ΕΝΤΡΟΜΗ ΕΜΜΟΝΉ ΓΙΑ HIV - Page 22
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 22 of 30 FirstFirst ... 122021222324 ... LastLast
Results 316 to 330 of 441
  1. #316
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πιο απόλυτα δεν έχει.
    Ζω ακριβώς τα ίδια. Και το κακό είναι ότι μου απαγορεύουν να πάω ξανά για εξέταση ειτζ
    Κι εγώ που ξαναεκανα Νεφέλη μου αρνητικό βγήκε παλι

  2. #317
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by CRYSA View Post
    Εγώ θα σου πω τη δικιά μου ιστορία και κάνε ότι καταλαβαίνεις. Η αδερφή μου ήταν και είναι βασικά σαν εσένα μόνο που αντί για aids θεωρεί ότι έχει καρκίνο. Η εμμονή της ξεκίνησε αφού γέννησε τη κόρη της και από τότε τα πράγματα πήγαν από το κακό στο χειρότερο. Μάταια προσπαθουσαμε όλοι να τη βοηθήσουμε. Ο άντρας της έκανε υπομονή 3 χρόνια. Με τα πολλά πήρε το παιδί και έφυγε. Τώρα η αδερφή μου ζει με τη μάνα μου (ο πατέρας μου έφυγε από τον καημό του) μπαίνω βγαίνει σε ψυχιατρικες κλινικές και το παιδί πλέον 10 ετών που καταλαβαίνει πλέον αρκετά δεν θέλει να βλέπει τη μάνα του. Πραγματικά ελπίζω να επικεντρωθεις στο πραγματικό σου πρόβλημα και να έχεις καλύτερη κατάληξη γιατί κατά τη γνώμη μου εσύ ή ίδια σαμποταρεις τη ψυχιατρική σου θεραπεία.
    Φοβαμαι πολύ ότι έτσι θα καταλήξω αλλά πως να κανω ότι είμαι καλά όταν δεν είμαι?

  3. #318
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Απο τι διαβασα παιρνεις καποια φαρμακα...Ρισπεριδονη,Λαμοτ ριγινη,βενζοδιαζεπινη και το αντικαταθλιπτικο.Ολα αυτα μαζι εχουν δυο χαρακτηριστικα:Πειραζουν το συκωτι σου,και ριχνουν το ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.Κυριως βεβαια τα λευκα αιμοσφαιρια,αλλα ποιος σου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να σου ριξουν την iga.Εγω τα εχω φαει στη μαπα αυτα τα φαρμακα.Εχω 3 χρονια τη μανα μου με εγκεφαλικο και σοβαροτατη ανοια διεγερτικου τυπου με ψυχωτικα επεισοδεια.Της εδωσαν οι γιατροι διαφορα τετοια φαρμακα και λιγο ελειψε να την στειλουν αδιαβαστη.Της εκαναν ανω κατω τις εξετασεις της,παθαινε συγκοπες,και ουρολοιμωξεις.Της τα κοψα μαχαιρι ,της δινω μονο λεξοτανιλ και στιλνοξ για τον υπνο και εχω το κεφαλι μου ησυχο.Ψαξτο με τα φαρμακα,μηπως ολη η ιστορια ειναι εκει.Ειναι κριμα για μια εμμονη ιδεα να παθεις ζημια...Συζητησε το με γιατρο βεβαια,και ισως κανε ψυχοθεραπεια.

  4. #319
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Απο τι διαβασα παιρνεις καποια φαρμακα...Ρισπεριδονη,Λαμοτ ριγινη,βενζοδιαζεπινη και το αντικαταθλιπτικο.Ολα αυτα μαζι εχουν δυο χαρακτηριστικα:Πειραζουν το συκωτι σου,και ριχνουν το ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.Κυριως βεβαια τα λευκα αιμοσφαιρια,αλλα ποιος σου λεει οτι δεν ειναι δυνατον να σου ριξουν την iga.Εγω τα εχω φαει στη μαπα αυτα τα φαρμακα.Εχω 3 χρονια τη μανα μου με εγκεφαλικο και σοβαροτατη ανοια διεγερτικου τυπου με ψυχωτικα επεισοδεια.Της εδωσαν οι γιατροι διαφορα τετοια φαρμακα και λιγο ελειψε να την στειλουν αδιαβαστη.Της εκαναν ανω κατω τις εξετασεις της,παθαινε συγκοπες,και ουρολοιμωξεις.Της τα κοψα μαχαιρι ,της δινω μονο λεξοτανιλ και στιλνοξ για τον υπνο και εχω το κεφαλι μου ησυχο.Ψαξτο με τα φαρμακα,μηπως ολη η ιστορια ειναι εκει.Ειναι κριμα για μια εμμονη ιδεα να παθεις ζημια...Συζητησε το με γιατρο βεβαια,και ισως κανε ψυχοθεραπεια.
    Μάνο ευχαριστώ πολύ. Φαίνεται ότι ξέρεις πράγματα και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου

  5. #320
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Ερικα γειά σου. Κι εμένα τα τελευταία χρόνια αυτη είναι η φοβια μου. Εχω κολλησει άπειρες φορές με ο, τι τροπο μπορείς να φανταστείς. Απο οτιδήποτε αιχμηρο μπορει να πάτησα, απο οποιοδηποτε ίχνος αίματος που μπορει να ακουμπησα, απο παρανυχιδες, τσιμπήματα, κοψιματα. Εχω υποπτευθει τους παντες, ναι, καλα ακουσες, απο την οικογένεια μου μέχρι την καλύτερη μου φιλη. Ευτυχώς είναι συγκαταβατικοι οι ανθρωποι και δε με εχουν διαολοστειλει ακομα. Γιατί απο ενα σημείο και μετά είναι και προσβλητικο για τους αλλους. Το κακο με την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη είναι πως κανεις ενα σωρο ασχημα σεναρια, κι ενω καπως προς στιγμή ανακουφιζεσαι, μετα ερχεται κατι αλλο και σε αναστατωνει ξανά. Και παλι το σκεφτεσαι οσο μπορείς λογικα, ηρεμεις καπως και μετα παλι μια κακια σκεψη. Κι ενα ατελειωτο "αν".. Κι αν το ενα, κι αν το αλλο κλπ. Οσες φορες και να ανακουφιστεις παντα υπάρχει κατι αλλο που θα σε γεμίσει αμφιβολια και φοβο. Παράδειγμα, τις προάλλες εσπασαν κατι γυαλιά, τα μαζεψα με καποιους αλλους, καποια στιγμή βλεπω δυο κοκκινες γραμμες στη γαμπα μου, αγχωνομαι μηπως κοπηκα απο τα γυαλιά, πιεζω λιγο την πληγη, δε βγαζει αιμα.. Ριχνω μια λοσιον αλκοολουχο απο πανω, δε νιωθω τσουξιμο. Σκεφτομαι μηπως ειχε κανα γυαλακι κατω και πεταχτηκε στο ποδι μου κ με εκοψε και δεν το πήρα χαμπάρι. Μετα σκέφτομαι το γυαλακι αν εκοψε κι αλλον πριν απο μενα έτσι όπως καθαριζε και δεν το καταλαβε επειδή ηταν μικρο και ειχε αιμα αλλουνου επανω? Και μετα εκοψε εμενα? Μετα απο καμιά ωρα που το ξαναειδα, προσεξα πως ειχε και σαν κρουστα απο πανω η πληγη. Ηρεμω λιγο, λεω αρα ηταν πιο παλια πληγη, οχι σημερινη, αλλιως ποτε προλαβε και εκανε κρουστα? Μετα σκεφτομαι, μηπως ηταν επιφανειακο γδαρσιμο? Μετα σκέφτομαι μηπως δεν ετσουξε η πληγη επειδή ηταν αλκοολουχος λοσιον 70 βαθμων κι οχι καθαρο οινόπνευμα? Και πολλά, πολλα που τελειωμο δεν εχουν...
    Αυτο είναι ενα μονο παράδειγμα απο τα απειρα που εχουμ συμβεί και θα συμβαινουν. Καταλαβαίνεις πως δε γίνεται να ζήσουμε έτσι.

  6. #321
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Και η συνέχεια της σκεψης σήμερα.. Αντε, να δεχτω οτι η πληγη ήταν παλιοτερη και δεν κοπηκα εκείνη την στιγμή εφοσον ειχε ηδη κρουστα.. Αλλα αν σκουπισε το πατωμα που είχε κομματακια γυαλί (εσπασε βαζο με μελι) με το βρεγμένο πανι που μετα εκανα εγω ολες τις επιφάνειες? Βέβαια εγω φορουσα λαστιχένια γαντια, αλλα αν ειχε μικροσκοπικα κομματακια γυαλιου το πανι, κοπηκε ο προηγουμενος κ μετα κοπηκα κι εγώ κι επειδή ήταν πολυ μικρα δεν το πηρα χαμπάρι??

  7. #322
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πάντως Έρικα, η φράση "Μου 'πρηξε τα συκώτια" δεν είναι τυχαία. Εγώ όταν τα είχα παίξει με άγχος, κρίσεις πανικού, κακό ύπνο, κακή διατροφή, πολύ δουλειά (και έπινα και κάνα ποτάκι παραπάνω εδώ που τα λέμε), πήγα κι έκανα εξετάσεις αίματος και είπα να μου γράψει κάτι παραπάνω από τις τυπικές καλού-κακού, και οι δείκτες οι σχετικές με το ήπαρ ήταν άλλα αν' άλλα λες και ήμουν αλκοολικός στο τελικό στάδιο ξέρω κι εγώ. Τότε ήμουν λες και βρισκόμουν μονίμως μέσα σε μία κρίση πανικού με ελάχιστα διαλείμματα όμως, ο οργανισμός τα είχε παίξει. Ένα χρόνο μετά που έκανα ίδιες εξετάσεις, ήταν στα φυσιολογικά όρια, τότε όμως είχα ηρεμίσει, κοιμόμουν σαν άνθρωπος, δεν έκανα συνεχώς κακές σκέψεις, δεν έδινα σημασία στο παραμικρό σύμπτωμα κτλ.

    Το άγχος μπορεί να δημιουργήσει χίλια δυο προβλήματα και όσο το ψειρίζουμε, τροφοδοτεί κι άλλα. Ακόμα κι αν λόγω της αγωγής έχεις κάποιο θέμα, το κάνεις 100 φορές χειρότερο με το άγχος και τις εμμονές. Αν ηρεμίσεις, μπορεί να δεις όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις να εξαφανιστούν.

  8. #323
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    λουλου δεν σου έχει πει ο ειδικός κάποιους τρόπους να καταπολεμάς αυτές τις σκέψεις όταν πάνε να γεννηθούν; Να στρέφεις αλλού την προσοχή σου, να σκέφτεσαι και να κάνεις κάτι άλλο;

  9. #324
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 10-08-2020 at 12:22.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #325
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Σονια δεν τα εχω καταφέρει ακομα να βρω τον τρόπο με κανέναν ειδικο, ουτε ψυχολογο, ουτε ψυχιατρο.. Αυτο το ηλιθιο μοτιβο παντα. Η ίδια διαδικασία καθε φορά... Απειρες σκεψεις μετα απο ενα περιστατικό που θα μου προκαλέσει αγχος και συνηθως εχει να κάνει με αιμα, κοψιμο, χτυπημα, μολυνση απο hiv.. Για μερικες μερες είμαι χαλια, στον κόσμο μου, δεν επικοινωνω...προσπαθώ να βρω τροπο να καθησυχαστω κανοντας λογικές σκεψεις, αλλα ειναι φοβερα ψυχοφθορο και επίπονο. Και βασανίζομαι για μερες με μια κακια σκεψη και απειρα υποθετικα "αν". Δε μπορώ να καταφέρω ακομα να το κοντρολαρω. Τωρα εχει κολλησει η σκέψη μου σ'αυτο που ειπα με τα κομμενα κομματια απο γυαλια κλπ

  11. #326
    Antonis8
    Guest
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 10-08-2020 at 12:22.

  12. #327
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Άλλη μια μέρα με καθόλου ενέργεια. Πήγα και στην ψυχιατρο της τα είπα πάλι φάρμακα. Κουράστηκα τόσο...

  13. #328
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by ERIKA View Post
    Άλλη μια μέρα με καθόλου ενέργεια. Πήγα και στην ψυχιατρο της τα είπα πάλι φάρμακα. Κουράστηκα τόσο...
    Συζητησατε το ενδεχόμενο να σου αλλάξει την αγωγή;

    Για ενέργεια γιατί δεν δοκιμαζεις καποιο συμπληρωμα βιταμινών;

  14. #329
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 10-08-2020 at 12:22.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #330
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Συζητησατε το ενδεχόμενο να σου αλλάξει την αγωγή;


    Για ενέργεια γιατί δεν δοκιμαζεις καποιο συμπληρωμα βιταμινών;
    Παιρνω ένα σωρό βιταμινες για ενεργεια για το συκώτι κλπ.

    Έχουμε κανει διαφορά στην αγωγή κατά καιρούς. Τωρα μου έδωσε ένα καινούριο χάπι να δούμε πως θα πάει

    Αλλά εγώ αισθάνομαι απαισια

Page 22 of 30 FirstFirst ... 122021222324 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονή με πρώην
    By rainbow96 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 12-02-2019, 19:09
  2. φοβος και εμμονη
    By rina22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2012, 20:23
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 21-10-2012, 23:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 01:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •