ΕΝΤΡΟΜΗ ΕΜΜΟΝΉ ΓΙΑ HIV - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 30 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast
Results 301 to 315 of 441
  1. #301
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    ERIKA με τι διαταραχή εχεις διαγνωστεί αν επιτρεπεται και ποσοι ειδικοί σε διέγνωσαν; Δεν προσεξα αν το έχεις αναφέρει.

    Σε αρκετές διαταραχές υπαρχουν σκέψεις που όμως το άτομο δεν κανει πραξη. Ιδεασμοι δλδ. Καλό θα ήταν όμως να τα συζητήσεις με τους ειδικούς που σε παρακολουθούν ολα αυτά που σκεφτεσαι για το παιδι και το να βλαψεις τον εαυτό σου.


    Οσον αφορα τα υπολοιπα, σκεψου πόσο απιθανο θα ήταν να μην το είχαν βρει ούτε σε σένα ούτε και στο παιδι σου. Εστω να έγινε λάθος σε σένα, αλλά ειναι στατιστικά απιθανο να γίνει λάθος και στο παιδι σου με τις εξετάσεις. Κοιτα να ρυθμίσεις τα θέματα που αναφέρει η ntinti και μπορει όντως να σου κάνουν πρόβλημα,οπως ο αρυθμιστος θυροειδης,και σίγουρα θα φύγουν πολλα απο τα συμπτωματα που αναφέρεις.

    Και οπως ειπώθηκε, το aids δεν είναι μια νόσος που δεν αντιμετωπιζεται πια. Εχεις συζητήσει με τον ψυχίατρο σου γιατί έχεις εμμονή με τη συγκεκριμένη αρρώστια; Μηπως σχετιζεται με ενοχές για τη σεξουαλικότητα σου ή σκέψεις που αφορούν αυτόν τον τομέα ή με καποια επαφή που ειχες στο παρελθον;
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτό με το ζαναξ δεν πηγαινε σε σένα.

    Οσον αφορά το συκώτι, μηπως ευθύνονται τα χαπια ή καποιο άλλο προβλημα υγείας; Τα συμπτωματα που περιγράφεις είναι πoλυ γενικά, δεν ανήκουν απαραιτητα στο aids. Μόνη σου ειπες ότι οι μόνες εξετάσεις που κάνεις,σχετίζονται με aids, άρα έχεις παραμελησει την υγεία σου σε αλλα επιπεδα. Σιγουρα υπαρχουν αλλες εξηγήσεις. Το συκώτι σου έχει διόγκωση ή λιπωδη διήθηση; Γιατί η λιπωδης διήθηση ειναι συνηθισμένη στους ενήλικες,κι εγώ έχω. Ολο αυτό το διάστημα ειχες αρρωστήσει καθόλου με γρίπη πχ; Πώς ανταποκρινεται ο οργανισμος σου στις λοιμώξεις; Πιθανον όλα τα συμπτωματα που έχεις να οφείλονται σε ορμονικα που έχεις παραμελησει.

    Απο πού φοβασαι ότι κολλησες aids?
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν σημαίνει aids απαραιτητα η ανοσοσφαιρινη, καμία σχέση, κι εμένα η ηλεκτροφορηση δεν ήταν καλή. Αφού μόνη σου λες ότι βλεπουν για αυτοανοσα οι γιατροί σου,το αποκλειεις να είναι κάτι τετοιο; Πόσο πιθανο είναι να έχει βγει λάθος ΚΑΘΕ εξέταση για aids που έχεις κανει; Είναι στατιστικά απιθανο, δεν νομιζεις;

    Η επαφή που λες ότι ειχες ήταν με άτομο που εικάζεις και θεωρεις λογικό να ήταν φορέας; Και εστω ότι νοσεις απο το 2005, δεν έχεις κανένα μεγάλο συμπτωμα aids μεχρι τώρα. Αν έτσι είναι αυτή η τόσο σοβαρή παθηση που φοβάσαι ότι θα τελειώσει και θα ριμαξει τη ζωή σου,και κατά τα λεγόμενα σου την έχεις το 2005 και ζεις, τότε τι ακριβώς φοβάσαι;

    Η επαφή που ειχες με αυτό το άτομο ήταν με τη θέληση σου; Ήταν καποιος παράνομος δεσμός; Κάτι που μετανιωνεις γενικά, ανεξάρτητα απο τους φόβους σου για aids; Πριν αυτή την ιστορία με το aids ,πώς ήσουν στη ζωή σου; Τι σου άρεσε να κάνεις; Ειχες εμφανίσει και αλλες παραληρηματικες ιδέες; Αυτό που συμβαίνει τώρα αναγνωριζεις σε ένα βαθμό ότι είναι παραληρηματικη ιδέα;

    Τα ορμονικα σου ξαναδες τα αφού δεν έχεις κανονικό κύκλο.
    Η επαφή που ειχα ήταν συναινετικη όμως δεν τον ήξερα τόσο καλά. Όταν του το πα εφριξε μου είπε ότι εκανε εξετάσεις κι ήταν αρνητικές. Δεν τον πιστεύω όμως.
    Φυσικά και το χω μετανιωσει πάντα ήμουν του μόνιμου δεσμούς.
    Η ζωή μου πριν απ'αυτό ήταν νορμάλ.
    Παιρνω zolotrin,tavor,depolan,dezepil

  2. #302
    Antonis8
    Guest
    Γιατί δεν τον πιστευεις; Θεωρεις ότι είχε λογο να σου πει ψέματα;

    Μηπως τα συγκεκριμενα χαπια δεν λειτουργούν σε σένα; Πόσο καιρό τα παιρνεις;

    Εστω ότι έχεις aids, αν το μόνο πρόβλημα που έχεις είναι διογκωμενο συκώτι,είσαι μια χαρά. Κοιτα να βελτιώσεις λοιπον το επιπεδο ζωής σου, να φτιαξεις τον κύκλο σου,να παρεις βιταμίνες για την απωλεια μαλλιών και να μιλησεις ίσως με νέο ειδικό ψυχικής υγείας. Συχνά δεν έχουν ολοι την ίδια εμπειρια με όλες τις παθησεις,προσπαθησε να βρεις καποιον που είχε ασθενείς με ανάλογα θέματα με τα δικά σου, ώστε να ξέρεις οτι έχει την ανάλογη εμπειρια ο ψυχίατρος.

  3. #303
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Γιατί δεν τον πιστευεις; Θεωρεις ότι είχε λογο να σου πει ψέματα;

    Μηπως τα συγκεκριμενα χαπια δεν λειτουργούν σε σένα; Πόσο καιρό τα παιρνεις;

    Εστω ότι έχεις aids, αν το μόνο πρόβλημα που έχεις είναι διογκωμενο συκώτι,είσαι μια χαρά. Κοιτα να βελτιώσεις λοιπον το επιπεδο ζωής σου, να φτιαξεις τον κύκλο σου,να παρεις βιταμίνες για την απωλεια μαλλιών και να μιλησεις ίσως με νέο ειδικό ψυχικής υγείας. Συχνά δεν έχουν ολοι την ίδια εμπειρια με όλες τις παθησεις,προσπαθησε να βρεις καποιον που είχε ασθενείς με ανάλογα θέματα με τα δικά σου, ώστε να ξέρεις οτι έχει την ανάλογη εμπειρια ο ψυχίατρος.
    Έχω αλλάξει 4 ψυχιατρους.τώρα με παρακολουθεί ψυχιατρος δημοσιου νοσοκομείου γιατί με τα προβλήματα μου έχασα και τη δουλειά μου και δεν έχω λεφτα για ιδιώτη. Αυτή προσπαθεί μου αλλάζει τα φάρμακα με παραπέμψε σε ψυχολογο κοινωνικής μεριμνας αλλά κανένα αποτέλεσμα. Ξαναλέω το πρόβλημα μου δεν είναι μόνο ψυχιατρικο

  4. #304
    Antonis8
    Guest
    Αν υπαρχει σωματικό πρόβλημα,θα το έβρισκαν οι γιατροί. Αυτά για το συκώτι σίγουρα πρεπει να διερευνυθουν αλλά όσο συνεχίζεις να θεωρείς πως έχεις aids και να κάνεις εξετάσεις μονο για αυτό ,τότε δεν θα λυθεί το προβλημα.


    Με τη δουλειά τι έγινε; Σκοπευεις να ψαξεις για νεα εργασία ή θεωρεις πως δεν είσαι σε θέση αυτή την περιοδο;

    Η νοσηλεία σε ειχε βοηθησει καθόλου; Αυτή τη στιγμή αντιλαμβανεσαι ότι αυτές οι σκέψεις που έχεις ειναι εμμονικες ή θεωρεις ότι σου δίνουν φάρμακα χωρίς λόγο; Εχεις δηλαδή ένα μέρος του εαυτού σου που βλεπει την κατάσταση απο την πλευρα των άλλων;

  5. #305
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Τώρα τρέχω σε παθολογους, ενδοκρινολογους κλπ . βρίσκονται διαφορά χωρίς εξήγηση και χωρίς να δίνεται λυση. Πως να βρω δουλειά? Σκιά του εαυτού μου είμαι. Ούτε μια περίπτωση. Κατ'αρχάς δεν με παίρνουν όπως είμαι και εγώ δεν μπορώ. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι όσες προσπάθειες κάνω στο ψυχολογικό τομέα πέφτουν στο κενό. Όσο για τους άλλους δεν καταλαβαίνουν. Η νοσηλεια δεν έκανε τιποτα

  6. #306
    Antonis8
    Guest
    Τι εννοεις δεν δίνεται λύση απο τους γιατρούς; Σου ειπε κάποιος απο αυτούς ότι τα ευρήματα αυτά ειναι ανησυχητικά; Αν ναι, τι σου προτεινε; Αν όχι,τότε τι σε ανησυχεί;

    Για ηπατιτιδες κλπ, φανταζομαι ελεγχθηκες.

    Πρεπει να ξεκαθαρισεις το θεμα στο μυαλο σου. Αλλο τα ευρηματα στο συκωτι σου (κατι υπαρκτο) και αλλο η εμμονη με το aids που διαψευστηκε απο δεκαδες τεστ. Το aids οφειλεις να το αντιμετωπισεις ως εμμονη ψυχιατρικα. Νομίζω ότι το θέμα είναι καθαρά αναποτελεσματικοτητας των φαρμάκων απο ένα σημείο και μετά. Αυτό που αντιμετωπιζεις είναι θέμα εγκεφάλου, δεν είναι κάτι που μπορεις να ελέγξεις ο,τι και να σου λέμε εμεις, ο ψυχίατρος που σε βλεπει πρεπει να βρει την κατάλληλη δόση/φάρμακο για σενα.

    Και το παθολογικο κομμάτι το βλεπεις, αν σου πουν ότι είναι κάτι που πρεπει να κοιταξεις.

    Για το aids καταλαβαίνεις ότι ειναι εμμονή ή θεωρεις ότι πάρα τις διαψευσεις απο τις εξετάσεις νοσεις; Υπαρχει ένα κομμάτι σου που καταλαβαίνει το παραλογο αυτής της εμμονής εφόσον δεν επιβεβαιωθηκε απο τις εξετάσεις;

  7. #307
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Ναι έχω κάνει και ηπατίτιδα και όλα τα ΣΜΝ. Όλα αρνητικά. Λέω στον εαυτό μου ότι αποκλείεται να έχω όμως το σώμα μου διαφονει

  8. #308
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Ναι έχω κάνει και ηπατίτιδα και όλα τα ΣΜΝ. Όλα αρνητικά. Λέω στον εαυτό μου ότι αποκλείεται να έχω όμως το σώμα μου διαφονει
    Ναι αλλά τα συμπτωματα που έχεις δεν είναι συμπτώματα aids. Μπορει να είναι μια απλη ανεπαρκεια βιταμινών. Αν ειχες aids απο το 05 και δεν έχεις εμφανίσει βαριά συμπτωματα χωρίς θεραπεια και λογικά περνας μια χαρά λοιμώξεις με το ανοσοποιητικο σου να ανταποκρινεται μια χαρά, τότε είσαι ιατρικό θαύμα.

  9. #309
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάποιος μπορει να μείνει ασυμπτωματικος μέχρι 10 χρονια

  10. #310
    Antonis8
    Guest
    Οχι εσύ όμως γιατί έχεις κάνει υπερπληρη έλεγχο για τη συγκεκριμένη ασθενεια και δεν ειχες κανεναν παραγοντα κινδυνου για να νοσησεις. Μια επαφη πριν 15 χρονια , θα ειχες ηδη κανει σοβαρα συμπτωματα. Αρα επικεντρωνεις στο ψυχιατρικό και τα υπολοιπα τα αφηνεις στον παθολογο σου, όσον αφορά το συκωτι. Δες με τα φάρμακα τι μπορει να γίνει,πρεπει να βρεθει το σωστό φάρμακο που θα λειτουργήσει σε σενα. Δεν φταις για όλα αυτά, έτσι λειτουργεί ο εγκέφαλος σου.

  11. #311
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Πριν 5 χρονια ηταν

  12. #312
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    12
    Εγώ θα σου πω τη δικιά μου ιστορία και κάνε ότι καταλαβαίνεις. Η αδερφή μου ήταν και είναι βασικά σαν εσένα μόνο που αντί για aids θεωρεί ότι έχει καρκίνο. Η εμμονή της ξεκίνησε αφού γέννησε τη κόρη της και από τότε τα πράγματα πήγαν από το κακό στο χειρότερο. Μάταια προσπαθουσαμε όλοι να τη βοηθήσουμε. Ο άντρας της έκανε υπομονή 3 χρόνια. Με τα πολλά πήρε το παιδί και έφυγε. Τώρα η αδερφή μου ζει με τη μάνα μου (ο πατέρας μου έφυγε από τον καημό του) μπαίνω βγαίνει σε ψυχιατρικες κλινικές και το παιδί πλέον 10 ετών που καταλαβαίνει πλέον αρκετά δεν θέλει να βλέπει τη μάνα του. Πραγματικά ελπίζω να επικεντρωθεις στο πραγματικό σου πρόβλημα και να έχεις καλύτερη κατάληξη γιατί κατά τη γνώμη μου εσύ ή ίδια σαμποταρεις τη ψυχιατρική σου θεραπεία.

  13. #313
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Η λιπωδης διηθηση ηπατος αυξανει και το μεγεθος του συκωτιου,και ενδεχομενως με τα φαρμακα που παιρνεις επιδεινωνουν το θεμα.Για ψαξτο με τα φαρμακα λιγο μηπως αυτα διογκωνουν το συκωτι.Aids παντως δεν εχεις.Αποκλειεται.Βγαλτο απο το μυαλο σου γιατι θα καταστραφεις.Οχι τιποτε αλλο μπορει καποια στιγμη να εχεις καποιο αλλο θεμα,και να το αμελησεις λογω της εμμονης σου με μια ανυπαρκτη ασθενεια και να σου βγει αλλο θεμα.

  14. #314
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Η λιπωδης διηθηση ηπατος αυξανει και το μεγεθος του συκωτιου,και ενδεχομενως με τα φαρμακα που παιρνεις επιδεινωνουν το θεμα.Για ψαξτο με τα φαρμακα λιγο μηπως αυτα διογκωνουν το συκωτι.Aids παντως δεν εχεις.Αποκλειεται.Βγαλτο απο το μυαλο σου γιατι θα καταστραφεις.Οχι τιποτε αλλο μπορει καποια στιγμη να εχεις καποιο αλλο θεμα,και να το αμελησεις λογω της εμμονης σου με μια ανυπαρκτη ασθενεια και να σου βγει αλλο θεμα.
    Μάνο έτσι μου είπε κι ο γιατρός. Αλλά δεν ξέρει γιατί έχω χαμηλη ανοσοσφαιρινη α

  15. #315
    Nefeli28
    Guest
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πιο απόλυτα δεν έχει.
    Ζω ακριβώς τα ίδια. Και το κακό είναι ότι μου απαγορεύουν να πάω ξανά για εξέταση ειτζ

Page 21 of 30 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονή με πρώην
    By rainbow96 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 12-02-2019, 19:09
  2. φοβος και εμμονη
    By rina22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2012, 20:23
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 21-10-2012, 23:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 01:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •