POTS - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 116

Thread: POTS

  1. #31
    Antonis8
    Guest
    Παλιά ούτε εγώ το καταλάβαινα. Μου λέει ο γιατρός μου είχες επτά πίεση (είχα βάλει χολτερ πίεση) και όχι το βράδυ ,μες στη μέρα, πώς δεν ζαλίζεσαι; Αλλά έτσι δουλευε ο οργανισμός μου. Τωρα με πίεση που άλλοτε θεωρούσα υψηλή για τα δεδομένα μου, ζαλίζομαι. Ταχυπαλμια δεν είχα ποτέ παλιά. Σε τζοκινγκ θα πήγαιναν 112 οι παλμοί μου. Για να ανέβουν παραπάνω θα έπρεπε να τρέξω. Τώρα...


    Και εδώ έχουν βάλει φολες,έχω κάνει καταγγελία και αυτός που τις έβαλε μου έκανε αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση. Αλλά δεν θα το βάλω κάτω μέχρι να τιμωρηθεί. Κάθε μέρα ταιζω γύρω στα πενήντα γατιά σε διάφορα μέρη. Όπως είμαι αυτές τις ημέρες,κάποια τα αφήνω αταιστα. Αρχικά λέω είναι κούραση, κάθισα σπίτι μερικές μέρες,τα ίδια. Άντε να βγουν οι ορμονικές να δω τουλάχιστον αν είναι κάτι από αυτό, αλλιώς αναγκαστικά θα πρέπει να μην το σκέφτομαι. Και εδώ είναι δύσκολα γιατί 9 μήνες το χρόνο έχει ζέστη . Μπάνιο κάνω με παγωμένο νερό και με βοηθάει.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Παλιά ούτε εγώ το καταλάβαινα. Μου λέει ο γιατρός μου είχες επτά πίεση (είχα βάλει χολτερ πίεση) και όχι το βράδυ ,μες στη μέρα, πώς δεν ζαλίζεσαι; Αλλά έτσι δουλευε ο οργανισμός μου. Τωρα με πίεση που άλλοτε θεωρούσα υψηλή για τα δεδομένα μου, ζαλίζομαι. Ταχυπαλμια δεν είχα ποτέ παλιά. Σε τζοκινγκ θα πήγαιναν 112 οι παλμοί μου. Για να ανέβουν παραπάνω θα έπρεπε να τρέξω. Τώρα...


    Και εδώ έχουν βάλει φολες,έχω κάνει καταγγελία και αυτός που τις έβαλε μου έκανε αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση. Αλλά δεν θα το βάλω κάτω μέχρι να τιμωρηθεί. Κάθε μέρα ταιζω γύρω στα πενήντα γατιά σε διάφορα μέρη. Όπως είμαι αυτές τις ημέρες,κάποια τα αφήνω αταιστα. Αρχικά λέω είναι κούραση, κάθισα σπίτι μερικές μέρες,τα ίδια. Άντε να βγουν οι ορμονικές να δω τουλάχιστον αν είναι κάτι από αυτό, αλλιώς αναγκαστικά θα πρέπει να μην το σκέφτομαι. Και εδώ είναι δύσκολα γιατί 9 μήνες το χρόνο έχει ζέστη . Μπάνιο κάνω με παγωμένο νερό και με βοηθάει.
    Σου εύχομαι να σου πάνε ολα θετικά. Εμ έβαλε φολα εμ θέλει να βγει από πάνω; να του τη βάλεις να τη φαει του παλιομ@λακα.εμενα μου ειπε μια γριούλα ότι έβαλαν φολες παλι αλλα τα δικα μου αδεσποτα σωθηκαν... Και εγω για να ειμαι ειλικρινής δεν είδα κατι. Εγω έγραψα σε ενα χαρτί οτι όποιον πιασω να βάζει φολα θα τον βάλω να τη φαει. Κ το κολλησα στη πορτα μου. Ειρηνικά πράγματα [emoji23][emoji23]
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #33
    Antonis8
    Guest
    Εμένα με είχε απειλήσει και του έκανα μήνυση. Τώρα σε λίγο είναι το δικαστήριο. Τα έχω στειρώσει κιόλας, είναι καθαρά,δεν ξέρω τι τους ενοχλούν. Έχει πολλά βέβαια, αλλά δεν ενοχλούν κανέναν.

    142 έφτασαν οι παλμοί μου χωρίς να περπατήσω καν, απλά με το πατίνι και κατεβαίνω στα πιατακια να βάλω τροφή. Με έπιασε ζάλη και καθισα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εμένα με είχε απειλήσει και του έκανα μήνυση. Τώρα σε λίγο είναι το δικαστήριο. Τα έχω στειρώσει κιόλας, είναι καθαρά,δεν ξέρω τι τους ενοχλούν. Έχει πολλά βέβαια, αλλά δεν ενοχλούν κανέναν.

    142 έφτασαν οι παλμοί μου χωρίς να περπατήσω καν, απλά με το πατίνι και κατεβαίνω στα πιατακια να βάλω τροφή. Με έπιασε ζάλη και καθισα
    Μήπως σε πειράζει η ζέστη με τους παλμούς; γιατί νομίζω παίζουν ρολο.. Εγω δεν εχω ακομα λεφτα στην άκρη να τα στειρωσω, και το εχω βάλει προτεραιότητα γιατί η αγαπημένη μου μπούτι δε κλείνει, παλι εγκυος ειναι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #35
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μήπως σε πειράζει η ζέστη με τους παλμούς; γιατί νομίζω παίζουν ρολο.. Εγω δεν εχω ακομα λεφτα στην άκρη να τα στειρωσω, και το εχω βάλει προτεραιότητα γιατί η αγαπημένη μου μπούτι δε κλείνει, παλι εγκυος ειναι
    Ναι εννοείται να μου στείλεις!
    Ψάξε για πρόγραμμα του Δήμου στην περιοχή σου για δωρεάν στεριώσεις ανά κάποιους μήνες βγάζουν πρόγραμματα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Mπραβο ρε παιδια μην τσακωνεστε.

    Αντωνη οποτε ζαλιζεσαι να καθεσαι καθιστος. Και μην βγαινεις στη ζεστη. Βαλε ερκοντισιον.

    Κοιτα και το θεμα του αυχενα που σου ειπα, εχω μια δικη μου θεωρια οτι επηρεαζει γιατι αυξανεται η πιεση στο κρανιο. Χωρις να παριστανω το γιατρο, υπαρχει πιθανοτητα να βοηθησουν καποιες ασκησεις ενδυναμωσης και χαλαρωσης των μυων του αυχενα. Επισης δοκιμασε να κοιμηθεις με ελαφρια ανακλιση.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Mπραβο ρε παιδια μην τσακωνεστε.

    Αντωνη οποτε ζαλιζεσαι να καθεσαι καθιστος. Και μην βγαινεις στη ζεστη. Βαλε ερκοντισιον.

    Κοιτα και το θεμα του αυχενα που σου ειπα, εχω μια δικη μου θεωρια οτι επηρεαζει γιατι αυξανεται η πιεση στο κρανιο. Χωρις να παριστανω το γιατρο, υπαρχει πιθανοτητα να βοηθησουν καποιες ασκησεις ενδυναμωσης και χαλαρωσης των μυων του αυχενα. Επισης δοκιμασε να κοιμηθεις με ελαφρια ανακλιση.
    Ε δε μπορώ να τσακωθω με άνθρωπο που ταιζει γάτες [emoji23][emoji23]
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Όσοι ταΐζετε αδέσποτα έχετε υπόψιν σας και κρούσματα όπως αυτό:

    Πρόστιμο από... δεσπόζουσα άγνοια

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    εγω ταιζω κατι περιστερια. Και αυτα πεινανε.

  10. #40
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Όσοι ταΐζετε αδέσποτα έχετε υπόψιν σας και κρούσματα όπως αυτό:

    Πρόστιμο από... δεσπόζουσα άγνοια
    Το πρόστιμο είναι νομικά ανυπόστατο γιατί υπεύθυνος για την ηλεκτρονική σήμανση των αδέσποτων ζώων είναι ο δημος. Αλλά τι ψάχνεις να βρεις στην Ελλάδα, κάνεις εθελοντισμό και βρίσκεις και τον μπελά σου.

  11. #41
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    εγω ταιζω κατι περιστερια. Και αυτα πεινανε.
    Κι εγώ τους ρίχνω κάποιες φορές, αλλά έχω δει ότι τρώνε και από το πιάτο των γατών και περιστέρια και σπουργίτια. Και σκατζόχοιροι έρχονται το καλοκαίρι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω παλι δεν αισθάνομαι τπτ μιλανε τραγικά αναίσθητη. Αφου απορούν όλοι οι φίλοι μου πως γίνεται να μη νιώθω οτι εχω 150 σφυξεις. Πραγματικά καμια διαφορά.
    Εγώ από την άλλη νιώθω πολύ τους παλμούς μου, ίσως λόγω σωματικής διάπλασης.

    Αν πιάσω ξαφνικά 90 το λεπτό, το νιώθω σαν ταχυκαρδία. Η καρδιά μου βέβαια δουλεύει στο ρελαντί όταν είμαι σε ήρεμη κατάσταση (κάτω από 60 παλμούς το λεπτό, έως και 53-54) και γενικά την νιώθω να χτυπάει αν απλά εστιάσω την προσοχή μου εκεί χωρίς να ακουμπήσω.

    Ή το άλλο: αν έχω π.χ. 65 το λεπτό την ώρα που ξαπλώνω για ύπνο, δεν μπορώ να αποκοιμηθώ γιατί το νιώθω σαν ταραχή. Πρέπει να πέσει κάτω από 60 για να κοιμηθώ. Αυτό το καταλαβαίνω εύκολα αφού την νιώθω όταν χτυπάει και συγκρίνω με το χτύπο των δευτερολέπτων του ρολογιού.

    Επίσης ο παλμός μου είναι ορατός. Πραγματικά, σε μερικά σημεία μπορώ να δω κάποια φλέβα που πάλλεται κάτω από το δέρμα!

    Τα συνηθισμένα όρια, όπως το 60-100 για τους παλμούς, είναι μια γενική οδηγία που δεν ανταποκρίνεται απαραίτητα στο υποκειμενικό αίσθημα που έχει ο καθένας.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το πρόστιμο είναι νομικά ανυπόστατο γιατί υπεύθυνος για την ηλεκτρονική σήμανση των αδέσποτων ζώων είναι ο δημος. Αλλά τι ψάχνεις να βρεις στην Ελλάδα, κάνεις εθελοντισμό και βρίσκεις και τον μπελά σου.
    Είναι να μην μπλέξεις με τέτοιες ιστορίες. Ταλαιπωρία και ψυχοφθόρες διαδικασίες. Γι' αυτό το λέω, για να έχετε το νου σας.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Σας διαβάζω και ειλικρινά απορώ με τον εαυτό μου.Μου φαινονται πολύ πρωτογνωρα. Εμενα ειτε δουλεύει αργα ειτε γρήγορα δε μου κάνει διάφορα. Τώρα που έχουν πέσει παλμοι κ πίεση λόγω αγωγης δεν αισθάνομαι καμία διαφορά, εκτός απο την μείωση του τρόμου
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Εγώ από την άλλη νιώθω πολύ τους παλμούς μου, ίσως λόγω σωματικής διάπλασης.

    Αν πιάσω ξαφνικά 90 το λεπτό, το νιώθω σαν ταχυκαρδία. Η καρδιά μου βέβαια δουλεύει στο ρελαντί όταν είμαι σε ήρεμη κατάσταση (κάτω από 60 παλμούς το λεπτό, έως και 53-54) και γενικά την νιώθω να χτυπάει αν απλά εστιάσω την προσοχή μου εκεί χωρίς να ακουμπήσω.

    Ή το άλλο: αν έχω π.χ. 65 το λεπτό την ώρα που ξαπλώνω για ύπνο, δεν μπορώ να αποκοιμηθώ γιατί το νιώθω σαν ταραχή. Πρέπει να πέσει κάτω από 60 για να κοιμηθώ. Αυτό το καταλαβαίνω εύκολα αφού την νιώθω όταν χτυπάει και συγκρίνω με το χτύπο των δευτερολέπτων του ρολογιού.

    Επίσης ο παλμός μου είναι ορατός. [emoji14] Πραγματικά, σε μερικά σημεία μπορώ να δω κάποια φλέβα που πάλλεται κάτω από το δέρμα!

    Τα συνηθισμένα όρια, όπως το 60-100 για τους παλμούς, είναι μια γενική οδηγία που δεν ανταποκρίνεται απαραίτητα στο υποκειμενικό αίσθημα που έχει ο καθένας.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #45
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Mπραβο ρε παιδια μην τσακωνεστε.

    Αντωνη οποτε ζαλιζεσαι να καθεσαι καθιστος. Και μην βγαινεις στη ζεστη. Βαλε ερκοντισιον.

    Κοιτα και το θεμα του αυχενα που σου ειπα, εχω μια δικη μου θεωρια οτι επηρεαζει γιατι αυξανεται η πιεση στο κρανιο. Χωρις να παριστανω το γιατρο, υπαρχει πιθανοτητα να βοηθησουν καποιες ασκησεις ενδυναμωσης και χαλαρωσης των μυων του αυχενα. Επισης δοκιμασε να κοιμηθεις με ελαφρια ανακλιση.
    Η αλήθεια είναι ότι ο αυχένας μου ποναει από το πρωί. Δυσκο να μην βγαίνω στη ζέστη γιατί υποτίθεται θα πηγαινα κ στη δουλειά σήμερα. Ούτε σήμερα μπόρεσα. Αλλά το βράδυ λειτουργώ καλύτερα,είναι γεγονός.

    Γύρισα στης γιαγιάς μου ,και καθιστός ακόμα ακόμα στους 95 οι παλμοί μου. Λέω να παρω κανέναν ζαναξ αν και τα φοβάμαι.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •