Πονοκεφαλοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1

    Πονοκεφαλοι

    Καλησπέρα ,

    Εδω και χρόνια έχω θέματα με συχνούς πονεκεφαλους . Εχω κανει μαγνητική και ήταν καθαρή . Δυστυχώς τον περασμένο μήνα χειροτέρεψαν και σχεδόν όλο τον Αυγουστο είχα κάθε μέρα πονοκέφαλο κυρίως τάσεως .Ενιωθα συνεχώς τους κροτάφους μου πολύ σφιγμένους .

    Εχει περάσει κανεις κάτι αντίστοιχο ; Δηλαδή να είναι σχεδόν καθημερινά με πονοκεφάλους και να καταφεύγει σε κατάχρηση παυσιπόνων ; Μπόρεσε να βρει κάποια λύση για την μείωση τους ;

    Με έχει πάρει από κάτω διότι κάθε μέρα ξυπνάω και μετά απο 3 -4 ώρες ξαφνικά σφίγγει όλο μου το κεφάλι στους κροτάφους και αναγκάζομαι να παίρνω panadol και κάποιες μέρες Nurofen

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Γειά σου Kido, δυστυχώς έχω πονοκεφάλους από μικρή. Έχεις επισκεφτεί νευρολόγο; Αν όχι πρέπει γιατί η κατάχρηση παυσιπόνων δημιουργεί η ίδια νέα σειρά πονοκεφάλων και έναν φαύλο κύκλο πόνου-χαπιών. Ο νευρολόγος θα βάλει τη διάγνωση αν είναι ημικρανία πχ. όπως στην περίπτωσή μου ή πονοκέφαλος τάσεως. Πάντως κι εγώ σε περιόδους έντονου άγχους έχω μονίμως σφιγμένους κροτάφους, ένταση στην κροταφογναθική άρθρωση, ημικρανία και αυχενικό - καταπληκτικός συνδυασμός, δεν λέω... Η ημικρανία είναι και κληρονομική, έχει κάποιος άλλος θέμα με πονοκεφάλους στην οικογένειά σου;

  3. #3
    Σ'ευχαριστώ Chromatique για την απάντηση . Ναι έχω πάει σε νευρολόγο και μου τα έριξε όλα στο άγχος . Είδε ότι το μαγνήσιο δεν με βοήθησε και μου είπε να ξεκινήσω τα seroxat που ειναι αντικαταθληπικά αλλά δεν το έχω κάνει .
    Οι γονείς μου είχαν θέματα με πονοκεφάλους αλλά όχι σε τετοια συχνότητα όπως εγώ .

    Chromatique εσύ σε περιόδους που είχες κάθε μέρα , τι έκανες από θεμα παυσιπόνων ; Επαιρνες πολλά ή το πάλευες ; Εγώ δεν μπορώ με σφίγγει πολύ . Το αυγουστο πήρα ενα κουτι Panadol extra

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    μηπως να δοκιμαζες αρχικα κατι φυτικο οπως ειναι το ελαιο cbd? βοηθαει πολυ στους πονοκεφαλους.....

    κοιτα και τα αντικαταθλιπτικα βοηθανε αλλα εχουν αρκετες παρενεργειες...

    για το cbd ψαξε στο google να δεις τι ειναι...

  5. #5
    Alkis1 σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου . Εχω ακούσει κι εγώ ότι βοηθάει απλά φοβάμαι μην το πάρω και είμαι σε φάση να θέλω να κοιμάμαι όλη μερα . Πάντως από αυριο κι ολας θα το κοιτάξω , το ακούω συνέχεια τώρα τελευταία . Ευχαριστώ πολύ

  6. #6
    Υπάρχει και ιατρείο χρόνιου πόνου που πιστεύω θα βοηθηθεις αρκετά με τις ημικρανίες και τις υποτροπές αυτές...

  7. #7
    Κατερίνα82 ούτε που το ήξερα αυτό . Θα το ψάξω , σε ευχαριστώ πολύ

  8. #8
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Σ'ευχαριστώ Chromatique για την απάντηση . Ναι έχω πάει σε νευρολόγο και μου τα έριξε όλα στο άγχος . Είδε ότι το μαγνήσιο δεν με βοήθησε και μου είπε να ξεκινήσω τα seroxat που ειναι αντικαταθληπικά αλλά δεν το έχω κάνει .
    Οι γονείς μου είχαν θέματα με πονοκεφάλους αλλά όχι σε τετοια συχνότητα όπως εγώ .

    Chromatique εσύ σε περιόδους που είχες κάθε μέρα , τι έκανες από θεμα παυσιπόνων ; Επαιρνες πολλά ή το πάλευες ; Εγώ δεν μπορώ με σφίγγει πολύ . Το αυγουστο πήρα ενα κουτι Panadol extra

    Εγώ δυστυχώς δεν βρίσκω ανακούφιση ούτε στα Imigran πολλές φορές, είναι φάρμακο ειδικό για τις ημικρανίες και πάλι όμως πρέπει να προλάβεις την "κρίση" στην αρχή για να πιάσει, αλλιώς... μπορεί να κρατήσει και 3 μέρες (και νύχτες...) ο πόνος. Επειδή έχω από παιδί θέμα, έχω πιει άπειρα Lonarid, Depon, Panadol κλπ. ό,τι περιέχει παρακεταμόλη δηλαδή. Είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις για τον λόγο που σου είπα πριν. Δημιουργούν τα ίδια πονοκέφαλο από ένα σημείο κι έπειτα...

    Εφόσον όμως ο νευρολόγος δεν μίλησε για ημικρανία προφανώς και δεν έχεις κάτι τέτοιο. Είναι σύνηθες να χορηγούνται αντικαταθλιπτικά ακόμα και στους ημικρανικούς ασθενείς πάντως, όταν συνυπάρχει έντονο άγχος, τα αντικαταθλιπτικά για το άγχος στα πρότεινε...

    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία για να δεις τι σου προκαλεί τόσο άγχος, εγώ αυτό κάνω... Ό,τι άλλο θες ρώτα με

  9. #9
    Δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα, πάντως έχω ακούσει ότι πάνε άτομα από όλη την Ελλάδα...

    http://www.attikonhospital.gr/siteap...io-kefalalgias

  10. #10
    @Kido Καλησπέρα. Έχω καθημερινή κεφαλαλγία 24/7 εδώ και 12 χρόνια. Είχα πάει σε αρκετούς γιατρούς νευρολόγους-ψυχίατρους και μου είχαν συστήσει κάποιες θεραπείες. Η διάγνωση των γιατρών ήταν κεφαλαλγία τάσεως και με ρώτησαν οι πιο πολλοί εάν είμαι αγχώδης τύπος. Η μαγνητική που έκανα ήταν καθαρή. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι οι γιατροί μου πρότειναν αντικαταθλιπτικό σε μικρή δόση, αγχολυτικά και φάρμακο για ημικρανίες. Έκανα κάποιες θεραπείες αλλά ο πονοκέφαλος επανήλθε μετά από το τέλος της θεραπείας. Δυστυχώς έμεινα με αθεράπευτο πονοκέφαλο πολλά χρόνια μέχρι και σήμερα. Άφησα τον πονοκέφαλο και μου έγινε δεύτερη φύση. Αυτό που κάνω τώρα είναι να παίρνω βαλεριάνα όταν η κεφαλαλγία είναι σε πολύ βαριά μορφή που δεν με αφήνει να κάνω τις καθημερινές εργασίες.

  11. #11
    Chromatique σε ευχαριστώ ξανά για το ενδιαφέρον σου , το εννοώ . Ναι είμαι από Αθήνα και έβαλα είδη στους σελιδοδείκτες μου αυτο το νοσοκομείο . Θα πρέπει πολύ σύντομα να του κάνω μία επίσκεψη . Σε ευχαριστώ πολύ για το link αλλα και τις απαντήσεις σου . Θα σε ενημερώσω για την πορεία μου . Αλήθεια εσύ πως τα πας ; Αυτή την περίοδο εισαι καλύτερα ή πάλι πονοκεφάλους full ?

    Jonathan , λυπαμαι πολύ για αυτό που περνάς . Πραγματικά ειναι πολύ δύσκολη η καθημερινότητα υπό αυτές τις συνθήκες αλλά πίστεψε με σε νοιώθω απόλυτα διότι πλέον περίπου έτσι είμαι κι εγώ . Απλά εγώ δεν έχω 12 χρονια αυτη την ενταση . Απο τα 18 μου είχα πονοκεφάλους αλλά απο τα 25 και μετά άρχισε να γίνεται κανονικά μέρος της ζωής μου . Αδερφέ απο παυσίπονα πως τα πας όλα αυτά τα χρόνια ; Καταναλώνεις πολλά ;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Θα σε ενημερώσω για την πορεία μου . Αλήθεια εσύ πως τα πας ; Αυτή την περίοδο εισαι καλύτερα ή πάλι πονοκεφάλους full ?
    Στείλε μου αν θες για περισσότερα, γιατί εδώ δεν έχει πμ πριν συμπληρώσεις 50 ποστ...

    [email protected]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Όσο πάσχουμε από αγχωδης διαταραχή εχουμε από όλα ημικρανίες τοπ αυχενικό κλπ άγχος άγχος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Alkis1 σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου . Εχω ακούσει κι εγώ ότι βοηθάει απλά φοβάμαι μην το πάρω και είμαι σε φάση να θέλω να κοιμάμαι όλη μερα . Πάντως από αυριο κι ολας θα το κοιτάξω , το ακούω συνέχεια τώρα τελευταία . Ευχαριστώ πολύ
    δεν κανει μαστουρα το cbd φιλε μου....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Καλησπέρα ,

    Εδω και χρόνια έχω θέματα με συχνούς πονεκεφαλους . Εχω κανει μαγνητική και ήταν καθαρή . Δυστυχώς τον περασμένο μήνα χειροτέρεψαν και σχεδόν όλο τον Αυγουστο είχα κάθε μέρα πονοκέφαλο κυρίως τάσεως .Ενιωθα συνεχώς τους κροτάφους μου πολύ σφιγμένους .

    Εχει περάσει κανεις κάτι αντίστοιχο ; Δηλαδή να είναι σχεδόν καθημερινά με πονοκεφάλους και να καταφεύγει σε κατάχρηση παυσιπόνων ; Μπόρεσε να βρει κάποια λύση για την μείωση τους ;

    Με έχει πάρει από κάτω διότι κάθε μέρα ξυπνάω και μετά απο 3 -4 ώρες ξαφνικά σφίγγει όλο μου το κεφάλι στους κροτάφους και αναγκάζομαι να παίρνω panadol και κάποιες μέρες Nurofen

    Ευχαριστώ πολύ
    και εγω εχω καθημερινο θεμα με πονοκεφαλο τασεως......αν εχεις κανει παθολογικες εξετασεις,μετα εχω παρατηρησει η διατροφη κ να μη μενει αδειο τ στομαχι βοηθα....αλλα το κυριοτερη αιτια το αγχος.εγω εχω αγχωδη διαταραχη.....εκει αν δεν μπορεις να το παλεψεις υπαρχουν συγκεκριμενα αντικαταθλιπτικα ποθ ειναι πιο ειδικα για πονοκεφαλους ημικρανιες γιατι κ καποια λλα τα κανουν σα παρενεργεια αυτα.....ξεχασα τον οφθαλμιατρο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πονοκέφαλοι ζαλάδες και άγχος
    By Giorgos92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2013, 22:39
  2. EΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ-ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-07-2012, 12:18
  3. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΖΑΛΑΔΕΣ
    By panos32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-10-2010, 16:13
  4. ΑΣΤΑΘΕΙΑ - ΖΑΛΑΔΕΣ - ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2009, 18:16
  5. Πονοκέφαλοι και κακή διάθεση
    By glamshine4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-07-2009, 11:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •