Παντελής έλλειψη ερωτικής διάθεσης.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176

    Παντελής έλλειψη ερωτικής διάθεσης.

    Καλησπέρα παιδιά. Μετράω πλέον 3 μηνες όπου η λίμπιντο μου έχει πάρει την κατιούσα. Και δεν ξέρω τι συμβαίνει. Σκέφτομαι ότι είναι ψυχολογικό καθώς αυτό ξεκίνησε ύστερα από έναν μεγάλο καυγά. Όμως δυσκολεύομαι πολύ όταν έρχομαι σε επαφή καθώς παθαίνω δυσπαρευνια. Δεν τίθεται θέμα γυναικολογικου προβλήματος. Είμαι - σχεδόν- σίγουρη ότι είναι ψυχολογικό. Όμως κάθε φορά που πάω να κυριάρχησω τον εαυτό μου και να μπω σε ερωτική διάθεση - αν μπορούμε να πούμε κάτι τετοιο- από τυγχάνω παταγωδώς.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Μετράω πλέον 3 μηνες όπου η λίμπιντο μου έχει πάρει την κατιούσα. Και δεν ξέρω τι συμβαίνει. Σκέφτομαι ότι είναι ψυχολογικό καθώς αυτό ξεκίνησε ύστερα από έναν μεγάλο καυγά. Όμως δυσκολεύομαι πολύ όταν έρχομαι σε επαφή καθώς παθαίνω δυσπαρευνια. Δεν τίθεται θέμα γυναικολογικου προβλήματος. Είμαι - σχεδόν- σίγουρη ότι είναι ψυχολογικό. Όμως κάθε φορά που πάω να κυριάρχησω τον εαυτό μου και να μπω σε ερωτική διάθεση - αν μπορούμε να πούμε κάτι τετοιο- από τυγχάνω παταγωδώς.
    Για τον παρτενερ σου τι νιώθεις?

    Και εγώ μετά από πολλούς καυγαδες και 3 χρόνια σχέσης δεν έχω ανεβασμένη λιμπιντο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Είμαι μπερδεμένη. Και ενίοτε διπολική ως προς τα αισθήματα. Μια τον εξιδανικευω και τον αγαπώ, μια νιώθω την πλήρης απαξίωση. Τώρα είμαι στο τελευταίο σκέλος.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Είμαι μπερδεμένη. Και ενίοτε διπολική ως προς τα αισθήματα. Μια τον εξιδανικευω και τον αγαπώ, μια νιώθω την πλήρης απαξίωση. Τώρα είμαι στο τελευταίο σκέλος.
    Και εγώ ακριβώς τα ίδια αισθηματα νιώθω. Μια αγαπη μια απαξίωση

    Έχεις διπολικη?η κάποια άλλη ψυχική νοσο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Ίσως να με χαρακτήριζαν οριακή. Είχα περάσει κατάθλιψη στο παρελθόν όμως τώρα είμαι καλά και χωρίς φάρμακα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Ίσως να με χαρακτήριζαν οριακή. Είχα περάσει κατάθλιψη στο παρελθόν όμως τώρα είμαι καλά και χωρίς φάρμακα.
    Αρα είσαι καλά τώρα από ψυχολογικής αποψης.

    Και τι είναι αυτό που σε οδηγει σε αυτές τις σκεψεις και στην απαξιωση για τον φίλο σου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Παρελθοντικα γεγονότα και λόγια. Θυμάμαι άσχημα πράγματα που μου έχει πει η έχει κάνει και θυμώνω πολύ με αποτέλεσμα να μην θέλω να τον βλέπω μέσα στη μερα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Παρελθοντικα γεγονότα και λόγια. Θυμάμαι άσχημα πράγματα που μου έχει πει η έχει κάνει και θυμώνω πολύ με αποτέλεσμα να μην θέλω να τον βλέπω μέσα στη μερα
    Και ο ίδιος τι λέει για αυτό?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Μου λέει ότι το καταλάβαινει πως έχει κάνει λάθη και πως με έχει πληγωσει αλλά με το να τα επαναφέρω δεν κάνω καλό στον γάμο μας. Έχει δίκιο αλλά ξεσπάω ώρες ώρες για κάποια βλακεια που θυμήθηκα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Μου λέει ότι το καταλάβαινει πως έχει κάνει λάθη και πως με έχει πληγωσει αλλά με το να τα επαναφέρω δεν κάνω καλό στον γάμο μας. Έχει δίκιο αλλά ξεσπάω ώρες ώρες για κάποια βλακεια που θυμήθηκα.
    Ενα δίκιο το εχει. Προκαταρκτικά και λιπαντικο παιδια. Φαντασία και αν δεν βοηθαει και αυτό δειτε και καμια ταινιουλα ερωτικου περιεχομένου :p

    Α και αν η γυναικα δεν τα εχει καλά με το σωμα της και τον εαυτο της δεν της ερχεται η όρεξη για σεξ, ότι και να κανει ο παρτενερ.

  11. #11
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Παρελθοντικα γεγονότα και λόγια. Θυμάμαι άσχημα πράγματα που μου έχει πει η έχει κάνει και θυμώνω πολύ με αποτέλεσμα να μην θέλω να τον βλέπω μέσα στη μερα
    Θα πρέπει σιγά σιγά να δεις το κάθε θεμα που σε απασχολεί έτσι ώστε να βρεις και την αιτία που δεν σου βγαίνει όλο αυτό.
    Έχετε συζητήσει τα θέματα που σε απασχολούν και σε έχουν πληγώσει; να σου εξηγήσει, να απολογηθεί (αν χρειαστεί), να ακούσεις και την δική του γνώμη. Μπορεί να μίλησε τότε κάπως σκληρά γιατί τον έφερες εσύ σε τέτοιο σημείο. Δεν τον δικαιολογώ απλά ρίχνω μια πιθανότητα, μια ιδέα. Όταν θα γίνει η συζήτηση θα έχεις καθαρό μυαλό, χωρίς να επηρεάζεσαι από τον θυμό και την απογοήτευση και ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις τι πραγματικά νιώθεις γι αυτόν. Γιατί όπως και να το κάνεις παίζει σημαντικό ρόλο η ιστορία που έχεις με τον σύντροφο σου, τα συναισθήματα σου και ο τρόπος που σε προσελκύζει.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Παρελθοντικα γεγονότα και λόγια. Θυμάμαι άσχημα πράγματα που μου έχει πει η έχει κάνει και θυμώνω πολύ με αποτέλεσμα να μην θέλω να τον βλέπω μέσα στη μερα
    Θα πρέπει σιγά σιγά να δεις το κάθε θεμα που σε απασχολεί έτσι ώστε να βρεις και την αιτία που δεν σου βγαίνει όλο αυτό.
    Έχετε συζητήσει τα θέματα που σε απασχολούν και σε έχουν πληγώσει; να σου εξηγήσει, να απολογηθεί (αν χρειαστεί), να ακούσεις και την δική του γνώμη. Μπορεί να μίλησε τότε κάπως σκληρά γιατί τον έφερες εσύ σε τέτοιο σημείο. Δεν τον δικαιολογώ απλά ρίχνω μια πιθανότητα, μια ιδέα. Όταν θα γίνει η συζήτηση θα έχεις καθαρό μυαλό, χωρίς να επηρεάζεσαι από τον θυμό και την απογοήτευση και ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις τι πραγματικά νιώθεις γι αυτόν. Γιατί όπως και να το κάνεις παίζει σημαντικό ρόλο η ιστορία που έχεις με τον σύντροφο σου, τα συναισθήματα σου και ο τρόπος που σε προσελκύζει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Μετράω πλέον 3 μηνες όπου η λίμπιντο μου έχει πάρει την κατιούσα. Και δεν ξέρω τι συμβαίνει. Σκέφτομαι ότι είναι ψυχολογικό καθώς αυτό ξεκίνησε ύστερα από έναν μεγάλο καυγά. Όμως δυσκολεύομαι πολύ όταν έρχομαι σε επαφή καθώς παθαίνω δυσπαρευνια. Δεν τίθεται θέμα γυναικολογικου προβλήματος. Είμαι - σχεδόν- σίγουρη ότι είναι ψυχολογικό. Όμως κάθε φορά που πάω να κυριάρχησω τον εαυτό μου και να μπω σε ερωτική διάθεση - αν μπορούμε να πούμε κάτι τετοιο- από τυγχάνω παταγωδώς.
    Καλημέρα vickympou..δεν είμαι γυναίκα αλλά εμπειρία και από αυτά που διάβαζα όταν είχα στυτική δυσλειτουργία το πιθανότερο είναι όπως λες να είναι ψυχολογικό...
    Ωστόσο όμως επιρεαζει πολυ και η ορμόνες η ο θυρεοειδής...έχεις κάνει ορμονικές εξετάσεις η για το θυρεοειδή??αν δεν έκανες θα σου πρότεινα να κάνεις...
    Πολλές φορές ο θυρεοειδής μας φέρνει νεύρα..κακή διάθεση.. έλλειψη ερωτικής επιθυμίας..Χηλή λίμπιντο κυρίως στης γυναίκες..αλλαγές διαθεσης η κακή διάθεση...διάφορα και έντονα συναισθήματα..
    Καλό είναι να είσαι σίγουρη και σε αυτό το θέμα..
    Αν όλα είναι οκ απτά παραπάνω που ανέφερα Τοτες είναι καθαρά ψυχολογικό...θέλεις μια αλλαγή στη ζωή σου...δηλαδή να κάνεις διαφορετικά πράγματα από τη κάνεις στην καθημερινότητα σου..να αλλάξεις ψυχολογία ...έχω προσέξει και από τον εαυτό μου..ότι όσο κάνω καθημερινά πράγματα για πόλη μεγάλο διάστημα φεύγω η ερωτική επιθυμία..έτσι προσπαθώ να βρω πράγματα να κάνω τα οποία θα με κάνουν χαρούμενο θα με γεμίζουν σαν άνθρωπο.θα είναι η μέρα μου κάπως γεμάτη...
    Παίζει πόλη μεγάλο ρόλο και η οικονομική κατάσταση του ανθρώπου...πχ αν είσαι άνεργη αν έχεις οικομικα προβλήματα αν δεν φτάνουν τα χρήματα και αυτό σε αυτό σε στεναχωρεί και δικαιολογημένα και λες τι θα κάνω δεν φτάνουν να πληρώσω το ένα το άλλο...
    Στην σεξουαλική μας ζωή όλα παίζουν ρόλο ακόμα και μια παραμικρή κουβέντα μπορεί αλλάξει την ερωτική μας διάθεση...
    Πολύ σωστά σου είπε ο άνδρας σου..ας τα ξεχάσετε όλα και να προχωρήσετε τη ζωή σας..καυγάδες όλα τα ζευγάρια εχουνε.αν καταλαβαίνει και σύζυγος τα λάθη του και τα παραδέχεται τοτες νομίζω δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Από την στιγμή που αποκλείεις οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα , γυναικολογικό κτλ ξέρεις και μόνη σου την απάντηση.

    Πολλές φορές εθελοτυφλούμε οι άνθρωποι, παριστάνουμε πως συγχωρέσαμε, παριστάνουμε πως είμαστε καλά, πως οι σχέσεις μας είναι μια χαρά...αλλά το μόνο που κάνουμε είναι να κρύβουμε προβλήματα κάτω από το χαλί. Ε το σώμα σου δεν τα κρύβει...

Similar Threads

  1. Παντελής έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By Mixalhs in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 249
    Last Post: 16-03-2016, 21:27
  2. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης σε μακροχρόνια σχέση
    By Wolfcry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2012, 15:25
  3. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης (από γυναίκα)
    By Ntia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 03:19
  4. Μειωση ερωτικης διαθεσης
    By ιδιόρρυθμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-02-2009, 14:02
  5. Έλλειψη σεξουαλικότητας και ερωτικής διάθεσης
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 05-03-2008, 11:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •