Σκέψεις....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37

    Σκέψεις....

    Καλησπέρα,
    Σήμερα ένιωσα την ανάγκη να γραψω όλα αυτά που έχω μέσα στο μυαλό μου, από τότε που ξεκινήσα να έχω αυτή την ''άτιμη '' διαταραχή που με πάει τόσο πολύ πίσω στην ζωή μου..
    Πραγματικά από τότε που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ δεν θυμάμαι να μην έχω μπει έστω και μια μέρα να κάνω από μια αναζήτηση , η μία γιατί είχα κάθε μέρα πονοκεφάλους η άλλη γιατί είχα συσπάσεις στα πόδια την άλλη γιατί βλέπω μυγάκια
    Την άλλη γτ νομίζω ότι θα παθω ανακοπή και χίλιες δύο αναζητήσεις για να δω ότι όλα αυτά συμβαίνουν και σε κάποιον άλλο και να παρηγορηθώ... Μετά το μυαλο μου άρχισε να δημιουργεί και αλλού τύπου σκέψεις, όπως ότι τρελενομαι, ότι έχω κάποια ψύχωση, ότι το πολύ αγχος θ μ '' σκοτώσει '' πάλι αναζητήσεις.... Μετά έκανα σκέψεις τύπου '' αφού είναι άρρωστος ο τάδε εχω πιθανότητες Ν αρρωστήσω και εγώ '' και πάλι φόβος... Μετά φόβοι Ν μην στραβό καταπιώ, ν μην κολλήσω κάτι.... Τελικά όλα τ δημιουργώ εγώ μ το να σκέφτομαι συνέχεια? Θέλω να κάνω ένα restart στον εγκέφαλο μου και να ζήσω χωρίς φόβο.. Πως να καταφέρω Ν σπάσω αυτό τον κύκλο? Το θέλω τοοοοσο πολύ!!!
    Υ. Γ να αναφέρω ότι παλεύω μ ένα αυτόανοσο καθημερινά, αλλά πιο πολύ πλέον ασχολούμαι μ τα '' ψυχοσωματικα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Μια μέθοδος να σταματήσεις τις σκέψεις είναι να τις αντικαταστήσεις με προσευχή.

    Άλλος τρόπος είναι να τις αντικαταστήσεις με μια φράση που θα επαναλαμβάνεις μέχρι τα σταματήσει η ανεπιθύμητη σκέψη. (ένα μάντρα)

    Προσωπικά σταματώ τις κακές ανεπιθύμητες σκέψεις μου επαναλαμβάνοντας τη λέξη "άκυρο"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by antzela View Post
    Καλησπέρα,
    Σήμερα ένιωσα την ανάγκη να γραψω όλα αυτά που έχω μέσα στο μυαλό μου, από τότε που ξεκινήσα να έχω αυτή την ''άτιμη '' διαταραχή που με πάει τόσο πολύ πίσω στην ζωή μου..
    Πραγματικά από τότε που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ δεν θυμάμαι να μην έχω μπει έστω και μια μέρα να κάνω από μια αναζήτηση , η μία γιατί είχα κάθε μέρα πονοκεφάλους η άλλη γιατί είχα συσπάσεις στα πόδια την άλλη γιατί βλέπω μυγάκια
    Την άλλη γτ νομίζω ότι θα παθω ανακοπή και χίλιες δύο αναζητήσεις για να δω ότι όλα αυτά συμβαίνουν και σε κάποιον άλλο και να παρηγορηθώ... Μετά το μυαλο μου άρχισε να δημιουργεί και αλλού τύπου σκέψεις, όπως ότι τρελενομαι, ότι έχω κάποια ψύχωση, ότι το πολύ αγχος θ μ '' σκοτώσει '' πάλι αναζητήσεις.... Μετά έκανα σκέψεις τύπου '' αφού είναι άρρωστος ο τάδε εχω πιθανότητες Ν αρρωστήσω και εγώ '' και πάλι φόβος... Μετά φόβοι Ν μην στραβό καταπιώ, ν μην κολλήσω κάτι.... Τελικά όλα τ δημιουργώ εγώ μ το να σκέφτομαι συνέχεια? Θέλω να κάνω ένα restart στον εγκέφαλο μου και να ζήσω χωρίς φόβο.. Πως να καταφέρω Ν σπάσω αυτό τον κύκλο? Το θέλω τοοοοσο πολύ!!!
    Υ. Γ να αναφέρω ότι παλεύω μ ένα αυτόανοσο καθημερινά, αλλά πιο πολύ πλέον ασχολούμαι μ τα '' ψυχοσωματικα!
    Περιγράφεις αυτό που έχω και γω και αισθάνομαι το τελευταίο χρόνο έντονα, μια έχω το στομάχι μου μια το ένα μια το άλλο και μπαίνω εδώ να διαβάσω ιστορίες. Νοιωθω και γω την ανάγκη να break free που έλεγαν και οι queen αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι τώρα ...κάνω ψυχανάλυση αλά είναι νωρίς να δω αποτελέσματα προς το παρόν συνεχίζω το tour de doctors.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Αυτό που προσπαθώ Ν ανακαλύψω είναι πως θα σπάσει όλο αυτο, κάθε φορά νιωθω και άλλα και άλλα, αλλά κάθε φορά φοβαμαι το ίδιο και κάθε φορά νομίζω ότι μήπως είναι κάτι τώρα? Μήπως αυτή την φορά ο φοβος μου επιβεβαίωθει? Έχω κάνεις πολλές ψυχοθεραπείες και κουράστηκα να ακούω αυτό το βάλε δραστηριότητες στην ζωή σου, έχω μια δουλειά ή οποία είναι με άστατο ωράριο πρωί βράδυ,κι; πρωί μια βράδυ, στην οποία δεν κάθομαι λεπτό, μετά γυρίζω κάποιες δουλειές στο σπίτι, δλδ όταν νιωθω ότι θέλω να χαλαρωσω και δεν μπορώ είναι το χειρότερο μου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Μπορείς να κάνεις σχέσεις με νέους ανθρώπους να βγαίνετε, διασκεδάζετε κλπ. Με εμένα έπιασε περισσότερο από το να κάνω δραστηριότητες μόνος, το οποίο αρχικά μου έδωσε ένα σπρώξιμο να ξεκολλήσω λίγο τις σκέψεις μου αλλά δεν ήταν αρκετό.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Μα βγαίνω, προσπαθώ να μην το βάζω κάτω..... Δεν ξέρω φοβαμαι να αφεθω.. Φοβάμαι με την ιδέα ότι χάνω τον έλεγχο του εαυτό μου!

Similar Threads

  1. Οι σκέψεις μου
    By NotToday in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 28-06-2018, 20:31
  2. Σκεψεις...
    By aliki23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2012, 08:33
  3. σκέψεις....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-07-2012, 23:05
  4. Οι σκέψεις σας...
    By spaceride in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 04-07-2011, 10:50
  5. Σκεψεις..
    By Φωτεινη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 01-11-2010, 17:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •