Απουσία ερωτικής διάθεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176

    Απουσία ερωτικής διάθεσης

    'σπέρα παιδιά. Παρατήρησα πως εδώ και ένα μήνα πλέον η ερωτική μου διάθεση έχει εξαφανιστεί παντελώς. Η αλήθεια είναι πως μεσολάβησαν κάποιοι τσακωμοι και από ότι φαίνεται μου στοίχισε αρκετά. Δεν ξέρω τι να κάνω για να επανέλθω. Δεν νιώθω την ανάγκη ούτε για μια απλή αγκαλιά η ένα φιλί. Γενικά για οποιαδήποτε επαφή. Δεν νιώθω ερωτικά στο σύνολο. Δεν είναι ορμονικο σίγουρα, καθαρά ψυχολογικό. Και μου δημιουργεί πρόβλημα γιατί με αγχώνει με τις ψυχαναγκαστικες σκέψεις που έχω. Δεν ξέρω τι να κάνω για να το ξεπεράσω. Θεώρησα ότι αν δώσω χρόνο θα περάσει-ξεκίνησε με ανοργασμια, πλέον χειροτέρεψε όμως.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Δεν ξέρω τι να κάνω για να επανέλθω. Δεν νιώθω την ανάγκη ούτε για μια απλή αγκαλιά η ένα φιλί. Γενικά για οποιαδήποτε επαφή. Δεν νιώθω ερωτικά στο σύνολο.
    Και αυτό τι ακριβώς πρόβλημα δημιουργεί; Υπάρχει μήπως κάποιος/α σύντροφος στη μέση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Παντρεμένη ειμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Παντρεμένη ειμαι
    Ouch! Έχει ήδη εκδηλώσει κάποια δυσαρέσκεια ο σύζυγος;

    Επίσης πώς είσαι σίγουρη ότι δεν έχει προκληθεί από κάποια ενδοκρινολογική διαταραχή;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Έριξε μια μπηχτή σε μια λογομαχία αλλά περα αυτού, τίποτα. Προσπαθεί να με πλησιάσει αλλά είμαι ένα κομμάτι πάγου και από το να πω όχι φωναχτά το δείχνω. Δεν μπορεί να πει και τίποτα καθώς έχει στυτική δυσλειτουργία και από την απελπισία του την είχε περάσει την φάση αυτή. Για πολύ λίγο διάστημα, αλλά την πέρασε.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Υπάρχουν καποιες περιόδους της ζωης μας που το τελευταίο που θέλουμε ειναι αυτο..

    Πόσα χρόνια είσαστε παντρεμένοι; Οι καβγάδες σας ηταν για σοβαρούς λόγους; Τα συναισθήματα σου ειναι τα ιδια; Γενικα δεν εχεις ερωτική διάθεση ή μονο με τον άντρα σου;

    Αυτο που ισως θα βοηθούσε ηταν να βγείτε εξω οι δυο σας σε ενα ωραιο εστιατόριο, ή σε ένα πάρκο κτλ. Εκει να συζητήσετε λιγο πιο χαλαρα θέματα και όχι αυτα που σας απασχολούν καθημερινά..
    Το αλλο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να φτιάξεις μια ρομαντική ατμόσφαιρα στο δωμάτιο.

    Αλλα καλο ειναι να δεις λιγο τις ερωτήσεις που σου εκανα.. Μπορει το θεμα να ξεκινά απο την σχέση που έχετε μεταξυ σας μετα απο τους καβγάδες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Δεν μπορεί να πει και τίποτα καθώς έχει στυτική δυσλειτουργία ...
    Αυτό δε σου δίνει κάποια πίστωση χρόνου για να διαχειριστείς την κατάσταση;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Oι καυγάδες συνήθως είναι για ασήμαντους λόγους. Όμως το τραβάμε πολύ και πλέον πληγβνουμε ο ένας τον άλλον με λόγια άσχημα. Δεν λεει μόνο αυτός, λέω και γω σκληρά λόγια πια. Ένα χρόνο είμαστε παντρεμένοι. Ήξερε σε έναν καυγά τι να πει για να με βγάλει από τα ρούχα μου και το κατάφερε. Δεν έχω καθόλου ερωτική διάθεση ούτε μόνη μου, τίποτα.
    Καλό θα ήταν να κάνω μια ρομαντική βραδιά όπως είπες όμως το μόνο που θέλω το βράδυ είναι να ηρεμήσω και να δω το σήριαλ μου χωρίς να με ενοχλήσει κανένας. Να έχω λίγο χρόνο για τον εαυτό μου χωρίς να νοιάζομαι ότι πρέπει να κάνω σεξ. Θα έπρεπε να μου δίνει χρόνο ότι έχει Σ. Δ όμως έχει καταλάβει τι παίζει και πλέον προσπαθεί καθημερινά για επαφή ακόμα και αν δεν τα καταφέρει.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Πρεπει να κανεις σεξ;; Πρωτο λαθος!!! Μην χρησιμοποιείς αυτη την λέξη. Αυτη η λέξη απο μόνη της δινει την αίσθηση του εκφοβισμού και εχει αντίθετα αποτελέσματα (μετα απο συζήτηση που ειχα με ψυχολόγο για ενα θεμα μου. Ελεγα πρεπει)..

    Δεν μου απάντησες για τα συναισθήματα σου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Τα συναισθήματα έχουν διακυμάνσεις. Όπως και η διάθεση μου. Λογω αυξημένου άγχους έχω παγώσει τα συναισθήματα μου, προς όλους και όλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βρε συ πώς είναι δυνατόν να έχεις όρεξη για σεξ όταν με τον σύντροφο σου τσακώνεστε συνέχεια όπως λες;
    Ο άντρας σου είναι που έχει στυτικό πρόβλημα και είναι επίσης που σου είχε πει ψέμματα για το αν ήταν παρθένος ή όχι κτλ, σωστά; Θύμωσες μαζί του, ξενέρωσες, απογοητεύτηκες...πώς περιμένεις από τον εαυτό σου να χεις όρεξη και για σεξ από πάνω;

    Σε ένα ζευγάρι πρώτα έρχεται η συναισθηματική απομάκρυνση... το τελευταίο είναι το σεξ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Ναι Ελισάβετ, αυτός είναι. Δεν έχω απαιτήσεις απλά δεν είναι η πρώτη φορά που τσακωνομαστε τόσο "σοβαρα". Και δεν ξέρω γιατί με επηρέασε έτσι. Συνήθως στο σεξ λειτουργώ σαν άντρας. Δεν εμπλεκω συναισθήματα. Το θεωρώ καθαρά βιολογικό, κάποιες φορές

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Ποσο χρονων εισαι?

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Ναι Ελισάβετ, αυτός είναι. Δεν έχω απαιτήσεις απλά δεν είναι η πρώτη φορά που τσακωνομαστε τόσο "σοβαρα". Και δεν ξέρω γιατί με επηρέασε έτσι. Συνήθως στο σεξ λειτουργώ σαν άντρας. Δεν εμπλεκω συναισθήματα. Το θεωρώ καθαρά βιολογικό, κάποιες φορές
    Ναι αλλα για να κανεις σεξ πρέπει κι ο άλλος να σε ενδιαφέρει..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γειά σου Vickympou,Προσπάθησα να σχηματίσω μία εικόνα για τον άντρα σου και τις μεταξύ σας σχέσεις στο προηγούμενο θέμα σου, αλλά μπήκαν και το γ*μήσαν μετά συγχωρήσεως...

    Αυτό που εμένα με έχει μπερδέψει είναι ότι τουλάχιστον εκ πρώτης όψεως αυτά που λες είναι αντιφατικά. Λες στο σεξ λειτουργείς κυρίως σωματικά παρά συναισθηματικά, ωστόσο φαίνεται ότι τελικά ο άντρας σου ούτε ιδιαίτερη πείρα είχε, είχε και το πρόβλημα στύσης. Άρα στο σεξ δεν μπορώ να φανταστώ πως ήταν τόσο super ουάου. Σαν χαρακτήρες και στα μεταξύ σας, φαίνεται ότι επικοινωνία καλή δεν έχετε και ότι σε βασικά πράγματα μια τα έλεγε έτσι μία αλλιώς πριν καν τον παντρευτείς. Μία έλεγε ότι είναι παρθένος, μία ότι κάτι έχει κάνει με κάποιες, τελικά μόνο με ιερόδουλες πήγαινε. Το συζητήσατε αυτό το θέμα, του το ανέφερες, εσύ συμφιλιώθηκες λίγο με την ιδέα; Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι είναι κλειστός τύπος και αποφεύγεις να του μιλάς για κάποια πράγματα.
    Θέλω να πω, λόγω χημείας συναισθηματικής και καλής επικοινωνίας δεν φαίνεται να παντρευτήκατε, λόγω καλού σεξ δεν φαίνεται να παντρευτήκατε, λόγω συμφωνίας χαρακτήρων δεν παντρευτήκατε, γιατί παντρευτήκατε; Αν μας πεις τι σε "έφιαχνε" μέχρι πρόσφατα, ίσως βρούμε γιατί δεν σε "φιάχνει" τώρα θέλω να πω. Ίσως πάλι πέφτω εντελώς έξω και λέω βλακείες.

    Σε ψυχολόγο πήγες τελικά; Τι σου είπε;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης σε μακροχρόνια σχέση
    By Wolfcry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2012, 15:25
  2. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης (από γυναίκα)
    By Ntia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 03:19
  3. Μειωση ερωτικης διαθεσης
    By ιδιόρρυθμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-02-2009, 14:02
  4. Έλλειψη σεξουαλικότητας και ερωτικής διάθεσης
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 05-03-2008, 11:39
  5. Απουσία δραστηριότητας
    By papas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-01-2007, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •