Σχιζοφρένεια και leponex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5

    Σχιζοφρένεια και leponex

    Γεια σας!
    Είναι λίγος καιρός που ανακάλυψα το συγκεκριμένο φόρουμ και πραγματικά θαυμάζω την προσπάθεια όλων σας να βοηθήσετε και να βοηθηθείτε.

    Είναι περίπου 10 χρόνια που ο αδερφός μου διαγνώστηκε με παράνοια, σχιζοφρενικά συμπτώματα και καταθλιπτικές τάσεις .
    Ο γιατρός του, αφού για αρκετά χρόνια του έκανε διάφορους συνδυασμούς φαρμάκων χωρίς ιδιαίτερα ικανοποιητικά αποτελέσματα, μας συνέστησε το leponex, όπου και τελικά ξεκίνησε πριν 3 χρόνια μετά από σύντομη νοσηλεία, λόγω της επικινδυνότητας του συγκεκριμένου φαρμάκου.

    Εκτός από leponex, πίνει και μισό stedon, πρωί μεσημέρι βράδυ καθώς και ένα αντικαταθλιπτικό το μεσημέρι.

    Η αλήθεια είναι, πως έχει φτάσει σε ένα σημείο που δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ πως θα μπορούσε, κρίσεις έχει χρόνια να εκδηλώσει και αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως πολλές φορές νομίζω πως φέρεται σαν ένα μικρό παιδί παρά τα 29 του χρόνια, κατά τ'άλλα φαίνεται λογικότατος.

    Σίγουρα, υπάρχουν ακόμα κάποια προβλήματα, αλλά αντιμετωπίσιμα πλέον αν και θεωρώ πολύ δύσκολο να καταφέρει κάποια στιγμή να μείνει μόνος του.
    Βέβαια, η αλλαγή σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι θεαματική!

    Θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις με εσάς που ίσως αντιμετωπίζεται παρόμοια προβλήματα και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν κάποιοι από εσάς γνωρίζετε ή έχετε κάνει ποτέ θεραπεία με leponex.

  2. #2
    οχι με αυτο το φαρμακο δεν εκανα θεραπεια αλλα εκανα με πολλα αλλα,τι συμπτωματα εχει τωρα?αμα θες διαβασε και την εμπειρια μου και τα ποστ μου και μπες στο υ2υ να μιλησοθμε οκ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    Γεια σου Γρηγόρη!

    Τώρα φαινομενικά είναι καλά κι έχει να εκδηλώσει κρίση πάνω από 2 χρόνια.
    Έχει, όμως, πρόβλημα συγκέντρωσης και πολύ αδύνατη μνήμη.
    Φέρεται λίγο σαν μικρό παιδί, όπως είπα και πιο πάνω.
    Δεν θέλει να μένει μόνος του καθόλου, κάνει συνεχώς σχέδια για τη ζωή του που όμως δεν τα πραγματοποιεί ποτέ και δεν μπορεί με τίποτα να μπει σε ένα πρόγραμμα, ιδίως με τον ύπνο του.
    Αλλά σε σχέση με αυτά που περάσαμε πριν χρόνια, η αλλαγή είναι θεαματική.

    Τι θεραπεία ακολουθείς εσύ;
    Είσαι ικανοποιημένος από αυτήν;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1
    Έχει πάρει καθόλου κιλά ο αδερφό σου με το leponex?






    Quote Originally Posted by krama30 View Post
    Γεια σας!
    Είναι λίγος καιρός που ανακάλυψα το συγκεκριμένο φόρουμ και πραγματικά θαυμάζω την προσπάθεια όλων σας να βοηθήσετε και να βοηθηθείτε.

    Είναι περίπου 10 χρόνια που ο αδερφός μου διαγνώστηκε με παράνοια, σχιζοφρενικά συμπτώματα και καταθλιπτικές τάσεις .
    Ο γιατρός του, αφού για αρκετά χρόνια του έκανε διάφορους συνδυασμούς φαρμάκων χωρίς ιδιαίτερα ικανοποιητικά αποτελέσματα, μας συνέστησε το leponex, όπου και τελικά ξεκίνησε πριν 3 χρόνια μετά από σύντομη νοσηλεία, λόγω της επικινδυνότητας του συγκεκριμένου φαρμάκου.

    Εκτός από leponex, πίνει και μισό stedon, πρωί μεσημέρι βράδυ καθώς και ένα αντικαταθλιπτικό το μεσημέρι.

    Η αλήθεια είναι, πως έχει φτάσει σε ένα σημείο που δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ πως θα μπορούσε, κρίσεις έχει χρόνια να εκδηλώσει και αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως πολλές φορές νομίζω πως φέρεται σαν ένα μικρό παιδί παρά τα 29 του χρόνια, κατά τ'άλλα φαίνεται λογικότατος.

    Σίγουρα, υπάρχουν ακόμα κάποια προβλήματα, αλλά αντιμετωπίσιμα πλέον αν και θεωρώ πολύ δύσκολο να καταφέρει κάποια στιγμή να μείνει μόνος του.
    Βέβαια, η αλλαγή σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι θεαματική!

    Θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις με εσάς που ίσως αντιμετωπίζεται παρόμοια προβλήματα και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν κάποιοι από εσάς γνωρίζετε ή έχετε κάνει ποτέ θεραπεία με leponex.

  5. #5
    πάντως εκεί όλοι οι χρόνιοι παίρνανε αυτό .υπάρχουν πάρα πολλόι τρόποι να δείξεις την δύναμη σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •