Αποθάρρυνση/Demoralization
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Αποθάρρυνση/Demoralization

    Ειναι ενας ψυχολογικος ορος οπου καποιος χανει την ελπιδα του, το κουραγιο του, την πειθαρχια κ την αυτοπεποιθηση του κ δεν βλεπει καμια προοπτικη για το μελλον ισως μετα απο συνεχεις ηττες.

    Εχω αυτο το συναισθημα οτι ενω υπαρχει βελτιωση δεν παω πουθενα κ ειμαι στην ουσια νεκρος χωρις στοχους, φιλοδοξιες, ονειρα, χαρα για την ζωη. Ολα γινονται μηχανικα. Το μονο που απασχολει το μυαλο μου ειναι τα βιβλια. Λες κ στερεψαν τα ενδιαφεροντα.
    Ειναι ενα συναισθημα σαν να εισαι σε αδιεξοδο κ να μη σου προσφερεται φαινομενικα καμια αλλη επιλογη επειδη ο τροπος που λειτουργει ο εγκεφαλος κ οι συνθηκες που αντιμετωπιζεις δεν επιλυουν την κατασταση.

    Βρεθηκατε ποτε σε αυτη την κατασταση;;
    Εχω πηξει στους αρνητικους ορους κ ταμπελες.
    Πασχω απο σχιζοφρενεια
    Last edited by serios; 15-10-2019 at 16:10.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω ακριβως αυτο που περιγραφεις αλλα εχω σταματησει χρονια να διαβαζω βιβλια. Δεν παω πουθενα στη ζωη και φοβαμαι οτι καθε προσπαθεια μου ειναι καταδικασμενη οχι απλα σε αποτυχια αλλα σε τιμωρια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Έχω βρεθεί σε κατάσταση που ένιωθα ότι δεν υπάρχει καμιά ελπίδα να καλυτερέψουν τα πράγματα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ειναι ενας ψυχολογικος ορος οπου καποιος χανει την ελπιδα του, το κουραγιο του, την πειθαρχια κ την αυτοπεποιθηση του κ δεν βλεπει καμια προοπτικη για το μελλον ισως μετα απο συνεχεις ηττες.

    Εχω αυτο το συναισθημα οτι ενω υπαρχει βελτιωση δεν παω πουθενα κ ειμαι στην ουσια νεκρος χωρις στοχους, φιλοδοξιες, ονειρα, χαρα για την ζωη. Ολα γινονται μηχανικα. Το μονο που απασχολει το μυαλο μου ειναι τα βιβλια. Λες κ στερεψαν τα ενδιαφεροντα.
    Ειναι ενα συναισθημα σαν να εισαι σε αδιεξοδο κ να μη σου προσφερεται φαινομενικα καμια αλλη επιλογη επειδη ο τροπος που λειτουργει ο εγκεφαλος κ οι συνθηκες που αντιμετωπιζεις δεν επιλυουν την κατασταση.

    Βρεθηκατε ποτε σε αυτη την κατασταση;;
    Εχω πηξει στους αρνητικους ορους κ ταμπελες.
    Πασχω απο σχιζοφρενεια
    Καλησπέρα serios

    Νομίζω ότι το παρακάνεις με τις ταμπέλες.
    Αυτό που περιγράφεις είναι μια φάση που όλοι έχουμε περάσει λίγο πολύ. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην βρέθηκε σε κάποια φάση της ζωής του απογοητευμένος ή να έχει χάσει το ενδιαφέρον του και τους στόχους του. Γιατί θα πρέπει να κολλήσεις μια ταμπέλα στον εαυτό σου ότι μου συμβαίνει αυτό και λέγεται έτσι; Σε τι σε βοηθάει;

    Νομίζω δεν κάνεις ψυχοθεραπεία, μήπως θα σε βοηθούσε να συζητάς αυτούς τους προβληματισμούς με κάποιον ώστε να ενδυναμώσεις τον εαυτό σου και την αυτοπεποίθηση σου;

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    και γω σειριε βλεπω μια αναβλητικοτητα των στοχων μου,απογοητευση και ελλειψη κινητρων να μαγειρεψω,να καθαρισω μου φαινονται βουνο και με πιανει κοπωση,βαρεμαρα.μακαρι να ειχαμε την υγεια μας και να μη χρειαζομαστε φαρμακα και το κρατος να μη σπαταλαγε πορους για μας κα εμεις να νιωθαμε αυτοπεποιθηση και δυνατοι να υλοποιουμε στοχους αλλα η υγεια ειτε σωματικη ειτε ψυχικη δεν παραμενει εφορου ζωης.εγω γεννηθηκα ψυχικα υγιης και στην πορεια αρρωστησα δεν ημουν εκ γενετης εχω να πω οτι κανεις δεν προεξοφλει τη σωματικη του και ψυχικη του υγεια εφορου ζωης

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλησπέρα serios

    Νομίζω ότι το παρακάνεις με τις ταμπέλες.
    Αυτό που περιγράφεις είναι μια φάση που όλοι έχουμε περάσει λίγο πολύ. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην βρέθηκε σε κάποια φάση της ζωής του απογοητευμένος ή να έχει χάσει το ενδιαφέρον του και τους στόχους του. Γιατί θα πρέπει να κολλήσεις μια ταμπέλα στον εαυτό σου ότι μου συμβαίνει αυτό και λέγεται έτσι; Σε τι σε βοηθάει;

    Νομίζω δεν κάνεις ψυχοθεραπεία, μήπως θα σε βοηθούσε να συζητάς αυτούς τους προβληματισμούς με κάποιον ώστε να ενδυναμώσεις τον εαυτό σου και την αυτοπεποίθηση σου;
    σιγουρα ολοι μπορει να εχουν βιωσει απωλεια των στοχων του αλλα αν εχεις καλη ψυχικη υγεια προχωρας στο επομενο βημα αν εχει κλονιστει η ψυχολογια σου θελεις 10 βηματα να κανεις για να φτασεις το ενα βημα του ψυχικα υγιης.ισχυει για ολες τις ψυχικες παθησεις αλλοτε με μικροτερο βαθμο αλλοτε με μεγαλυτερο βαθμο εξαρταται ποσο σοβαρη ειναι η παθηση και σε τι βαθμο.και συ αν π.χ. εχεις βιωσει μια ψυχικη δυσκολια μιας και γραφουμε ολοι μας σε σαιτ ψυχολογιας ειναι λογικο να το εχεις βιωσει και συ αυτο το πραγμα.

    Ενας που δεν εχει περασει ψυχικες δυσκολιες ή εχει περασει δυσκολιες αλλα δεν αρρωστησε ψυχικα αν εχει την εξυπναδα ή και ταλεντο θα καταφερει πολλα πραγματα στη ζωη του βλεπε τον Γιαννη Αντετοκουμπο που οι γονεις του ηρθαν πολλοι φτωχοι απο τη Νιγηρια και πουλαγαν cd στην Ελλαδα για να ζησουν και δες ποσο ψηλα εφτασε μιλαει ολο το NBA για αυτον μη πω και ολος ο κοσμος.αν ειχε χτυπα ξυλο ψυχωση οπως εχω εγω θα καταφερε να φτασει τοσο ψηλα.η απαντηση ειναι σιγουρα οχι.ολες οι ψυχικες ασθενειες σου στερουν ονειρα απο τη ζωη.

    Ολα τα κανει το μυαλο αν παθει βλαβη δεν εισαι οπως πριν ουτε μπορεις να κανεις τα ιδια πραγματα με εναν ψυχικα υγιη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλησπέρα serios

    Νομίζω ότι το παρακάνεις με τις ταμπέλες.
    Αυτό που περιγράφεις είναι μια φάση που όλοι έχουμε περάσει λίγο πολύ. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην βρέθηκε σε κάποια φάση της ζωής του απογοητευμένος ή να έχει χάσει το ενδιαφέρον του και τους στόχους του. Γιατί θα πρέπει να κολλήσεις μια ταμπέλα στον εαυτό σου ότι μου συμβαίνει αυτό και λέγεται έτσι; Σε τι σε βοηθάει;

    Νομίζω δεν κάνεις ψυχοθεραπεία, μήπως θα σε βοηθούσε να συζητάς αυτούς τους προβληματισμούς με κάποιον ώστε να ενδυναμώσεις τον εαυτό σου και την αυτοπεποίθηση σου;
    Ελισαβετ το μονο που βοηθανε αυτες οι ταμπελες ειναι να μη νιωθεις τοσο πολυ εξωγηινος κ να σε κανουν να πιστεψεις οτι υπαρχει καποια αιτια που συμβαινει αυτο λογω παθησης.
    Βεβαια ο καθενας μπορει να το παθει σε καταστασεις αντιξοες.
    Αλλα δεν ξερω γιατι με κανει να μη θελω την ζωη μου κ να την βρισκω επιφανειακη.
    Προβληματα προβληματα προβληματα χωρις ουσιαστικη λυση.
    Ειναι αυτη η αισθηση του εγκλωβισμου σε συνδιασμο με την ανηδονια που σκας.
    Δεν υπαρχει ΚΨΥ εδω στην περιοχη μου ουτε κατι που θα μπορουσα να μαθω εργασιακες δεξιοτητες.
    Οτι κανω μονος. πχ ειχα παει σε σεμιναριο σχετικα με ευρεση εργασιας.
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    και γω σειριε βλεπω μια αναβλητικοτητα των στοχων μου,απογοητευση και ελλειψη κινητρων να μαγειρεψω,να καθαρισω μου φαινονται βουνο και με πιανει κοπωση,βαρεμαρα.μακαρι να ειχαμε την υγεια μας και να μη χρειαζομαστε φαρμακα και το κρατος να μη σπαταλαγε πορους για μας κα εμεις να νιωθαμε αυτοπεποιθηση και δυνατοι να υλοποιουμε στοχους αλλα η υγεια ειτε σωματικη ειτε ψυχικη δεν παραμενει εφορου ζωης.εγω γεννηθηκα ψυχικα υγιης και στην πορεια αρρωστησα δεν ημουν εκ γενετης εχω να πω οτι κανεις δεν προεξοφλει τη σωματικη του και ψυχικη του υγεια εφορου ζωης
    Οχι μονο χρειαζονται να κανεις 10 βηματα για να πας μπροστα αλλα κανεις 2 βηματα κ επιστρεφεις παλι πισω....
    Σκεφτομαι μελλοντικα που δεν εχω κατι στα χερια μου κ καταστροφολογω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •