Χρειαζομαι βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7

    Χρειαζομαι βοηθεια

    Γεια σας. Χρειαζομαι βοηθεια. Πρωτα απολα ειμαι 15 και παω 1η λυκειου. Ειμαι απο την Αλβανια. Οι οικογενεια μου ειναι σε χαλια κατασταση. Ο πατερας μου εχει καποιους μηνες που μιλαει με γκομενες στο κινητο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχει καμια και εξω απο το κινητο. Απο οτι μου εχει πει γτ το κανει αυτο ειναι επειδη η μανα μου εχει λιγα παραπανω κιλα και δεν εχει συναισθηματα για αυτην. Η μανα μου εχει ενα μαγαζι αλλα ο πατερας μου δεν συμφωνει και θελει να το κλεισει. Η μανα μου ομως δεν κανει πισω και για περιπου ενα χρονο γινεται αυτο. Τωρα ομως εχουν χαλασει τα πραγματα και η μανα μου αποφασισε να τελειωσει το ολο θεμα. Ρωτησε απο κει και απο δω και εμαθε οτι αν μας παρει ετσι απλα(εμενα και τον αδελφο μου, και οι δυο ανηλικοι)χωρις χαρτι απο το πατερα μου θεωρειτε αρπαγη ανηλικων και μπορει να μπει μεσα η μανα μου. Το θεμα ειναι οτι ο πατερας μου δεν το κανει το χαρτι γτ θελει να κρατησει την οικογενεια αλλα να εχει και γκομενα, να μην του λεει κατι η μανα μου και να κλεισει η μανα μου το μαγαζί. Η μανα μου δεν ξερει τι να κανει και εγω δεν ξερω πως να βοηθησω. Πειτε μου την άποψη σας πανω σε αυτο.

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Καλησπέρα.....
    Καταρχάς να ξέρεις πως ότι συμβαίνει ανάμεσα στους γονείς σου δεν φταις εσύ και δεν είναι τόσο στο χέρι σου....να ξέρεις πως ότι σχέση και να έχουν πάντα θα είναι γονείς σου και θα σε αγαπάνε και θα νοιάζονται για σένα......
    Η μαμα σου καλύτερο είναι να χωρίσει εφόσον δεν της αρέσει ο πατέρας σου να έχει παράλληλη σχέση....είναι λογικό....
    Δεν έχει πάει σε κάποιο δικηγόρο; Επίσης Αλλά μέλη της οικογένειας τι λένε γι αυτό.....; δεν ξέρω η νομοθεσία τι λέει σε αυτές τις περιπτώσεις όμως κάτι θα μπορεί να γίνει........Στη τελική αν υπάρχουν και άλλα άτομα (θείοι αδέρφια οι παππούδες ας μεσολαβησουν και αυτοί μπας και γίνει πιο ανώδυνα το διαζύγιο)

    Αν υπάρχει βια στο σπίτι σίγουρα υπάρχουν τηλέφωνα ώστε να το καταγγειλεις αυτό......αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις και σίγουρα θα ξέρουν και άλλα μέλη να σου γράψουν τι να κάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αφου η μητερα σου εχει μαγαζι πρεπει να το κρατησει με καθε τροπο κ να δωσει τελεσιγραφο στον πατερα η σταματαει με τις γκομενες η φευγει δυστυχως πολυ συνηθισμενο το προβλημα σου μπορεις να ρωτησεις εναν δικηγορο τι μπορει να γινει εαν υπαρχουν μηνυματα που μιλαει με γκομενες ειναι στοιχειο εναντιον του στο δικαστηριο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    δεν ειναι στο χερι του να κλεισει το μαγαζι της.
    τοσα πολλα χρηματα βγαζει ο πατερας σου και δεν θελει το μαγαζι της μανας σου;
    πες στην μανα σου να βγαλει διαζυγιο και να τον διωξει απ το σπιτι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7
    Βια υπαρχει και οταν του λεμε του πατερα μου σταματο το λεει οτι δεν αλλαζω αυτος ειμαι. Πραγματικα πηγαιναμε σε ψυχολογο και οι ψυχολόγοι λεγανε οτι ο πατερας μου ειχε σοβαρο προβλημα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7
    Το μαγαζι ο πατερας μου θελει να της το κλεισει γτ νομιζει οτι αυτος ειναι ο λογος που εχει παρει καποια κιλα και επειδη δουλευει πολλες ωρες και δεν ειναι στο σπιτι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πρεπει να διατηρησει το μαγαζι για να ειναι οικονομικα αυτονομη κ να παει σε ενα δικηγορο να την συμβουλεψει εαν υπαρχει βια μεσα στο σπιτι κ μονος σου εχεις δικαιωμα να το καταγγειλεις στην αστυνομια Νομιζω οτι ο λογος που ο πατερας σου θελει να κλεισει το μαγαζι η μητερα σου ειναι για να την κλεισει σπιτι κ να την ελεγχει τα παραπανω κιλα ειναι δικαιολογια

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι βοήθεια!!!
    By Leta22 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 27-09-2016, 01:15
  2. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Νάντια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 48
    Last Post: 12-01-2015, 15:38
  3. χρειαζομαι βοήθεια
    By stefl in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 10-12-2009, 01:39
  4. χρειαζομαι την βοηθεια σας
    By Κορινα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 26-11-2009, 13:44
  5. Χρειαζομαι Βοηθεια...
    By Nikos15 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 25
    Last Post: 19-07-2008, 17:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •