GABA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: GABA

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546

    GABA

    Καλησπερα.....εχει δοκιμασει κανεις συμπληρωματα gaba που κυκλοφορουν.....βοηθουν σε αγχος?αλλιως τα αντιεπιλιπτικα που επιδρουν gaba πχ lyrica,,,,,,βοηθουν καλυτερα απο αντικαταθλιπτικα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Για κανένα συμπλήρωμα που κυκλοφορεί, Δεν υπάρχουν αξιόπιστες μελέτες από ανεξάρτητα ερευνητικά ινστιτούτα, που να μην έχουν κάποια σχεση με τον παραγωγό τους!

    Στην καλύτερη περίπτωση έχουν κάποια θετική επιδραση ως placebo, και στην χειρότερη μπορεί να παρουσιάσουν προβλήματα στον οργανισμό, έχοντας σπαταλησει συγχρόνως και τα χρήματα σας.

    Όσο για τα ψυχοφαρμακα, που έχουν επίδραση στις λεπτεπιλεπτες λειτουργίες του εγκεφάλου, είναι επικίνδυνο να ζητάτε συμβουλές από φίλους και fora, όταν δεν γνωρίζουν λεπτομερώς το Ιατρικό σας ιστορικό!

    Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, και το αποτέλεσμα από την λήψη τους, μπορεί να σας οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Για κανένα συμπλήρωμα που κυκλοφορεί, Δεν υπάρχουν αξιόπιστες μελέτες από ανεξάρτητα ερευνητικά ινστιτούτα, που να μην έχουν κάποια σχεση με τον παραγωγό τους!

    Στην καλύτερη περίπτωση έχουν κάποια θετική επιδραση ως placebo, και στην χειρότερη μπορεί να παρουσιάσουν προβλήματα στον οργανισμό, έχοντας σπαταλησει συγχρόνως και τα χρήματα σας.

    Όσο για τα ψυχοφαρμακα, που έχουν επίδραση στις λεπτεπιλεπτες λειτουργίες του εγκεφάλου, είναι επικίνδυνο να ζητάτε συμβουλές από φίλους και fora, όταν δεν γνωρίζουν λεπτομερώς το Ιατρικό σας ιστορικό!

    Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, και το αποτέλεσμα από την λήψη τους, μπορεί να σας οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια.
    εχετε δοκιμασει ψυχιατρικα φαρμακα?

  4. #4
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    Καλησπερα.....εχει δοκιμασει κανεις συμπληρωματα gaba που κυκλοφορουν.....βοηθουν σε αγχος?αλλιως τα αντιεπιλιπτικα που επιδρουν gaba πχ lyrica,,,,,,βοηθουν καλυτερα απο αντικαταθλιπτικα?
    Δεν κανουν τιποτα μου εχει πει ο γιατρός μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλημέρα,
    Ναι έχω πάρει το ssri seropram (δραστική ουσία citalopram).

    Με βοηθησε να σταθώ στα πόδια μου μετά την νευρική εξάντληση που είχα πάθει από το υπερβολικό εργασιακό stress.

    Όμως οπότε το διεκοπτα, είχα έντονα ψυχοσωματικα συμπτώματα και αναγκαζόμουν να το ξαναρχίσω.

    Έτσι αναγκαστικα να το παίρνω και να το διακόπτω για 10 ολόκληρα χρόνια, μέχρι που κάποια στιγμή άρχισε να επειρεαζεται η υγεία μου από την μακροχρόνια χρήση του και έπρεπε οριστικά να το σταματήσω.

    Τα κατάφερα τελικά, παλεύοντας 4 χρόνια και αλλάζοντας ριζικά τον τρόπο ζωής μου.

    Τώρα είμαι χωρίς φάρμακο 6 χρόνια, και απολύτως καλά τα δύο τελευταία.

    Ελπίζω να διαρκεσει!
    Καλή συνέχεια.

Similar Threads

  1. Συμπληρωματα GABA
    By MikeStam 3 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 7
    Last Post: 30-08-2019, 16:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •