Μεγαλη ελλειψη αυτοπεποιθησης στην σχεση κ αγωνια για οικογενεια κ παιδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Μεγαλη ελλειψη αυτοπεποιθησης στην σχεση κ αγωνια για οικογενεια κ παιδι

    Παιδια καλησπερα σας Εχω σοβαρη σχεση κ συντομα αρραβωνιαζομαι μου εκανε ο ιδιος προταση γαμου ειμαστε κ οι δυο 33 ετων θελω διακαως συντομα να συγκατοικησουμε κ να κανουμε παιδι κ υποφερω κ δεν μπορω να περιμενω παρα πολυ για αυτο Οταν βλεπω αλλες με παιδια ζηλευω κ υποφερω Απλα με φοβιζουν καποια πραγματα οσον αφορα τον δικο μου ηταν σε μια προσωρινη δουλεια αγχωθηκε υπερβολλικα κ εφυγε τωρα εχει νεα προταση για δουλεια κ παλι λεει οτι νιωθει οτι δεν θα ανταπεξελθει Μειναμε 2 εβδομαδες στο εξοχικο μου κ τον επιασε μεγαλη θλιψη κ μου ελεγε οτι θελει να γυρισει στο δωματιο του κ στην μητερα του Ανησυχησα παρα πολυ οτι οταν συγκατοικησουμε μονιμα θα συμβει το ιδιο αλλα με διαβεβεβαιωσε οτι αυτο δεν ισχυει αφου θα ειμαστε κοντα στο σπιτι του κ στην πολη κ με καθησυχασε προσωρινα απλα αγχωνομαι παρα πολυ οτι θα εχει προβλημα προσαρμογης Η μητερα του δεν ευθυνεται καπου κ ειναι εξαιρετικη γυναικα κ θελει ο γιος της να κανει οικογενεια κ να δουλεψει απλα ο ιδιος εχει ζησει χρονια κλεισμενος στο σπιτι κ δεν εχει εμπειριες ζωης Φοβαμαι παρα πολυ επειδη δεν μπορω να περιμενω παρα πολυ για συγκατοικηση κ παιδι η ψυχολογια μου ειναι σε αθλια κατασταση κ δεν μπορω να βλεπω τις αλλες να γινονται μητερες κ εγω να καθυστερω σε αυτο το κομματι

  2. #2
    Δεν υπάρχει λογος να ζηλεύεις τα παιδάκια των άλλων!
    Εχεις δικό σου παιδάκι, που χρειαζεται φροντίδα.

    Τον συντροφο σου!

    Θα καταλαβαινα να εχει πει μεθυσμενος ενα βραδυ, " θελω να γυρισω στο παιδικο μου δωμάτιο και στη μάνα μου". Αλλά μαλλον για να το ξανασυζηταει, το εννοει.

    Ευτυχως που δεν θα θελησει να μεινει με τη μαμα του , γιατι θα την εχει κοντά σας εκει που θα μενετε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    μυσπ λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά εγώ βλέπω ότι βάζεις το κάρο μπροστά από το άλογο. Πρώτα συγκατοικούμε με τον άλλο, βλέπουμε πως τα πάμε μαζί του και εάν υπάρχουν σοβαρές προϋποθέσεις για κάτι πιο σοβαρό και μετά σκεφτόμαστε γάμους και παιδιά. Δηλαδή εάν ο σύντροφός σου λυγίζει με την παραμικρή δυσκολία στη δουλειά και σηκώνεται και φεύγει, αν έχετε αύριο παιδιά πως θα τα ζήσετε; Εκτός βέβαια κι αν έχετε μεγάλη οικονομική άνεση, δεν ξέρω. Αλλά πέρα από αυτά, μόλις ζορίστηκε ο φίλος σου λίγο ή/και βρέθηκε σε νέο περιβάλλον, ζητάει τη μαμά του, δηλαδή έλεος, 33 χρονών μαντράχαλος. Το ότι σε διαβεβαίωσε όχι ότι θα νοιώθει άνετα μαζί σου όταν συγκατοικήσετε και θα κοιτά με λαχτάρα, αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση την καινούρια του ζωή μαζί σου, αλλά ότι δεν θα έχει ανασφάλεια γιατί θα ζείτε κοντά στο πατρικό του, είναι όχι απλώς καμπανάκι, αλλά καμπανάρα ότι αυτός ο άνθρωπος δεν είναι έτοιμος για γάμο και οικογένεια!

    Γνώμη μου είναι να συγκατοικήσετε πρώτα να δεις αν μπορεί να αναλάβει ευθύνες και πως θα είναι η καθημερινότητά σας και μετά βλέποντας και κάνοντας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,663
    κι αν μετα τον γαμο ξημεροβραδιαζεταιστην μαμα του που ειναι κοντα τι θα κανεις;
    συμφωνω οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση πρεπει να προηγηθει η συμβιωση για να δεις πως θα ειναι η ζωη σας.
    ο λαθος γαμος ειναι πολυ πιο μεγαλο προβλημα απο τον καθυστερημενο γαμο.
    αν αυτη η επιλογη ειναι λαθος και τον παντρευτεις, εκει να δεις ποσο θα καθυστερησεις μεχρι να ξεμπλεξεις..
    ειναι το ιδιο ατομο που μας ελεγες οτι εχει ασπερμια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σας παιδια κ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!Οσον αφορα την οικονομικη ανεση που ρωτατε υπαρχει καποια κ δεν ειναι το κυριως μας προβλημα Ναι αυτος ηταν που ειχε ασπερμια ρεμεντυ αλλα το διορθωσαμε κ αυτο το προβλημα Αυτο που με τρομαζει ειναι η ψυχολογια του επειδη ειναι αρκετα αντιφατικη σημερα νιωθω οτι χειροτρεψαν τα πραγματα ενω τα λεμε καθημερινα μου ζητησε αυριο να κατσει μονος του σπιτι του για να δει τον σκυλο κ να παιξει ηλεκτρονικα ενω αυτα τα κανει κ μαζι μου του ειπα οτι στενοχωρηθηκα κ προσπαθουσε να με πεισει οτι αυτο αφορα την αυριανη μερα κ δεν θα το λεει συχνα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το να κανει καποιος παιδι δεν πρεπει να αποτελει αυτοσκοπο ειδικα αν δεν μπορει να συντηρησει τον εαυτο του κ δεν πατα σταθερα στα ποδια του.
    Ερχεται στον κοσμο μια ζωη ευαλωτη που χρειαζεται στηριξη κ αγαπη ωστε να καλυφθουν οι συναισθηματικες του αναγκες κ μια πλειοψηφια κανει παιδι γιατι ετσι το επιτασει η κοινωνια σαν πορεια μετα τα 30, για τις επιθυμιες των γονιων κ για τον εγωισμο μας οτι μας πηραν τα χρονια κ νομιζουμε οτι ενα παιδι θα σωσει μια σχεση ή θα ειναι υποκαταστατο της ευτυχιας που δεν εχουμε.

    Νομιζω οτι οταν καποιος φοβαται τις ευθυνες της δουλειας που δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος επιβιωσης εκτος κ αν γινεις πρωτογονος κ τρως βλαστους σε σπηλια δεν πρεπει να επιχειρησει να κανει μωρο. Καλα καλα σκυλο δεν θα μπορει να συντσυντηρησει.

    Συμφωνω οτι χρειαζεται να δεις πως θα τα πατε συγκατοικωντας οπου υπαρχει τριβη για να δοκιμαστουν οι αντοχες σας κ αν η αγαπη σας αντεξει στις δυσκολιες προχωρειστε στο επομενο βημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αγαπητε σιριε εγω ειμαι δυνατη κ ικανη να φροντισω ενα παιδι επισης εχω εισοδηματα κ ενοικια συνεπως ειμαι οικονομικα αυτονομη ο συντροφος μου με τρομαζει επειδη η συμπεριφορα του ειναι αντιφατικη κ μου προκαλει μεγαλη ανασφαλεια Αντιλαμβανεσαι οτι επειδη εχω τεραστια επιθυμια κ ικανοτητα να φροντισω ενα παιδι δεν θελω να το καθυστερω επειδη ειναι το ονειρο της ζωης μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ωραια τοτε ή μπαινεις στην διαδικασια να στηριξεις το αγορι σου κινητοποιωντας τον κ κανοντας τον να πιστεψει στις δυναμεις του ή αλλαζεις συντροφο κ πας παρακατω.
    Δεν ξερω τι αλλο διαφορετικο μπορει να κανει καποιος.

    Μετα αν υπαρχει καποια οικογενειακη δουλεια μπορει να απασχοληθει εκει αλλα πιθανολογω οτι αν υπηρχε θα το κανατε ηδη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι υπομονη για ενα διαστημα κ να προσπαθησω να τον στηριξω απλα μετα σκεφτομαι να του δωσω τελεσιγραφο οτι δεν αντεχω αλλο κ οτι απαιτω αμεσα συγκατοικηση κ παιδι συμφωνεις πανω σε αυτο?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Κοιτα η αληθεια ειναι οτι δινοντας συμβουλες επηρεαζεις τον αλλον κ προκειται αυτη την στιγμη για το ιδιο σου το μελλον κ την επιθυμια σου να γινεις μητερα που η αληθεια ειναι αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες δεν πρεπει να στο στερησει καποιος.

    Παραπανω ειπα την υποκειμενικη μου αποψη για το θεμα του παιδιου που φαιρνουμε στον κοσμο.
    Μιλησα γενικα για καποιες προυποθεσεις που θεωρω εγω οτι χρειαζεται να υπαρχουν κ για να μη φανω υποκριτης κ αφοριστικος τις εφαρμοζω κ σε μενα μιας κ αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα υγειας κ ειμαι μακρια απο την ανεξαρτησια.

    Νομιζω χρειαζεται να θεσεις καποια ερωτηματα στον εαυτο σου για το αν θες να επενδυσεις κ αλλο σ'αυτη την σχεση. Οπως ειπες θελεις.
    Γνωριζεις καλυτερα το αγορι σου κ πιστευω οτι εχεις την αντιληψη να κρινεις αν εχει την θεληση για κατι σοβαροτερο κ την προθεση να προσπαθησει ή κρυβεται κατι αλλο οπως να παιρνει η σχεση παραταση κ να σε εχει στο περιμενε βολευομενος.
    Το να θετει καποιος τις επιθυμιες του ξεκαθαρα κ με ειλικρινια θεωρω οτι ειναι το σωστο.
    Πιστευω να γνωριζεις τα ορια σου κ να τα τοποθετησεις.
    Αν κ το αγορι σου ειναι ειλικρινες μαζι σου κ εχει τις ιδιες φιλοδοξιες μενει να προσπαθησει πραγματικα πρωτα για την ιδια του ζωη κ φυσικα για τη σχεση του.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μα μείνατε μαζί στο εξοχικό, τον έπιασε θλίψη και θέλει να πάει στη μαμά του; Θέλεις να έχεις παιδι γι αυτό τον κρατάς επειδή είναι παιδί. Μόλις αυτή την μητρική ανάγκη την αντικαταστήσει το πραγματικό παιδί, μάντεψε τι αισθήματα θα έχεις για αυτόν, γιατί τότε θα θέλεις άντρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Η αληθεια ειναι οτι νιωθω πραγματα για αυτον αλλα δεν θα μπορεσω να περιμενω πολυ μεγαλο διαστημα θα δωσω ενα περιθωριο επειδη η σχεση ειναι σχετικα προσφατη αλλα μετα θα του επιβαλλω τελεσιγραφο ειτε θα φυγω ειτε μενουμε μαζι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Επισης σημερα νιωθω οτι τα πραγματα χειροτερεψαν επειδη ειμαστε καθημερινα μαζι μου ειπε οτι θελει να μεινει αυριο μονος του σπιτι για να δει τον σκυλο του κ να παιξει ηλεκτρονικα ενω αυτα τα κανει κ οταν ειμαι μαζι του

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αλλα του λεω να κανουμε κ σεξ εδω κ δυο τρεις μερες κ ολο μου λεει θα δουμε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Sorry ρε μυσπ, αλλά το θέμα είναι να βγαίνει η σχέση αυθόρμητα, όχι να είστε τραβάτε με κι ας κλαίω. Αυτά που λες μου ακούγονται εξωφρενικά, σαν να διαπραγματεύεστε απλά πράγματα που έπρεπε να συμβαίνουν αυθόρμητα. Είναι και σχετικά νέα σχέση, τον κυνηγάς για σεξ και λέει θα δούμε λες και είναι κάτι που πρέπει να το συζητάτε, λέει θα φύγει μία μέρα να παίξει ηλεκτρονικά και με το σκύλο του και εσύ φρικάρεις και σου λέει δεν θα γίνεται συχνά, σαν να απολογείται ή να ψυχαναγκάζεται, αυτά δεν είναι νορμάλ πράγματα, εσύ φαίνεσαι να τον κυνηγάς από πίσω κι αυτός να έχει ωριμότητα 15χρονου, δεν στεριώνουν έτσι οι οικογένειες.

    Αν έχεις οικονομίες και είσαι τόσο σίγουρη για τον εαυτό σου, βρες δότη σπέρματος και κάνε παιδί, καλύτερα από την κατάσταση που περιγράφεις. Εσύ ακούγεσαι λες και βρήκες έναν άντρα, άντρας να 'ναι κι ότι να 'ναι αν (λέει ότι) είναι πρόθυμος να κάνει οικογένεια, δεν πάει έτσι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος και έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By Sofia_v in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 21-07-2017, 14:31
  2. Παντελής έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By Mixalhs in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 249
    Last Post: 16-03-2016, 21:27
  3. Έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By young wolf in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 14-03-2014, 18:56
  4. Ελλειψη αυτοπεποίθησης, άγχος και εμμονές
    By katerina12605 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-2012, 14:25
  5. Έλλειψη αυτοπεποίθησης αυτοεκτίμησης
    By zanazan in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 10:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •