Μπέρδεμα ;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    Μπέρδεμα ;;

    Καλησπέρα νέα μέλος .. ονομάζομαι Τάκης και είμαι 24 ετών .. θα σας πω και εγώ το πρόβλημα μου.. είμαι σε μια σχέση με μια κοπέλα εδώ και καιρό .. όλα κυλούν ομαλά .. μέχρι πριν λίγες μέρες που ενώ προσπαθούσαμε να κάνουμε έρωτα δεν είχα στύση και προφανώς η πράξη δεν ολοκληρώθηκε .. η κοπέλα μου χωρίς να καταλάβω εγώ τον λόγο έγινε Έξαλλη άρχισε να φωνάζει και να λέει ατάκες του τύπου « είσαι gay και δε μπορείς να κάνουμε έρωτα « και αλλά τέτοια ..
    Από εκείνη τη στιγμή όλο αυτό τριβελίζει μέσα στο μυαλό μου .. σαν μια φοβεια ότι μπορεί ξα είμαι και εγώ ομοφυλόφιλος ..
    να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχα κάτι με τους gay ούτε εγώ έχω τέτοιες τάσεις .. έψαξα στο Ίντερνετ σχετικά με το θέμα και διάβασα κάτι για ΙΨΔ γενικά για την ασθένεια και για περίπτωση ίδια με τη δίκη μου .. έκλεισα και ένα ραντεβού σε ψυχολόγο .. προφανώς δε θα μου απαντήσει για την σεξουαλικότητα μου καθώς μόνο εγώ ξέρω ότι είμαι ετεροφυλόφιλος και γενικά την σεξουαλικότητα μου

    Συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο μήνυμα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Γεια σου! :)
    Ουυυυυυυ!!Να δεις πόσοι και ποσες έχουμε αντιμετωπίσει αυτόν τον προβληματισμό εδώ μέσα!
    Καλά έκανες και αποφάσισες να επισκεφτείς ψυχολόγο για να ανακουφιστείς και να εκφραστείς με απόλυτη ελευθερία.
    Αν θες τη γνώμη μου,εμένα προσωπικά μου φαίνεται απο οσα λες οτι σε επηρεασε ΑΠΌΛΥΤΑ η κοβεντα της κοπελας σου(απαραδεκτη αντιδραση να σημειωσω,συγγνώμη..).ΠΡΕΠΕΙ πάντα,αν και δύσκολο,να στηριζόμαστε στον εαυτό μας και να μην αφήνουμε κανεναν(μέχρι και τα πιο κοντινά μας πρόσωπα)να μας επηρασουν.Εσυ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα για τον εαυτό σου και το γεγονός ότι δεν είχες μια φορά στύση φαίνεται να είναι εντελώς άσχετο με τη σεξουαλικότητα σου.
    Είμαι η Sunny και ελπίζω να βοήθησα κάπως. :)

  3. #3
    Έχουν περάσει αρκετές μέρες μετά το περιστατικό .. την μια μέρα μπορεί να είμαι καλά και να λέω απλά είναι κακές σκέψεις και να μη δίνω σημασία ξέρεις ποιος είσαι και τι είσαι .εκει έχω τρομερή αυτοπεποίθηση και πιστεύω πως τπτ δεν μπορεί να με αγγίξει ... την άλλη μπορεί να αφεθώ στις σκέψεις και ιδέες και να μη μπορώ να λειτουργήσω κανονικά ..
    Για αυτό και θέλω να δω έναν ειδικό να μου δώσει απαντήσεις .. δε ξέρω αν έκανα καλό που έκφρασα το πρόβλημα μου εδώ πριν πάω στη ψυχολόγο αλλά πιστεύω πως η απάντηση σου με καθησύχασε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ξεκινάς κόβοντας οποιαδήποτε επαφή με αυτή την κοπέλα. Ύστερα όπως τα λες, αφού σε επηρέασε πήγαινε να μιλήσεις με κάποιον ειδικό.

  5. #5
    Μετά το συγκεκριμένο δεν νομίζω πως θέλω να έχω επαφές ξανά

  6. #6
    Απλά προσπαθώ να βρω από που πηγάζουν αυτές οι ιδέες και οι αμφιβολίες γι τον εαυτό μου .. τον τελευταίο καιρό έχω πιεστεί με πολλά πράγματα και καταστάσεις ... ίσως να είναι και συσορευση άγχους τι να πω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Σε καταλαβαινω εγώ όπως και τόσοι πολλοί από εμάς σχετικά με τα σκαμπανεβάσματα που περιγράφεις.
    Σίγουρα ο ειδικός θα σε βοηθήσει στον εντοπισμό της αιτίας και στον τρόπο αντιμετώπισης.Μην αγχώνεσαι και μη βιάζεσαι.Θα γίνουν όλα σταδιακά και το γεγονός ότι είσαι συνειδητοποιημένος είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ βήμα το οποίο σε κάποιους σκέψου ότι παίρνει πολυυυ χρόνο να το κάνουν!
    Δε φαίνεται ότι έχεις κάποιο σοβαρό ούτε καν ανησυχητικό θέμα όσον αφορά τον τρόπο σκέψης σου αλλά αυτό θα το κρίνει και ο ειδικός.Παντως, προσπαθησε να μη δωσεις μεγαλη εκταση στο θεμα και το σφησεις να σε καταβαλει και να παρει στο μυαλο σου διαστασεις μεγαλυτερες απο οσο χρειαζεται.
    Μπορεις να καταφέρεις τα πάντα!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μια στρεσογονος περιοδος μπορει να πυροδοτησει τετοιες αντιδράσεις!!!

  9. #9
    Είμαι σε σημείο που μπορώ να κοντρολαρω τον εαυτό μου .. δλδ τις πρώτες μέρες είχα απορροφηθεί τόσο που συχνά « τσέκαρα « τον εαυτό μου αν έβρισκα ελκυστικούς τους άντρες η αν μου αρέσουν .. μετά που δεν υπάρχει σημάδι τέτοιο το ηρέμησα .. αλλά ώρες ώρες με πιάνει αυτήν η αμφιβολία να το πω .. καλύτερα οα το χαρακτήριζα κακες σκέψεις που επαναλαμβάνονται συνέχεια

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gtzoun View Post
    Είμαι σε σημείο που μπορώ να κοντρολαρω τον εαυτό μου .. δλδ τις πρώτες μέρες είχα απορροφηθεί τόσο που συχνά « τσέκαρα « τον εαυτό μου αν έβρισκα ελκυστικούς τους άντρες η αν μου αρέσουν .. μετά που δεν υπάρχει σημάδι τέτοιο το ηρέμησα .. αλλά ώρες ώρες με πιάνει αυτήν η αμφιβολία να το πω .. καλύτερα οα το χαρακτήριζα κακες σκέψεις που επαναλαμβάνονται συνέχεια
    Νομίζω είναι μέσα στο μυαλό σου και σε αγχώνει όλο αυτό.
    Οπότε με λίγη ηρεμία,θα είσαι οκ.

  11. #11
    Πιστεύω πως και η ειδικός θα μου δώσει τα κατάλληλα εφόδια να αντιμετωπιστεί όλο αυτό ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Εννοείται πως θα σου δώσει!
    Και να θυμάσαι: Αν και δυσκολο,προσπαθησε να μη τρεφεις τον ψυχαναγκασμο με καταναγκαστικές ενέργειες!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Gtzoun View Post
    Καλησπέρα νέα μέλος .. ονομάζομαι Τάκης και είμαι 24 ετών .. θα σας πω και εγώ το πρόβλημα μου.. είμαι σε μια σχέση με μια κοπέλα εδώ και καιρό .. όλα κυλούν ομαλά .. μέχρι πριν λίγες μέρες που ενώ προσπαθούσαμε να κάνουμε έρωτα δεν είχα στύση και προφανώς η πράξη δεν ολοκληρώθηκε .. η κοπέλα μου χωρίς να καταλάβω εγώ τον λόγο έγινε Έξαλλη άρχισε να φωνάζει και να λέει ατάκες του τύπου « είσαι gay και δε μπορείς να κάνουμε έρωτα « και αλλά τέτοια ..
    Από εκείνη τη στιγμή όλο αυτό τριβελίζει μέσα στο μυαλό μου .. σαν μια φοβεια ότι μπορεί ξα είμαι και εγώ ομοφυλόφιλος ..
    να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχα κάτι με τους gay ούτε εγώ έχω τέτοιες τάσεις .. έψαξα στο Ίντερνετ σχετικά με το θέμα και διάβασα κάτι για ΙΨΔ γενικά για την ασθένεια και για περίπτωση ίδια με τη δίκη μου .. έκλεισα και ένα ραντεβού σε ψυχολόγο .. προφανώς δε θα μου απαντήσει για την σεξουαλικότητα μου καθώς μόνο εγώ ξέρω ότι είμαι ετεροφυλόφιλος και γενικά την σεξουαλικότητα μου

    Συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο μήνυμα
    τραγικη,κακη,κ ανωριμη η κοπελα

  14. #14
    Καλημέρα .. σήμερα είχα απ τα πιο ομαλά ξύπνημα τα των τελευταίων ημερών .. χωρίς άγχος φόβο και κακές σκέψεις .. βέβαια όσο περναγε η ώρα εμφανηστηκαν πάλι συμπτώματα πχ κόμπος στο λαιμό και αδυναμία που πιστεύω είναι απ το άγχος ..

  15. #15
    Επίσης δεν ξέρω αν έκανα καλό που έψαξα στο διαδίκτυο για όλο αυτό .. ακόμη μίλησα στους γονείς μου για αυτό που αντιμετωπίζω .. μπορεί να ακούγεται χαζό το όλο θέμα αλλά ένιωσα αρκετά καλά που το απέβαλα από μέσα μου ..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα..
    By Christina89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-2019, 10:37
  2. μπερδεμα....
    By vith in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 10-04-2016, 22:33
  3. μπερδεμα
    By akoyzi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 13-11-2014, 14:02
  4. μπερδεμα
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-07-2014, 10:26
  5. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 00:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •