τι συνεβη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218

    τι συνεβη?

    χτες εγινε ενα σκηνικο που με τρομαξε...ημουν σε ενα μπαρ κ ειχα πιει(καθε μερα τυφλα γινομαι).φευγοντας κατα τις 2 το βραδυ (εβρεχε παρα πολυ) αντι να παω σπιτι εκατσα σε μια πλατεια κ ενα παγκακι βρεχομουν αλλα δε με ενοιαζε.μετα απο καμια ωρα κ ενω το σπιτι μου ηταν 5' αποσταση αρχισα να προχωραω σε αντιθετη κατευθυνση απο το σπιτι μου κ να κατευθυνομαι προς κατι γεφυρες που ηταν 30' αποσταση!ναι πηγαινα να αυτοκτονισω.το προβλημα ομως δεν ειναι αυτο(εξαλλου δεν ειναι πρωτη φορα που σκεφτομαι την αυτοχειρια)το προβλημα ειναι οτι καταλαβαινα που πηγαινα ηθελα να γυρισω πισω αλλα δε μπορουσα!!!!!συνεχιζα να προχωραω και ας μην ηθελα...δε μπορουσα να ελεγξω τον εαυτο μου!προχωρουσα στο δρομο στρεκλιζοντας,κλαιγοντας και χωρις να κοιταω αν ερχεται αυτοκινιτο.πολυ αργοτερα λιγο πριν φτασω στις γεφυρες και αφου ειχα φυγει χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι ενιωσα σα να ξυπνησα κ μπορουσα να ελεγξω τα ποδια μου.εκατσα σκεφτηκα κ αρχισα να επιστρεφω (παλι κλαιγοντας).
    εφτασα σπιτι βρεγμενος μεχρι το κοκαλο στις 6 το πρωι.
    αν ξανασυμβει δε ξερω αν θα μπορεσω να το αποτρεψω παλι.
    εχω σοκαριστει.

    σας εχει συμβει ποτε κατι παρομοιο?τι ειναι?μηπως η αυτοκτοκτονια γινεται απο ατομα που δεν ελεγχουν τον εαυτο τους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι μου έχει συμβεί αρκετές φορές, ώστε να πιστεύω ότι δεν είμαι εγώ όταν προχωράω προς το σημείο όπου θα δωσω τέλος. νιώθω το μυαλό μου κολλημένο εκεί, μέσα μου μόνο πόνο, δεν βλέπω μπροστά μου, γυρω μου.. δεν ξερω τι με αποτρέπει.. το χέρι τρέμει, ανοίγει την πληγή ή όταν συνερθεις βρίσκεσαι σε κάποιο νοσοκομείο όπου θες να δραπετεύσεις. τωρα μπορώ να πω ότι με την σκέψη προσπαθώ να ελέγξω τα βήματα μου, πριν φτάσω εκει, δεν τα καταφέρνω πάντα.. μήπως πρέπει να δεις κάποιον ειδικό πριν φτάσεις στο βήμα όπου δεν έχει γυρισμό; δεν ξέρω να σου απαντήσω αν η αυτοκτονια γίνεται απο άτομα που δεν ελέγχουν τον εαυτό τους, νομίζω ότι συμβάλλουν πολύ παράγοντες.
    να προσέχεις τον εαυτό σου κ ελάττωσε το αλκοολ αν αυτό σε έκανε να χάσεις τον έλεγχο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    τι ακριβως έγινε στο μπάρ και σε ποιά φάση του αλκοολ ήσουν?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Θα σε ρωτήσω κι εγώ το ίδιο με Lua...Πόσο πιστεύεις πως είχες πιεί , ήσουν μόνος στο μπαρ, θυμάσαι εκ των υστέρων αν μιλούσες με κάποιον και ποια ήταν αυτά που λέγατε ?
    Όταν ήμουν νεότερος , σε καταστάσεις απόλυτης μέθης , την άλλη μέρα οι παρέες μου , μου διηγόνταν πως έκανα κι έλεγα πράγματα που δεν θυμόμουν την τύφλα μου και σε μέρη που αγνοούσα πως είχα πάει, δηλαδή εντελώς χαμένος.. Όσο κι αν καθάριζε μετά το μυαλό μου, δεν ερχόταν απολύτως τίποτε στη μνήμη μου, σαν να ήμουν σε κατάσταση ύπνωσης χωρίς όνειρα !! Φυσικά , περνώντας τα χρόνια έμαθα να ελέγχω το πόσο , πότε και πως θα πιω, και γενικά να διατηρώ τον αυτοέλεγχο μου.
    Μήπως πέρασες κάτι παρόμοιο που να οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο ποσοστό της αλκοόλης στο αίμα σου ? Αν υπερέβης τα εσκαμμένα , πιστεύω πως είναι πιθανόν να συνέβη λόγω υπερβολικής αλκοόλης το χάσιμο αυτό που είχες και σε τελική ανάλυση να υπάρχουν και χρονικά διαστήματα πλήρους ασυνειδησίας.

    Όσον αφορά τις σκέψεις περί αυτοχειρίας, θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να επισκεφτείς ψυχολόγο / ψυχίατρο (αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ΚΑΝΕ ΤΟ ΤΩΡΑ) , για να δείτε μαζί τις αιτίες κι από που πηγάζουν τέτοιες σκέψεις και να τις αντιμετωπίσετε μαζί.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    ημουν με ενα φιλο κ συζητουσα για ασχετα θεματα αλλα το μυαλο μου ηταν αλλου(σε καποια πραγματα που δε θελω να αναφερω εδω και με εχουν τσακισει).θυμαμαι τα παντα εχω πιει και χειροτερα.σκεφτομαι την αυτοκτονια 24 ωρες το 24ωρο(δε κανω πλακα).δε παω σε ειδικο γιατι 1)δεν υπαρχει θεραπεια για αυτο που με βασανιζει και 2)ειμαι πολυ ρεαλιστης και βλεπω τη ζωη σαν μαρτυριο γιατι πολυ απλα ετσι ειναι.Το να δεις τη ζωη χαρουμενα παει να πει οτι δε ζεις στη πραγματικοτητα αλλα στο ροζ συνεφακι που σου εχουν μαθει η τα ψυχοφαρμακα προκαλουν εκριση ουσιων στον εγκεφαλο σου και σε κανουν χαρουμενο.με αλλα λογια δε θελω ψευτικη χαρα.

    ΥΓ-εξαλλου τι στα 24 ,τι στα 30, τι στα 50, τι στα 80(το ιδιο δεν ειναι?)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Πως γνωρίζεις για κάτι χωρίς να το βιώσεις ο ίδιος? Για το γιατρό μιλάω...

    Ρεαλιστής είναι αυτός που βλέπει την ζωή γκρι...δλδ κάτι ανάμεσα σε μαύρο και άσπρο

    Αυτός που είναι στο ροζ συννεφάκι είναι ουτοπιστής ή απλά υπεραισιόδοξος
    Εσύ είσαι στο άλλο άκρο ακριβώς.

    Θεωρώ πως γράφοντας εδώ μέσα, κάτι μέσα σου, σε πολύ βάθος σε προτρέπει να ξεφύγεις από την ζωή-μαρτύριο όπως περιγράφεις...και δεν εννοώ την αυτοκτονία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Βασικά, δεν ξέρω αν ο ειδικός 1)θα σου δώσει φάρμακα και 2) θα προσπαθήσει να σου αλλάξει τη σκέψη. Υπάρχουν και ειδικοί οι οποίοι θα σε ακούσουν και θα προσπαθήσουν να σε καταλάβουν και να αποδεχτούν τον κόσμο σου, ακριβώς έτσι όπως τον βλέπεις.
    Παρόλα αυτά, καταλαβαίνω οτι ίσως δεν θέλεις να μοιραστείς αυτή την οπτική σου του κόσμου με κανέναν.Ίσως να μην θέλεις τίποτα να κάνεις και να μην έχει νόημα για σένα, μιας και όπως λες τι στα 24, τι στα 30 κτλ.
    Απο την άλλη, άκουσα πολύ καλά πόσο τρόμαξες και πόσο σοκαρίστηκες όταν διαπίστωσες οτι δεν μπορούσες να ελέγξεις τον εαυτό σου, όταν κατάλαβες οτι οδηγείσαι στο θάνατο και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι\' αυτό. Την αγωνία σου, επίσης, αν θα μπορέσεις να το αποτρέψεις αν σου ξανασυμβεί.
    Μάκια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Την πραγματικοτητα την καθοριζουμε εμεις και συγκεκριμενα ο εγκεφαλος μας.Για αυτο αλλωστε υπαρχουν πολλες αποψεις,για αυτο ορισμενες αφηρημενες εννοιες κατανουντε διαφορετικα απο τον καθενα.Για αυτο ακομα και η παρακολουθηση ενος γεγονοτος και η περιγραφη του διαφερει απο ατομο σε ατομο.Ακομα και το πιο απλο οτι αυτο ειναι ενα ποτηρι μπορει ο αλλος να βλεπει κατι εντελως διαφορετικο και δεν μιλω για το ποση σημασια θα δωσει στο χρωμα κλπ αλλα να εχει παραισθησεις=οταν βλεπεις κατι διαφορετικο απο τον πολυ κοσμο.
    Στην ερωτηση αν τΑ 24 , 30 ,50 και εαν ειναι το ιδιο,ναι ο προορισμος με τις υπαρχουσες συνθηκες ειναι ο ιδιος αλλα οπως ειπε και ο ποιητης σημασια εχει το ταξιδι.
    Ειμαι ζωντανος χαρη σε ψυχοφαρμακα που απεχθανομαι αλλα τα παιρνω γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως,σκοπευω ομως να ζησω οσο περισσοτερο αντεχω.
    Αυτη τη στιγμη περναω καλα και σκεφτομαι θετικα,καποιες αλλες στιγμες θελω να πεθανω και τα βλεπω ολα ματαια.
    Αυτη ειναι η ζωη.
    Τα φαρμακα με κρατανε ζωντανο αλλα ουτε αυτα δεν με τυλιγουν σε ενα ροζ συνεφακι και δεν με δινουν χαρα (ψευτικη χαρα αναφερεις λες και εχει σημασια εαν η χαρα ειναι ψευτικη ή αληθινη,δεν μιλαω για ναρκωτικα που κατι παιρνουν απο σενα.).
    Συμβουλες?
    Οπως το βλεπω πρεπει να ζητησεις βοηθεια και να ζησεις την ζωη σου.Το γοργον και χαρειν εχει,δεν πρεπει να διαιωνιζονται καταστασεις.

    Προσπαθησε να κρατας τον εαυτο σου απασχολημενο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by katatonia
    ημουν με ενα φιλο κ συζητουσα για ασχετα θεματα αλλα το μυαλο μου ηταν αλλου(σε καποια πραγματα που δε θελω να αναφερω εδω και με εχουν τσακισει).θυμαμαι τα παντα εχω πιει και χειροτερα.σκεφτομαι την αυτοκτονια 24 ωρες το 24ωρο(δε κανω πλακα).δε παω σε ειδικο γιατι 1)δεν υπαρχει θεραπεια για αυτο που με βασανιζει και 2)ειμαι πολυ ρεαλιστης και βλεπω τη ζωη σαν μαρτυριο γιατι πολυ απλα ετσι ειναι.Το να δεις τη ζωη χαρουμενα παει να πει οτι δε ζεις στη πραγματικοτητα αλλα στο ροζ συνεφακι που σου εχουν μαθει η τα ψυχοφαρμακα προκαλουν εκριση ουσιων στον εγκεφαλο σου και σε κανουν χαρουμενο.με αλλα λογια δε θελω ψευτικη χαρα.

    ΥΓ-εξαλλου τι στα 24 ,τι στα 30, τι στα 50, τι στα 80(το ιδιο δεν ειναι?)
    Βλέπεις με πολύ λάθος τρόπο την ζωή.. Όσον αφορά..τα χρώματα της, συμφωνώ απόλυτα με την Νόρα.

    Τι θα πει τι 24 τι 30,40 κλπ ? Εγώ που είμαι 48 έπρεπε να έχω φουντάρει δύο φορές ? Τι θα πει για ποιο λόγο να πάρει κανείς ψυχοφάρμακα αν τα χρειάζεται ? Αν έχω πονοκέφαλο γιατί να μην πάρω ασπιρίνη ? Πως είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει θεραπεία στο πρόβλημα σου ?

    Σε τελική ανάλυση αν πιστεύεις πως θα είσαι χαρούμενος έστω και σε εικονική πραγματικότητα, τότε γιατί να μην το κάνεις ?

    Όλα θα πάνε καλά, αν αλλάξεις τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι και ζητήσεις βοήθεια για το πρόβλημα σου από εκεί που πρέπει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Originally posted by Nora
    Ρεαλιστής είναι αυτός που βλέπει την ζωή γκρι...δλδ κάτι ανάμεσα σε μαύρο και άσπρο
    που το βλεπεις το ασπρο?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    49
    Γεια σας! Μόλις έγινα μέλος.. Ο λόγος είναι το μήνυμα σου katatonia. θα ήθελα να μου απαντήσεις αν θέλεις από που προέρχονται όλες αυτές οι σκέψεις που έχεις.. Υπήρξε κάποιο συγκεκριμένο γεγονός στην ζωή σου που σε οδηγεί σε αυτές τις σκέψεις;

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    49
    Η γνώμη μου πάντως είναι πως πρέπει να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει σε πολλά πράγματα. Εξάλλου όταν λες ότι δεν μπορούσες να σταματήσεις να κατευθύνεσαι προς την γέφυρα σημαίνει πως ίσως συμβαίνει και κάτι άλλο εκτός από την πρόθεση σου να φύγεις από αυτόν τον κόσμο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Στην εφηβεία μου, είχα έμμονες ιδέες οτι θα ΄χάσω τον έλεγχο του εαυτού μου και θα κάνω κάτι \"κακό\".
    Χρόνια ολόκληρα με βασάνιζαν οι ιδέες, μέχρι που μόνη μου βρήκα τον τρόπο να βγω απο το λούκι.
    Το \"κακό\" αυτό ήταν διαφορετικό κατά καιρούς. Μια πολύ ζοφερή περίοδο, ήταν η αυτοκτονία.

    Ενα βράδυ σηκώθηκα απο το κρεβάτι και βγήκα στο μπαλκόνι, ήταν χειμώνας. Θυμάμαι είχα σκαρφαλώσει τα κάγκελα κι έλεγα θα πέσω. Μεσα μου, είχα την αίσθηση οτι δεν ορίζω τον εαυτό μου. Με έλουζε ένα φρικτό άγχος. Το άγχος οτι μπορεί να συμβούν φρικτά πράγματα παρά τη θέλησή μου.

    Τελικά, μετά απο διάφορα ακραία που σκεφτηκα και αποπειράθηκα, νίκησε η θέλησή μου για τη ζωή. Ξεπέρασασ τελείως τον φόβο για την έλλειψη ελέγχου και αποκωδικοποίησα τις ιδέες μου.

    Ετσι, το ίδιο, μπορεί να συμβεί και σε σένα.

    Αυτό που με κάνει να απορρώ, είναι το οτι βλέπεις τη ζωή σαν μαύρη, αλλα παρόλαυτά τα βήματα προς τη γέφυρα σε πήγαιναν παρά τη θέλησή σου...

    ΑΡΑ υπάρχει κάτι μέσα σου, που δεν το ακούς, και που σου φωνάζει οτι θέλεις να ζήσεις.
    ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ. Δώσε του χώρο και χρόνο, πίστεψε οτι υπάρχει.

    Σου προτείνω τα βιβλία, \"η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει\" του Κοέλιο και \"Ο λύκος της στέπας\" του έρμαν Εσσε.
    καλή συνέχεια.

    Πρόσεχε, το ποτό δεν είναι καλή παρέα για τους απελπισμένους.

    Κάνει την απελπισία τους να φαίνεται δυνατότερη απο τους ίδιους, ενώ στην πραγματικότητα, ισχύει το αντίστροφο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Originally posted by Anathema
    θα ήθελα να μου απαντήσεις αν θέλεις από που προέρχονται όλες αυτές οι σκέψεις που έχεις.. Υπήρξε κάποιο συγκεκριμένο γεγονός στην ζωή σου που σε οδηγεί σε αυτές τις σκέψεις;
    υπαρχουν καποια γεγονοτα(?) που με εχουν στιγματισει(δε θελω να τα αναφερω) αλλα μαλλον το προβλημα ειναι ο απαισιοδοξος(ρεαλιστικος) τροπος σκεψης μου.

    φιλε weird μονο η σκεψη των δικων μου με αποτρεπει και ισως το εμφυτο ενστικτο του ανθρωπου για επιβιωση.ο εαυτος μου δε με ενδιαφερει καθολου πλεον

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    49
    Αλλη μια ερώτηση και ελπίζω να μην σε κουράζω... Το πρόβλημα σου για ποιο λόγο το αναφέρεις εδώ; Θέλεις υποστήριξη, βοήθεια, κατανόηση ή κάτι άλλο;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •