Άγχος-Μαλλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36

    Άγχος-Μαλλια

    Γεια σας.Εδω και χρόνια αντιμετωπίζω ένα πολύ περιεργο πρόβλημα που ως νοσοφοβικη με αγχώνει πααααρα πολύ.Τα μαλλιά μου κανονικά είναι κυματιστά προς σγουρά,σε καστανη απόχρωση.Το θέμα είναι πως εδώ και χρόνια σε κάποια σημεία βγάζω κάποιες υπερβολικά σίγουρες κατάμαυρες τρίχες,που είναι διπλάσιες ή και τριπλάσιες σε μέγεθος από τις κανονικές,οι οποίες μάλιστα αυξάνονται ραγδαία.Μιλαμε για υπερβολικά χοντρές και «σαν καλώδιο» σκληρές τρίχες,σαν γενια,που δεν έχουμε καμία σχέση με τις υπόλοιπες.Αρχισα να σκέφτομαι πως δεν πρόκειται για κάτι φυσιολογικό και ίσως υπάρχει κάποιο σοβαρό ορμονικό πρόβλημα που να μπορεί να εξηγήσει και τις ζαλαδες που έχω.Οι εξετάσεις μου είναι όλες καλες βεβαια.Αλλα αυτό το θέμα με τα μαλλιά μου νομίζω είναι στάνταρ ορμονικό και έχω αγχωθεί τρελα.

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Maria26 View Post
    Γεια σας.Εδω και χρόνια αντιμετωπίζω ένα πολύ περιεργο πρόβλημα που ως νοσοφοβικη με αγχώνει πααααρα πολύ.Τα μαλλιά μου κανονικά είναι κυματιστά προς σγουρά,σε καστανη απόχρωση.Το θέμα είναι πως εδώ και χρόνια σε κάποια σημεία βγάζω κάποιες υπερβολικά σίγουρες κατάμαυρες τρίχες,που είναι διπλάσιες ή και τριπλάσιες σε μέγεθος από τις κανονικές,οι οποίες μάλιστα αυξάνονται ραγδαία.Μιλαμε για υπερβολικά χοντρές και «σαν καλώδιο» σκληρές τρίχες,σαν γενια,που δεν έχουμε καμία σχέση με τις υπόλοιπες.Αρχισα να σκέφτομαι πως δεν πρόκειται για κάτι φυσιολογικό και ίσως υπάρχει κάποιο σοβαρό ορμονικό πρόβλημα που να μπορεί να εξηγήσει και τις ζαλαδες που έχω.Οι εξετάσεις μου είναι όλες καλες βεβαια.Αλλα αυτό το θέμα με τα μαλλιά μου νομίζω είναι στάνταρ ορμονικό και έχω αγχωθεί τρελα.
    Καλησπέρα Μαρία!
    Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν όντως είναι πρόβλημα ή είναι κάτι απλό και εσύ το βλέπεις σαν πρόβλημα.
    Μπορείς να επισκεφτείς έναν δερματολόγο για να σου λύσει τις απορίες!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πρωτη φορα ακουω οτι καπιος απο καταστανα μαλια γινονται μαυρα εκτος αν ειναι επειδη εχεις να τα λουσεις απο περσι τα σγουρα μαλια αν δε το ξερεις συμβολιζουν το στεμα του βασιλια η προς το σκοταδι η προς το φως για να το πω πιο απλα συμβολιζουν αυτον που εχει τα πρωτεια.

  4. #4
    Εμένα άλλαξαν χρώμα τα μαλλιά μου σε μία περίοδο άγχους πριν 15 χρόνια και από τότε έχω καστανά σκούρα, σχεδόν μαύρα μαλλιά από καστανόξανθα που ήταν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σου κάνει εντύπωση, αλλά μπορεί το άγχος σου και η στεναχώρια να τα προκαλεί όλα αυτά κι όχι το αντίθετο. Όταν πριν χρόνια αντιμετωπίσαμε ένα πολύ άσχημο περιστατικό με πρόβλημα υγείας δικού μας ανθρώπου, μία θεία μου άρχισε να χάνει τούφες από το πίσω μέρος της κεφαλής και μετά από λίγο βγήκαν άσπρες τρίχες σε εκείνα τα σημεία, σκληρές σαν βούρτσες. Ο πατέρας μου που ήταν μελαχροινός άσπρισε μέσα ένα καλοκαίρι. Ένας θείος μου σχεδόν καράφλιασε. Άστα να πάνε.

Similar Threads

  1. πεφτουν τα μαλλια μου τι να κανω??
    By kellyjo92 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 22-10-2019, 17:47
  2. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 00:39
  3. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  4. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  5. Η μητερα μου και τα μαλλια μου.
    By Mystique in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2011, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •