Διπλωματία vs ειλικρίνεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Miliva21
    Guest

    Διπλωματία vs ειλικρίνεια

    Σας χαιρετώ με νέο θέμα
    Λοιπόν γενικά θα έλεγα ότι είμαι ένα άτομο που θέλω ποιότητα και ειλικρίνεια στις σχέσεις μου....προτιμω την ευθύτητα και να λέω αυτό που με ενοχλεί η αυτό που σκέφτομαι γτ δεν μου αρέσει να υποκρίνομαι......πολες φορές είμαι σε θέση να παραδεχτώ λάθη μου όμως δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι....

    Κάποια στιγμή λοιπόν θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να πεις αυτό που σκέφτεσαι όταν γίνονται παρεξηγήσεις με άτομα που συναναστρέφεσαι....πράγματα που άμα τα πεις δεν θα σε κάνουν αρεστή και μπορεί να βγεις και κακια από πάνω.....

    Γενικά έχετε καταλάβει ότι κάθε ένας μας είναι διαφορετικός και όταν έχουμε να συνανστραφουμε με διαφορετικά άτομα είτε είναι γνωστοί είτε φίλοι είτε συνεργάτες..... πάντα μπορούμε να βρούμε ένα μελανο σημείο των άλλων...κάτι αρνητικό που δεν μας αρεσει καθώς δεν συμφωνούμε σε όλα και δεν μοιάζουμε σε όλα

    Σαν άτομο επίσης είμαι αυτή που δεν αφήνει τπτ να πέσει κάτω.....Που κρατάω και θυμάμαι αρνητικές συμπεριφορές άλλων και παρακολουθώ πως φέρονται και σκέφτονται.......Όταν ήμουν πιο μικρή η διάθεση μου αυτή να λέω ακριβώς τι σκέφτομαι με έβαζε σε καβγάδες και σε παρεξηγήσεις ακόμα και αν πολλές φορές είχα δίκιο

    Μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι αν θέλω να κερδίζω στη ζωή μου και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πρέπει να κάνω και λίγο τη παπια ......Έτσι άρχισα να γίνομαι πιο χαλαρή....να μην νοιάζομαι.....να μην περιμένω πολλα από τους αλλους ώστε να μην απογοητεύομαι και να ειμαι στο κόσμο μου για να μην παρεξηγώ πράγματα που με ενοχλούν και να μην γίνομαι παρεξηγησιμη

    Όμως θα ρθει και εκείνη η στιγμή που θες να ανοίξεις το στόμα σου και να πεις ακριβώς αυτό που πιστεύεις για τον άλλο....
    " ξέρεις τι; είσαι έτσι έτσι και έτσι.....Και κάνεις αυτό και αυτό..........Και εγώ με αυτό δεν συμφωνώ ή έχω κάνει αρκετές φορές πίσω"

    και ξέρεις ότι ανοίγεις κύκλους για τσακωμούς και διαφωνίες ...όμως σε τρώει....Έτσι γίνεσαι επικριτική αντιπαθητικη παρεξηγήσε με άτομα και χάνεις πολλα ........χανεις οτι θα μπορούσες να κερδίσεις με το να είσαι κουλ και να κάνεις τα στραβά μάτια.....ητ και αυτό είναι απαραίτητο στις σχέσεις

    Πώς να το ισορροπήσω αυτό.....Πώς να γίνω πιο διπλωματική....Πώς να βάζω ένα φρένο και να μην λέω αυτό που σκέφτομαι ακόμα και αν νιώθω ότι έχω δίκιο για να έχω περισσότερα οφελη από τους ανθρώπους γύρω μου ;

    Ποιό είναι το μυστικό; εσείς το έχετε σκεφτεί αυτό ; πως το αντιμετωπίσατε;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Κι εγώ επιλέγω την ειλικρίνεια. Προτιμώ να πω στον άλλον τι με ενοχλεί πάρα να τον κατηγορήσω αλλού. Λέγοντας στον άλλον τι σε ενόχλησε, δίνεις την δυνατότητα να ακούσεις την δική του πλευρά. Μπορεί εσύ να μην κατάλαβες σωστά, μπορεί εσύ να βλέπεις διαφορετικά μια κατάσταση. Ακόμη δίνεις στον άλλον την ευκαιρία να σου απολογηθεί(αν χρειάζεται) ή να σου πει κι αυτός τι τον ενοχλεί.

    Δεν πρέπει να αναρωτιέσαι αν πρέπει να είσαι ειλικρινής ή όχι. Θα πρέπει να βρεις τον σωστό τρόπο να πεις κάτι. Ο τρόπος δυστυχώς καθορίζει και το ύφος της συζήτησης. Ακόμη θα πρέπει να σκεφτείς αν αξίζει να πεις κάτι, ή αν πρέπει να το πεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    ειλικρινεια παντου και για ολα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    "Διπλωματία ονομάζεται η τέχνη και πρακτική της διεξαγωγής διαπραγματεύσεων μεταξύ εκπροσώπων ομάδων ή κρατών. Συνήθως αναφέρεται στην διεθνή διπλωματία..."
    "Σε λιγότερο επίσημο ή κοινωνικό επίπεδο η διπλωματία είναι η απόπειρα απόκτησης στρατηγικού πλεονεκτήματος ή εύρεσης κοινά αποδεκτών λύσεων σε μια κοινή πρόκληση, μέσω της παράθεσης επιχειρημάτων και δηλώσεων με ήπιο και ευγενικό τρόπο, χωρίς διαπληκτισμούς."

    Ας τα παρουμε απο την αρχή. Η διπλωματία, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ανειλικρίνεια. Σημαίνει απλά, οτι αντί να πεις ... "αγαπη μου πως εγινε ετσι χοντρη σε 10 μήνες μέσα, μου θυμίζεις τη χοντρή μανα σου" λες "αγάπη μου, παρατήρησα ότι έβαλες κιλά και συνεχίζεις, ανησυχώ, συμβαίνει κάτι? Θέλεις να βοηθήσω να τα χάσεις? και για λόγους υγεία αλλά και για αισθητικούς λόγους πρέπει να κάνουμε κάτι"

    Οπότε ναι μπορείς να λες αυτο που θέλεις να πεις αλλα χρειάζεται ένα κομψό ευγενικό τρόπο που δε προκαλεί, που δε δείχνει να θέλεις να "του την πεις".

    Θα μείνω σε αυτο που λες "Σαν άτομο επίσης είμαι αυτή που δεν αφήνει τπτ να πέσει κάτω.....Που κρατάω και θυμάμαι αρνητικές συμπεριφορές άλλων και παρακολουθώ πως φέρονται και σκέφτονται.......Όταν ήμουν πιο μικρή η διάθεση μου αυτή να λέω ακριβώς τι σκέφτομαι με έβαζε σε καβγάδες και σε παρεξηγήσεις ακόμα και αν πολλές φορές είχα δίκιο"
    Δείχνει μια υπερηφάνεια με την κακή έννοια, δηλαδή εσύ είσαι η σωστή? Τις αρνητικές συμπερ. τις δικές σου τις θυμασαι? Δε θα έπρεπε να ξεχνανε οι αλλοι τις δικές μας και εμεις τις δικές τους όταν πρόκειται για άτομα που αγαπάμε? (αν το άτομο είναι τόσο τοξικό για σένα, απλα απομακρύνεσαι με ευγενικό τρόπο).
    Δε χρειάζεται να δείξεις σε κανέναν ότι έχει δίκιο, καμιά φορά η ενότητα είναι πιο σημαντική απο το δίκαιο. Δηλαδή αν ο/η καλύτερός σου φίλος μοιράσει την τούρτα και το δικό του κομμάτι βγει μεγαλύτερο... ε δε πειράζει, αστο να πέσει κάτω.

    Με λίγια λόγια να σκέφτεσαι οτι και δίκιο αν έχεις, σημασία έχει να είστε αγαπημένοι, ενωμένοι να λες αδικηθηκα εκει αλλα απο αγάπη θα πω μέσα μου ..."δε με νοιάζει", αφου ωφελείται καποιος που αγαπώ (εννοώ οποιονδήποτε άνθρωπο, όχι το γκόμενο μόνο). Κάποιοι σκοτώθηκαν στα 20 τους, στον πόλεμο για να ζήσουμε εμείς, άλλοι απο αρρώστιες απλα γιατί έτυχε σε αυτούς, εεε νταξ πόσο "άδικη" θεωρείς οτι είναι η ζωή μαζί σου και οι άνθρωποι που σε αδικούν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επιλεγω την διπλωματικη οδο , οχι εντελως βεβαια , σε μεγαλο ποσοστο ομως , για να μην πικρανω τον-την αλλον , αλλα αν αποφασισω οτι τον-την αλλον δεν μπορω να τον ανεχτω , εκει εκοψα παρτιδες , ..................ολα εχουν ενα οριο .... μια ρηση λεει ' αν θελεις ναχεις φιλους κλεινε που και που το ενα ματι ' ..........αμα χρειαστει να κλεισεις και τα δυο , δεν κανει αυτος ο ανθρωπος για φιλος σου .......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Εξαρτάται...

    Σίγουρα είναι καλύτερο οι άλλοι να σου δείχνουν εξαρχής τις αληθινές τους προθέσεις εξαρχής παρά να σε κοροϊδεύουν στα μούτρα.

    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι και να συμφωνήσουμε όλοι ότι άλλο ειλικρίνεια και άλλο σαδισμός.

    Μπορείς να είσαι ειλικρινής, όντας ευγενικός. Αν ομως σαδιστικά ρίχνεις αλάτι στην πληγή του άλλου, είσαι κάφρος και σαδιστής.

    Είμαι μεγάλος φαν της διπλωματίας και των δογμάτων "βούτα τη γλώσσα σου στο μυαλό σου πριν μιλήσεις" και "η σιωπή είναι χρυσός".

    Κάποιες φορές, δε μας συμφέρει να δημιουργούμε αντιπάθειες και κόντρες. Οπότε και θα σιωπήσεις και θα είσαι πιο μετρημένος.

    Η ανορθολογική και κυνική ρήση της αλήθειας δεν ωφελεί ούτε εμάς ούτε τους άλλους.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γεια σου Μιλιβα

    Ούτε εγώ τα πάω καλά με την διπλωματία. Τις περισσότερες φορές μου μοιάζει με ψευτιά, με υποκρισία και γλείψιμο και αυτά τα μισώ, δεν τα αντέχω και δεν θα με άντεχα έτσι.
    Παρόλα αυτά η διπλωματία δεν σημαίνει απαραίτητα ψευτιά, μέσα σε συγκεκριμένα όρια και πλαίσια μπορεί να θεωρηθεί ευελιξία ας πούμε και είναι ιδιαιτέρως χρήσιμη γενικότερα σε όλους μας. Προσωπικά έχω δει άπειρες φορές να χάνω το δίκιο μου εξαιτίας του τρόπου μου ή να μην μπορώ να πετύχω αυτό που θέλω ακόμα και σε απλά θέματα. Παράδειγμα : είχα να διεκπεραιώσω μια διαδικασία που έχει να κάνει με το δημόσιο και εξαιτίας ενός υπαλλήλου καθυστερούσα. Όταν στην θέση μου πήγε άλλο πρόσωπο που το χει με την διπλωματία και καλόπιασε τον υπάλληλο η δουλειά έγινε αμέσως. Σε τέτοια θέματα θα θελα να το χα και εγώ και να μπορούσα να με συγκρατήσω από αυτά που σκέφτομαι. Έχω βελτιωθεί μεγαλώνοντας, αλλά ακόμα έχω πολύ δρόμο.

    Σε άλλα θέματα όπως τα προσωπικά ή οι φιλίες μ' αρέσω έτσι όπως είμαι, λίγο πρωτόγονη. Αλλιώς θα με θεωρούσα ψεύτικη. Θεωρώ σημαντικότερο από το να έχω καλές σχέσεις με όλους, το να έχω καλή σχέση με τον εαυτό μου και δεν μπορώ να έχω καλή σχέση όταν άλλο θα νιώθω ή θα σκέφτομαι κι άλλο θα λέω. Δεν αρέσει σε όλους, αλλά με τον καιρό θα καταλάβεις πως δεν σε αφορούν αυτοί που δεν τους αρέσεις έτσι. Βέβαια δεν μιλώ για την περίπτωση που θα λες πράγματα επίτηδες για να πονέσεις τον άλλον όπως ανέφερε ο positive από πάνω, αλλά πολλές φορές η αλήθεια η ίδια πονάει.

    Τώρα για τις περιπτώσεις που αναφέρεσαι ότι θες να ανοίξεις το στόμα σου και να πεις στον άλλον την ειλικρινή γνώμη σου... άλλο είναι το πρόβλημα Μιλιβα. Αν όντως η αληθινή σου γνώμη είναι αρνητική και δεν είναι απλά θυμός αυτό που εκφράζεις, τι τα θες αυτά τα άτομα στην ζωή σου; Γιατί εδώ δεν είναι το θέμα να κρατηθείς και να μην μιλήσεις ή να βρεις έναν πιο ωραίο τρόπο να πλασάρεις αυτό που θες, το θέμα είναι ότι αν πιστεύω για σένα πχ ότι είσαι κακός άνθρωπος ή είσαι ψεύτρα ή δεν ξέρω τι αλλο....τότε γιατί σε κρατάω;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τις προάλλες μου είχε ζαλίσει μια φίλη μου τον έρωτα ότι η 15χρονη κόρη της είναι φίλη της και δεν της κρύβει τίποτα και της μιλάει λες και είναι η κολλητή της και μπλα μπλα μπλα. Και όταν της είπα ότι όσο καλές σχέσεις και επικοινωνία να έχουν οι γονείς με τα παιδιά τους, νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και τα συζητάνε όλα, ωστόσο ποτέ δεν είναι ακριβώς έτσι και ποτέ δεν μιλάνε όπως με τους φίλους τους, εκείνη επέμενε και μου έλεγε "αν της κόρης μου της συμβαίνει κάτι ή κάνει κάτι με κάποιο αγόρι θα έρθει να μου το πει όπως σε μία φίλη της." Οπότε της λέω κι εγώ, ναι, θα έρθει μες στην καλή χαρά και θα σου πει "Ουάου, μαμά, σήμερα πήρα την πρώτη μου πίπα, yeah"... και μου λέει η φίλη μου "τι βλαμμένη είσαι", αλλά μετά κατάλαβε τι θέλω να πω...

    Εννοώ, το βασικό είναι ότι αναπτύσσουμε διαφορετικό κώδικά επικοινωνίας και διαφορετική συμπεριφορά με διαφορετικά άτομα, είτε είναι γνωστοί είτε φίλοι είτε συνεργάτες είτε η οικογένειά μας. Όλοι το κάνουμε. Τα πράγματα δεν είναι μαύρο ή άσπρο. Αναλόγως την περίσταση μπορεί να αφήσεις και κάτι να πέσει κάτω που λέμε, τόσο όσο να καλύπτεσαι κατά τα άλλα στο πλαίσιο της οποιαδήποτε σχέσης έχεις με τον άλλο ή και αναλόγως της συγκυρίας. Στις περισσότερες περιπτώσεις η ειλικρίνεια είναι το καλύτερο πράγμα, αρκεί να το λες με τον κατάλληλο τρόπο για την συγκεκριμένη περίπτωση.

    Εγώ ας πούμε γενικά σαν χαρακτήρας είμαι πολύ ευθύς και αρκετά ειλικρινής έως κυνική και βαριέμαι τις πολλές τζιριτζάτζουλες. Ένας λόγος παραπάνω επειδή στα πλαίσια της δουλειάς μου απαιτείται πολύ υπομονή και διπλωματία, στην προσωπική μου ζωή δεν έχω όρεξη για τακτικισμούς ή περιττά άτομα που δεν πολυταιριάζουμε να τα συναναστρέφομαι για συμφεροντολογικούς ή άλλους λόγους. Προτιμώ την απλότητα στην επικοινωνία και κρατάω κοντά μου ανθρώπους που συνεννοούμαι και είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Αν κάτι με πειράξει ή θεωρώ πως πρέπει να το συζητήσουμε, φυσικά και θα το κάνω, δεν θα το αποφύγω. Αυτό δεν σημαίνει ότι η συμπεριφορά μου είναι μονομπλόκ σε όλους. Αλλιώς μιλάς στον τάδε, αλλιώς στον δείνα, άλλα τα όρια του καθενός. Και κάποια πράγματα που τα θίγεις πολύ άνετα με κάποιον, μπορεί να προτιμάς να τα αφήνεις άθικτα σε κάποιον άλλο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Νομίζω πως στις σχέσεις που υπάρχει συναίσθημα, δεν έχει να κάνει με διπλωματία ή ειλικρίνεια. Άλλωστε η αλήθεια, η πραγματικότητα είναι υποκειμενική. Δύο άνθρωποι αντιλαμβάνονται το ίδιο γεγονός διαφορετικά. Την ίδια τη σχέση που έχουν την αντιλαμβάνονται διαφορετικά.

    Όταν δεν τα βρίσκεις πουθενά με κάποιον, τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις να έχεις σχέσεις μαζί του. Άλλο αυτό όμως κι άλλο το να σε έχει ενοχλήσει ή πληγώσει μια συμπεριφορά, οπότε και οφείλεις να πεις αυτό που νιώθεις, ώστε να δώσεις την ευκαιρία στον άλλο αν δε μπορεί να διορθώσει αυτό που σε πλήγωσε, τουλάχιστον να μην το επαναλάβει. Είναι καλό και για τους δύο.

    Η ειλικρίνεια όπως τη θέτεις, μου θυμίζει το «λεω τα πράγματα έξω από τα δόντια», διόρθωσε με αν κάνω λάθος, και είναι ο σίγουρος δρόμος για να απομακρύνεις τους άλλους. Κανένας δεν είναι σωστός ή τέλειος σ' αυτό τον κόσμο. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο καθένας ενεργεί κάθε φορά με βάση αυτό που θεωρεί σωστό ή το καλύτερο που μπορεί να κάνει. Αυτό όμως μπορεί να πληγώσει έναν άλλο άνθρωπο. Όλοι το κάνουμε.

    Οπότε αντί να πεις
    «ξέρεις τι; είσαι έτσι έτσι και έτσι.....Και κάνεις αυτό και αυτό..........Και εγώ με αυτό δεν συμφωνώ ή έχω κάνει αρκετές φορές πίσω»
    θα πεις
    «αυτο που κάνεις εμένα με ενοχλεί ή δε μου αρέσει γι'αυτόν και γι' αυτόν το λόγο, θα ήθελα να το συζητήσουμε».

    Κι ο άλλος βέβαια θα σου πει τα δικά του επιχειρήματα.

    Δε μπορείς να λες «είσαι έτσι»... Κανένας δε μπορεί να ορίσει πως πρέπει να είναι ο άνθρωπος. Όλοι κρίνουμε με βάση τον εαυτό μας. Επίσης δεν έχει να κάνει με το ότι κάνεις πίσω. Μην το βλέπεις έτσι. Όταν θες να διατηρήσεις τη σχέση με έναν άνθρωπο σαφώς και θα κάνεις πράγματα για να διατηρήσεις τη σχέση. Νομίζεις ότι το κάνεις για τον άλλο, αλλά ουσιαστικά το κάνεις για τη σχέση. Όπως δουλεύεις επειδή πληρώνεσαι και όχι μόνο επειδή σου αρέσει η δουλειά σου, έτσι δίνεις επειδή παίρνεις από μια σχέση. Μπορεί να συμβεί να δίνεις χωρίς να παίρνεις, αλλά αυτό δε θα το κάνεις για πολύ. Πάντα κάτι κερδίζεις. Αν δεν κερδίζεις απλά χαιρετάς χωρίς πολλές κουβέντες.

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Εγώ από ότι καταλαβαίνω πάντως ιδίως ως αφορα τις φιλίες.....(γιατί σε γνωστούς είτε θα κάνεις τη παπια γτ δεν υπάρχει πολύ τριβή είτε αν είναι σε σχέση θα είσαι ειλικρινής γτ έτσι πρέπει να είσαι στοκ σύντροφό σου) ιδίως λοιπόν σε φιλίες μάλλον τελικά είναι καλύτερο να μην ανοίγεσαι πολύ στους φίλους σου γτ όταν ξέρουν πολλά για σένα και ξέρεις γ αυτούς και γίνονται συζητήσεις για θέματα δικά τους και δικά σου προσωπικά οικογενειακά....θα υπάρξουν παρεξηγήσεις...

    Πάντα θα υπάρχουν παρεξηγήσεις....Είναι που οι φίλοι σου θα έχουν τα χαζοκουσουρια που σε ενοχλούν αλλά από ένα σημείο και έπειτα το παίρνεις απόφαση ότι έτσι είναι και βάζεις και νερό στο κρασί σου.....Είναι που πάνω στη κουβέντα μπορεί να παρεξηγησουν πράγματα

    Δεν ξέρω....Αυτό έχω καταλάβει.......μάλλον χρειάζεται να ειμαι τελείως διπλωματισσα να κάνω τα στραβά μάτια σε όλα.....να μην μπλέκομαι σε προσωπικά τους ούτε εκεινοι σε δικά μου.....Όσο πιο μεγάλη απόσταση κρατάς μάλλον τόσο πιο καλά ειναι......και να μην έχεις και σχεδόν καθόλου προσδοκίες από αυτούς τλκ......

    Δεν ξέρω....Ενώ πχ μπορεί να γίνει μια παρεξήγηση και να έχει ενοχληθεί κάποιος με μια χαζομάρα νιώθω πολύ θιγμενη και αδικημένη και αντί να το κλείσω με λίγα λόγια ...δλδ να πω "ξέρεις κάτι το παρεξηγήσες εντελώς δεν είχα καμία τέτοια προθεση" ξεκινάω και λέω ότι με έχει πειράξει......Και έχω κάνει τα στραβά μάτια....αρχίζω και λεω τις φορές που εκείνοι έχουν κάνει κάτι κ με έχει ενοχλήσει
    ......το ψυριζω.....το ψυριζω........

    Ενώ με δύο λόγια θα μπορούσα να ληξω κάτι και να κατάπνιξω άλλες φορές που εγώ έκανα πίσω σε κάποια θέματα με πιάνει θυμός και λέω πολλά.....Και δημιουργούνται άλλες παρεξηγήσεις

    Μάλλον με τρώει να έχω δίκιο....ή να βγαίνω από πάνω δεν ξέρω......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πιθανόν να επιμένεις να κάνεις "φιλίες" με άτομα που δεν πολυταιριάζετε και να προσπαθείς να εκβιάσεις μία πιο στενή σχέση εκεί που δεν δουλεύει...Αν λες ότι κάνεις σε πολλά πράγματα πίσω και μαζεύεις, μαζεύεις μέχρι να θυμώσεις και να κάνεις το μπαμ, η περιγραφή σου σε αυτό παραπέμπει. Στις πραγματικές καλές φιλίες δεν γίνονται παρεξηγήσεις κάθε τόσο και εάν γίνονται κάποια στιγμή, λύνονται άμεσα και τελειώνει εκεί το ζήτημα. Αν δεν είσαι άνετος και δεν ανοίγεσαι στους φίλους σου, τι σκατά φίλοι είναι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συμφωνώ με την Sonia
    Ειδικά μεγαλώνοντας όπου μπαίνουν στην μέση υποχρεώσεις, επαγγελματικά κτλ οι ευκαιρίες για να είναι κανείς ο εαυτός του είναι μετρημένες. Δεν γίνεται να κρατιέσαι με τους φίλους σου ή με τον σύντροφο σου. Θα χρειαστεί πάμπολλες φορές να κάνεις τον μακάκα στα επαγγελματικά σου πχ ή σε κοινωνικές συναναστροφές.... θα τον κάνεις κ με τους φίλους σου; Και πότε θα είσαι ο εαυτός σου τελικά; Με ποιον;

    Το να μαζεύεις δεν είναι καλό...αν μαζεύονται πολλά τόσο που να φτάνεις σε σημείο να σκας τότε σημαίνει οτι χρειάζεται να βρεις καινούργιους φίλους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εγώ από ότι καταλαβαίνω πάντως ιδίως ως αφορα τις φιλίες.....(γιατί σε γνωστούς είτε θα κάνεις τη παπια γτ δεν υπάρχει πολύ τριβή είτε αν είναι σε σχέση θα είσαι ειλικρινής γτ έτσι πρέπει να είσαι στοκ σύντροφό σου) ιδίως λοιπόν σε φιλίες μάλλον τελικά είναι καλύτερο να μην ανοίγεσαι πολύ στους φίλους σου γτ όταν ξέρουν πολλά για σένα και ξέρεις γ αυτούς και γίνονται συζητήσεις για θέματα δικά τους και δικά σου προσωπικά οικογενειακά....θα υπάρξουν παρεξηγήσεις...

    Πάντα θα υπάρχουν παρεξηγήσεις....Είναι που οι φίλοι σου θα έχουν τα χαζοκουσουρια που σε ενοχλούν αλλά από ένα σημείο και έπειτα το παίρνεις απόφαση ότι έτσι είναι και βάζεις και νερό στο κρασί σου.....Είναι που πάνω στη κουβέντα μπορεί να παρεξηγησουν πράγματα

    Δεν ξέρω....Αυτό έχω καταλάβει.......μάλλον χρειάζεται να ειμαι τελείως διπλωματισσα να κάνω τα στραβά μάτια σε όλα.....να μην μπλέκομαι σε προσωπικά τους ούτε εκεινοι σε δικά μου.....Όσο πιο μεγάλη απόσταση κρατάς μάλλον τόσο πιο καλά ειναι......και να μην έχεις και σχεδόν καθόλου προσδοκίες από αυτούς τλκ......

    Δεν ξέρω....Ενώ πχ μπορεί να γίνει μια παρεξήγηση και να έχει ενοχληθεί κάποιος με μια χαζομάρα νιώθω πολύ θιγμενη και αδικημένη και αντί να το κλείσω με λίγα λόγια ...δλδ να πω "ξέρεις κάτι το παρεξηγήσες εντελώς δεν είχα καμία τέτοια προθεση" ξεκινάω και λέω ότι με έχει πειράξει......Και έχω κάνει τα στραβά μάτια....αρχίζω και λεω τις φορές που εκείνοι έχουν κάνει κάτι κ με έχει ενοχλήσει
    ......το ψυριζω.....το ψυριζω........

    Ενώ με δύο λόγια θα μπορούσα να ληξω κάτι και να κατάπνιξω άλλες φορές που εγώ έκανα πίσω σε κάποια θέματα με πιάνει θυμός και λέω πολλά.....Και δημιουργούνται άλλες παρεξηγήσεις

    Μάλλον με τρώει να έχω δίκιο....ή να βγαίνω από πάνω δεν ξέρω......
    μιλωντας γενικα, δεν ξερω αν μπορουμε να βγαλουμε ακρη.

    λες, νοιωθεις αδικημενη . κι εκεινοι ομως μπορει να νοιωθουν αδικημενοι απο εσενα.
    ποιος εχει δικιο αραγε;

    το σιγουρο ειναι, οτι αν δεν εχεις την ανεση να λες πολυ προσωπικα σου πραγματα σε κοντινους φιλους ή να γινονται συνεχως παρεξηγησεις, αυτο δεν ειναι φιλια.

    ή κατι δεν κανεις καλα, ή πρεπει να βρεις αλλους φιλους.

Similar Threads

  1. Διπλωματια vs Ειλικρινεια
    By ΕΛΠΙΔΑΨ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 15-05-2017, 06:07
  2. Replies: 23
    Last Post: 28-07-2016, 00:56
  3. ευθυτητα η διπλωματια ?
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 14-05-2015, 15:22
  4. Αντέχετε την ειλικρίνεια ???
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 13-11-2007, 10:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •