Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 63
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 63 of 114 FirstFirst ... 1353616263646573113 ... LastLast
Results 931 to 945 of 1696
  1. #931
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει, γιατί το καθιστά σαφές και επιμένει ότι έχει να κάνει με τη κατάσταση γενικότερα και όχι με εμένα. Ας πούμε ότι κάποιος βαριέται.. Ωραία; Μπαίνεις στη διαδικασία να ψάχνεις σπίτι μαζί του; Αποζητάς να κάνεις σεξ; Επικοινωνεις χωρίς βέβαια να κάνεις σαν τρελή αλλά διατηρεις μια ντεμι φάση; Τα δικά μου μάτια λένε ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν θέλω να το αποδεχθώ. Είναι γυναίκα που της αρέσουν οι μεγάλες συγκινήσεις, οι εναλλαγες, και ίσως τρέφεται από αυτη τη κατάσταση. Μάλλον τη κουράζει και βαριέται το νορμάλ. Κάτι άλλο δεν μπορώ να έξηγησω.

  2. #932
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι με έχει μπερδέψει, γιατί το καθιστά σαφές και επιμένει ότι έχει να κάνει με τη κατάσταση γενικότερα και όχι με εμένα. Ας πούμε ότι κάποιος βαριέται.. Ωραία; Μπαίνεις στη διαδικασία να ψάχνεις σπίτι μαζί του; Αποζητάς να κάνεις σεξ; Επικοινωνεις χωρίς βέβαια να κάνεις σαν τρελή αλλά διατηρεις μια ντεμι φάση; Τα δικά μου μάτια λένε ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν θέλω να το αποδεχθώ. Είναι γυναίκα που της αρέσουν οι μεγάλες συγκινήσεις, οι εναλλαγες, και ίσως τρέφεται από αυτη τη κατάσταση. Μάλλον τη κουράζει και βαριέται το νορμάλ. Κάτι άλλο δεν μπορώ να έξηγησω.
    Δηλαδή από τη μια σου λέει ότι βαριέται κι από την άλλη σε πιέζει να συγκατοικησετε;

  3. #933
    Epsilon δεν με πιέζει έτσι όπως το λες. Ίσως με το δικό της τρόπο.. Απλά μου στέλνει σπίτια, πάμε και τα βλέπουμε, τις προάλλες πήγαμε να κλείσουμε αλλά τελευταία στιγμή την είδα μαγκωμενη γιατί την χάλαγε που το δωμάτιο της κόρης της ήταν πολύ μικρό και το ακυρωσαμε κτλ. Δεν ξέρω, ειλικρινα περίεργα πράγματα.

  4. #934
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Τα δικά μου μάτια λένε ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν θέλω να το αποδεχθώ.
    Ακριβώς! αυτό ονομάζεται "άρνηση" και όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο. Είναι πολύ σημαντικό που το αναγνωρίζεις αυτό στον εαυτό σου. Οι περισσότεροι δεν το κάνουν ποτέ ή το κάνουν όταν φτάσουν σε οριακό σημείο. Αφού λοιπόν το αναγνωρίζεις, ίσως να ειναι καλό το να περάσεις σταδιακά από το στάδιο την άρνησης στο στάδιο της αποδοχής της πραγματικότητας. Και ποια είναι η πραγματικότητα; Αυτό που βιώνεις.

    Είναι γυναίκα που της αρέσουν οι μεγάλες συγκινήσεις, οι εναλλαγες, και ίσως τρέφεται από αυτη τη κατάσταση. Μάλλον τη κουράζει και βαριέται το νορμάλ. Κάτι άλλο δεν μπορώ να έξηγησω.
    Αυτό είναι πολύ πιθανό να ισχύει αν λάβουμε υπόψη το στυλ ζωής που είχε η κοπέλα πριν τα φτιάξετε. Ο τρόπος ζωής δεν αλλάζει από τη μία στιγμή στην άλλη. Κανείς δεν παράτησε ξαφνικά τις "κακές συνήθειες" επειδή γνώρισε τον έρωτα της ζωής του. Είναι μία διαδικασία που διαρκεί χρόνια και χρειάζεται προσπάθεια και συνειδητή δουλειά με τον εαυτό.

  5. #935
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Epsilon δεν με πιέζει έτσι όπως το λες. Ίσως με το δικό της τρόπο.. Απλά μου στέλνει σπίτια, πάμε και τα βλέπουμε, τις προάλλες πήγαμε να κλείσουμε αλλά τελευταία στιγμή την είδα μαγκωμενη γιατί την χάλαγε που το δωμάτιο της κόρης της ήταν πολύ μικρό και το ακυρωσαμε κτλ. Δεν ξέρω, ειλικρινα περίεργα πράγματα.
    Εντάξει, δεν σε πιέζει, αλλά επιθυμεί τη συγκατοίκηση (υποτίθεται). Και την ίδια στιγμή που πάτε και βλέπετε σπίτια, σου λέει ότι έχει βαρεθεί (γενικά, τον κόσμο). Νομίζω καταλαβαίνεις ότι κάποια με νορμαλ ψυχισμό δεν θα μίλαγε για αίσθημα βαρεμάρας ενώ ετοιμάζεται να συγκατοικήσει με τον καλό της.

  6. #936
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Αγαπητοί φίλοι και φίλες, αρχικά συγχαρητήρια για το έργο σας και γενικά για τη προσπάθεια που καταβαλετε για τη συγκεκριμένη διαταραχή.
    Με αφορμή τη σχέση που έχω αναπτύξει εδώ και 10 μήνες με μια κοπέλα 36 χρόνων(εγώ είμαι 31) η οποία έχει και ένα παιδάκι 8 χρόνων από το προηγούμενο γάμο της, θα ήθελα τη βοήθεια σας καθώς πράγματα και συμπεριφορές που διακρίνω με οδήγησαν σ' αυτό το Forum.
    Δεν θέλω να γίνω αναλυτικός, θεωρώντας ότι θα βοηθούσε να αναπτύξω επίγραμματικα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας της και ειδικές συμπεριφορές απέναντι σ' εμένα αλλά και στο παιδί της ξεκινώντας προοδευτικά από την αρχή που την γνώρισα έως τωρα.

    1. Εξυπνη, κοινωνική, διασκεδαστική τη πρώτη περίοδο που βγαίναμε.

    2. Πολύ ανοιχτή σε συζητήσεις, ξεδιπλώσε τη ζωή της απέναντι μου μεσα σε λίγες μέρες με αρκετές λεπτομερειες.

    3. Εθισμός σε ναρκωτικά, (κοκαΐνη κυρίως) από μικρή ηλικία έως πριν με γνωρίσει.( Ένας λόγος που έκανε και σχέση μαζί μου ήταν ότι εγώ δεν ανήκω σ αυτό το κύκλο)

    4. Αρκετές σχέσεις στο παρελθόν, αρκετές σεξουαλικες εμπειρίες,( και με το ίδιο φύλο) ξέφρενη ζωή έως ότου γεννήσει.

    5. Μια απόπειρα αυτοκτονιας λίγο πριν μείνει έγκυος, όταν ήταν σε σχέση με το πρώην άντρα της. Δεν ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες, μόνο ότι εκείνη τη μέρα είχαν τσακωθεί πολύ και ότι της είπαν ότι πέρασε κατάθλιψη.

    6. Αρκετά επικριτική και απότομη για λεπτομερειες όπως π.χ για τα ρούχα που φοράω, για το αμάξι που δεν είναι πάντα καθαρό, κτλ.

    7. Συνεχείς ξεσπάσματα, πολύ μεγάλη οργή και νευρικότητα για λόγους που σε φυσιολογικά πλαίσια δεν είναι πολύ σημαντικοί, όπως,
    Α) Όταν άργησα 15 λεπτά να πάω να τη πάρω από το σπίτι της γιατί δεν κατάλαβα καλά την ώρα.
    Β) Όταν ειμασταν σε κοινή παρέα και μου πρότεινε ένας φίλος της να πάμε γήπεδο καπάκι μετα τον καφέ και εγώ δέχτηκα και έφυγα μαζί του.

    Γ) Επειδη του Αγίου Βαλεντίνου πηγαίναμε τη μικρή της στην Ρυθμική και ενώ δεν είχαμε πει ότι θα βγούμε, νευρίασε επειδή φόραγα φόρμα και ότι δεν σκέφτηκα ότι έπρεπε να βγούμε και πως ντυνομαι έτσι κτλ. Παρεμπιπτόντως η μικρή είχε Ρυθμική 6-7....

    Δ) Όταν πρώτοπηρε το αμάξι της (γιατί έβγαλε πρόσφατα δίπλωμα) , ένα μεσημέρι που είχαμε πάει παρέα βόλτα, ξαφνικά της έσβησε το αμάξι και επειδή χαμογέλασα και είπα δεν πειράζει αυτή το θεώρησε ειρωνεία και ξεκίνησε και με έβριζε ασταμάτητα.
    Μάλιστα, σ αυτό το περιστατικό αν θυμάμαι καλά ήταν το 4ο μήνα της ζήτησα να χωρίσουμε γιατί έδειξε ότι δεν με σέβεται, αμέσως ζήτησε συγγνώμη έβαλε τα κλάματα και για το επόμενο διάστημα ήταν γατούλα.

    8. Εναλλαγές ανεξήγητες σε ότι αφορά τα συναισθήματα της. Μπορεί να τσακώνεται με τη κόρη της και να συμπεριφερεται ακραία, να φωνάζει κτλ και μετά από 10 λεπτά να την αγκαλιάζει και να τη φιλάει.

    9. Συνεχής αλλά έμμεσος έλεγχος για το που πάω, αν θα αργήσω κτλ.

    10. Αν δεν είμαστε μαζί και δεν συναντηθούμε το βράδυ θα με καλέσει με βιντεοκληση ποτέ τηλέφωνο.

    11. Ακραία εκδήλωση τρυφερότητας, δοτικοτητας και αγάπης και ξαφνικά μαζεύεται και γίνεται απότομη, αποσυνδέεται και τούμπαλιν.

    12. Μου ζήτησε στους 3 μήνες να συγκατοικησουμε. (Γενικά τα οικονομικά της δεν είναι καλά, και μένει στο πατρικό της).

    13. Πολύ σεξουαλικη και γοητευτική.

    14. Για μια περίοδο είμαι ομορφος, ωραίος, ολοκληρωμένος κτλ. και μετά από λίγο ξεκινάει μια συμπεριφορά λες και έχει σταματήσει να με θαυμάζει, μου την λέει για τα μαλλιά μου, για τα δόντια μου, για το βάρος μου κτλ.

    15. Τεράστιο ξεπασμα τώρα στις διακοπές με κοινή παρέα, επειδή έφυγα από το δωμάτιο το βράδυ επειδή ροχαλιζα και δεν εμεινα μαζί της και κοιμήθηκα κάπου στο καναπέ. Μιλάμε για κλάμα,οτι τη παρατησα, ότι εγώ εφυγα αν και εκείνη μου είπε να κάτσω κτλ.

    16. Υπάρχουν χρονικά διαστήματα που τη πιάνει αν μιλάω με άλλες κοπέλες ή αν έχω βρει κοπέλα σε σημείο εμμονής. Να βλέπει στο όνειρο της γυναίκες που κάνουν κάτι μαζί μου, να με ρωτάει συνεχώς, κτλ.

    17. Στην αρχή που τη γνώρισα, ακραία εκδήλωση θαυμασμού για το πρόσωπο μου, είμαι τέλειος, κανείς το καλύτερο σεξ που έχω κάνει, έχουμε χημεία, ταιριάζουμε.

    18. Αρνείται να παραδεχτεί τα συναισθήματα της. Συνεχώς λέει ότι δεν ήταν ερωτευμένη όταν με γνώρισε και ότι επειδή έχει καεί στο παρελθόν, δεν χρειάζονται αγάπες και έρωτες απλά κάτι αμοιβαίο και απλό, ενώ στην ουσία αλλά μου δείχνει.

    19. Βαριέται πολλές φορές και δεν έχει όρεξη λέγοντας ότι είναι στη φάση της, ότι περιμένει περίοδο και δεν φταίω εγώ.

    Προσπάθησα να κάνω μια επίγραμματικη επεξήγηση προκειμένου να μπορέσω να γίνω πιο συγκεκριμένος σε συμπεριφορες και μοτίβα.

    Γενικά θα τη χαρακτήριζα καλή κοπέλα, ωστόσο με πρόβληματιζουν πολύ οι συμπεριφορές αυτές και δεδομένου ότι βρίσκεται και το παιδάκι στη μέση θα ήθελα να δω πως να χειριστώ αυτή τη φάση.
    Υπάρχουν χαρακτηριστικά μια οριακής προσωπικότητας;
    Πως μπορώ να της μιλήσω γ αυτό;


    Αναμένω τις συμβουλές σας.
    Ξαναβρήκα το παλιό σου ποστ να τα θυμηθούμε λίγο όλοι, για να σε συμβουλέψουμε καλύτερα

  7. #937
    Εννοείται το καταλαβαίνω... Γ' αυτό βρίσκομαι και γράφω εδώ αναζητώντας συμβουλές. Το θέμα είναι ότι της μιλάω, τής λέω ότι δεν είναι νορμάλ αυτά που αναφέρεις αλλά ποτέ δεν δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση... Σαν να τα αφήνει όλα στη τύχη... Εκτός τι να σου πω, τα κάνει ζητώντας επιβεβαίωση.. Η αλήθεια είναι ότι ήταν ένα δύσκολο διάστημα με τη δουλειά, έτρεχα συνέχεια, ωστόσο την είχα προετοιμάσει ότι οι επόμενοι 2 μήνες θα είναι δύσκολοι... Ποιος ξέρει; Ίσως ένιωσε αδιάφορια.. Αλλά κ πάλι, δεν είναι νορμάλ όλο αυτό...
    Μίλαγα μ ένα φίλο τις προάλλες που τον συμβουλευομαι εξαρχής... Εκείνος επιμένει ότι έχει τεράστια ανασφάλεια ότι τη κερατωνω κ γ αυτό τα κάνει αυτά... Είναι η πηγή όλων των συμπεριφορών της

  8. #938
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Εννοείται το καταλαβαίνω... Γ' αυτό βρίσκομαι και γράφω εδώ αναζητώντας συμβουλές. Το θέμα είναι ότι της μιλάω, τής λέω ότι δεν είναι νορμάλ αυτά που αναφέρεις αλλά ποτέ δεν δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση... Σαν να τα αφήνει όλα στη τύχη... Εκτός τι να σου πω, τα κάνει ζητώντας επιβεβαίωση.. Η αλήθεια είναι ότι ήταν ένα δύσκολο διάστημα με τη δουλειά, έτρεχα συνέχεια, ωστόσο την είχα προετοιμάσει ότι οι επόμενοι 2 μήνες θα είναι δύσκολοι... Ποιος ξέρει; Ίσως ένιωσε αδιάφορια.. Αλλά κ πάλι, δεν είναι νορμάλ όλο αυτό...
    Μίλαγα μ ένα φίλο τις προάλλες που τον συμβουλευομαι εξαρχής... Εκείνος επιμένει ότι έχει τεράστια ανασφάλεια ότι τη κερατωνω κ γ αυτό τα κάνει αυτά... Είναι η πηγή όλων των συμπεριφορών της
    Καλημέρα. Ξαναδιάβασα εχθές όλα όσα έγραψες το Σεπτέμβρη. Εάν ισχύει η υπόθεσή μας ότι είναι οριακή, το πρόβλημα είναι ότι περιμένει σε όλα να συμφωνείς ενθουσιωδώς μαζί της (πχ για τη συγκατοίκηση) και να της δείχνεις με κάθε τρόπο ότι "είστε ένα". Νομίζω ότι δεν το εννοεί κατά βάθος, αυτό που σου λέει, να συγκατοικήσετε. Γι αυτό βρίσκει αφορμές να το σαμποτάρει όταν πάει να γίνει. Νομίζω σε έχει στο τρέξιμο για να σου κάνει τεστ και να δει αν είσαι διατεθειμένος να μείνετε μαζί. Και γενικά όλες αυτές οι δηλώσεις τύπου βαριέμαι είναι ένα τεστ για να δει τι θα πεις και τι θα κάνεις εσύ. Που εσύ καλείσαι να πεις ότι δεν βαριέσαι, την αγαπάς, θέλεις να είστε μαζί, δεν κοιτάς αλλού, της είσαι αφοσιωμένος κλπ.

  9. #939
    Άρα επιβεβαίωση παίρνει για να καλύψει τις ανασφάλειες της... Δεν θέλει να συγκατοικησουμε γενικά εννοείς ή επί του παρόντος;Το σπίτι το ακυρωσαμε γιατί ήταν πολύ μικρό το δωμάτιό το οποίο είχε θέσει εξαρχής. Ήταν ειλικρινής σ αυτό.. Δηλ το τρέξιμο είναι δείγμα αγάπης.. Έτσι το εκλαμβάνει... Μάλιστα..

  10. #940
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Άρα επιβεβαίωση παίρνει για να καλύψει τις ανασφάλειες της... Δεν θέλει να συγκατοικησουμε γενικά εννοείς ή επί του παρόντος;Το σπίτι το ακυρωσαμε γιατί ήταν πολύ μικρό το δωμάτιό το οποίο είχε θέσει εξαρχής. Ήταν ειλικρινής σ αυτό.. Δηλ το τρέξιμο είναι δείγμα αγάπης.. Έτσι το εκλαμβάνει... Μάλιστα..
    Ε, τώρα κι εγώ σου γράφω με βάση τα όσα ξέρω βιωματικά αυτόν τον ενάμισυ χρόνο που έχω εμπλακεί κι εγώ σε σχέση με οριακό... Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μονίμως κάνει σχέδια και υπόσχεται πράγματα εκ των οποίων τα περισσότερα δεν γίνονται, αλλά τα ανακοινώνει με στόμφο και τελικά αυτό που θέλει είναι να δει αν συμφωνώ μαζί του κι αν θα τον ακολουθήσω. Ας πούμε μου μιλάει διάφορα ταξίδια μακρινά, στα οποία είναι βέβαιο ότι δεν θα πάμε, μόνο και μόνο για να δει αν στα λόγια θα τον ακολουθούσα. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο σου κάνει κι εκείνη με το σπίτι. Αφού το είχε δει το μικρό δωμάτιο εξ αρχής, πως φτάσατε ένα βήμα πριν το κλείσετε;

  11. #941
    Η αλήθεια είναι ότι είχε επιφυλάξεις εξ αρχής αλλα μου είπε να το κλείσουμε επειδή κ εγώ και η αδερφή της είπαμε ότι λύνεται αν πάρουμε μικρότερο κρεβάτι.. Την άλλη μέρα βρέθηκαμε και μου είπε ότι πιέστηκε και ότι ένιωθε άσχημα γιατί δεν το ήθελε πραγματικά, και το έκανε για να μην θεωρηθεί ότι ψάχνει ψιλλους στα άχυρα. Η αλήθεια ήταν ότι στα μάτια της αυτό έδειχνε. Εντάξει τώρα κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική. Δεν ξέρω. Όχι γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο με ακυρώσεις κτλ. Γενικά σε μικρά θέματα έχω παρατηρήσει μια αναβλητικοτητα, αλλά τα προσπερνάω.

  12. #942
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Είναι φυσιολογικό στις μακροχρόνιες σχέσεις να δημιουργείται βαρεμάρα και πλήξη. Στις λειτουργικές σχέσεις όμως η βαρεμάρα αυτή δεν είναι καθολική, δλδ αφορά συγκεκριμένα στοιχεία της σχέσης. π.χ. μπορεί κάποιος να μην νοιώθει πλέον έντονη σεξουαλικότητα αλλά εξακολουθεί να απολαμβάνει την συντροφιά της συντρόφου του. Επίσης στις λειτουργικές σχέσεις υπάρχει συχνά η δυνατότητα διορθωτικών κινήσεων και από τα δύο μέλη. Αυτός που βαριέται προτείνει κάτι ως απάντηση στο πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι το "βαρέθηκα" του ενός δεν ακούγεται ως "σε βαρέθηκα" στον άλλον.

    Αν μιλάμε για bpd η βαρεμάρα αποτελεί γνώρισμα της διαταραχής και συνδέεται με την αίσθηση κενότητας και απουσία νοήματος. Οι bpd δεν αναγνωρίζουν ότι αυτή η κενότητα προέρχεται από την δομή της προσωπικότητας τους και αποδίδουν τα αίτια στο περιβάλλον 'ή στους άλλους. "Βαριέμαι γιατί οι άλλοι είναι βαρετοί, ή λόγω των συνθηκών" κλτ. Επίσης ποτέ δεν προτείνουν κάποια λύση για να βαριούνται λιγότερο. Αρκούνται με το να γκρινιάζουν. Ο σημαντικότερος ρόλος των συντρόφων είναι να απαλλάξουν τους bpd από την κενότητα και συνεπώς τη βαρεμάρα που νοιώθουν. Γι αυτό και όταν οι bpd βαρεθούν, κάτι που θα συμβεί όταν η ντοπαμίνη των αρχικών συγκινήσεων θα κατακάτσει, αποσύρονται συναισθηματικά δημιουργόντας στους συντρόφους συναισθήματα ανημπορίας, ενοχής και απογοήτευσης. Είναι οι σχέσεις του "Όλα ή τίποτα". Αυτή η απόσυρση ( η οποία εμπεριέχει χειριστικότητα) συχνά βαφτίζεται ως κατάθλιψη αν δεν διερευνηθούν τα βαθύτερα αίτια.

  13. #943
    Με τη τελευταία παράγραφο περιγράφεις τις 2 τελευταίες εβδομάδες που ζω... Γκρίνια, απουσία ενδιαφέροντος, μειωμένη επικοινωνία, και περιορισμός συναντήσεων... Βέβαια μετα κάτι παθαίνει και γίνεται άλλος άνθρωπος. Δηλ. θα περάσει αυτό το διάστημα, θα δει και εμένα ότι είμαι στραβωμενος και απόμακρος, και θα επανέλθει στο φυσιολογικό... Μακροχρονια δεν θα το έλεγα, γιατί κλεισαμε ένα χρονο τον Δεκέμβριο..Αλλα για να μείνει κάποιος με ΟΔΠ με ένα σύντροφο χρόνια, αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι είτε θα έχει 30 διαφορετικές πρωσοπικοτητες, είτε θα παίζει ένα παιχνίδι εναλλαγων για να κρατάει το ενδιαφέρον ζεστό.


    Επίσης μια παρατήρηση.... Το τελευταίο καιρό πριν τη καραντίνα, δύο φορές που βγήκαμε και ήπιαμε όχι πάρα πολύ, παρουσίασε κενά μνήμης... Σοβαρά.. Δηλ τη 1η φορά δεν θυμόταν ούτε που κάναμε σεξ... Έχει να κάνει κάτι με την ΟΔΠ;

  14. #944
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Να έχεις 30 προσωπικότητες..
    Ή να μην είσαι πολύ κοντά τους.

    Νομίζω δεν θα δεχόμουν να συγκατοικήσω με οριακό. Βέβαια, αν σου προτείνουν συγκατοίκηση δεν μπορείς να πεις όχι, γιατί θα το εισπράξουν ως απόρριψη.

    Μέχρι τώρα η δική μου προσέγγιση είναι να λέω σε όλα ναι και παράλληλα ο,τι δεν θέλω να το σαμποτάρω για να μην γίνει. Τα ίδια που κάνει κι αυτός, δηλαδή.

  15. #945
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Με τη τελευταία παράγραφο περιγράφεις τις 2 τελευταίες εβδομάδες που ζω... Γκρίνια, απουσία ενδιαφέροντος, μειωμένη επικοινωνία, και περιορισμός συναντήσεων... Βέβαια μετα κάτι παθαίνει και γίνεται άλλος άνθρωπος. Δηλ. θα περάσει αυτό το διάστημα, θα δει και εμένα ότι είμαι στραβωμενος και απόμακρος, και θα επανέλθει στο φυσιολογικό... Μακροχρονια δεν θα το έλεγα, γιατί κλεισαμε ένα χρονο τον Δεκέμβριο..Αλλα για να μείνει κάποιος με ΟΔΠ με ένα σύντροφο χρόνια, αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι είτε θα έχει 30 διαφορετικές πρωσοπικοτητες, είτε θα παίζει ένα παιχνίδι εναλλαγων για να κρατάει το ενδιαφέρον ζεστό.
    Ουσιαστικά λες, αν κατάλαβα καλά, ότι γίνεται άλλος άνθρωπος όταν στραβώνεις κι εσύ και αρχίσεις κι εσύ να απομακρύνεσαι. Μόλις φοβηθεί ότι σε χάνει, αλλάζει στάση και συμπεριφορά. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτό είναι το φυσιολογικό; Δλδ όταν είναι καλή είναι το φυσιολογικό, όταν δεν είναι καλή τότε αυτό είναι το μη φυσιολογικό. Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι παγίδα γιατί σε βάζει στο τριπακι να κυνηγάς να επαναφέρεις την κατάσταση στη "φυσιολογικότητα". Όμως από αυτά που γράφεις, άσχετα αν μιλάμε για bpd ή όχι, φαίνεται ξεκάθαρα ότι το φυσιολογικό είναι η αστάθεια. Σταθερή αστάθεια. Άρα κυνηγάς κάτι που δεν υπάρχει.

    Επίσης από αυτά που λες δημιουργείται ένα εύλογο νομίζω ερώτημα. Τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει με τη συγκατοίκηση; Ότι θα βαριέται λιγότερο; Το λέω αυτό διότι η συνθήκη της συγκατοίκησης φέρνει τα άτομα σε συνεχή τριβή και άρα βαριούνται πιο γρήγορα ο ένας τον άλλο.


    Επίσης μια παρατήρηση.... Το τελευταίο καιρό πριν τη καραντίνα, δύο φορές που βγήκαμε και ήπιαμε όχι πάρα πολύ, παρουσίασε κενά μνήμης... Σοβαρά.. Δηλ τη 1η φορά δεν θυμόταν ούτε που κάναμε σεξ... Έχει να κάνει κάτι με την ΟΔΠ;
    Υπάρχει θέμα με τη μνήμη, αλλά στην περίπτωσή σου επειδή εμπλέκεται το αλκοόλ (έστω και λίγο) δεν μπορείς να ξέρεις που οφείλετε.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •