Τι εχω τελικα?? - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 16 FirstFirst ... 41213141516 LastLast
Results 196 to 210 of 238
  1. #196
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Πιο πολυ απο ποτε με επιασε σημερα
    νιωθω μια αορατη απειλη οτι κατι κακο θα γινει
    παλι ξυπνησα 3μιση ωρα το βραδυ και απο τοτε μεχρι τωρα βασανιζομαι
    εχω κοιμηθει ελαχιστα και η καρδια μου και οι φοβιες μου δε λενε να ηρεμησουν
    τι θα κανω χριστε μου δεν θα αντεξω για πολυ θα πεθανω
    χθες ημουν καλα και εκανα και ονειρα να βαλαω μια μπλουζα ωραια και να ειμαι ομορφη
    το βραδυ τι γινεται ? γιατι μου το κανει αυτο τα βραδυα? εδω και 3 εβδομαδες αυτο γινεται
    δεν μπορω να φαω μπουκια εν τωμεταξυ
    τιποτα
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου το κανει αυτο το κεφαλι μου τι θελει πια απο μενα τι στο διαολο θελει γα τρελαθω ρε
    μηπως εχω δαιμονιστει? που δεν πιστευω σε αυτα αν και παρακαλαω το Θεο να με κανει καλα κ εγω δεν θα αμφιβαλλω ξανα για αυτον ποτε
    προσπαθω να ηρεμησω δεν μπορω ρχω και τρεμουλο χειροτερα απο ποτε ειμαι ενα βημα μπρος εκανα χθες και σημερα με εκδικηθηκε το ηξερα οτι θα το κανει το ηξερα! αλλα οχι τοσο νωρις περιμενα να με αφησει ησυχη σημερα
    Αυτό που σου κάνει το μυαλό σου, το κάνει το μυαλό όλων όσων είναι στην φάση που είσαι εσύ. Εδώ εγώ που υποτίθεται είμαι σε καλύτερη φάση τώρα και μου κάνει διάφορα. Το θέμα είναι τι κάνεις εσύ. Είσαι στην αρχη ενός αγώνα. Στην αρχή θα έχεις περισσότερες ήττες και λιγότερες νίκες. Αυτό πρέπει να το καταλάβεις. Είναι δύσκολος γιατί έχεις πολλά να λύσεις..

    Ο λόγος που στρεφεσαι στον Θεό είναι γιατί δεν έχεις κανένα άλλον να σε στήριξη. Εδώ ο φίλος σου προτίμησε να σε αφήσει εκεί να βασανίζεται. Ίσως να μη ξέρει κιόλας πως να σε βοηθήσει και να επιλέγει να σε αφήσει να ηρεμήσεις..

    Αφού το στομάχι είναι χάλια θα φας κάτι στεγνό. Όσο αφορά τον ύπνο. Όταν δεν κοιμόμαστε καλά δεν είμαστε και καλά. Το βράδυ όταν ξαπλώνουμε το μυαλό αρχίζει κι ανακυκλώνει ιστορίες και καταστάσεις. Ίσως γιαυτό είναι και η πιο δύσκολη φάση της ημέρας.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Οχι πριν κοιμηθω ειμαι ενταξει μετα ξυπναω μεσα στι βραδυ και την ιδια ωρα
    την ολοιδια ωρα πως γινεται αυτο?? πως

  3. #198
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Οχι πριν κοιμηθω ειμαι ενταξει μετα ξυπναω μεσα στι βραδυ και την ιδια ωρα
    την ολοιδια ωρα πως γινεται αυτο?? πως
    Αυτό το μυαλό κανει τέτοια παιχνίδια.. Αν εκείνη την ώρα καθησεις λίγο στην αυλή.. Δεν σε ηρεμεί; δεν έχει κόσμο έξω, είναι σκοτάδι.. Ή μια απλή μουσική. Έχει ήχους θάλασσας.. Αυτοί είναι χαλαρωτικοι και βοηθάνε.. Μη κάνεις την κουκουβάγια.

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αυτό το μυαλό κανει τέτοια παιχνίδια.. Αν εκείνη την ώρα καθησεις λίγο στην αυλή.. Δεν σε ηρεμεί; δεν έχει κόσμο έξω, είναι σκοτάδι.. Ή μια απλή μουσική. Έχει ήχους θάλασσας.. Αυτοί είναι χαλαρωτικοι και βοηθάνε.. Μη κάνεις την κουκουβάγια.
    Τιποτα δε μπορει να με χαλαρωσει εκεινη την ωρα μονο κλεινω τα ματια και προσπαθω να μη σκεφτομαι δεν το πετυχαινω ομως

  5. #200
    george1520
    Guest
    Έχεις δοκιμασει κάτι άλλο πέρα από το να κλείσεις τα μάτια και να σε πιάνει ο πανικός. Άσε τι πιστεύεις εσύ.. Δοκίμασε και ίσως βρεις κάτι που θα σε ηρεμεί. Είσαι πιο καλά τώρα;

  6. #201
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Πιο πολυ απο ποτε με επιασε σημερα
    νιωθω μια αορατη απειλη οτι κατι κακο θα γινει
    παλι ξυπνησα 3μιση ωρα το βραδυ και απο τοτε μεχρι τωρα βασανιζομαι
    εχω κοιμηθει ελαχιστα και η καρδια μου και οι φοβιες μου δε λενε να ηρεμησουν
    τι θα κανω χριστε μου δεν θα αντεξω για πολυ θα πεθανω
    χθες ημουν καλα και εκανα και ονειρα να βαλαω μια μπλουζα ωραια και να ειμαι ομορφη
    το βραδυ τι γινεται ? γιατι μου το κανει αυτο τα βραδυα? εδω και 3 εβδομαδες αυτο γινεται
    δεν μπορω να φαω μπουκια εν τωμεταξυ
    τιποτα
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου το κανει αυτο το κεφαλι μου τι θελει πια απο μενα τι στο διαολο θελει γα τρελαθω ρε
    μηπως εχω δαιμονιστει? που δεν πιστευω σε αυτα αν και παρακαλαω το Θεο να με κανει καλα κ εγω δεν θα αμφιβαλλω ξανα για αυτον ποτε
    προσπαθω να ηρεμησω δεν μπορω ρχω και τρεμουλο χειροτερα απο ποτε ειμαι ενα βημα μπρος εκανα χθες και σημερα με εκδικηθηκε το ηξερα οτι θα το κανει το ηξερα! αλλα οχι τοσο νωρις περιμενα να με αφησει ησυχη σημερα
    Αχ ρε Νατάσα, μέχρι κ για τους Θεούς κτλ έχω κάνει τις ίδιες σκέψεις με σένα σε πολλές χάλια στιγμές... Σου είπε ο γιατρός ότι την πρώτη βδομάδα της θεραπείας μπορεί να είσαι αρκετά άσχημα κ μετά θ αρχίσεις να βλέπεις βελτίωση? Δεν έχω πάρει ποτέ αγωγή ούτε είμαι κανένας ειδικός επιστημών για να φέρω άποψη αλλά απ όσο ξέρω ετσι γίνεται μ αυτές τις αγωγές της ψυχής πρώτα σε κατεβάζουν κ άλλο κ μετά αρχίζει η άνοδος ... Επίσης γ αυτό που λες " μ εκδικηθηκε ήξερα ότι θα το κάνει, ότι θα γίνω πάλι κουρελι" : ο ψυχίατρος μ είχε πει κατι: αυτό είναι αυτοεκπληρουμενη προφητεία, (κάτι που συμβαίνει συχνά στην κατάθλιψη) σκέφτεσαι αρνητικά ότι θα σε ξαναπιάσει, μαντευεις το αρνητικό μελλον, κ όταν ξανά ρθει επιβεβαιώνεις τον εαυτό σου ότι είχες δίκιο κ σε ρίχνει περισσότερο... Κατ αρχάς ποιο σε εκδικηθηκε? Το μυαλό σου? Κ γιατί να το κάνει αυτό? Το μυαλό είναι κάτι δικό σου, άσχετα που δεν το ελέγχεις (προσωρινά) δεν θέλει το κακό σου γιατί είναι το ίδιο σου το εγώ, απλώς κάνει παιχνίδια κ οπισθογυρισματα.. Κάνε του κ εσύ, μη χάνεις την επιμονή σου (το λέω κ στον εαυτό μου αυτo, μηπως κπ στιγμή βγει κάτι.. ) δείξε του ότι εσύ κυριαρχείς.. Ήδη έδειξες χθες ότι μπορείς να το κάνεις.. Έστω κ για λίγο.. Μικρή χαρά, σύντομη δύναμη αλλά δύναμη.. Φαντάσου να έχεις πολλές μικρές τέτοιες χαρές μετά από μεγάλη προσπάθεια.. Αυτό θα είναι αυτόικανοποίηση κ αρχή για να εκτιμήσεις λίγο κ εσύ τον εαυτό σου... Γιατί τον έχουμε ρίξει εκεί κάτω κ οι δύο, σαν να τον τιμωρουμε για όλα τα κακά που μας έχουν τύχει

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχεις δοκιμασει κάτι άλλο πέρα από το να κλείσεις τα μάτια και να σε πιάνει ο πανικός. Άσε τι πιστεύεις εσύ.. Δοκίμασε και ίσως βρεις κάτι που θα σε ηρεμεί. Είσαι πιο καλά τώρα;
    Οχι απλα λιγο πιο ηρεμη αλλα οποτε με παιρνει ο υπνος μετα ξυπναω εντρομη
    με κριση
    γιατι φοβαμαι ετσι συνεχεια?? γιατι δεν μπορω να ελεγξω το μυαλο μου
    Συνεχεια εχω σκεψεις οτι ειμαι αχρηστη και περιττη σε αυτο τον κοσμο
    εχω αποσυνδεθει πληρως με οποιοδηποτε ανθρωπινο πλασμα
    δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι καποιος ηρεμος
    σα να μην ειμαι ανθρωπος νιωθω

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by Athina10 View Post
    Αχ ρε Νατάσα, μέχρι κ για τους Θεούς κτλ έχω κάνει τις ίδιες σκέψεις με σένα σε πολλές χάλια στιγμές... Σου είπε ο γιατρός ότι την πρώτη βδομάδα της θεραπείας μπορεί να είσαι αρκετά άσχημα κ μετά θ αρχίσεις να βλέπεις βελτίωση? Δεν έχω πάρει ποτέ αγωγή ούτε είμαι κανένας ειδικός επιστημών για να φέρω άποψη αλλά απ όσο ξέρω ετσι γίνεται μ αυτές τις αγωγές της ψυχής πρώτα σε κατεβάζουν κ άλλο κ μετά αρχίζει η άνοδος ... Επίσης γ αυτό που λες " μ εκδικηθηκε ήξερα ότι θα το κάνει, ότι θα γίνω πάλι κουρελι" : ο ψυχίατρος μ είχε πει κατι: αυτό είναι αυτοεκπληρουμενη προφητεία, (κάτι που συμβαίνει συχνά στην κατάθλιψη) σκέφτεσαι αρνητικά ότι θα σε ξαναπιάσει, μαντευεις το αρνητικό μελλον, κ όταν ξανά ρθει επιβεβαιώνεις τον εαυτό σου ότι είχες δίκιο κ σε ρίχνει περισσότερο... Κατ αρχάς ποιο σε εκδικηθηκε? Το μυαλό σου? Κ γιατί να το κάνει αυτό? Το μυαλό είναι κάτι δικό σου, άσχετα που δεν το ελέγχεις (προσωρινά) δεν θέλει το κακό σου γιατί είναι το ίδιο σου το εγώ, απλώς κάνει παιχνίδια κ οπισθογυρισματα.. Κάνε του κ εσύ, μη χάνεις την επιμονή σου (το λέω κ στον εαυτό μου αυτo, μηπως κπ στιγμή βγει κάτι.. ) δείξε του ότι εσύ κυριαρχείς.. Ήδη έδειξες χθες ότι μπορείς να το κάνεις.. Έστω κ για λίγο.. Μικρή χαρά, σύντομη δύναμη αλλά δύναμη.. Φαντάσου να έχεις πολλές μικρές τέτοιες χαρές μετά από μεγάλη προσπάθεια.. Αυτό θα είναι αυτόικανοποίηση κ αρχή για να εκτιμήσεις λίγο κ εσύ τον εαυτό σου... Γιατί τον έχουμε ρίξει εκεί κάτω κ οι δύο, σαν να τον τιμωρουμε για όλα τα κακά που μας έχουν τύχει
    Μηπως εχω σχιζοφρενεια
    δεν ειναι απλο αυτο που συμβαινει
    Ο ψυχιατρος μαλλον δν με καταλαβαινει κ δν εδω κουραγιο να ψαξω καποιον αλλον αληθεια
    εσυ αθηνα εισαι? μηπως ξερεις κανεναν καλο να μου στειλεις πμ

  9. #204
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Μηπως εχω σχιζοφρενεια
    δεν ειναι απλο αυτο που συμβαινει
    Ο ψυχιατρος μαλλον δν με καταλαβαινει κ δν εδω κουραγιο να ψαξω καποιον αλλον αληθεια
    εσυ αθηνα εισαι? μηπως ξερεις κανεναν καλο να μου στειλεις πμ
    Χθες έφυγες από εκεί και ήσουν καλύτερα. Άρα κάτι έκανε. Κατάλαβε αυτό που σου λέω ΘΈΛΕΙ ΧΡΌΝΟ.. Όπου και να πας δεν θα δεις στην μια μέρα διαφορα. Κάνε το πρόγραμμα σου για σήμερα. Τι έχεις σκοπό να κάνεις; ή τι θες να κάνεις

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Χθες έφυγες από εκεί και ήσουν καλύτερα. Άρα κάτι έκανε. Κατάλαβε αυτό που σου λέω ΘΈΛΕΙ ΧΡΌΝΟ.. Όπου και να πας δεν θα δεις στην μια μέρα διαφορα. Κάνε το πρόγραμμα σου για σήμερα. Τι έχεις σκοπό να κάνεις; ή τι θες να κάνεις
    τιποτα θα παω στη μανα μου να τη δω και θα μεινω σπιτι (πατρικο) θα κοιμηθω με το γατουλη μου
    και θα κανω το βραδυ μπανιο
    αν καταφερω να σηκωθω απο το κρεβατι δηλαδη

  11. #206
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    τιποτα θα παω στη μανα μου να τη δω και θα μεινω σπιτι (πατρικο) θα κοιμηθω με το γατουλη μου
    και θα κανω το βραδυ μπανιο
    αν καταφερω να σηκωθω απο το κρεβατι δηλαδη
    Να σου πω κάτι και θέλω να το βάλεις στο μυαλό σου. Το κρεβάτι σου δεν είναι η λύση αλλά η κατηφόρα.. Να μένεις εκεί για λίγο και μετά όρθια...
    Όλα καλά θα πάνε.

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να σου πω κάτι και θέλω να το βάλεις στο μυαλό σου. Το κρεβάτι σου δεν είναι η λύση αλλά η κατηφόρα.. Να μένεις εκεί για λίγο και μετά όρθια...
    Όλα καλά θα πάνε.
    Μα ο υπνος εχει γινει εφιαλτης
    και εχω τοσο αναγκη να ξεκουραστω

  13. #208
    george1520
    Guest
    Δεν ξέρω πως αλλιώς να σε βοηθήσω.. Βγες καθησε λίγο έξω. Έστω στην αυλή. Να χαλαρώσεις και θα κοιμηθείς μετά. Ότι σου λέω είναι ότι θα έκανα εγώ. Δεν είμαι γιατρός.

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν ξέρω πως αλλιώς να σε βοηθήσω.. Βγες καθησε λίγο έξω. Έστω στην αυλή. Να χαλαρώσεις και θα κοιμηθείς μετά. Ότι σου λέω είναι ότι θα έκανα εγώ. Δεν είμαι γιατρός.
    Το ξερω και ηδη σ ευχαριστω πολυ για ολα
    Ειμαι χειροτερα απο ποτε σημερα αν και ηρεμησα λιγο

  15. #210
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Το ξερω και ηδη σ ευχαριστω πολυ για ολα
    Ειμαι χειροτερα απο ποτε σημερα αν και ηρεμησα λιγο
    Αν θεωρείς ότι με το να κάθεσαι να κλαις την μοίρα σου θα σε βοηθήσει. Κάνε το..

    Το ξέρεις πως έτσι από όλο αυτό δεν θα βγεις. Αποδεξου αυτό που περνάς.. Θα είσαι κάποιες στιγμές χάλια. Άλλες πάλι όχι. Το θέμα είναι πως το αντιμετωπίζεις. Σήκω τώρα και κανε πράγματα για σένα..

Page 14 of 16 FirstFirst ... 41213141516 LastLast

Similar Threads

  1. Τι έχω τελικα
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-12-2018, 20:15
  2. τελικα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2017, 16:26
  3. Τελικά...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2017, 21:07
  4. τι εχω τελικα?
    By mr bubbles in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2012, 06:29
  5. Τελικά τί έχω
    By mperdemenos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •