Αλλαγή από cipralex σε effexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Αλλαγή από cipralex σε effexor

    Παιδιά καλησπέρα,
    Παίρνω το cipralex εδώ και ένα χρόνο στα 20mg μαζί με xanax.Με βοήθησε λίγο στην αρχή αλλα πλέον δεν βλέπω κάποια διαφορά στην διάθεσή μου και στο άγχος.Ο γιατρός μου πρότεινε αλλαγή σε effexor.Έχει κάνεις κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό?Δεν ξέρω τι να κάνω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    ειχα δοκιμασει το effexor οταν επαψε να με πιανει και εμενα το cipralex.......με αυτη τη σειρα.....εμενα δε με βοηθησε καθολου....αλλα εξαρταται τι προβλημα εχεις, εσενα μπορει να σε πιασει,,,,,ασχετως που εμενα δε μ εκανε τιποτα,παρενεργειες δε μου εκανε παντως

  3. #3
    Έγω έχω έντονο άγχος με πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα και η διάθεση μου είναι στα τάρταρα κυρίως λόγω απώλειας της μητεράς μου ξαφνικά πριν ένα χρόνο και μου φαίνεται σαν να ήταν χθές.

  4. #4
    Καλησπέρα,

    Έκανα την αλλαγή σε effexor 150mg εδώ και περίπου 2 μήνες αλλά δεν έχω δει κάποια τρομερή αλλαγή σε σχέση με το cipralex που έπαιρνα.Είχε παρατηρήσει κανείς όσο έπαιρνε effexor αν είχε αύξηση παλμών και γενικά ταχυπαλμίες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Καλησπέρα,

    Έκανα την αλλαγή σε effexor 150mg εδώ και περίπου 2 μήνες αλλά δεν έχω δει κάποια τρομερή αλλαγή σε σχέση με το cipralex που έπαιρνα.Είχε παρατηρήσει κανείς όσο έπαιρνε effexor αν είχε αύξηση παλμών και γενικά ταχυπαλμίες?
    150 λιγο ειναι για εφφεξορ.............δεν θυμαμαι να χα ταχυπαλμιες...αλλα κανε ενα καρδιογραφημα μηπως σε βλαπτει στον καθενα παει αλλιως η φαση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    to xanax το περνεις ενα χρονο καθημερινα??

  7. #7
    Ναι γιατί?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Ναι γιατί?
    τελεια.......... γιατι καπως ετσι ξεκινησα και εγω και πλεον ειμαι μονο με xanax εδω και χρονια............ δεν κοβεται με τπτ αυτο το χαπι....! παλευω να κοψω ενα χαπακι 0.5mg και ουτε σταδιακα μπορω να κατεβασω την δοση..... ουτε ο γιατρος μπορει να κανει κατι...... με αποτελεσμα να περνω καθε μερα xanax και να εχω παθει σοβαρα προβληματα που δεν ειχα πριν..... μπερδεμα στην ομιλια.... πονους στα χερια-ποδια... και αμνησια...... αυτα ειναι πολυ σοβαρα προβληματα..... δεν θα επρεπε να περνεις xanax πανω απο 6 μηνες..........

    ελπιζω να καταφερεις να το κοψεις ευκολα........

  9. #9
    Ο γιατρός που με βλέπει κάθε μήνα δεν μου έχει αναφέρει κάτι.λες να μην ξέρει ή απλά μου το συνταγογραφεί χωρίς να τον νοιάζει?με.προβλημάτισες τώρα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Ο γιατρός που με βλέπει κάθε μήνα δεν μου έχει αναφέρει κάτι.λες να μην ξέρει ή απλά μου το συνταγογραφεί χωρίς να τον νοιάζει?με.προβλημάτισες τώρα.
    δε τους πολυνοιαζει απλα ή ειναι ασχετοι...τοσα ατομα εχουμε εξαρτηθει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Ο γιατρός που με βλέπει κάθε μήνα δεν μου έχει αναφέρει κάτι.λες να μην ξέρει ή απλά μου το συνταγογραφεί χωρίς να τον νοιάζει?με.προβλημάτισες τώρα.
    ο γιατρος σου ξερει πολυ καλα...! μπορει να σου πει τον τροπο να τα κοψεις....! αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο......... ειναι εθιστικα τα xanax....

    δεν μπορω να ξερω τι σκεπτικο εχει....! αλλα ρωτα εναν αλλον γιατρο η σε ενα φαρμακειο για το xanax και την ανοχη που κανει...! 4 εβδομαδες ειναι αρκετες για να κανεις ανοχη στο xanax....

    απλα ποτε μα ποτε δεν κοβουμε αποτομα αυτα τα φαρμακα...!!! για το xanax λεω... ειναι πολυ επικινδυνο στην αποτομη διακοπη....! θελει σταδιακα.... μπορει να παρει και χρονια...... μην σε ανχονει ομως αυτο...! σε τι δοσολογια το περνεις?

  12. #12
    2mg συνολικά μέσα στην ημέρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    2mg συνολικά μέσα στην ημέρα.
    ειναι πολυ........ :/

    δεν ξερω γιατι ο γιατρος σου στο δινει ακομα.... παντως αυτα τα φαρμακα δεν ειναι για πανω απο 6μηνες...... θα σου ειναι πολυ δυσκολο να το κοψεις....... θελει τοσο σταδιακα διακοπη που θα παρει απο 6 μηνες εως εναν ολοκληρο χρονο..! και αυτο δεν το λεω εγω... αλλα μου το εχει πει ψυχιατρος.... και μετα για να κοψεις το xanax σου δινουν αντιψυχωσικα φαρμακα.....! εγω δεν πηρα ποτε.... απο αυτα... παλευω μονος μου και θα το κοψω αφου ζητησω απο το φαρμακειο να μου φτιαξει υγρο διαλυμα του xanax ωστε να το περνω σε σταγονες για να γινει σταδιακη διακοπη.... δεν εχεις ιδεα ποσο δυσκολο φαρμακο ειναι στην διακοπη του...........

  14. #14
    Τα αντιψυχωσικά γιατί στα δίνουν?Ρωτάω γιατί βλέπω ότι έχεις γνώσεις επί του θέματος.Εσύ έχω δει το παίρνεις πάρα πολλά χρόνια σωστά?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    γενικα τα αντιψυχωσικα τα θεωρουν πιο ασφαλες απο της βενζοδιαζεπινες οπως το xanax κλπ.. σε μικρες δωσεις τα δινουν σαν ανχολυτικο...! αλλα ας δουμε λιγο τι βλαβες μπορει να προκαλεσουν αυτα τα φαρμακα...

    (Άρθρο στα Αγγλικά με τίτλο «Effects of antipsychotics,antidepressants and mood stabilizers on risk for physical diseases in people with schizophrenia,depression and bipolar disorder» των Christoph U. Correls, Johan Detraux, Jan de Lepeleire καιMarc de Hert που δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό ΣΥΜΒΑΤΙΚΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ, World Psychiatry 14:2, τον Ιούνιο 2015, σελ. 119-136).

    https://alternativebipolar.gr/2017/0...pia-epitwseis/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 19:34
  2. Effexor
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 119
    Last Post: 21-03-2022, 19:52
  3. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 07:27
  4. effexor xr 37.5 mg
    By JasonK in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 34
    Last Post: 24-04-2020, 21:01
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •