Τι εχω τελικα?? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 16 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 238
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έβαλα στην παρένθεση κάτι φίλε μου. Διάβασε το. Είπα ότι έτσι πιστεύει. Ότι με τα χάπια θα βρει γρηγορότερα την λύση της..
    οκ...αρα η πίστη ειναι η κινητηριος δυναμη....και ισως και η λυση στις ψυχ διαταραχες...οποτε αν πιστευει οτι με φαρμακα θα γινει καλα γτ να μην παρει?σορρυ για ορθογραφικα λαθη

  2. #77
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    οκ...αρα η πίστη ειναι η κινητηριος δυναμη....και ισως και η λυση στις ψυχ διαταραχες...οποτε αν πιστευει οτι με φαρμακα θα γινει καλα γτ να μην παρει?σορρυ για ορθογραφικα λαθη
    Δεν είμαι γιατρός για να της πω να πάρει ή όχι χάπια. Διάβασε την ιστορία της και θα δεις πως ο γιατρός της είπε ότι δεν χρειάζεται να πάρει.. Αυτή θέλει να πάρει μπας και καταφέρει να βγει από όλο αυτό.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν είμαι γιατρός για να της πω να πάρει ή όχι χάπια. Διάβασε την ιστορία της και θα δεις πως ο γιατρός της είπε ότι δεν χρειάζεται να πάρει.. Αυτή θέλει να πάρει μπας και καταφέρει να βγει από όλο αυτό.
    αρα πρεπει να παρει γνωμη και απο αλλο γιατρο....οταν ενας ανθρωπος ''διαμαρτυρεται'' οτι υποφερει οτι δεν ειναι καλα...δεν γινεται να τον αψιφας.και υπαρχει και η περιπτωση οντως να χρειαζεται φαρμακα και να μην το ειδε ο ψυχιατρος...σε 8 ψυχιατρους να πας 8 διαφορετικες γνωμες μπορει να παρεις,αλλος μπορει να την γεμιζε φαρμακα,το βασικο θεμα ειναι αν πληρει τα συμπτωματα καποιας διαταραχης

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    thanosP εχεις προσωπικη εμπειρια με χαπια?

  5. #80
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    αρα πρεπει να παρει γνωμη και απο αλλο γιατρο....οταν ενας ανθρωπος ''διαμαρτυρεται'' οτι υποφερει οτι δεν ειναι καλα...δεν γινεται να τον αψιφας.και υπαρχει και η περιπτωση οντως να χρειαζεται φαρμακα και να μην το ειδε ο ψυχιατρος...σε 8 ψυχιατρους να πας 8 διαφορετικες γνωμες μπορει να παρεις,αλλος μπορει να την γεμιζε φαρμακα,το βασικο θεμα ειναι αν πληρει τα συμπτωματα καποιας διαταραχης
    Δηλαδή να ψάξει να βρει αυτόν που θα της πει αυτό που θέλει να ακούσει "πάρε χάπια"; θα πάει ψυχολόγο. Θα αρχίσει ψυχοθεραπεία και αν χρειαστεί χάπια θα της το πει.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    οκ...αρα η πίστη ειναι η κινητηριος δυναμη....και ισως και η λυση στις ψυχ διαταραχες...οποτε αν πιστευει οτι με φαρμακα θα γινει καλα γτ να μην παρει?σορρυ για ορθογραφικα λαθη
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δηλαδή να ψάξει να βρει αυτόν που θα της πει αυτό που θέλει να ακούσει "πάρε χάπια"; θα πάει ψυχολόγο. Θα αρχίσει ψυχοθεραπεία και αν χρειαστεί χάπια θα της το πει.

    Πιστευεις οτι ο ψυχιατρος ειναι λαθος επιλογη που παω? Οτι χρειαζομαι ψυχολογο?

  7. #82
    george1520
    Guest
    Ψυχοθεραπεία κάνεις με τον ψυχιατρο σου; πόσες φορές πηγές και τι συζητησατε;

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Πηγα την πρωτη φορα μου ειπε θα κανουμε γνωσιακη συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια
    ειναι λιγο ψυχρος ...
    Μου πηρε ενα ιστορικο
    με ρωτησε για τους γονεις και για τις σχεσεις μου με τους αντρες
    ημουν αρκετα κουμπωμενη και εκλαψα και λιγο
    του ειπα σε ολους τους τονους οτι δεν την παλευω
    δε συγκινηθηκε ιδιαιτερα
    μου ειπε ειναι δυσκολο να αλλαξω τροπο σκεψης αλλα γινεται
    πηγα ακομα μια φορα εκτακτα χωρις συνεδρια και ζητησα να παρω χαπια ηταν παλι διστακτικος με ρωτησε πες μου ενα λογο για να σου δωσω χαπια του ειπα οτι εχω καταθλιψη μου ειπε εχω απλα τα συμπτωματα
    μου εγραψε εξετασεις για θυροειδη
    εδωσα αιμα σημερα
    θα τις παρω αυριο και τα ζολοτριν των 100 mg
    μου ειπε μισο καθε πρωι για 7 μερες
    και μετα 1 καθε πρωι
    σημερα ηταν να παρω το πρωτο μισο...
    δεν το πηρα
    Εχω ξανα την Παρασκευη συνεδρια

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δηλαδή να ψάξει να βρει αυτόν που θα της πει αυτό που θέλει να ακούσει "πάρε χάπια"; θα πάει ψυχολόγο. Θα αρχίσει ψυχοθεραπεία και αν χρειαστεί χάπια θα της το πει.
    το ίδιο ισχιει και με τους ψυχολογο..μπορει να παει σε τρεις οι δυο να τη στειλουν στο ψυχιατρο για φαρμακα και ο αλλος να της πει να το παλεψει μονη..εκει ποιον θα ακουσει?και απο ποτε ειναι ο ψυχολογος ο κριτης?ξερω πραδειγματα οπου η ψυχοθεραπεια χειροτερευσε δραματικα ανθρωπους που ειχαν ψυχ νοσο γιατι ο ψυχολογος ηταν κατα των φαρμακων..ελαχιστοι αλλα υπαρχουν και αυτοι μεσα στις τασεις των ψυχολογων δεν ξερεις που θα πεσει..Στη παρουσα περιπτωση πιστευω πρεπει να παρει γνωμη απο δευτερο ψυχιατρο,αν πει τα ιδια πρεπει να τα ακολουθησει..στην πορεια θα φανει αν πασχει απο ψυχ νοσο οπου ο δρομος δεν ειναι καθολου ευκολος και τα φαρμακα δεν ειναι ευκολη λυση αλλα δυσκολη,μπλεξιμο,οπως καθε αλλη ασθενεια ''ψυχης'' και σωματος...μακαρι να μην τα χρειαστει

  10. #85
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Πηγα την πρωτη φορα μου ειπε θα κανουμε γνωσιακη συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια
    ειναι λιγο ψυχρος ...
    Μου πηρε ενα ιστορικο
    με ρωτησε για τους γονεις και για τις σχεσεις μου με τους αντρες
    ημουν αρκετα κουμπωμενη και εκλαψα και λιγο
    του ειπα σε ολους τους τονους οτι δεν την παλευω
    δε συγκινηθηκε ιδιαιτερα
    μου ειπε ειναι δυσκολο να αλλαξω τροπο σκεψης αλλα γινεται
    πηγα ακομα μια φορα εκτακτα χωρις συνεδρια και ζητησα να παρω χαπια ηταν παλι διστακτικος με ρωτησε πες μου ενα λογο για να σου δωσω χαπια του ειπα οτι εχω καταθλιψη μου ειπε εχω απλα τα συμπτωματα
    μου εγραψε εξετασεις για θυροειδη
    εδωσα αιμα σημερα
    θα τις παρω αυριο και τα ζολοτριν των 100 mg
    μου ειπε μισο καθε πρωι για 7 μερες
    και μετα 1 καθε πρωι
    σημερα ηταν να παρω το πρωτο μισο...
    δεν το πηρα
    Εχω ξανα την Παρασκευη συνεδρια
    Και εμένα είναι ψυχρή. Η δουλειά τους είναι τέτοια. Σκέψου πόσα ακούνε κι αυτοί. Αλλά η αλήθεια είναι πως όταν της λέω περιστατικά λίγο τρομακτικά βλέπω εκφράσεις στο πρόσωπο της.. Μαρεσει που το βλέπω αυτό. Νιώθεις ότι σε καταλαβαίνει ο άλλος. Αλλά δεν ένιωσα αμέσως άνετα μαζί της. Ήθελα τον χρόνο μου. Θα δεις και εσύ πως θα εξελιχθεί όλο αυτό. Που τον βρήκες; στον σύστησαν;

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    οκ...αρα η πίστη ειναι η κινητηριος δυναμη....και ισως και η λυση στις ψυχ διαταραχες...οποτε αν πιστευει οτι με φαρμακα θα γινει καλα γτ να μην παρει?σορρυ για ορθογραφικα λαθη
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    ξερω πραδειγματα οπου η ψυχοθεραπεια χειροτερευσε δραματικα ανθρωπους που ειχαν ψυχ νοσο γιατι ο ψυχολογος ηταν κατα των φαρμακων..ελαχιστοι αλλα υπαρχουν

    Μπορεις να μου πεις πιο αναλυτικα αν γινεται...

  12. #87
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    το ίδιο ισχιει και με τους ψυχολογο..μπορει να παει σε τρεις οι δυο να τη στειλουν στο ψυχιατρο για φαρμακα και ο αλλος να της πει να το παλεψει μονη..εκει ποιον θα ακουσει?και απο ποτε ειναι ο ψυχολογος ο κριτης?ξερω πραδειγματα οπου η ψυχοθεραπεια χειροτερευσε δραματικα ανθρωπους που ειχαν ψυχ νοσο γιατι ο ψυχολογος ηταν κατα των φαρμακων..ελαχιστοι αλλα υπαρχουν και αυτοι μεσα στις τασεις των ψυχολογων δεν ξερεις που θα πεσει..Στη παρουσα περιπτωση πιστευω πρεπει να παρει γνωμη απο δευτερο ψυχιατρο,αν πει τα ιδια πρεπει να τα ακολουθησει..στην πορεια θα φανει αν πασχει απο ψυχ νοσο οπου ο δρομος δεν ειναι καθολου ευκολος και τα φαρμακα δεν ειναι ευκολη λυση αλλα δυσκολη,μπλεξιμο,οπως καθε αλλη ασθενεια ''ψυχης'' και σωματος...μακαρι να μην τα χρειαστει
    Για να απορριψεις κάτι πρέπει πρώτα να δώσεις ευκαιρία. Αν δεν της αρέσει θα πάει παρακάτω. Αλλά όχι με κριτήριο "πρέπει να πάρω χάπια" αλλά με κριτήριο να την βοηθήσει να βγει από όλο αυτό.. Να έχει όμως πάντα στο μυαλό της πως όλο αυτό θέλει χρόνο. Με ή χωρίς χάπια.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Πηγα την πρωτη φορα μου ειπε θα κανουμε γνωσιακη συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια
    ειναι λιγο ψυχρος ...
    Μου πηρε ενα ιστορικο
    με ρωτησε για τους γονεις και για τις σχεσεις μου με τους αντρες
    ημουν αρκετα κουμπωμενη και εκλαψα και λιγο
    του ειπα σε ολους τους τονους οτι δεν την παλευω
    δε συγκινηθηκε ιδιαιτερα
    μου ειπε ειναι δυσκολο να αλλαξω τροπο σκεψης αλλα γινεται
    πηγα ακομα μια φορα εκτακτα χωρις συνεδρια και ζητησα να παρω χαπια ηταν παλι διστακτικος με ρωτησε πες μου ενα λογο για να σου δωσω χαπια του ειπα οτι εχω καταθλιψη μου ειπε εχω απλα τα συμπτωματα
    μου εγραψε εξετασεις για θυροειδη
    εδωσα αιμα σημερα
    θα τις παρω αυριο και τα ζολοτριν των 100 mg
    μου ειπε μισο καθε πρωι για 7 μερες
    και μετα 1 καθε πρωι
    σημερα ηταν να παρω το πρωτο μισο...
    δεν το πηρα
    Εχω ξανα την Παρασκευη συνεδρια
    εγω μπερδευτικα λιγο....μα η ψυχιατρικη τα συμπτωματα ''γιατρευει'' εκει εστιαζει..τα φαρμακα τους γ αυτο το σκοπο ειναι φτιαγμενα δεν κανουν κατι παραπανω ουτε ''μαγικα''.....υπαρχουν πολλοι ψυχιατροι που ταζουν λαγους με πετραχυλλια.Τωρα εσυ τι συμπτωματα ακριβως εχεις??και γιατι πιστευεις οτι τα χαπια θα σε βοηθησουν??πως τα εχεις στο μυαλο σου τα χαπια?

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Οχι, στο ιντερνετ
    ειχα παει και σε μια ψυχολογο πριν απο αυτο μονο μια φορα
    εκεινη αντιθετα ηταν πιο ζεστος ανθρωπος
    αλλα δεν θελησα να ξαναπαω δεν ξερω γιατι
    ηθελα καποιον με αποδειξεις εξιδικευμενο
    μου κανει ομως εντυπωση που ειναι τοσο ανεκφραστος και δε μου εδωσε συμβουλη ηταν κατηγορηματικος
    σε αυτο οτι στην γνωσιακη δε δινουν συμβουλες

  15. #90
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by NatasaBastaki View Post
    Οχι, στο ιντερνετ
    ειχα παει και σε μια ψυχολογο πριν απο αυτο μονο μια φορα
    εκεινη αντιθετα ηταν πιο ζεστος ανθρωπος
    αλλα δεν θελησα να ξαναπαω δεν ξερω γιατι
    ηθελα καποιον με αποδειξεις εξιδικευμενο
    μου κανει ομως εντυπωση που ειναι τοσο ανεκφραστος και δε μου εδωσε συμβουλη ηταν κατηγορηματικος
    σε αυτο οτι στην γνωσιακη δε δινουν συμβουλες
    Μα δεν θα σου δώσει κανένας συμβουλές.. Θα σε μάθει να επιβιώνεις. Θα σε μάθει να βρίσκεις μόνη σου την λύση στο πρόβλημα. Δεν θα έχεις τον γιατρό μια ζωή δίπλα σου. Δεν είναι το τρίτο σου πόδι. Είναι το Π.. Που κρατάνε οι ηλικιωμένοι ή κάποιος που δεν μπορεί να περπατήσει καλά. Όταν θα μπορείς να περπατήσεις θα το πετάξεις..

Page 6 of 16 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι έχω τελικα
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-12-2018, 20:15
  2. τελικα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2017, 16:26
  3. Τελικά...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2017, 21:07
  4. τι εχω τελικα?
    By mr bubbles in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2012, 06:29
  5. Τελικά τί έχω
    By mperdemenos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •