Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 91
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 91 of 114 FirstFirst ... 41818990919293101 ... LastLast
Results 1,351 to 1,365 of 1696
  1. #1351
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Θέλω την άποψη σας.
    Τελικά θα φύγει?
    Εγώ λέω όχι, δεν θα φύγει. Τρέφεται από τους καυγάδες. Θα έφευγε αν είχε "κλειδώσει" με άλλον και είχε τακτοποιήσει και τα παιδιά, αλλά προφανώς δεν είναι εύκολα αυτά. Οι άλλοι τι πιστεύετε;

  2. #1352
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Τώρα το γύρισε

  3. #1353
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ λέω όχι, δεν θα φύγει. Τρέφεται από τους καυγάδες. Θα έφευγε αν είχε "κλειδώσει" με άλλον και είχε τακτοποιήσει και τα παιδιά, αλλά προφανώς δεν είναι εύκολα αυτά. Οι άλλοι τι πιστεύετε;
    Το θέμα είναι απλό. Είναι μόνιμα χάλια, έχει κουραστεί, έχει δοκιμάσει τα πάντα. πλέον το μόνο που έμεινα είμαι εγώ. Της μπήκε η ιδέα ότι δεν έχει τίποτα. Βασικά της την έβαλε η μάνα της. Οπότε γιατί είμαι έτσι? Αυτός φταίει.

  4. #1354
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Το θέμα είναι απλό. Είναι μόνιμα χάλια, έχει κουραστεί, έχει δοκιμάσει τα πάντα. πλέον το μόνο που έμεινα είμαι εγώ. Της μπήκε η ιδέα ότι δεν έχει τίποτα. Βασικά της την έβαλε η μάνα της. Οπότε γιατί είμαι έτσι? Αυτός φταίει.
    Ωραία, ακόμα κι αν έφταιγες, η λύση θα ήταν να σε διώξει από το δικό σου σπίτι; Τα πιστεύει αυτά που λέει;

  5. #1355
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ωραία, ακόμα κι αν έφταιγες, η λύση θα ήταν να σε διώξει από το δικό σου σπίτι; Τα πιστεύει αυτά που λέει;
    Άμα σου πω για ποίο λόγο με κατηγορεί θα σοκαριστείς. Άστα.

  6. #1356
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Το θέμα είναι απλό. Είναι μόνιμα χάλια, έχει κουραστεί, έχει δοκιμάσει τα πάντα. πλέον το μόνο που έμεινα είμαι εγώ. Της μπήκε η ιδέα ότι δεν έχει τίποτα. Βασικά της την έβαλε η μάνα της. Οπότε γιατί είμαι έτσι? Αυτός φταίει.
    αυτό που λες ειναι ή όλη ουσία με αυτά τα άτομα. Ποτέ δεν αναλαμβάνουν ευθύνη για οτιδήποτε, και πάντα φταίνε οι άλλοι για τη μιζέρια τους. Δε χρειάζονται μαλακισμένες μάνες που το προκαλούν αυτό. Θα συμβεί έτσι κι αλλιώς.

  7. #1357
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Άμα σου πω για ποίο λόγο με κατηγορεί θα σοκαριστείς. Άστα.
    Μας κρατάς σε αγωνία

  8. #1358
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    αυτό που λες ειναι ή όλη ουσία με αυτά τα άτομα. Ποτέ δεν αναλαμβάνουν ευθύνη για οτιδήποτε, και πάντα φταίνε οι άλλοι για τη μιζέρια τους. Δε χρειάζονται μαλακισμένες μάνες που το προκαλούν αυτό. Θα συμβεί έτσι κι αλλιώς.
    Βοηθάνε οι μάνες

  9. #1359
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μας κρατάς σε αγωνία
    Ντρέπομαι λίγο αλλά θα το πω.καποια στιγμή.

  10. #1360
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ντρέπομαι λίγο αλλά θα το πω.καποια στιγμή.
    Ότι μετά από δέκα χρόνια γάμο και δύο παιδιά δεν χρησιμοποιουσα προφυλακτικό στο σεξ , ενώ μου το είχε ζητήσει (?). Αυτό είναι καταπίεση.

  11. #1361
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Ακούω σχόλια?

  12. #1362
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Ερώτηση προς έμπειρους.
    Κουρασμένη ψυχολογικά
    Μετά από διακοπή θεραπείας κατάθλιψης
    Έχει στοχοποιήσει εμένα ότι προσπαθώ να της φορτώσω όλο το θέμα.
    Πώς της εξηγείς ότι πάσχει από οριακή διαταραχή?

  13. #1363
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ότι μετά από δέκα χρόνια γάμο και δύο παιδιά δεν χρησιμοποιουσα προφυλακτικό στο σεξ , ενώ μου το είχε ζητήσει (?). Αυτό είναι καταπίεση.
    Σε αυτό θα πάρω το μέρος της ως γυναίκα. Αν στο είχε ζητήσει, κι εσύ δεν το έκανες, είχε δίκιο να αντιδράσει έτσι. Κι εγώ πιθανόν να είχα την ίδια αντίδραση. Φυσικά κι εσύ θα είχες δίκιο να ζητήσεις διαζύγιο για τον ίδιο λόγο. Δεν τα βρίσκετε πια σε κάτι πάρα πολύ βασικό.
    Κι επειδή δεν πιστεύω να φοβόταν τυχόν ασθένειες, προφανώς δεν θέλει να ξαναμείνει έγκυος. Και έχει κάθε δίκιο να μην το θέλει. Δηλαδή οι παντρεμένοι δεν παίρνουν προφυλάξεις για εγκυμοσύνη, μας λες;

  14. #1364
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Σε αυτό θα πάρω το μέρος της ως γυναίκα. Αν στο είχε ζητήσει, κι εσύ δεν το έκανες, είχε δίκιο να αντιδράσει έτσι. Κι εγώ πιθανόν να είχα την ίδια αντίδραση. Φυσικά κι εσύ θα είχες δίκιο να ζητήσεις διαζύγιο για τον ίδιο λόγο. Δεν τα βρίσκετε πια σε κάτι πάρα πολύ βασικό.
    Δεν το είχε ζητήσει. Το είχε αναφέρει κάποτε νομίζω. Αλλά αν ήθελε θα μου το είχε πει. Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Ούτε θυμάμαι να αγοράσαμε ποτέ. Οι γυναίκες οριακή διαταραχή ολοκληρώνουν δύσκολα και θεωρεί ότι δεν χαλαρωνε. Δεν μου ζήτησε ποτέ, απλά νομίζω κάποτε το είχε αναφέρει ως μήπως.

  15. #1365
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ερώτηση προς έμπειρους.
    Κουρασμένη ψυχολογικά
    Μετά από διακοπή θεραπείας κατάθλιψης
    Έχει στοχοποιήσει εμένα ότι προσπαθώ να της φορτώσω όλο το θέμα.
    Πώς της εξηγείς ότι πάσχει από οριακή διαταραχή?
    Μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλα τα σχόλια αυτού του θρεντ. Λογικό γιατί ειναι και πολλά.
    Διαισθάνομαι ότι τρέφεις ακόμα ελπίδες ότι θα σωθεί αυτός ο γάμος. Σωστά; Νομίζεις ότι αν βρεις κάποιο τρόπο που να την δώσεις να καταλάβει ότι ειναι οριακή, θα διορθωθούν τα πάντα. Δε θα συμβεί αυτό. Πρόκειται για μία αυταπάτη που θέλουμε να πιστεύουμε. Και ειναι και το άλλο, ποιος εισαι εσύ που θα βγάλεις διάγνωση; και μάλιστα σε μία ψυχολόγο; Θα μπλέξεις αγαπητέ.

    Αν έχουμε καταλάβει ή υποπτευθεί ότι η σύντροφός μας ειναι οριακή, της το λέμε, μόνο σε μία περίπτωση. Όταν έχουμε αποφασίσει να βγούμε από τη σχέση 100%. Το λέμε όχι ως διάγνωση αλλά ως προσωπική διαπίστωση και δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι έχουμε δίκιο. Το λέμε για να δικαιολογήσουμε την απόφασή μας να βγούμε από τη σχέση και όχι για να τιμωρήσουμε ή να πληγώσουμε. Και σίγουρα δεν το λέμε για να πάει να θεραπευτεί ώστε να λειτουργήσει η σχέση. Αν το πούμε η σχέση έχει τελειώσει για πάντα.

Page 91 of 114 FirstFirst ... 41818990919293101 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •