξέρω την προσωπική σου ιστορία,σου εύχομαι καλή δύναμη. :)
    Αλήθεια,εσύ δοκίμασες κάτι από μόνη σου για να την ξεπεράσεις?Πώς πήγε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    υπαρχουν τροποι να ξεπερασεις χωρισμο; απο τον νοεμβριο δεν βρισκω καμια ηρεμια εστω ενα δευτερολεπτο. δεν εχει πιασει τιποτα. ουτε σειρες ουτε τηλεοραση ουτε διαβασμα ουτε βολτες ουτε μουσικη ουτε χομπι ουτε μαγειρεμα. οτι κανω την σκεφτομαι. πρωτα αυτη και μετα ολα τα αλλα. κοιμαμαι ξυπναω πρωτα αυτη. εχω απελπιστει πια. τουλαχιστον να το παρω αποφαση πως δεν θα την ξεπερασω; αν και το γνωριζω αυτο. πιστευω δεν θα προχωρησω ποτε με κανεναν αλλον ανθρωπο στο θεμα της σχεσης. αλλα θα ηθελα να την ξεπερασω αν γινεται μακαρι να μου περνουσε ο ερωτας η καψουρα η επιθυμια ολα οσα νιωθω για αυτην. σιγουρα πολλοι θα εχουν σκεφτει ποσο ηλιθια ειμαι που ακομα ειμαι ετσι για αυτην ενω αυτη φερθηκε ετσι σε μενα. της εδωσα τα παντα εννοω ολο το μεσα μου. νιωθω πια τοσο αδεια τοσο κενη. ενα τιποτα. φυσικα δεν φταιει αυτη αλλα μονο εγω. και τι να εκανα ομως. την ειδα την ερωτευτηκα και την αγαπαω υπερβολικα. αν ειχα παραπανω θα της τα εδινα και αυτα. δεν ξερω πως να ξεπεραστει ολο αυτο. δεν ξερω.
    Καλημέρα
    Οι χωρισμοί με ανθρώπους που συνδεθήκαμε συναισθηματικά μοιάζουν με μικροί θάνατοι, καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο. Όλοι λίγο εως πολύ έχουμε νιώσει τα συναισθήματα που λες μετά από έναν χωρισμό, είναι φυσιολογικό, δεν είσαι ηλίθια που νιώθεις έτσι. Κι όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται θα βρεθούν κι άλλοι άνθρωποι στην ζωή σου που θα ερωτευτείς και θα αγαπήσεις και θα θες να μοιραστείς πράγματα μαζί τους.

    Παρόλα αυτά από αυτά που λες νιώθω πως έχεις ακινητοποιηθεί λίγο. Πώς είναι η ζωή σου γενικότερα; Δουλεύεις; Έχεις φίλους, ενδιαφέροντα; Λες πως δοκίμασες βόλτες με φίλους και χόμπυ κτλ και τίποτα δεν έπιασε αλλά πρέπει να δώσεις χρόνο σε όλο αυτό.

    Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να υποτιμήσω τα συναισθήματα σου για την πρωην, αλλά πολλές φορές μετά από ένα χωρισμό πενθούμε όχι απαραίτητα τον άνθρωπο που χάσαμε, αλλά την ζωή μας. Είναι πιθανό δηλαδή, ειδικά αν η συμπεριφορά της πρωην στην σχέση δεν ήταν ιδανική, να πενθείς το γεγονός ότι δεν έχεις σχέση κι όχι την πρωην σου σαν πρόσωπο. Πολλές φορές επίσης "καλύπτουμε" κενά στην ζωή μας κάνοντας μια σχέση. Πχ δεν έχω ουσιαστικούς φίλους, δεν έχω μια δουλειά που μου αρέσει, αλλά έχω μια σχέση κι έτσι καλύπτω τα υπόλοιπα μέσω αυτής. Και καταλήγουμε όταν τελειώνει η σχέση να μένουμε μετέωροι γιατί η μόνη χαρά στην ζωή μας ήταν η σχέση η ίδια. Είσαι σίγουρη πως δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    τουλαχιστον να το παρω αποφαση πως δεν θα την ξεπερασω;
    Αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί είχαμε καταλήξει. Υπάρχουν καταστάσεις αυτού του είδους που στοιχειώνουν. Όταν συμβαίνει αυτό χρειάζονται χρόνια για να μπορέσεις να αρχίσεις να νιώθεις διαφορετικά, και εδώ δεν έχει καν χρονίσει το γεγονός. Ακόμα και τότε όμως, μέσα σου παραμένει ένα απομακρυσμένο δωματιάκι στο οποίο φυλάς όσες αναμνήσεις επιζούν σαν τα ... (έστω θλιμμένα) μάτια σου. Μπορεί να περάσεις φάσεις κατά τις οποίες θα θέλεις να βρίσκεσαι αρκετή ώρα μέσα στο ιδιαίτερο δωματιάκι, αλλά καλό είναι με τον καιρό να ασχολείσαι όσο πιο ενεργά γίνεται με τα υπόλοιπα της ζωής.

    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    αν και το γνωριζω αυτο. πιστευω δεν θα προχωρησω ποτε με κανεναν αλλον ανθρωπο στο θεμα της σχεσης.
    Δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσεις με άλλον άνθρωπο αν δεν αναπτύσσεται αυθόρμητα μια επιθυμία για κάτι τέτοιο.

    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    σιγουρα πολλοι θα εχουν σκεφτει ποσο ηλιθια ειμαι που ακομα ειμαι ετσι για αυτην ενω αυτη φερθηκε ετσι σε μενα.
    Εγώ πάντως δεν κάνω τέτοιες σκέψεις.

    Κατά τα άλλα τι γίνεται, σκέφτηκες τι φαγητό θα ετοιμάσεις για απόψε; :D

    Σημ. Νομίζω ότι το θέμα σου θα έπρεπε να βρίσκεται στην ενότητα «Σχέσεις και Επικοινωνία».

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Η αλήθεια είναι ότι ύστερα από ένα χωρισμό γεμίζουμε ενοχές και υπερεκτιμαμε τον άλλον. Μακάρι να υπήρχε μαγικό φίλτρο για να περάσει πόνος, θα πω κάτι κοινότυπο. Μόνο ο χρόνος θα σε βοηθήσει. Όπως μας βοήθησε όλους μας. Εμένα μου πήρε τρία χρόνια. Και αν δεν έπαιρνα απόφαση να προχ ρησω σε καινούργια σχέση, νομίζω ακόμα εκεί θα μουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. απο τις πρωτες μερες που χωρισαμε ξεκινησα γυμναστηριο ετσι στα ξαφνικα μετα απο καιρο που ειχα να ξανα παω απλα αυτο για να ασχοληθω με κατι. μετα απο δυομιση μηνες σταματησα. το κλαμα ποτε ουτε λιγο. βγαινω με παρεες και για καφε και για ποτο αλλα παλι δεν περναω καλα. εχω τη δουλεια οκ μ αρεσει εχω συνηθισει πιο πολυ επιβιωνω σχετικα μονο με αυτη αλλα μου αρεσει η μαγειρικη κυριως. σχεδον καθε μερα θα κανω φαγητο και καμια ιδεα που θα δω απο το ιντερνετ. κανω γενικα πολλα και διαφορα πηγαινω βολτες δεν καθομαι πολλες ωρες σπιτι ισα ισα προσπαθω να βγαινω. αλλα λεω αυτο οτι και να κανω σκεφτομαι πρωτα αυτη. εννοειται δεν σκεφτομαι καν να κανω κατι εστω φλερτ με καμια αλλη δεν μου βγαινει και αν τυχει να περασει απο το μυαλο απλα ανακατευομαι. θελω μονο αυτη. μακαρι να ξεπεραστει μακαρι να να μην νιωθω αλλο ετσι για αυτη. δεν ξερω παιδια αληθεια εκτιμω και χαιρομαι που εζησα τοσο ομορφα ολα τα χρονια μαζι της αλλα θα ηθελα παραπανω γιατι ημουν ευτυχισμενη ολοκληρωμενη δεν ηθελα τιποτα παραπανω να μου συμβει. ημουν καλα. μου αρεσε ο εαυτος μου ετσι οπως ημουν μαζι της. και μακαρι να ξανα γινω ετσι. φυσικα και χαιρομαι αν εχει προχωρησει και κανει αυτα που ηθελε. δικαιωμα της. με πληγωσε αλλα δεν εφταιγε εκεινη μονο εγω που οκ καποια στιγμη θα γινοταν εννοω ο χωρισμος απλα δεν περιμενα και να υποφερω τοσο παρα πολυ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Ξέρω ότι ακούγονται κοινότυπο, αλλά κράτα τα μαθήματα από αυτή τη σχέση. Σε τι να γίνει καλύτερη και σε τι έφτιαξες. Εξέλιξε τον εαυτόν σου για να μην γίνουν τα ίδια λάθη. Δώσε χρόνο, όσο χρόνο χρειαστεί. 5 μήνες; 10; 1-2 χρόνια; οσο πάρει. Θα έρθει η στιγμή που ο πόνος θα φύγει και θα μείνει η ανάμνηση του. Μην πίεζεσαι για καφέδες και βόλτες. Ότι σου βγαίνει. Θρηνησε για την σχέση σου. Όμως, θα έρθει η στιγμή να καταλάβεις πώς είμαστε φτιαγμένοι να αντέχουμε. Και γω θεωρούσα ότι αν μου συμβεί το τάδε, τελείωσα. Συνέβη, και είμαι ακόμα εδώ.
    Οσο βιάζεσαι να την ξεπεράσεις, θα μείνεις εκεί κολλημένη. Δώσε χρόνο. Και να δώσεις βάση στο να γίνεις η καλύτερη έκδοση του εαυτού σου για την επόμενη κοπέλα. Την επόμενη σχέση. Που όσο και αν το αποκλείεις, είναι η φυσική τάξη των πραγμάτων έτσι.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Θεοποιουμε τους ανθρώπους και τους ανεβαζουμε ψηλα και αντε μετα να τους κατεβάσουμε απο εκει πέρα. Δεβ ξέρω την ιστορία σου.. αλλα θα ήθελα να μάθω.. αυτή η κοπέλα προχώρησε; Εχετε επικοινωνία;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    απο τις πρωτες μερες που χωρισαμε ξεκινησα γυμναστηριο ετσι στα ξαφνικα μετα απο καιρο που ειχα να ξανα παω απλα αυτο για να ασχοληθω με κατι. μετα απο δυομιση μηνες σταματησα. το κλαμα ποτε ουτε λιγο. βγαινω με παρεες και για καφε και για ποτο αλλα παλι δεν περναω καλα. εχω τη δουλεια οκ μ αρεσει εχω συνηθισει πιο πολυ επιβιωνω σχετικα μονο με αυτη αλλα μου αρεσει η μαγειρικη κυριως. σχεδον καθε μερα θα κανω φαγητο και καμια ιδεα που θα δω απο το ιντερνετ. κανω γενικα πολλα και διαφορα πηγαινω βολτες δεν καθομαι πολλες ωρες σπιτι ισα ισα προσπαθω να βγαινω.
    Όλα μια χαρά λοιπόν. :) Χρειάζεται υπομονή μέχρι να ισορροπήσεις.

    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    δεν ξερω παιδια αληθεια εκτιμω και χαιρομαι που εζησα τοσο ομορφα ολα τα χρονια μαζι της
    Ε, αυτό λοιπόν να θυμάσαι και να κρατήσεις τη χαρά της εμπειρίας. Τι να κάνουμε, η ζωή συνεχίζεται, με ή χωρίς εμάς, με ή χωρίς τους άλλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Θεοποιουμε τους ανθρώπους και τους ανεβαζουμε ψηλα και αντε μετα να τους κατεβάσουμε απο εκει πέρα. Δεβ ξέρω την ιστορία σου.. αλλα θα ήθελα να μάθω.. αυτή η κοπέλα προχώρησε; Εχετε επικοινωνία;
    δεν ξερω ισως. δεν ζουμε στην ιδια πολη. σε διπλανες. και δεν εχουμε μιλησει σχεδον απο το πασχα πια. την ειχα στειλει τι νιωθω ετσι γενικα και οτι θελω να ειμαστε μαζι παλι και μου ειπε εμμεσα να μην την ξανα στειλω τετοια μηνυματα και την ειπα δεν μπορω να μην σου στελνω και δεν ξανα εστειλα ποτε ξανα τιποτα. αυτη δεν εστειλε αλλο και δεν θελω να ενοχλησω εννοειται. και να πω τα ιδια ισως και να θυμωσει και δεν θα το ηθελα ποτε αυτο. οποτε ας κανει οτι καταλαβαινει.

  11. #11
    george1520
    Guest
    Αφου είπε οτι δεν θέλει... Τοτε για αυτην εχει τελειώσει. Περασε αρκετός καιρός κιολας. Για εξήγησε μου. Αξίζει να μένουμε στάσιμοι για ενα άνθρωπο που μας εχει διαγράψει και προχώρησε; Δίπλα σου μπορεί να περιμένει αλλη. Καλύτερη.. Οταν κοιταμε πισω, χάνουμε την ζωή που ζούμε.. Να θυμάσαι τα όμορφα της σχέσης σας και προχώρησε να φτιάξεις μια καλύτερη ζωή που θα περιλαμβάνει και εσενα. Αυτη την στιγμή είσαι θεατής της ζωης σου και απλά παρακολουθείς... Σκεψου τι δεν εχεις κανει και θες να το κανεις. Κανε το... Γέμισε την μερα σου με πράγματα που σε κάνουν χαρούμενη..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αφου είπε οτι δεν θέλει... Τοτε για αυτην εχει τελειώσει. Περασε αρκετός καιρός κιολας. Για εξήγησε μου. Αξίζει να μένουμε στάσιμοι για ενα άνθρωπο που μας εχει διαγράψει και προχώρησε; Δίπλα σου μπορεί να περιμένει αλλη. Καλύτερη.. Οταν κοιταμε πισω, χάνουμε την ζωή που ζούμε.. Να θυμάσαι τα όμορφα της σχέσης σας και προχώρησε να φτιάξεις μια καλύτερη ζωή που θα περιλαμβάνει και εσενα. Αυτη την στιγμή είσαι θεατής της ζωης σου και απλά παρακολουθείς... Σκεψου τι δεν εχεις κανει και θες να το κανεις. Κανε το... Γέμισε την μερα σου με πράγματα που σε κάνουν χαρούμενη..
    σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου. και ολους σας. εχετε δικιο. μακαρι να προχωρησω ενα βημα απλα μονο να συνελθω απο τον πονο που εχω.

Similar Threads

  1. Τεχνικη συναισθηματικης απελευθερωσης- EFT-βελονισμος
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2018, 19:08
  2. φόβος απόρριψης
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2012, 17:13
  3. φοβος απορριψης !!!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-02-2012, 00:16
  4. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΔΙΠΟΛΙΚΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ
    By tourleader in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2006, 21:14
  5. Η διαχείριση της απόρριψης
    By Edge in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2004, 12:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •