Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 42
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 42 of 114 FirstFirst ... 3240414243445292 ... LastLast
Results 616 to 630 of 1696
  1. #616
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Με την ευκαιρια, ψαξτε λιγο και για την παθητικη επιθετικοτητα, αλλη μια διαταραχη που δεν ανηκει στο πλεγμα Β, για την ακριβεια σε κανενα πλεγμα, αν δεχτουμε τη θεωρηση πως υπαρχουν μονο 10 διαταραχες ολες κι ολες πραγμα με το οποιο δε συμφωνουν ουτε καν τα DSM και ICD πλεον. Για τις δυσκολιες στην ταξινομηση των διαταραχων αυτων θα προτεινα να βρειτε το σχετικο βιντεακι στο καναλι Borderline Notes που ειχε αναρτηθει προηγουμενα. Γενικα μεγαλη πολυφωνια στο συγκεκριμενο καναλι, και μεγαλο πραγμα η πολυφωνια... Η μονολιθικη αντιμετωπιση ειναι που δημιουργει στρεβλη εικονα σε βαθος χρονου οταν προκειται για τοσο συνθετα ζητηματα.

    εντιτ: Αιολε ουτε σε εσενα απευθυνομαι πλεον με τα προηγουμενα, ουτε εισαι ο μονος που διαβαζει η και ο μονος που συμμετεχει σε αυτο το θρεντ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #617
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Με την πολυφωνία δεν έχω πρόβλημα, με εσένα έχω, Δεν σε γουστάρω στο θέμα μου γκεγκε;

  3. #618
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εφοσον δεν παραβιαζω ορους χρησης και το αυτο θρεντ ειναι ανοιχτο και σε δημοσιο φορουμ, ξεκαθαρα θα σχολιαζω ο,τι θεωρω πως ειναι ανακριβες η, εστω και οχι ηθελημενα, παραπλανητικο.


    (Επ' ευκαιρια, για το θεμα του γιατι δεν προσεκλυει αρκετους ταλαντουχους επαγγελματιες το αντικειμενο των διαταραχων προσωπικοτητας, υπαρχει επισης ενα μικρο βιντεακι στο καναλι εκεινο.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #619
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Προτεινω τα Without Conscience και Snakes in Suits για οσους θελουν να μαθουν περισσοτερα για την ψυχοπαθεια, κατασταση ανατριχιαστικα σοβαρη και επικινδυνη και φυσικα οχι ορος-ομπρελλα για διαταραχες προσωπικοτητας η τοξικους ανθρωπους γενικα.
    Πολύ εύστοχη παρατήρηση. Ας μην κατηγοριοποιούμε τις διαταραχές προσωπικότητας, που όλοι έχουμε σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, μαζί με την ψυχοπάθεια.

  5. #620
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Εφοσον δεν παραβιαζω ορους χρησης και το αυτο θρεντ ειναι ανοιχτο και σε δημοσιο φορουμ, ξεκαθαρα θα σχολιαζω ο,τι θεωρω πως ειναι ανακριβες η, εστω και οχι ηθελημενα, παραπλανητικο.


    (Επ' ευκαιρια, για το θεμα του γιατι δεν προσεκλυει αρκετους ταλαντουχους επαγγελματιες το αντικειμενο των διαταραχων προσωπικοτητας, υπαρχει επισης ενα μικρο βιντεακι στο καναλι εκεινο.)
    Ότι ναναι! Δεν έχω καμία διάθεση να εμπλακώ μαζί σου σε μία συζήτηση τύπου "word salad". Έχω σοβαρότερα πράγματα για να ασχοληθώ από το να σπαταλήσω ενέργεια και εγκεφαλικά κύτταρα σε αυτό. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να εκτίθεσαι, ούτε κι εγώ έχω.

  6. #621
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σχολιαζω με επιχειρηματα και παραπομπες. Βρισκω τη χρηση του "word salad" τελειως αστηρικτη και προσβλητικη, ειδικα υπο το φως προηγουμενων αναρτησεων οπου ο επιμαχος ορος χρησιμοποιητο με πολυ συγκεκριμενο τροπο, για να σκιαγραφησει πολυ συγκεκριμενες διαταραχες. Θα ελεγα οτι αγγιζει τα ορια της τηλεδιαγνωσης, με σκοπο ομως την επιθεση...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #622
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    (Για την ιστορια, word salad σημαινει αποδιοργανωμενος λογος που δεν βγαζει νοημα και εμφανιζεται στις ψυχωσεις. Πλην ομως ο αιολος το χρησιμοποιησε λιγες σελιδες πριν, μαζι με το "gasligh" (sic) για να περιγραψει τακτικες τοξικων ατομων. Σε καθε περιπτωση ακριβοδικαιη η καλοπροαιρετη τοποθετηση δεν τη λες.)

    https://en.wikipedia.org/wiki/Word_salad
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #623
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Σχολιαζω με επιχειρηματα και παραπομπες. Βρισκω τη χρηση του "word salad" τελειως αστηρικτη και προσβλητικη, ειδικα υπο το φως προηγουμενων αναρτησεων οπου ο επιμαχος ορος χρησιμοποιητο με πολυ συγκεκριμενο τροπο, για να σκιαγραφησει πολυ συγκεκριμενες διαταραχες. Θα ελεγα οτι αγγιζει τα ορια της τηλεδιαγνωσης, με σκοπο ομως την επιθεση...
    οκ, αν ένιωσες προσβεβλημένος το ξαναδιατυπώνω:

    Ότι ναναι! Δεν έχω καμία διάθεση να εμπλακώ μαζί σου σε μία συζήτηση τύπου "τουρλού". Έχω σοβαρότερα πράγματα για να ασχοληθώ από το να σπαταλήσω ενέργεια και εγκεφαλικά κύτταρα σε αυτό. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να εκτίθεσαι, ούτε κι εγώ έχω.

    Νοιώθεις καλύτερα τώρα;

  9. #624
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εκτιμω ασφαλως τη διορθωση. Με το θεμα της ακραιας ψυχιατροποιησης εκτος πλανου, μενει μονο το θεμα του απαξιωτικου και προσβλητικου προς το περιεχομενο των αναρτησων μου χαρακτηρισμου σου. Δεν θελεις να εμπλακεις, αλλα βγαζεις "τουρλου" ποστ που κριτικαρουν τα γραφομενα σου. Γιατι δε νομιζω βγαζοντας την "τουρλου συζητηση" να στοχευεις τα δικα σου λεγομενα καθολου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #625
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Πολύ εύστοχη παρατήρηση. Ας μην κατηγοριοποιούμε τις διαταραχές προσωπικότητας, που όλοι έχουμε σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, μαζί με την ψυχοπάθεια.
    Δε διαφωνω οτι χρειαζεται πολλες φορες μια εικονα "απο ψηλα" για τις διαταραχες προσωπικοτητας και τα θεματα της τοξικοτητας/χειριστικοτητας, χρειαζεται ομως προσοχη στις διαβαθμισεις και φυσικα αποφυγη συγχυσης εννοιων και καταστασεων που βρισκονται σε εντελως διαφορετικα επιπεδα.

    Για να επανελθω στο προηγουμενο ποστ μου, περα απο το Emotional Vampires κλασσικα ειναι και τα In Sheep's Clothing και Fatal Flaws. Το πρωτο για παραδειγμα εχει μια εξαιρετικη περιγραφη της διαβαθμισης "νευρωση-διαταραχη" που το θρεντ αυτο δεν εχει αγγιξει (αλλα γιγαντες του χωρου οπως ο Theodore Millon, περα απο τους ψυχαναλυτικης προσεγγισης φυσικα, παντα παρουσιαζουν σαν βασικη εισαγωγικη εννοια), και ηταν νομιζω το πρωτο εκλαϊκευμενο βιβλιο που εξεθεσε τοσο αποτελεσματικα τη διακριση μεταξυ παθητικης και ενεργητικης (covert/overt) χειριστικοτητας. Βασικο χαρακτηριστικο των πρωτων ειναι τα στοιχεια παθητικα επιθετικης/passive-aggressive προσωπικοτητας, που για μια ακομη φορα πρεπει να τονισω 1) Υπαρχει 2) Το πλανο των πλεγματων Α, Β, Γ δεν αγγιζει. Οπως δεν αγγιζει και πολλα πραγματα και θεωρειται απο αρκετους ειδικους σχετικα επιφανειακος τροπος κατηγοριοποιησης (οχι βεβαια πως δεν εχει την αξια του).

    (εξυπακουεται πως και τα 3 βιβλια εχουν γραφτει απο ψυχιατρους και κλινικους ψυχολογους που εχουν αφιερωθει στις χαρακτηρολογικες διαταραχες)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #626
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Δεν θέλω να εμπλακώ γιατί η κάθε συζήτηση μαζί σου μου προκαλεί τοξικά συναισθήματα. Αυτό είναι κάτι που θέλω να το αποφύγω. Όσο λοιπόν και να χτυπιέσαι δεν θα μπω σε μία συζήτηση αντιπαράθεσης μαζί σου (την οποία προκαλείς και επιθυμείς), όχι γιατί φοβάμαι τα επιχειρήματά σου, αλλά γιατί δεν έχω να κερδίσω κάτι θετικό. Ελπίζω αυτό να είναι το τελευταίο post που γράφω και απευθύνεται σε εσένα ομπορο.

  12. #627
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α, να προσθεσω επισης το The New Personality Portrait ως ενα απο τα καλυτερα βιβλια που εχουν γραφτει για την προσωπικοτητα υπο το πρισμα των χαρακτηρολογικων διαταραχων. Δυστυχως ειναι εκτος κυκλοφοριας πλεον αλλα μπορειτε να το βρειτε ξερω εγω καπου σε καποιο πεζοδρομιο αφημενο. :Ρ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #628
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Α, να προσθεσω επισης το The New Personality Portrait ως ενα απο τα καλυτερα βιβλια που εχουν γραφτει για την προσωπικοτητα υπο το πρισμα των χαρακτηρολογικων διαταραχων. Δυστυχως ειναι εκτος κυκλοφοριας πλεον αλλα μπορειτε να το βρειτε ξερω εγω καπου σε καποιο πεζοδρομιο αφημενο. :Ρ
    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία :)

  14. #629
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Γιατί άραγε, ενώ κάνουμε μια καλή συζήτηση 5-6 άτομα, αυστηρά πάνω στην οριακή διαταραχή, πετάγεται διαρκώς ένας απρόσκλητος, χωρίς να μας λέει τι σχέση έχει με το borderline, και μας βομβαρδίζει με ασχετες πληροφορίες και βιβλία; Κι όλα αυτά ενώ ο θεματοθέτης έχει παρακαλεσει επανειλημμένα το εν λόγω άτομο να μην συμμετέχει στο δικό του θέμα; Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πια για τα κίνητρά του.

  15. #630
    Καλησπέρα σε όλους.
    Αποφάσισα να μην αναφερω κάτι προς στιγμήν, θεωρώντας ότι αυτή τη περιοδο έχω περάσει στο στάδιο της εξιδανικευσης και γενικά τα πράγματα είναι οκ έως πολύ καλά. Γνωρίζω πλέον που βρίσκομαι, και θεωρώ ότι μια διαδικασία πρόληψης ίσως θα βοηθούσε.Θυμάμαι το γιατρό μου να μου τονίζει ότι αυτο το στάδιο είναι το σημαντικότερο για να μην φτάνεις στην πυροδότηση. (Θυμίζω έχω διάγνωση ΙΔΨ-Ιδεοληψίες κυρίως)
    Αυτό που έκανα λάθος κυρίως εγώ ήταν ότι ανέφερα συχνά, και όντως τώρα που το σκέφτομαι αποτέλεσε ωρολογιακή βόμβα, άλλες κοπέλες...
    Τι εννοώ.. Ότι στην αρχή της σχέσης αλλά και στη συνέχεια για πλάκα, όταν με ρώταγε ας πούμε, που ήσουν, τι θα κάνεις,κτλ. εγώ ανέφερα για τη δημιουργία παιχνίδιου ότι βγήκα με μια κοπέλα, θα έρθει μια κοπέλα να βγούμε,θα βγω με καμία πρώην κτλ. (βέβαια αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι ίσως αντίδρουσα ενδομυχα στην άσκηση ελέγχου ή στις εμπειρίες που έχει εκείνη και δεν έχω εγώ σεξουαλικα) αλλά γελώντας και με ύφος πάντα σαρκαστικό, το οποίο το καταλάβαινε, και πάντα της έλεγα ρε χαζό πλάκα σου κάνω κτλ.
    Σε μια φάση μου είπε σοβαρά να το κόψω γιατί κάποια στιγμή θα το πιστέψει και θα κατάστραφούμε. Το έκοψα.
    Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι σαν να έχω και εγώ μια τάση κι εγω να της ενεργοποιώ τα σχήματα.
    Είδα επίσης ότι για να υπάρχει ένα ballance πρέπει να θέτεις όρια και να μην έχεις υψηλες προσδοκίες.

    Τι θέλει να πει ο ποιητής εδώ;

    Ποια σχήματα να ψάξω για κάποιον που έχει χαρακτηριστικά ΟΔΠ και να δουλέψω πάνω σ αυτό;
    Πριν ακούσω ότι το καλύτερο που ειναι να κάνεις είναι φύγεις, η να μην το ψάχνεις, θέλω να πω ότι σοβαρός λόγος να χωρίσω ή κάποιο δικαίωμα δεν έχω προς στιγμήν, και ότι επίσης έχω και εξαιρετική σχέση με τη μικρή της, που το καθιστά ακόμα πιο ευάλωτο το σχήμα.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς.
    Χ.

Page 42 of 114 FirstFirst ... 3240414243445292 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •