αραγε αυτο ειναι ιαση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    αραγε αυτο ειναι ιαση?

    καλησπερα σε ολη την παρεα

    θελω να πω αυτο που διαπιστωνω σε εμενα..
    δε ξερω.. απλα να..ειμαι 4 μηνες χωρις φωνες και χωρις παρακολουθηση εκτος απο 5 σκορπιες μερες για καποιες ωρες..
    οκ με αυτο.η νεα αγωγη βοηθησε.1η φορα μετα απο 7 χρονια αγωγων, νοσηλειων, γιατρων, ψυχολογων κλπ κλπ που ειμαι για τετοιο διαστημα χωρις αυτα
    παρ ολα αυτα ακομα πιστευω αυτα που οι γιατροι ονομασαν ψυχωση..οτι δηλαδη εγω και καποιοι αλλοι εχουμε ειδικες δυναμεις και ικανοτητες και εχουμε αυτα τα πραγματα στη ζωη μας και η ιατρικη στο τομεα του εγκεφαλουν εχουν ανακαλυψει το 1/10..
    μπορω να δεχτω οτι ολα αυτα μου δημιουργουσαν πολυ ασχημα συναισθηματα αλλα ισως ειναι αναποφευκτο για καποιους να το ζησουμε..
    πλεον νιωθω γαληνη μεσα μου για ολα αυτα..λες και μπηκαν στο κουτακι τους μεσα μου..τα ξεχναω μεσα στη μερα για αυτο και ξεχναω και τα φαρμακα να τα παιρνω τις ωρες που πρεπει γιατι δεν νοιωθω κατι να μου θυμιεει οτι πρεπει να τα παιρνω..
    δε ξερω πως θα νοιωσω αν ξαναπερασω τετοια.ειναι ζορικα
    βεβαια 16 χρονια τωρα ειναι ριζωμενα μεσα μου ολα αυτα και αντε να τα αλλαξεις..αλλα νοιωθω οτι δεν κανω λαθος..

    ποια λοιπον ειναι η ιαση? οτι δε θα φοβαμαι αυτα που πιστευω?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Quote Originally Posted by boo View Post
    λες και μπηκαν στο κουτακι τους μεσα μου..τα ξεχναω μεσα στη μερα για αυτο και ξεχναω και τα φαρμακα να τα παιρνω τις ωρες που πρεπει γιατι δεν νοιωθω κατι να μου θυμιεει οτι πρεπει να τα παιρνω..


    ποια λοιπον ειναι η ιαση? οτι δε θα φοβαμαι αυτα που πιστευω?
    Δεν εχω ψυχωση. Δεν ξερω αν θα ζησω. Εισαι 4 μηνες καλα σε σχεση με τα 16 χρονια παιδεματος. Μη ξεχνας τα χαπια σου. Περασαν πολλα χρονια για να μου πουν οτι ειμαι διπολικη. Λαθος διαγνωση ή οι συγκυριες ; δεν παιζει ρολο. Παιρνω ανελλιπως την αγωγη μου γιατι δεν θελω καμια υποτροπη. Τρεμω την υποτροπη. Εσυ boo δεν θες να εισαι χωρις φοβο καταδιωξης; δεν θες να δεις ποια διαφορετικη ζωη μπορεις να γευτεις χωρις τις φωνες;; Στο ερωτημα σου εχω μια απαντηση ισως να πετυχες για 1 φορα το 90% της ιασης. Τωρα μπορεις σιγα σιγα και με βοηθεια να ανακαλυψεις ποια εισαι. Εκεινες θα υπαρχουν αλλά δεν θα σου επιβαλλονται. Ευχομαι να βγαζουν θετικο νοημα οσα εγραψα. Ειμαι απο το 2015 εδω και θυμαμαι ποσο εχεις ταλαιπωρηθει με γιατρους αγωγες μπερδεματα υποτροπες. Νιωθεις χαρα; νιωθεις ξαλαφρωμα;; εσυ πως νιωθεις;;; θεραπευμενη; αισιοδοξη; καποιος στοχος;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Δεν θα τα φοβάσαι γιατί θα μάθεις πλέον να αναγνωρίζεις πότε μιλάει η ασθένεια και πότε εσύ και ότι πλέον θα τα προλαβαίνεις και δεν θα διστάζεις να κάνεις αυτά που πρέπει. Ακούγεται εύκολο αλλά είναι δύσκολο γιατί την στιγμή που μιλάει η ασθένεια, έχεις το συναίσθημα της παντοδυναμίας και ότι "εσύ ξέρεις καλύτερα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ", ότι οι άλλοι κάνουν λάθος και όχι εσύ, ότι κοιμούνται, ότι δεν είναι δυνατόν να μην βλέπουν και να μην ακούν ό,τι εσύ και έτσι πιστεύεις πως είσαι ανώτερη.

    Αν και δεν έχω ψύχωση, το έχω νιώσει σε κάποιο βαθμό αυτό που περιγράφεις με σκέψεις παρακολούθησης (ιδεοληψίες). Εγώ πάλευα και με την αμφιβολία, στην ψύχωση είσαι σίγουρη!! Άρα είναι ακόοομα πιο δύσκολο. Αν είμασταν ΚΑΛΑ με αυτά τα συναισθήματα, δεν νομίζω να ήταν ασθένεια. Ακόμη κι' αν ήταν αφού δεν θα ίσχυαν, δεν θα μας ένοιαζε και δεν θα μιλούσαμε για ίαση. Μας ενδιαφέρει όμως γιατί εκτός από το αίσθημα της "παντοδυναμίας" και της "ανωτερότητας", υποφέρουμε. Καταλαβαίνεις τώρα πως χωρίς τις φωνές και τις παρακολουθήσεις, νιώθεις γαλήνη μέσα σου. Έχεις να το νιώσεις χρόνια, οπότε είναι λογικό που ανησυχείς και αναρωτιέσαι. Δεν είσαι συνηθισμένη. Θα κρατήσει όμως γιατί θα μείνεις σταθερή στο γιατρό και στα φάρμακα και έτσι θα συνηθίσεις και την ηρεμία που βιώνεις τώρα. :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Καλό αυτό μπουν ελπίζω να γίνει μόνιμα και να ζεις κανονικά ποια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χαίρομαι πολύ που είδα να γράφεις και να γράφεις ότι είσαι καλά boo .Δεν ξέρω αν είναι ίαση ή είσαι σε καλό δρόμο για την ίαση αυτό που περιγράφεις, πάντως θετικό είναι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πολύ χαίρομαι για σένα μπου!!!
    Επιτέλους, δικαιούσαι λίγη ηρεμία!
    Όσο για την ίαση που λες δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αν αυτό είναι ίαση ή όχι. Υπάρχουν άνθρωποι που με τα χάπια και την θεραπεία σταματούν εντελώς να έχουν συμπτώματα και άλλοι που απλά μαθαίνουν να ζουν με αυτά χωρίς να τους περιορίζουν. Αυτό που έχει σημασία είναι να μπορείς να ζεις χωρίς να νιώθεις εσύ η ίδια συνεχώς άρρωστη. Και αυτό από ότι καταλαβαίνω το πετυχαίνεις :)

    Πρόσεξε μόνο να μην ξεχνάς τα φάρμακα σου και να τηρείς τις ώρες όπως πρέπει, είναι πολύ σημαντικό να φροντίζεις τον εαυτό σου ώστε να διατηρήσεις την καλή κατάσταση που είσαι τώρα.

  7. #7
    ΚΟΙΤΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ Κ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ αυτο π εχω να πω ειναι οτι πιστευω ακραδαντα οτι το νοημα σε αυτην την ζωη δεν ειναι το να νικησουμε την ψυχωση μονο αλλα το να βρουμε τον εαυτο μας με ψυχωση η χωρις!!!αλλωστε η ψυχωση καταλαγιαζει κ δεν νομιζω οτι μια μικρη δοση συντηρησης καποιου μοντερνου αντιψυχωσικου ή αντικαταθλιπτικου μας βγαζει εκτος τροχιας της ζωης,η ζωη λογικα διεπεται απο καποιες αρχες οπως πρωταρχικα ειναι η αρετη κ με βαση αυτην αρχικα πρεπει να την προγραμματιζουμε την ζωη μας... ΥΓ παντως αν κοψεις τα φαρμακα εστω κ σταδιακα(π εγω πιστευω στην δοση συντηρησης καλυτερα οπως ειπα) πρεπει να εχεις στο πισω μερος του μυαλου οτι η επιδεινωση της ψυχωσης ερχεται αποτομα κ παντα να κουβαλας μαζι σου κανα ζαναξ πχ μηπως σε πιασει αξαφνα...!!! ΥΓ εν κατακλειδη η ψυχωση καταλαγιαζει με την παροδο του χρονου,το σημαντικοτερο ειναι να βρουμε τον εαυτο μας κ τα ορια του,κ η δοση συντηρησης ειναι το λιγοτερο κακο για μας για καλο κ για κακο πρεπει να την παιρνουμε... ΥΓ2 κ εγω πολυ παλια ειχα κοψει τα φαρμακα κ ημουν μια χαρα κ η επιδεινωση εγινε αποτομα κ κατεληξα σε ψυχιατρειο π περασα τα πανδεινα,αυτο λοιπον δεν το ξαναπερνώ...λοιπον δεν πιστευω να το πω νετα σκετα οτι εισαι σε ιαση αλλα σε επαναλαμβανω ομως οτι το νοημα της ζωης οπως ειπες κ εσυ με δικα σου λογια δεν ειναι να γινουμε μονο ενας απλος ανθρωπος,ειναι κ κατι παραπανω...με ειλικρινεια κ διαθεση να βοηθησω πραγματικα δ.ξ.

  8. #8
    me liga logia ta kalws keimena den ta polypeirazoyme..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω πολυ παιδια μου δινετε θαρρος να παλεψω!

    θα προσπαθησω πλεον να βαζω ξυπνητηρια μπας και στρωσει το ωραριο των φαρμσκων..
    μετα το σταματημα του αντικαταθλιπτικο νοιωθω πολυ καλυτερα.ημουν στη διαθεση 4/10 μονιμα.μετα απο αυτο νοιωθω και χαρα και λυπη.πιο ζωντανη.γελαω και κλαιω.επιτελους!

    δε ξερω αν ποτε θα σταματησω τετοιες σκεψεις.μεχι στιγμης αυτο το 4μηνο δεν με εμποδισαν καπου..

    σαν στοχο εχω να προχωρησω με τη σχολη μιας και τωρα στα 30 δεν εχω και πολλα περιθωρια αν θελω να ασχοληθω με κατι επαγγελματικα.
    δυσκολευομαι ομως πολυ να ανταπεξελθω.με εξαντλει.τουλαχιστον μου αρεσει σχετικα περισσοτερο απο την 1η μου σχολη. μου αρεσουν πολυ τα εργαστηρια αλλα στα θεωρητικα δυσκολευομαι πολυ.δεν μποορω να αποστηθισω κατι εστω και μικρο.απο κατι εχει επηρεαστει η μνημη μου.
    περυσι το καλοκαιρι εκανα 1 μηνα αγγλικα αλλα μεσα σε 1 μηνα δεν καταφερα να μαθω 25-30 λεξεις.

    επισης δυσκολευομαι πολυ να συναναστραφω. δε μπορω να συμμετεχω σε μια συζητηση. δε ξερω πως να κανω καποιο διαλογο.δεν εχω σκεψεις και ιδεες και ετσι ειμαι απομονωμενη. δε με προτιμανε κιολας μαλλον λογω διαφορα ηλικιας. δε ξερω τι αλλο να πω.
    Last edited by boo; 16-09-2019 at 14:33.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σε 2 μερες εχω ραντεβου με τη ψυχολογο μου.. ειναι αξιο συζητησης αυτο ή να μην το θιξω? και αν ναι πως να της το πω? αν οχι να το αφησω για αργοτερα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    ΑΝ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙς να της το πεις δεν βλαπτει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και τι να της πω?

    ξεχασα να αναφερω πως τον τελευταιο μηνα μερικες φορες ακουω το ονομα μου να με φωναζει καποιος με το ονομα μου απο το αλλο δωματιο.εχει γινει 4-5 φορες.
    αυτο και 5 φορες παρακολουθηση για λιγες ωρες καθε φορα.

    ειναι επικινδυνο αυτο απο την προσωπικη σας εμπειρια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    και τι να της πω?

    ξεχασα να αναφερω πως τον τελευταιο μηνα μερικες φορες ακουω το ονομα μου να με φωναζει καποιος με το ονομα μου απο το αλλο δωματιο.εχει γινει 4-5 φορες.
    αυτο και 5 φορες παρακολουθηση για λιγες ωρες καθε φορα.

    ειναι επικινδυνο αυτο απο την προσωπικη σας εμπειρια?
    Καλησπέρα boo μου!είμαι καινούργιο μέλος και διάβασα λίγο τα προηγούμενα θέματα που έχεις ανοίξει και χαίρομαι πολύ πολύ που νιώθεις πολύ καλύτερα πλέον!
    Δεν ξέρω αν είναι ίαση αυτό αλλά είναι σίγουρα βελτίωση και αυτό είναι το σημαντικό! Μετά από τόσα που πέρασες έχεις εδώ και κάποιους μήνες που έχεις ηρεμήσει και νιώθεις καλύτερα και εγώ νομίζω ότι αυτός είναι σκοπός.. Να νιώθεις μέρα με την μέρα καλύτερα..
    Επισης μην πιστεύεις ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ηλικιας με εσένα και τους συμφοιτητές σου αυτοί είναι 20-25 και εσύ 30!σιγα την διαφορά! Όταν πήγαινα εγώ σχολή εγώ ήμουν 21 και κάναμε παρέα και με άτομα 35 και 40 χρόνων και βγαίναμε και για καφέ και για βόλτα! Ίσως το έχεις στο μυαλό σου έτσι και είσαι προκατηλημενη! Όσο αφορά την ψυχολόγο πιστεύω ότι πρπεει να της πεις αυτό που νιώθεις όπως το είπες και εδώ και γιατί όχι να βελτιωθεί και αυτό με τον καιρό!
    Είσαι ένα πολύ πολύ δυνατό κορίτσι σε θαυμάζω για την επιμονή και υπομονή σου!

  14. #14
    TO SHMANTIKOTERO JEXASES NA PEIS FILTATH,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΛΙΓΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΝΟΣΗΛΕΙΑ,Κ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΥΛΑΒΙΚΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω πες το μου και αυτο.
    απλα δεν εχω σκεψεις να εκφρασω...κενο.. εμενα παντως δε με προτιμανε. δυσκολευομαι πολυ με τον κοσμο..

    δημητρη
    τοσο σοβαρο ειναι που εχω ακουσει το ονομα μου μερικες φορες? κυριως το βραδυ που ειναι ησυχια
    περα του οτι ξαφνιαζομαι και απορω και ψιλοφοβαμαι εκεινη την ωρα δεν με εχει επηρεασει..
    τοσο σοβαρο εινα που θελει νοσηλεια????
    να το πω στην ψυχολογο?
    εχουμε βγαλει τελειως το remeron και risperdal απο τα 12mg παιρνω 2mg.
    παιρνω ακομα 60mg aloperidin, 75mg clopixol, 200mg lamictal, 6mg akineton, 75-150mg lyrica καικανενα xanax 0.5mg αν εχω εντονο αγχος
    τι αλλο να μου δωσουν?
    φοβαμαι να το πω στο γιατρο αν και μιλαμε για μια τριχα σε σχεση με οτι περνουσα..
    αλλα δε ξερω ιαως ετσι σταματησει να μου κοβει φαρμακα....
    αν και μου ειχε πει μικρα πραγματακια μπορει να τυχουν..δε ξερω ποια ειναι τα μικρα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ξένες γυναίκες..Είναι άραγε η λύση?
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 161
    Last Post: 22-03-2017, 19:03
  2. ποσο αθωο ειναι αραγε το μέλι
    By aiglh! in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 32
    Last Post: 22-01-2013, 00:55
  3. Ποσοι ενεργοι ειμαστε αραγε που συχναζουμε σε αυτο το φορουμ.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 25-04-2012, 06:13
  4. άραγε.. γνωρίζουν ορισμένοι οτι είναι αλκοολικοι;;
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 03-10-2009, 20:56
  5. ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?
    By x.ps. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-11-2008, 00:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •