Το θηρίο επέστρεψε....Και μας μάμησε.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Το θηρίο επέστρεψε....Και μας μάμησε.

    Το θηρίο (όπως το αποκαλούσε ένας παλιός φίλος εδώ μέσα) επέστρεψε μετά από 1.5 χρόνο.Νομιζα πως είχα κερδίσει τον πόλεμο αλλά είχα κανει λάθος.

    Πάθαινα δυνατές κρίσεις πανικού για μια περίοδο 3 εως 1.5 χρόνο πριν.Επειτα περιστασιακά με έπιανε και πάλι που και που,αλλά το ξεπερνούσα γρήγορα είτε ελέγχοντας το,είτε με την βοήθεια κάποιου ηρεμιστικού.Το τελευταίο χρόνο το είχα ξεχάσει τελείως μεχρι που.....

    Το θηρίο είναι πολύ έξυπνο για να πεις ότι το νίκησες ολοκληρωτικά.Ειναι πονηρό.Μοχθηρό.Το θηρίο σχεδίαζε την επόμενη κίνησή του και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να επιτεθεί.Έτσι κινείται.Πούστικα.Σε παρακολουθεί.Περιμένει.Και μόλις σε βρει ευάλωτο χτυπάει.

    Στις 17 Αυγούστου πήγαμε διακοπές με την γυναίκα μου και την δύο χρόνων κόρη μας.Μετά από μια περίοδο κούρασης για μας θα ήταν οι καλύτερες 7 ημερες του χρόνου.Θα μας έφερνε πιο κοντά και θα φρεσκάριζε το μυαλό μας.Για κακή μας τύχη την δεύτερη μέρα μου σερβίρανε σε ένα εστιατόριο προφανώς κάτι χαλασμένο.Το αποτέλεσμα ήταν έντονοι πόνοι στο στομάχι,εφίδρωση και ζαλάδες.

    Το θηρίο βρήκε την ευκαιρία του....

    Οι αρνητικές σκέψεις άρχισαν να με κατακλύζουν.Η καρδιά μου.Πεθαίνω.Τι θα κάνουν τα κορίτσια μου??Τα χέρια μου και το στόμα μου άρχισαν να μουδιάζουν.Όλα τριγύρω αιωρούνταν.Ακόμη και η κόρη μου,η γλυκιά μου καρδούλα,με όσα μπορεί ένα παιδάκι δύο χρονων,μάταια προσπαθούσε να με κάνει να νιώσω καλά.Οι λεξούλες φτάναμε υπόκωφες στα αυτιά μου.Θανατος.Ηρεμιστικά δεν είχα μαζί μου και ναι μεν τα χάπια και οι οδηγίες που πήρα από τον τοπικό φαρμακοποιό βοήθησαν αλλά το κακό είχε γίνει.

    Έτσι κινείται ο καριόλης το ξέρω.Περιμένει σαν τους μιαρούς το σκοτάδι να χτυπήσει.Δεν έρχεται την περίοδο τους άγχους.Ερχεται όταν χαλαρώσεις και νομίζεις ότι τα έβγαλες πέρα με όλα.

    Τρίτη μέρα κι εγώ δεν έχω όρεξη για τιποτα.Τα κορίτσια μου υπομονετικά περιμένουν να γίνω καλά."Μπαμπά τάλασα".Για καλή μου τύχη η κατάσταση μου έφτασε στα αυτιά του κυρ Βασίλη του ξενοδόχου.Παθόντας σε επίπεδο βετεράνου ήταν ο μόνος που μπορούσε να με βοηθήσει και με κάλεσε να τον βρω.Με όσες δυνάμεις είχα πήγα και τον βρηκα.Μου έβγαλε μια κασετίνα με ότι μπορείτε να φανταστειτε.Ζαναξ Λεξοτανιλ φυτικά κ.α..."Δεν θα σου δώσω" μου είπε."Είσαι καλά.Στα δείχνω για να νιώσεις σε πρώτη φάση καλά μαζί μου".Μου μίλησε για πάνω από μία ώρα.Οντως με ένιωθε.Με έκανε να νιώσω πραγματικά καλά.Στο τέλος έκοψε από την καρτέλα και δύο ζαναξ και μου τα έδωσε."Αχρείαστα να ναι" μου είπε.Ευτυχώς σώσαμε το υπόλοιπο των διακοπών.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Το θηρίο (όπως το αποκαλούσε ένας παλιός φίλος εδώ μέσα) επέστρεψε μετά από 1.5 χρόνο.Νομιζα πως είχα κερδίσει τον πόλεμο αλλά είχα κανει λάθος.


    Τρίτη μέρα κι εγώ δεν έχω όρεξη για τιποτα.Τα κορίτσια μου υπομονετικά περιμένουν να γίνω καλά."Μπαμπά τάλασα".Για καλή μου τύχη η κατάσταση μου έφτασε στα αυτιά του κυρ Βασίλη του ξενοδόχου.Παθόντας σε επίπεδο βετεράνου ήταν ο μόνος που μπορούσε να με βοηθήσει και με κάλεσε να τον βρω.Με όσες δυνάμεις είχα πήγα και τον βρηκα.Μου έβγαλε μια κασετίνα με ότι μπορείτε να φανταστειτε.Ζαναξ Λεξοτανιλ φυτικά κ.α..."Δεν θα σου δώσω" μου είπε."Είσαι καλά.Στα δείχνω για να νιώσεις σε πρώτη φάση καλά μαζί μου".Μου μίλησε για πάνω από μία ώρα.Οντως με ένιωθε.Με έκανε να νιώσω πραγματικά καλά.Στο τέλος έκοψε από την καρτέλα και δύο ζαναξ και μου τα έδωσε."Αχρείαστα να ναι" μου είπε.Ευτυχώς σώσαμε το υπόλοιπο των διακοπών.
    Μπραβο σου, για καθε δευτερολεπτο που αυτο εμπαινε βαθυτερα στο νου και τη ψυχη αλλά εσυ με κινητρο τους ανθρωπους που αγαπας το παλεψες ξανα απο την αρχη. Βρισκω συγκινητικη την παρουσια αυτου του Κυριου και την αμεση κατανοηση της τοσο δυσκολης θεσης σου. Ειτε τα πηρες ειτε οχι σταθηκες απεναντι στο Θηριο ως τελους. Σε ευχαριστώ που το μοιραστηκες !
    Last edited by Constantly curious; 04-09-2019 at 22:06.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    george1520
    Guest
    Για πες μου φιλε. Περα απο τα χάπια.. εχεις κανει κατι αλλο ; Ψυχανάλυση;

  4. #4
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Για πες μου φιλε. Περα απο τα χάπια.. εχεις κανει κατι αλλο ; Ψυχανάλυση;
    Έχω κάνει 3 συνεδρίες παλιότερα.Μετά από αυτό όχι.Προσπαθώ να αποφύγω τόσο τον γιατρό όσο και τα χάπια και να το παλεύω μόνος.Άλλωστε αυτή ήταν και μια από τις συμβουλές του ψυχολόγου μου.Αν και σου απάντησα καθηστερημένα για οτιδήποτε άλλο θες μην διστάσεις.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μπραβο σου, για καθε δευτερολεπτο που αυτο εμπαινε βαθυτερα στο νου και τη ψυχη αλλά εσυ με κινητρο τους ανθρωπους που αγαπας το παλεψες ξανα απο την αρχη. Βρισκω συγκινητικη την παρουσια αυτου του Κυριου και την αμεση κατανοηση της τοσο δυσκολης θεσης σου. Ειτε τα πηρες ειτε οχι σταθηκες απεναντι στο Θηριο ως τελους. Σε ευχαριστώ που το μοιραστηκες !
    Έτσι ακριβώς είναι.Δυστυχώς άνθρωποι του στενού μας περιβάλλοντος όσο κι αν μας αγαπάνε δεν μπορούν να βοηθήσουν γιατί πολύ απλά αν δεν είσαι παθών δεν μπορείς να καταλάβεις.Κάποιες φορές μπορεί να φτάσουν και στο σημείο να γίνουν ενοχλητικοί.Δεν το θέλουν.Ισα-ισα το αντίθετο.Αλλα δεν γνωρίζουν.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Εγώ μοιράζουμε με την φίλη μού και τον άντρα τής, όποιος στο παρελθόν έχει βιώσει παρόμοια πράγματα. Ο άντρας μού δυστυχώς δεν με καταλαβαίνει .

  7. #7
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Εγώ μοιράζουμε με την φίλη μού και τον άντρα τής, όποιος στο παρελθόν έχει βιώσει παρόμοια πράγματα. Ο άντρας μού δυστυχώς δεν με καταλαβαίνει .
    Κι ούτε θα σε καταλάβει ποτέ.Θα πρέπει ασφαλώς να του δώσεις να καταλάβει πως δεν μπορεί να βοηθήσει αλλά κι απ' την άλλη θα πρέπει να καταλάβεις κι εσύ πως στην προσπάθεια του να βοηθήσει ίσως γίνει επιβαρυντικός.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι απλο οπιος θελει να τα βγαλει περα χωρις μουδιασματα και οτιδηποτε αλλο ΔΕ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΙ απο οπου να ναι αυτο προσπαθω να πω τοσες μερες με υπαινιγμους...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το θεμα ειναι απλο οπιος θελει να τα βγαλει περα χωρις μουδιασματα και οτιδηποτε αλλο ΔΕ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΙ απο οπου να ναι αυτο προσπαθω να πω τοσες μερες με υπαινιγμους...
    τι εννοεις?

Similar Threads

  1. Πάλι ξυπνάει το θηρίο..
    By Mitel in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2017, 21:44
  2. Επέστρεψε η δυσπνοια.. και με ταλαιπωρεί..
    By elina93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-2017, 00:32
  3. ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
    By Christine in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 25-05-2015, 21:51
  4. Επεστρεψε και τώρα τι γινεται ?
    By Laura in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 31-07-2006, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •