Παλινδρόμηση και ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31

    Παλινδρόμηση και ψυχοσωματικά

    Έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που ξεκίνησα να έχω κρίσεις πανικού...πλέον δεν ξέρω τι να κάνω. Πρόσφατα έκανα γαστροσκόπηση και έγινε διάγνωση για οισοφαγίτιδα και γοπ και ξεκίνησα αγωγή...κάποιες μέρες είναι καλές κάποιες όχι το χειρότερο που παθαίνω είναι αυτή η τρομερή ζαλάδα και να νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω βαθιά ανάσα..φυσικά όλα τα συνδέω με την καρδιά (έχω κάνει 7 τριπλεξ και 15 καρδιογραφηματα σε ένα χρόνο συν τεστ κοπώσεως) πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει είμαι μόνο 24 χρόνων και το μόνο θέμα που είχα ήταν ότι λόγω κατάθλιψης είμαι υπέρβαρος(που και για αυτό έχω ξεκινήσει διατροφή από κλινικό διατροφολόγο)

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ τα ίδια με τη μόνη διαφορά ότι δεν είμαι υπέρβαρος. Οι μισές κρίσεις πανικού ,αν όχι οι περισσότερες,ξεκίνησαν με αφορμή το στομάχι. Έκανα δύο φορές γαστροσκόπηση, κι εγώ οισοφαγίτιδα με ΓΟΠ και αγωγή. Τώρα βρέθηκα και με παράσιτα στο έντερο που μου έχουν κάνει φλεγμονή,η πίεση μου αυξομειώνεται και φοβάμαι ότι έχει περάσει στο αίμα και θα πάθω έμφραγμα. Έχω κάνει 9 τριπλεξ , 60 καρδιογραφηματα , 2 τεστ κοπώσεως, μια αγγειογραφία, τρία χολτερ ρυθμού και ένα χολτερ πίεσης. Το τελευταίο τριπλεξ το έκανα πριν δύο μέρες και πάλι φοβάμαι ότι κάτι τρέχει.

    Σε ψυχίατρο έχεις πάει?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    Με παρακολουθεί ψυχίατρος και κάνω αγωγή, 10 mg cipralex εδώ και ένα χρόνο απλά ξέρεις είναι αυτό το πράγμα που όταν σε πιάνει μια τόσο έντονη ζαλάδα σε φάση να νομίζεις ότι πεθαίνεις αρχίζεις και κάνεις ένα σωρό σκέψεις...εμένα με πιάνει σε σημείο που δεν μπορώ να σηκωθώ να περπατήσω ας πούμε ή μουδιαζω σε όλο το σώμα και έχω κάνει ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς..αν εξαιρέσεις το στομάχι που προφανώς έχω θέμα όλες οι υπόλοιπες δεν έδειξαν κάτι

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    Η καρδιά μου εν το μεταξύ στα αρχιδια της ..ανέβασα για λίγο 90 παλμούς και μετά 77 και χαλαρά σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Να σημειώσω ότι εγω φοβάμαι για ανακοπή και όχι για έμφραγμα..ένα χρόνο τώρα νομίζω ότι παθαίνω ανακοπή σχεδόν κάθε μέρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Γειά σας παιδιά και από μένα, εγώ όλο αυτό που περνάτε το περνάω περίπου 8 μήνες, ύστερα από ένας γεγονός που έμαθα έπαθα γαδ και αρρωστοφοβια μαζί, έχω ξεκινήσει από τον Ιουνίου αγωγή με ladoze και μπορώ να πω ότι το άγχος έχει φύγει σχεδόν το μεγαλύτερο ποσοστό, αυτό που με φοβίζει όμως και μένα τελευταία είναι το στομαχι, γιατί και εγω τον Μάρτιο έκανα γαστροσκοπιση(όλη αυτή η ιστορία άρχισε το Φεβρουάριο) και μου είπε ότι έχω γοπ και μια μικρή φλεγμονή στον οισοφαγος, για το οποίο μου έδωσε για 2 μήνες laprazol και όλα καλά, αλλά το τελευταίο διάστημα ξανάρχισε να έχω θέματα, πλέον όμως γιατί προσέχω λίγο τη διατροφή μου και γυμνάζομαι αυτό το όξινο που ένιωθα έχει φύγει σχεδόν όλο, απλώς μέσα στη μέρα μου μπορεί να με πιάσει μια δυο φορές να έχω πόνο στο στερνό,,,, θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν αυτή η φλεγμονή που μου είχε πει ότι είχα αυτό σημαίνει ότι έχω ο ισοφαγιτιδα και γενικά συμβουλές για όλο αυτό, σας ευχαριστώ πολυ

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Comfortablynumb View Post
    Με παρακολουθεί ψυχίατρος και κάνω αγωγή, 10 mg cipralex εδώ και ένα χρόνο απλά ξέρεις είναι αυτό το πράγμα που όταν σε πιάνει μια τόσο έντονη ζαλάδα σε φάση να νομίζεις ότι πεθαίνεις αρχίζεις και κάνεις ένα σωρό σκέψεις...εμένα με πιάνει σε σημείο που δεν μπορώ να σηκωθώ να περπατήσω ας πούμε ή μουδιαζω σε όλο το σώμα και έχω κάνει ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς..αν εξαιρέσεις το στομάχι που προφανώς έχω θέμα όλες οι υπόλοιπες δεν έδειξαν κάτι
    Μηπως πρεπει να σου αλλάξει αντικαταθλιπτικο αν η έμμονη ιδέα παραμένει;


    Κι εγώ τα ίδια χωρις αγωγή,ανακοπη,ενδοκαρδιτιδ α, όλα αυτά είναι καθημερινες σκεψεις που περνανε απο το μυαλό μου.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Γειά σας παιδιά και από μένα, εγώ όλο αυτό που περνάτε το περνάω περίπου 8 μήνες, ύστερα από ένας γεγονός που έμαθα έπαθα γαδ και αρρωστοφοβια μαζί, έχω ξεκινήσει από τον Ιουνίου αγωγή με ladoze και μπορώ να πω ότι το άγχος έχει φύγει σχεδόν το μεγαλύτερο ποσοστό, αυτό που με φοβίζει όμως και μένα τελευταία είναι το στομαχι, γιατί και εγω τον Μάρτιο έκανα γαστροσκοπιση(όλη αυτή η ιστορία άρχισε το Φεβρουάριο) και μου είπε ότι έχω γοπ και μια μικρή φλεγμονή στον οισοφαγος, για το οποίο μου έδωσε για 2 μήνες laprazol και όλα καλά, αλλά το τελευταίο διάστημα ξανάρχισε να έχω θέματα, πλέον όμως γιατί προσέχω λίγο τη διατροφή μου και γυμνάζομαι αυτό το όξινο που ένιωθα έχει φύγει σχεδόν όλο, απλώς μέσα στη μέρα μου μπορεί να με πιάσει μια δυο φορές να έχω πόνο στο στερνό,,,, θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν αυτή η φλεγμονή που μου είχε πει ότι είχα αυτό σημαίνει ότι έχω ο ισοφαγιτιδα και γενικά συμβουλές για όλο αυτό, σας ευχαριστώ πολυ
    Ναι οισοφαγιτιδα λέγεται. Αν ήταν μεγάλη φλεγμονή δεν φεύγει εύκολα. Κι εγώ έκανα γαστροσκοπηση τον Νοέμβρη περυσι, επαιρνα αγωγή για ένα μήνα,ενιωσα καλύτερα,μετά υποτροπιασα παλι όμως. Και μου είπε ο ωρλ που έκανα μια ενδοσκοπηση στο λάρυγγα πως ακόμα βλεπει αλλοιώσεις. Θέλει χρόνο να επουλωθει. Αν νιωθεις πόνο /σουβλιες στον οισοφάγο (εγώ περιστασιακά νιωθω) πηγαινε παλι γαστρεντερολογο να σου πει μηπως παρεις παλι αγωγή για καποιο διάστημα. Εγώ επαιρνα το belifax μαζί με ένα αλλο. Το αρχιζω και το διακοπτω οποτε βλεπω ότι υποτροπιαζω και παράλληλα παιρνω και κάτι φυτικά που βοηθάνε στη χωνεψη και προστατεύουν τον οισοφάγο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Κατάλαβα η αλήθεια είναι ότι πήγα και μου είπε να παίρνω μαστίχα Χίου που είναι φυτική σε κάψουλα και όταν δεν με πιάνει να παίρνω η ένα νεξιουμ η λαπραζολ,,, δηλαδή Αντώνη υπάρχουν άνθρωποι που ζουν χρόνια με γοπ_οισοφαγιτιδα?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που ζουν με πόνους παρόλο που παίρνουν αγωγή για πολλά χρόνια..ότι αγωγή και να πάρεις πρέπει να αλλάξεις τρόπο ζωής(διατροφή) προς το Γενικό καλό φυσικα του οργανισμού

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Σε ευχαριστώ πολύ comfort εσύ τι αγωγή παίρνεις?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    Nexium πρωί 1-2 ώρες προ φαγητού ..μεσημέρι μισή ώρα πριν το φαγητό primperan και το βράδυ μισή ώρα πριν το φαγητό zantac...και το δουλεύω και με διατροφολόγο ειδικό για διαταραχές στομάχου

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Κατάλαβα η αλήθεια είναι ότι πήγα και μου είπε να παίρνω μαστίχα Χίου που είναι φυτική σε κάψουλα και όταν δεν με πιάνει να παίρνω η ένα νεξιουμ η λαπραζολ,,, δηλαδή Αντώνη υπάρχουν άνθρωποι που ζουν χρόνια με γοπ_οισοφαγιτιδα?

    Μαστίχα έπαιρνα κι εγώ,δεν με βοήθησε ιδιαίτερα. Ένα άλλο σκεύασμα με βοηθάει πολύ,δεν θυμάμαι τώρα το όνομα, αν πας φαρμακείο θα σου προτείνουν διάφορα φυτικά.

    Ναι, είναι εξ ορισμού μια χρονια κατάσταση που επιδεινώνεται κατά καιρούς. Τα ελκη ή οι ερεθισμοί στον οισοφάγο κλείνουν φυσικά με την αγωγή, αλλά το φαινόμενο της γαστροοισοφαγικης υπάρχει ανεξάρτητα αυτού και συχνά με άγχος και άλλους παράγοντες επιδεινώνεται.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Τα αντικαταθλιπτικά υποτίθεται ότι περιορίζουν την εμμονή ιδεα. Αν το σκέφτεσαι κάθε μέρα,προφανώς δεν δουλεύουν σε σένα και ισως θέλεις αλλαγή. Το zantac δεν βρέθηκε να είναι επικίνδυνο;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    Όλα τα φάρμακα στομάχου προκαλούν πολύποδες σε μακροχρόνια χρήση οπότε δεν ξέρω τι το διαφορετικό βρήκαν στο ζαντακ να σου πω την αλήθεια ...όχι δεν έχει απαγορευτεί και δεν νομίζω να απαγορευτεί είναι ότι πιο ήπιο υπάρχει από φάρμακα στομάχου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ τα ίδια με τη μόνη διαφορά ότι δεν είμαι υπέρβαρος. Οι μισές κρίσεις πανικού ,αν όχι οι περισσότερες,ξεκίνησαν με αφορμή το στομάχι. Έκανα δύο φορές γαστροσκόπηση, κι εγώ οισοφαγίτιδα με ΓΟΠ και αγωγή. Τώρα βρέθηκα και με παράσιτα στο έντερο που μου έχουν κάνει φλεγμονή,η πίεση μου αυξομειώνεται και φοβάμαι ότι έχει περάσει στο αίμα και θα πάθω έμφραγμα. Έχω κάνει 9 τριπλεξ , 60 καρδιογραφηματα , 2 τεστ κοπώσεως, μια αγγειογραφία, τρία χολτερ ρυθμού και ένα χολτερ πίεσης. Το τελευταίο τριπλεξ το έκανα πριν δύο μέρες και πάλι φοβάμαι ότι κάτι τρέχει.

    Σε ψυχίατρο έχεις πάει?
    Στο τρελοκομειο δεν θα παει ενας θα μας παν με λεωφορειο....πω πω παιδιατα διαβαζω και λεω τι σκατα φταιει κ ειμαστε σ αυτα τα χαλια. Ολα τς συνδεουμε με την καρδια τα παντα. Εν τω μεταξυ η καρδια αντιδραει στα ερεθισματα που παιρνει. Εγω περπαταω κ νιωθω μια σπιστευτη κουραση κ ζαλη κ λεω ειναι απ την καρδια οχι οτι ειμαι τερμα αγυμναστη εχω παρει κιλα κ εχω σταματησει να περπαταω μην τυχον κ κουραστει η καρδια μου και την νιωσω νς χτυπαει παει πεθανα. Με την παραμικρη προσπαθεια την νιωθω να χτυπαει κ τρελαινομαι .Ολη μερα παρατηρω τι νιωθω ετσι κ νιωσω καμια εκτακτη παει νιωθω οτι ηρθε το τελος Ζαλιζομαι συνεχεια κ μονο που θα πω απο μεσα μου τη λεξη ζαλιζομαι ηρθε ο πανικος εχω εξασκησει τοσο το μυαλο μου σε θεμα ευαισθησιας που πλεον ακομα κ αν στεκομαι σε μια ανηφορα κ νιωσω οτι με τραβαει προς τα πισω θα φαω τα σωψυχα μου οτι κατι εχω και ζαλιζομαι νιωθω ασταθεια κ οτι πεφτω πρεπει να παω νοσοκομειο.Αν σκεφτω μια ολοκληρη μερα χωρις σκεψεις επερχομενης αρρωστιας και φοβου τρομαζω μου φαινεται αφυσικο γιατι ετσι συνηθισα κ αυτο ειναι καθημερινοτητα πλεον. Εσεις αληθεια πως σας φαινεται μια μερα χωρις καμια απολυτως κακη σκεψη?σας αγχωνει η σας αρεσει για αναρωτηθειτε!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
    By stelios13 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 17
    Last Post: 06-10-2023, 23:53
  2. Replies: 7
    Last Post: 30-01-2017, 10:23
  3. Παλινδρόμηση - ψυχοσωματικα
    By gossamer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-06-2012, 01:51
  4. Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 12:07
  5. διπολική διαταραχή και παλινδρόμηση
    By nektaria78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 29-04-2010, 04:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •