Βοήθεια σε μια απορία ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    13

    Βοήθεια σε μια απορία ;

    Καλημέρα σας ! Θα πω προκαταβολικά συγνώμη εάν ανοίγω θέμα σε λάθος κοινότητα.


    Έχω μια απορία και θα ηθελα μια άποψη καθώς βλέπω ότι ο κόσμος εδώ είναι αρκετός και έχει μια ( εμπειρία θα πω ) με τα συμπτώματα .
    Εγώ ειμαι νέος με αυτά !

    Δε θα κανω μεγάλο πρόλογο .
    Πριν ένα χρόνο είχα περάσει μερικές κρίσεις πανικού λόγο υπερκόπωσης .

    Από τότε έως και σήμερα βιώνω μικρές κρίσεις σε ότι και αν κανω εκτός σπιτιού , η αν στο σπίτι έχω πολύ κόσμο ( καλοκαίρι πχ ) .
    Βέβαια δεν μπορώ να διαχωρίζω εάν είναι υπερβολικό άγχος η κρίση πανικού η κρίση άγχους κλπ.

    Τις διαχειρίζομαι σχετικά καλα ύστερα από βοήθεια ειδικού Αλλα και αφού κατάλαβα πως δεν είναι κάτι επικίνδυνο .
    Μπορώ να σταθώ , να συνεχίσω την δουλειά μου η την κουβέντα μου . Βέβαια καμία φορά είναι πιο βαριές άρα γυρίζω στο κρεβάτι και εκεί βρίσκω την ηρεμία.

    Το θέμα είναι πως εάν πχ βγω για ένα καφέ σκέφτομαι συνέχεια τα τυχών συμπτώματα και μετα από λίγο με πιάνει ! Αυτό γίνεται κάθε φορά .

    Ποια η άποψη σας πάνω σε αυτό ;
    Πιστεύεται θα μπορούσαμε να δώσουμε ένα όνομα σε αυτό ;

    Σας ευχαριστώ θερμά για την οποία βοήθεια σας . )

  2. #2
    Ας ξεκινήσουμε από την αρχη:πήγες ποτέ σε κάποιον ψυχίατρο να σου κάνει τη διάγνωση και μπήκες σε φαρμακευτική αγωγή μετέπειτα και αφού ξεπερασες τις κρίσεις το ελέγχεις μόνος? Έχεις σκεφτεί χωρίς να είμαι ειδικός πως έχεις αναπτύξει μια είδους φοβία όταν βρίσκεσαι ανάμεσα σε κόσμο και γενικά σε κατάσταση που επιβάλλεται το άγχος για να τα βγάλεις εις πέρας με αποτέλεσμα αυτό να σου έχει αποτυπωθεί σαν βίωμα βαθειά μέσα σου και κάθε στρεσογονο κατάσταση να την βιώνεις αρνητικά και να ξεσπας με αυτόν τον τρόπο.Θεωρω ότι ίσως είναι φοβία περισσότερο και αν τις αφήσεις και δεν συμβουλευτεις κάποιον ειδικό κάποια στιγμή να σε ξαναπιασει κρίση πανικού λόγω συσσωρευμένου άγχους και στρες.Αποψη μου είναι εφόσον κατανοείς την κατάσταση σου και γνωρίζεις πότε σε πιάνει να τα πεις στον ειδικό και μαζί να βρείτε μια λύση όπου σιγά σιγά θα ενταχθεις σε αυτό που σε φοβίζει μέχρι να το εξαλειψεις εφόσον επιτυχώς ηρεμεις όπως λες και μόνος σου χωρίς κάποια έξτρα βοήθεια.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    13
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

    Επίσκεψη σε ψυχίατρο έκανα μια φορά πριν από ένα χρόνο .
    Η διάγνωση που είχε κάνει ήταν η υπερκόπωση και είχε μιλήσει για μια σύνδεση υπερκόπωσης και κρίσεων πανικού . Σαν να είναι 1 πράγμα δηλ.

    Μου είπε απλά να πάρω ένα ηρεμιστικό για 1-2 μήνες ! Στην συνέχεια επειδή με έκανε χάλια , ήρθαμε σε επαφή περίπου στον πρώτο μήνα κ είπε να διακόψω και να συνεχίσω με ψυχολόγο το οποίο και κανω !

    Αυτο που ήταν πάτημα και κατάλαβα ότι δεν είναι κάτι σοβαρό φυσικά ήταν οι εξετάζεις που είχα κάνει και όλες ήταν μια χαρά .

    Από εκεί κ πέρα όμως το οποίο σημάδι νιώσω (ας πούμε κόπωση , λίγο άγχος , στρες κλπ )
    Ξεκινάει η διαδικασία των σκέψεων ότι θα ξανά έρθει η κρίση . Χωρίς όμως να ανεβάζω παλμούς . Ίσως να είναι κάτι ελαφρή , αυτό είναι και το σημείο που με μπερδεύει γαιτι ως γνωστών η κρίση είναι κρίση , κάτι μεγάλο δηλ.

  4. #4
    Άρα καλά είπα εξ αρχής ότι σου έμεινε φοβία...φοβία ότι θα βιωσεις ξανά εκείνη την δυσάρεστη εμπειρία και το σώμα σου είναι σε επιφυλακή διαρκώς...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    13
    Μάλλον ναι . Η λέξη επιφυλακή που λέτε εκφράζει την ημέρα μου όλη θεωρώ ! Καθώς σκέφτομαι μην πάθω παλι τα ίδια και τελικά με την σκέψη πετυχαίνω να τα βιώνω .

    Είναι δύσκολο να βρω άκρη μόνος μου .
    Θεωρώ όταν είσαι σε επίπεδο ελέγχου καταστάσεων είναι καλό να ακούς και Λίγο ανθρώπους με βιώματα.

    Παίρνεις και μια άλλη εικόνα από αυτή του ψυχολόγου .
    ( σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω τις γνώσεις των ειδικών και την δουλειά τους )

  6. #6
    Βασικά οποιαδήποτε κατάσταση τραυματική προκαλεί φοβίες και θέτει σε επιφυλακη το σώμα!!!

Similar Threads

  1. έχω μια απορία...
    By fleur* in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 118
    Last Post: 07-04-2016, 10:38
  2. βοήθεια σε χρήστη-απορία
    By αν? in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 212
    Last Post: 26-09-2011, 07:52
  3. μια απορία...
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2010, 07:40
  4. βοήθεια (απορία)
    By maria_17 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 25-01-2008, 00:54
  5. Μία απορία!!!!!!!
    By sandra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 20-01-2007, 19:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •