ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27

    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

    Καλησπερα σε ολους.Παρακολουθω το φορουμ εδω και ενα μηνα περιπου,αλλα ειναι η πρωτη φορα που κανω ποστ.Εχω εδω και ενα χρονο που πεφτω συνεχως σ' ενα πηγαδι χωρις πατο,παρολες τι προσπαθειες που κανω.Εχω χασει τελειως τον εαυτο μου και δεν νομιζω να επανελθω ποτε.Νιωθω τρομερη μοναξια και αυτο δεν προκειται να αλλαξει στο κοντινο μελλον,αφου δεν εχω καμια σχεση εμπιστοσυνης.Η ψυχοθεραπεια και τα φαρμακα δεν μπορουν να υποκαταστησουν την ανθρωπινη επαφη και επικοινωνια.Δεν εχω κουραγιο να κανω καποια καινουρια αρχη,αφου με αυτη την ψυχολογια οτι και να κανω γινεται λαθος και πεφτω ακομη χειροτερα.Θα ηθελα οσο τιποτα να ζησω μια στιγμη ανεμελιας και ευτυχιας,αλλα οσο παει τοσο πιο ανεφικτο γινεται.Εχω δει πλεον οτι οση δουλεια και να κανω με τον εαυτο μου το μονο που θα καταφερω ειναι να μεινω μονος μου και δεν το αντεχω αλλο.Απο την αλλη ειμαι τοσο απογοητευμενος απο τους ανθρωπους και απο τον εαυτο μου,που η μονη λυση μοιαζει να ειναι η απομονωση και το τελος.Δεν αποσκοπω σε κατι με αυτο το ποστ,απλα ηθελα να μοιραστω τα αισθηματα μου βλεποντας και απο αλλα ποστ οτι δεν νιωθω μονο εγω ετσι.Καλο κουραγιο σε οσους αντεχουν ακομη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Βλέπεις ψυχολόγο, ψυχίατρο; Παίρνεις φάρμακα;

  3. #3
    Quote Originally Posted by qas View Post
    Καλησπερα σε ολους.Παρακολουθω το φορουμ εδω και ενα μηνα περιπου,αλλα ειναι η πρωτη φορα που κανω ποστ.Εχω εδω και ενα χρονο που πεφτω συνεχως σ' ενα πηγαδι χωρις πατο,παρολες τι προσπαθειες που κανω.Εχω χασει τελειως τον εαυτο μου και δεν νομιζω να επανελθω ποτε.Νιωθω τρομερη μοναξια και αυτο δεν προκειται να αλλαξει στο κοντινο μελλον,αφου δεν εχω καμια σχεση εμπιστοσυνης.Η ψυχοθεραπεια και τα φαρμακα δεν μπορουν να υποκαταστησουν την ανθρωπινη επαφη και επικοινωνια.Δεν εχω κουραγιο να κανω καποια καινουρια αρχη,αφου με αυτη την ψυχολογια οτι και να κανω γινεται λαθος και πεφτω ακομη χειροτερα.Θα ηθελα οσο τιποτα να ζησω μια στιγμη ανεμελιας και ευτυχιας,αλλα οσο παει τοσο πιο ανεφικτο γινεται.Εχω δει πλεον οτι οση δουλεια και να κανω με τον εαυτο μου το μονο που θα καταφερω ειναι να μεινω μονος μου και δεν το αντεχω αλλο.Απο την αλλη ειμαι τοσο απογοητευμενος απο τους ανθρωπους και απο τον εαυτο μου,που η μονη λυση μοιαζει να ειναι η απομονωση και το τελος.Δεν αποσκοπω σε κατι με αυτο το ποστ,απλα ηθελα να μοιραστω τα αισθηματα μου βλεποντας και απο αλλα ποστ οτι δεν νιωθω μονο εγω ετσι.Καλο κουραγιο σε οσους αντεχουν ακομη
    Εχεις κάνει καμια προσπάθεια για φιλία ή για σχεση αυτό το χρονικο διαστημα?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    Ειμαι σε ψυχοθεραπεια και παιρνω αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο.Εχω κανει αρκετες προσπαθειες και για φιλια και για σχεση,γι'αυτο και ειμαι τοσο απελπισμενος.

  5. #5
    Quote Originally Posted by qas View Post
    Ειμαι σε ψυχοθεραπεια και παιρνω αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο.Εχω κανει αρκετες προσπαθειες και για φιλια και για σχεση,γι'αυτο και ειμαι τοσο απελπισμενος.
    Τι ήταν αυτό που πήγε στραβά?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    Δεν ξερω απο που να αρχισω.Ολες οι ανθρωπινες σχεσεις που ειχα,πηγαν στραβα.Ερωτικη,φιλικες,οικ� �γενειακες.Πλεον τουλαχιστον απο αυτα δεν εχω κατι αλλο να χασω αλλα ουτε και να κερδισω.Εκανα αρκετη προσπαθεια να κρατησω κατι,γιατι εβλεπα οτι χανεται η μπαλα,ομως αν ειναι καθε φορα που πεφτεις αντι να σε στηριζουν να σε πατανε και μετα να την κανουν.Δε βγαινει κατι.Το ξερω οτι ειναι πολυ παθητικα ολα αυτα,αλλα με τοσο σκ@το που εφαγα δεν παιζει αλλη δυναμη.

  7. #7
    Δεν θελω να το παρεις στραβά, αλλά πολλές φορές οταν ειμαστε μέσα στη καταθλιψη μας διωχνουμε τους ανθρωπους από κοντά μας, χωρις να το καταλαβαινουμε.

    Οι οικογενειακές σχεσεις ίσως ειναι λιγο πιο εύκολο να διατηρηθουν γιατί όσο να 'ναι , είναι πιο ανιδιοτελής η φυση τους.

    Σχεση και φιλία, δυσκολο να διατηρηθεί στη κατασταση που εισαι πραγματι.

    Ο ψυχολογος / ψυχοθεραπευτης σου σε εχει βοηθησει καθολου να τα βγαλεις από μεσα σου και να μη νιωθεις τόση μοναξιά?

    Ισως η απροσωπία ενός φορουμ να ειναι μια προσωρινη λύση για σενα, τουλαχιστον να γραφεις τις σκεψεις σου γιατι βοηθάει...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    Το καταλαβαινω αυτο που λες.Οσο για τις οικογενειακες στην περιπτωση μου παιζει φουλ ιδιοτελεια.Ο ψ. μπορει να ακουσει,κατα καιρους να εχει βοηθησει,ομως οπως προειπα σε καμια περιπτωση δεν υποκαθιστα την πραγματικη επαφη και την επικοινωνια.Και αυτη ειναι η αναγκη που εχω.Απλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα δεν νομιζω οτι μπορει να διορθωθει κατι και η κατασταση επιδινωνεται καθε μερα.

  9. #9
    Καταλαβαίνω ότι είσαι και σχετικά μικρός σε ηλικία ή κανω λαθος?

    Εχουν βοηθηθει περιπτώσεις και περιπτώσεις με πιο δυσκολες παθήσεις από καταθλιψη, μη χανεις την ελπίδα σου. Τώρα θα μου πεις " ναι, τωρα που το πες θα πεταξω τη σκουφια μου από χαρα " αλλά έτσι είναι και όσο κλισε και αν φαινεται επρεπε να στο πω

    Εκτός από διαπροσωπικές σχεσεις, έχεις κατι μέσα στη μέρα σου που να κανεις και να σου δινει μια σταγόνα χαρας? Μια ασχολία , ενα χομπι ?

    Βγαινεις καθόλου από το σπίτι ή εισαι κλεισμένος όλη τη μερα στους 4 τοιχους?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    Οχι δεν ειμαι τοσο μικρος,απλα οτι δουλεια ειχα κανει με τον εαυτο μου γκρεμιστηκε φετος και νιωθω χαμενος. Εβγαινα μονο για δουλεια,τώρα που τελείωσα ψαχνω σε ποιους τοιχους θα κλειστώ.Εχω ξαναβιωσει καταθλιψη και μοναξια,αλλα παντα ειχα μια ελπιδα καπου στον οριζοντα.Οχι δεν μπορω να πω οτι κατι με χαροποιει.Κανω καποια πραγματα ψυχαναγκαστικα μηπως και ανεβω αλλα τιποτα.

  11. #11
    Λες ότι γκρεμίστηκε η δουλεια που έκανες επειδή δεν συνέχισε κάποια σχέση σου?

    Αν εννοεις τα κλασσικά πάνω- κατω στη διαθεση, το έχουμε πολλοι με κατάθλιψη, δεν εισαι μονος.

    Και δεν ειναι ότι χάθηκε η δουλεια που έκανες, δεν αρχιζεις απο το 0, εχεις βιωματα και γνωσεις που δεν ειχες όταν ξεκίνησες.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    Δεν εχω καμια σχεση με το ατομο που ημουν.Πανω-κατω δεν υπαρχουν,μονο κατω!Καποια βιωματα θα προτιμουσα να μην τα εχω αφου μονο κακο μου κανουν.Και απο την πολλη μοναξια εχω ξεφυγει και εχω χασει καθε ισορροπια.Δεν ειναι ολα απο μια σχεση,ειναι και απο ολες τις αλλες.Απλα εδω και πολυ καιρο ειμαι χαλια και με περιμενουν χειροτερα.

  13. #13
    Είναι μονόδρομος να ξαναανοιχτεις και να ξαναπληγωθεις και να ξαναανοιχτεις.



    Ολοι μας πληγωνομαστε, αλλα ειναι κοινωνικο ον ο ανθρωπος, αναγκαστικά τη χρειάζεται την ανθρωπινη επαφή. Αν αναγνωριζεις εσυ ότι η μοναξια είναι αυτη που σε ρίχνει, πρέπει να μαζεψεις ότι θαρρος απόμεινε και να αρχισεις να μιλας με κοσμο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    Με ποιον κοσμο?Μ'αυτους που μου γυρισαν την πλατη η μ'αυτους που με προδωσαν?Γιατι να κανω νεες γνωριμιες στη φαση μου,πιστευω να καταλαβαινεις ποσο δυσκολο είναι.Τωρα να κυκλοφορω και να υποκρινομαι οτι ειμαι καλα και την παλευω,ειναι πολυ τραγικο επισης.Δεν ξερω πραγματικα,τι να πω και τι να κανω.Τελος παντων,ευχαριστω για την κουβεντα

  15. #15
    george1520
    Guest
    Έχεις κάποια χόμπι; ενδιαφέροντα; βγαίνεις από το σπίτι;
    Το να συναντήσουμε ανθρώπους που δεν ταιριάζουμε ή δεν θα μας φερθούν καλά. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το θέμα είναι να μην μένουμε κολλημένοι σε αυτούς και να μην δώσουμε ευκαιρία στους επόμενους που θέλουν να μπουν στην ζωή μας, να μας γνωρίσουν.

    Πέρα από την φαρμακευτική αγωγή και την ψυχοθεραπεία, τι άλλο κάνεις για σένα; πιστεύεις πως ένας άνθρωπος μέσα στους 4 τοίχους (που επιλέγεις να είσαι) μπορεί να βγει δυνατός; μπορεί να αλλάξει την ζωη του και το μέλλον του;
    Τι σε απασχολεί περισσότερο αυτό τον καιρό; Σκέψου ποια είναι τα βασικά προβλήματα που θες να λύσεις και άρχισε να κάνεις κάτι για αυτά. Ένα ένα. Το να είναι ένα κουβάρι μέσα στο κεφάλι σου δεν σε βοηθάει κάπου. Όλο αυτό που ζεις, το έζησαν, θα το ζήσουν κι άλλοι άνθρωποι. Είναι τρομακτικό γιατί δεν ξέρεις στην ουσία με τι παλεύεις. Το θέμα είναι τι θες εσύ. Να βγεις από όλο αυτό το σκοτάδι νικητής και να ζεις ευτυχισμένος; κάτι που μπορεί να γίνει!!! Ή να μείνεις μέσα στο σπίτι και να κλαις την μοίρα σου; Είναι δύσκολο, έχεις δρόμο μπροστά σου αλλά μόνο εσύ μπορείς να τα καταφέρεις. Με την βοήθεια του ψυχολόγου..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καθε μερα και χειροτερα..
    By vito_13 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 23-10-2019, 21:45
  2. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 07:22
  3. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
    By ασπασια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 30-08-2015, 20:09
  4. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  5. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •