Πως να τον προσεγγισω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    2

    Πως να τον προσεγγισω?

    Καλησπέρα! Μετά από πολύ καιρό και μετά από μια πολύ μεγάλη φουρτουνα που πέρασα 1,5 χρόνο σε μια σχέση που έληξε άδοξα με πολύ πόνο από πλευράς μου κ ενοιωθα πως είχα αδειάσει και δεν είχα να δώσω τίποτα άλλο σε κανέναν, εδώ και δύο εβδομάδες νοιώθω πάλι καλά μετά από μια γνωριμία που είχα με φίλο, φίλου και βγήκαμε 2-3 φορές όλοι παρέα. Το πρόβλημα μου είναι ότι το παιδί αυτό χώρισε τώρα πρόσφατα μετά από 4 χρόνια σχέσης κ δεν ξέρω τι να κάνω να τον προσεγγισω. Του έχω δείξει ενδιαφέρον και είχαμε πει να κανονίσουμε να πάμε για καφέ και τα σχετικά αλλά μόνο λόγια. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι κ λίγο νωρίς για αυτόν να κάνει κάτι καινούργιο. Γιατί πάντα να πεφτω πάνω στις ακαταλληλες καταστάσεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Δεν υπάρχουν κατάλληλες και ακατάλληλες καταστάσεις φίλη μου. Καμία σχέση ή επαφή δεν ήρθε από τη μια μέρα στην άλλη. Όλες θέλουν το χρόνο τους και την προσπάθεια τους. Σταλιά σταλιά γεμίζει το ποτήρι! Εγώ θα έλεγα να τον προσεγγίσεις σιγά-σιγά, κι ας πάρει κάποιο χρόνο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    2
    Μου είχε πει ότι του αρέσει η σπανακοτυροπιτα κ ότι είχε πολλά χρόνια να φάει μια καλή πίτα κ του είχα πει να του φτιάξω να δοκιμάσει κ του έστειλα σήμερα μιλήσαμε λίγο κ μόλις του είπα να έρθει να πάρει την πίτα κ να πηγαίναμε για κάνα καφέ διάβασε το μήνυμα κ δν απάντησε! ???? βέβαια αύριο θα του το στείλω πακέτο με τον φίλο μ που τον φιλοξενεί... Και σκεφτόμουν το Σάββατο που θα τον δω από κοντά γτ θα πάμε στο μαγαζί που δουλεύει μήπως του έλεγα να μιλήσουμε λίγο μόλις σχολασει κ να του πω πως νοιώθω ή είναι νωρίς ακόμα? Φφφφφφφοοουυυυυυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν θες απλά κάνα σεξάκι, ΟΚ, πάει κι έρχεται. Αν θες κάτι τύπου γνωριμία για σχέση... Να πω την αλήθεια μου, αν έχεις βρεθεί μόνο 2-3 φορές μέσα σε παρέα με τον άλλο, λίγο φόρα δεν πήρες; Μήπως ψάχνεις κι εσύ κάπου να κρατηθείς μόλις ένιωσες λίγο καλύτερα και με το που σου άφησε κάποιος καλή εντύπωση φτιάχνεις σενάρια στο μυαλό σου; Πως ξέρεις τι καπνό φουμάρει αυτός ο άνθρωπος, τι σκέφτεται, σε τι φάση είναι; Από αυτά που λες δεν σου έχει δώσει κάποιο σήμα ότι γουστάρει ή καίγεται. Άλλο να επιδιώξεις να γνωριστείτε λίγο καλύτερα κι άλλο να πας στο ξέμπαρκο σε κάποιον που έχεις δει 2-3 φορές να του πεις "σε γουστάρω και τι θα γίνει με εμάς" ξέρω κι εγώ... Στη θέση του θα φρίκαρα ή δεν θα σε έπαιρνα και πολύ στα σοβαρά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Εγώ πιστεύω ότι η ζωή είναι πολύ μικρή και στην εποχή που ζούμε, η έκφραση συναισθημάτων (οποίων), ακόμα και το "ενδιαφέρομαι", είναι σημαντικό να μην εκλείψει. Οι άνθρωποι έχουν χάσει "επαφή" γενικώς και έχουν γίνει φοβικοι. Αναλώνονται σε σκέψεις και αναλύσεις και καταλήγουν κάποια στιγμή να μετανοιωνουν για στιγμές που δεν έζησαν.Ακομη κι αν φάει κάνεις τα μούτρα του, αξίζει να προσπαθήσει. That's life!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by tenaki15 View Post
    Μου είχε πει ότι του αρέσει η σπανακοτυροπιτα κ ότι είχε πολλά χρόνια να φάει μια καλή πίτα κ του είχα πει να του φτιάξω να δοκιμάσει κ του έστειλα σήμερα μιλήσαμε λίγο κ μόλις του είπα να έρθει να πάρει την πίτα κ να πηγαίναμε για κάνα καφέ διάβασε το μήνυμα κ δν απάντησε! ???? βέβαια αύριο θα του το στείλω πακέτο με τον φίλο μ που τον φιλοξενεί... Και σκεφτόμουν το Σάββατο που θα τον δω από κοντά γτ θα πάμε στο μαγαζί που δουλεύει μήπως του έλεγα να μιλήσουμε λίγο μόλις σχολασει κ να του πω πως νοιώθω ή είναι νωρίς ακόμα? Φφφφφφφοοουυυυυυ
    νομιζω οτι ειναι πολυ χοντρο το οτι μπηκες σε τετοια διαδικασια για χαρη του κι αυτος οχι μονο δεν ηρθε, αλλα ουτε ευχαριστω δεν ειπε...
    εγω δεν θα του την εστελνα, αλλα ουτε και θα ξαναεκανα κινηση. δεν σου προτεινε καφε, και τελικα το προτεινες εσυ.
    ως εδω καλα, αλλα αυτος ουτε καν ασχοληθιηκε να στειλει μια ευγενικη απαντηση.
    αν επανερθεις ειτε με πιτες, ειτε με προτασεις, θα ειναι σαν να παρακαλας......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σωστά τα λες its_me, μια ζωή την έχουμε. Κι εγώ τα βαριέμαι αυτά τα πέρα δώθε και τα πολλά τσαλίμια και θεωρώ ότι και η χυλόπιτα μέσα στη ζωή είναι. Απλά εδώ θεωρώ πολύ πρόωρο να πάει να τον πιάσει να του πει τι νιώθει, απλούστατα γιατί δεν έχω καταλάβει πότε πρόλαβε να τον γνωρίσει και να είναι σίγουρη για το τι νιώθει και να κάνει κίνηση. 2-3 φορές σε παρέα μέσα σε 2 βδομάδες το έχει δει το παλικάρι, δεν ξέρω, κουλό μου ακούγεται...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Οι κινήσεις σου, προσωπικά, μου φαίνονται πολύ σπασμωδικές και ανυπομονες.
    Σε σημείο που αναρωτιέμαι αν όντως είσαι έτοιμη να γνωρίσεις κάποιον..
    Πώς γίνεται να μην σε προβληματίζει ότι δεν σου απάντησε καν στο μήνυμά σου?
    Γιατί δεν έχεις την υπομονή να το αφήσεις να εξελιχθεί όπως είναι και βιάζεσαι να πάρεις μια απάντησή ναι ή όχι;
    Τίποτα όμορφο δεν προκύπτει όταν εκβιάζουμε και πιέζουμε τις καταστάσεις.

Similar Threads

  1. Πως να προσεγγισω τον αδερφο μου?
    By Efthimia in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 15-10-2018, 12:00
  2. πως να τον προσεγγισω
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 88
    Last Post: 26-11-2016, 19:28
  3. δισταζω να την προσεγγισω
    By aris13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 04-01-2016, 14:25
  4. Πως να προσεγγίσω μια πολλή όμορφη κοπέλα
    By crert in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-07-2012, 09:52
  5. Replies: 16
    Last Post: 18-09-2007, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •