Δεν αντέχω άλλο την πόλη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    1

    Δεν αντέχω άλλο την πόλη μου

    Καλησπέρα παιδιά είμαι 19 ετών και νομίζω πως έκανα το μεγαλύτερο λάθος στη ζωή μου.
    Ενώ είχα περάσει σε μια σχολή (στην πόλη μου) το 2018 αποφάσισα να αλλάξω φέτος με το 10% όμως επέλεξα πάλι μια σχολή της πόλης μου από φόβο του να σπουδάσω αλλού. Νιώθω πως ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έπραξα στη ζωή μου καθώς κάθε μέρα που περνάει νιώθω να τρελένομαι στην ιδέα πως θα ζήσω και άλλο εδώ..
    Υπάρχει (νομίζω, με το νέο σύστημα δε ξέρω τι θα παιχτεί) η επιλογή να ξανάκανω 10% αλλά θα έχω χάσει 2 χρόνια από τη ζωή μου. Νιώθω πως στην πόλη μου καταπιέζομαι και δεν είμαι ο πραγματικός μου εαυτός..
    Τι να κάνω; Θα εφευγα τώρα αν είχα την οικονομική δυνατότητα αλλά..
    Δεν αντέχω άλλο εδώ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γειά σου.
    Τι εννοείς ότι διάλεξες άλλη σχολή, πάλι στην πόλη σου από φόβο να σπουδάσεις αλλού; Τι φοβάσαι ακριβώς; Είναι η σχολή αυτή το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει ή επιλέγεις με άσχετα κριτήρια, γιατί δεν το έχω καταλάβει. Το βασικό είναι πρώτα από όλα να μην σπουδάσεις απλά για να σπουδάσεις ή για άσχετους λόγους, αλλά να είναι κάποια σχολή που σε ενδιαφέρει.
    Το να ξαναδώσεις πάλι μπας και περάσεις σε σχολή αλλού απλά για να είναι αλλού δεν το θεωρώ σωστό. Τι εννοείς θα έφευγες αν είχες την οικονομική δυνατότητα; Να πας που να κάνεις τι; Λίγο μπερδεμένα τα λες.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Jovib όπως επισημαίνει και η Sonia, πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος. Κατ'αρχάς, λες ότι δεν αντέχεις άλλο στην πόλη σου. Για ποιους λόγους δεν αντέχεις; Δεν αντέχεις να μένεις με τους γονείς σου, δεν έχει καλή νυκτερινή ζωή ή ευκαιρίες για διασκέδαση, δεν έχεις παρέες, συμβαίνει κάτι άλλο; Το αντικείμενο της δεύτερης, στην οποία σπουδάζεις τώρα, σε ενδιαφέρει αυτό καθ'αυτό; Σου αρέσει; Επιπλέον, αναφέρεις ότι θα έφευγες τώρα αν είχες την οικονομική δυνατότητα. Τι εννοείς ακριβώς; Θα έφευγες, αν μπορούσες, ακόμα και αν ήταν να μην σπουδάσεις τίποτα; Οι γονείς σου έχουν την οικονομική δυνατότητα να σε στηρίξουν αν περάσεις σε σχολή που βρίσκεται σε κάποια άλλη πόλη (έστω μέχρι να βρεις κάποια part time δουλειά, αν χρειαστεί);

    Κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι αναφέρεις πως ο φόβος ήταν αυτός που σε απέτρεψε να δηλώσεις κάποια σχολή σε άλλη πόλη. Γιατί; Τι φοβόσουν ακριβώς;

    Όλοι εδώ μέσα γνωρίζουμε πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι να εξωτερικεύουμε τις βαθιές μας ανησυχίες και στοιχεία της προσωπικής μας ζωής αλλά αν δεν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος, αναγκαστικά οι απαντήσεις που θα λάβεις θα είναι εξίσου γενικόλογες.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Jovib View Post
    Καλησπέρα παιδιά είμαι 19 ετών και νομίζω πως έκανα το μεγαλύτερο λάθος στη ζωή μου.
    Ενώ είχα περάσει σε μια σχολή (στην πόλη μου) το 2018 αποφάσισα να αλλάξω φέτος με το 10% όμως επέλεξα πάλι μια σχολή της πόλης μου από φόβο του να σπουδάσω αλλού. Νιώθω πως ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έπραξα στη ζωή μου καθώς κάθε μέρα που περνάει νιώθω να τρελένομαι στην ιδέα πως θα ζήσω και άλλο εδώ..
    Υπάρχει (νομίζω, με το νέο σύστημα δε ξέρω τι θα παιχτεί) η επιλογή να ξανάκανω 10% αλλά θα έχω χάσει 2 χρόνια από τη ζωή μου. Νιώθω πως στην πόλη μου καταπιέζομαι και δεν είμαι ο πραγματικός μου εαυτός..
    Τι να κάνω; Θα εφευγα τώρα αν είχα την οικονομική δυνατότητα αλλά..
    Δεν αντέχω άλλο εδώ..
    βασικα σε ποια πολη ζεις

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο
    By Vicky in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-09-2018, 13:48
  2. Δεν αντέχω άλλο!
    By Χριπ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2017, 19:56
  3. Δεν αντέχω άλλο
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2017, 19:27
  4. Δεν αντέχω άλλο!!!!
    By isabella3001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 05-10-2015, 22:26
  5. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 11-09-2015, 19:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •