Μητέρα με άνια στο σπίτι..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19

    Μητέρα με άνια στο σπίτι..

    Ηθελα την βοήθεια όσων συμπάσχουν με αυτό.
    Είναι 85, μπήκαμε με ουρολοίμωξη, τεσπα περάσαμε διάφορα και είναι να βγούμε για να πάμε σπίτι.
    Αν μου πουν οι γιατροί να διαλέξω με καθετήρα ή χωρίς τι να πω; Λόγω άνιας το τραβάει τωρα στο νοσοκομείο και της έχουμε δέσει τα χέρια. Λέτε όταν πάμε σπίτι να το συνηθίσει;
    Με εναν καθετήρα σιλικόνης έχει λιγότερες πιθανότητες για λοίμωξη ή να ανοίξει εκεί χαμηλά μου είπαν άλλοι που έχουν την ίδια περίπτωση.
    Πρίν μπούμε σηκώνοντσν κανονικά αλλά της είχαμε pampers για να μην πηγαίνει τουαλέτα μόνη της κα χτυπήσει.

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Ανοια εννοεις γιατι ανια που γραφεις ειναι η βαρεμαρα.Δεν εχω γνωση για την ανοια αλλα σιγουρα ειναι δυσκολη κατασταση και ακομα χειροτερο ειναι το αλτσχαιμερ που ειναι η χειροτερη μορφη ανοιας.περαστικα να ειναι σιγουρα δυσκολα θα σου απαντησουν εδω εκτος αν ειναι κανενας γιατρος ή νοσοκομος/α η εχει αναλογη περιπτωση στο περιβαλλον του

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Ηθελα την βοήθεια όσων συμπάσχουν με αυτό.
    Είναι 85, μπήκαμε με ουρολοίμωξη, τεσπα περάσαμε διάφορα και είναι να βγούμε για να πάμε σπίτι.
    Αν μου πουν οι γιατροί να διαλέξω με καθετήρα ή χωρίς τι να πω; Λόγω άνιας το τραβάει τωρα στο νοσοκομείο και της έχουμε δέσει τα χέρια. Λέτε όταν πάμε σπίτι να το συνηθίσει;
    Με εναν καθετήρα σιλικόνης έχει λιγότερες πιθανότητες για λοίμωξη ή να ανοίξει εκεί χαμηλά μου είπαν άλλοι που έχουν την ίδια περίπτωση.
    Πρίν μπούμε σηκώνοντσν κανονικά αλλά της είχαμε pampers για να μην πηγαίνει τουαλέτα μόνη της κα χτυπήσει.
    της εχετε καποια νοσοκομα η αποκλειστικη γυναικα που την προσεχει;
    οι καθετηρες και οι οροι χρειαζονται μεγαλη επιμελεια. δεν μπορεις να αφησεις εναν ασθενη με ανοια και καθετηρα χωρις να εισαι απο πανω του.
    τπτ δεν θα συνηθισει. εφοσον εχει ανοια θα εχει παντα απροβλεπτες αντιδρασεις.

  4. #4
    Εγώ γνωρίζω οτι ο καθετήρας προκαλεί ουρολοιμώξεις. Πιο εύκολη μου φαίνεται η πάνα.
    Είναι κατάκοιτη; Αν ναι, θα ήταν καλό να της πάρετε ειδικό στρώμα για τις κατακλίσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Εγώ γνωρίζω οτι ο καθετήρας προκαλεί ουρολοιμώξεις. Πιο εύκολη μου φαίνεται η πάνα.
    Είναι κατάκοιτη; Αν ναι, θα ήταν καλό να της πάρετε ειδικό στρώμα για τις κατακλίσεις.
    και περα απο αυτο, θα χρειαζεται ετσι κι αλλιως αλλαγμα. επομενως τι οφελει ο καθετηρας;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται καθετήρας στο σπίτι χωρίς επίβλεψη γιατρού, δεν είναι απλό, μπορεί να δημιουργήσει χοντρό πρόβλημα αν δεν προσέξεις. Νομίζω ότι καλύτερη λύση θα είναι οι πάνες.

    Θέλει πολύ προσοχή γενικώς ένα άτομο που βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση και συνεχή επίβλεψη. Και ειδικό στρώμα όπως ειπώθηκε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άμα σηκώνεται κανονικά ακόμα, δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείτε να την κρατάτε στο κρεββάτι. Το μην πέσει και χτυπήσει δεν είναι λογική. Δηλαδή αν ακόμα έχει μία κινητικότητα και της μένουν λέμε 5 χρόνια και τα 2 μπορεί να ήταν στα πόδια της, θα την κρατήσετε με το ζόρι 5 χρόνια στο κρεββάτι ή θα την στείλετε μία ώρα αρχύτερα; Καταλαβαίνω ότι το κάνετε για δική της προστασία, αλλά αυτό που γράφεις δεν μου ακούγεται σωστό.

    Τώρα τι πάνα τι καθετήρας αν δεν αλλάζονται τακτικά, από άποψη υγιεινής, ο ίδιος μπελάς είναι για τους γύρω. Η γυναίκα θέλει άτομο κοντά της να την προσέχει στην κατάστασή της. Αν δεν καταλαβαίνει και πειράζει τον καθετήρα χειρότερα θα τραυματιστεί από ότι με την πάνα. Επίσης αν ακόμα κινείται όπως γράφεις, θα έχει από κοντά σακουλάκι για τα ούρα και θα το δέχεται ή θα το πετάει πέρα και θα γεμίζει ο τόπος κάτουρα; Με την πάνα δεν έχεις τόσο πρόβλημα από αυτή την άποψη. Αν ωστόσο ως τώρα της κόβει να πάει τουαλέτα, μην επιμένετε για πάνα και καθετήρα, σκεφτείτε τα για αργότερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Ηθελα την βοήθεια όσων συμπάσχουν με αυτό.
    Είναι 85, μπήκαμε με ουρολοίμωξη, τεσπα περάσαμε διάφορα και είναι να βγούμε για να πάμε σπίτι.
    Αν μου πουν οι γιατροί να διαλέξω με καθετήρα ή χωρίς τι να πω; Λόγω άνιας το τραβάει τωρα στο νοσοκομείο και της έχουμε δέσει τα χέρια. Λέτε όταν πάμε σπίτι να το συνηθίσει;
    Άτομο με άνοια δε συνηθίζει. Στο σπίτι είναι καλύτερα να μείνει χωρίς καθετήρα. Ειδάλλως μπορεί σύντομα να έχετε πάλι ουρολοίμωξη και τρεχάματα. Χώρια τη φροντίδα και την προσοχή που θέλει (μπορεί να τραβήξει τον καθετήρα και να τραυματιστεί· μπορεί ο καθετήρας μόνος του να ξεφύγει λίγο και να χρειαστεί ρύθμιση - και άμεσα μάλιστα γιατί μπορεί να παρεμποδίσει τη ροή· χρειάζεται μετά από κάποιο καιρό αλλαγή, και επομένως είτε επίσκεψη στο νοσοκομείο είτε γιατρό στο σπίτι).

    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Πρίν μπούμε σηκώνοντσν κανονικά αλλά της είχαμε pampers για να μην πηγαίνει τουαλέτα μόνη της κα χτυπήσει.
    Αν μπορείτε να την κρατήσετε όρθια, έστω και για λίγο μέσα στην ημέρα με βοήθεια και επιτήρηση πάντα, θα είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε και για εκείνη και για την οικογένεια. Σε διαβεβαιώ ότι δε θέλεις να μάθεις πού μπορεί να οδηγήσει η κατάκλιση ...

Similar Threads

  1. Μητέρα με άνια - Βοήθεια
    By hitech444 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-11-2018, 19:23
  2. Replies: 41
    Last Post: 03-12-2017, 18:26
  3. Ανια....
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2011, 11:45
  4. ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By buterfly.love in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2011, 12:03
  5. ανια-υπερφαγια
    By Pelagia1000 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 155
    Last Post: 20-01-2010, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •