Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 161
  1. #76
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Όχι δεν της αξίζει. Αλλά εγώ τι φταίω; Της γνώρισα τις δικές μου φίλες για να βγαίνει έξω ενώ ποτέ δεν την ήθελα, κ τώρα τελευταία με ξεφτυλισε σε αυτές. Γτ πάντα να βοηθώ να βοηθώ και να αρρωσταίνω εγώ;
    Δεν έχω πει ότι έχεις άδικο αλλά και ο τρόπος που την βλέπουν οι φιλες σου για μένα είναι λάθος..
    Πως είναι τώρα η αδελφή σου?

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Ε αν δεν την θέλουν δεν μπορώ να κάνω κάτι η να μαλωσω με αυτες. Έχω χάσει πάρα πολλά γ αυτήν. Χάλια. Λέει γ την κλινική γτ με πήγατε, μοναξιά, μαλώνει με ολους

  3. #78
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Ε αν δεν την θέλουν δεν μπορώ να κάνω κάτι η να μαλωσω με αυτες. Έχω χάσει πάρα πολλά γ αυτήν. Χάλια. Λέει γ την κλινική γτ με πήγατε, μοναξιά, μαλώνει με ολους
    Μένεις μαζί τους ακομη?

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Όχι μένω σε δικό μου σπίτι αλλά ξέρει που μένω. Και δυστηχως έχουμε κοινούς φιλους

  5. #80
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Όχι μένω σε δικό μου σπίτι αλλά ξέρει που μένω. Και δυστηχως έχουμε κοινούς φιλους
    Αφού έχεις τον δικό σου χώρο κράτησε αποστάσεις αφού το έχεις ανάγκη αλλά δεν χρειάζεται να μιλάς έτσι για την αδελφή σου.. Ξέρω ότι πέρασες αρκετά πράγματα μαζί της αλλά και αυτή δεν είναι ευτυχισμένη.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Οι φιλες σου γνωριζουν το προβλημα της αδερφης σου;; Και οταν λες σε ξεφτιλισε τι ακριβως εννοεις; τι εκανε;

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Οι 2 το ξερουν. Οι άλλες από έξω. Απλά αρχίζει κ την πρήζει τώρα με μνμ και γνκ έξω λέει και δυσάρεστα που δεν είναι κάνεις υποχρεωμένος να τα ακούει. Επειδή έχει ξεφύγει πολυ όταν βγαίναμε με εβριζε κ ν κατηγορούσε μπροστά τους κ εγώ έκλαιγα

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στέλλα εγώ καταλαβαίνω ότι οι γονείς σου σου έχουν περάσει τόσα πολλά ενοχικά τόσα χρόνια στο θέμα της αδερφής σου, που δεν χρειάζεται καθόλου να σου φορτώνουμε και άλλα. Και δεν μιλάει για όλα η ασθένεια, είναι πολλά και θέμα χαρακτήρα και έλλειψη οριοθέτησης από την οικογένεια. Τα έχω ξαναγράψει και δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε. Αν αισθάνεσαι άσχημα, αν αισθάνεσαι την ανάγκη να εκφραστείς αρνητικά για την αδερφή σου κάντο! Δεν θα πεθάνεις εσύ επειδή εκείνη είναι αυτή που είναι. Και δεν μιλάει πάντα η ασθένεια, μιλάει και ο χαρακτήρας και η παιδεία του καθενός, συγγνώμη δηλαδή.
    Επίσης 30 χρονών γαϊδούρες δεν είσαι υποχρεωμένη να παίρνεις την αδερφή σου από κοντά στις παρέες σου, διαχώρισε τη θέση σου. Κι εδώ που τα λέμε ούτε είσαι υποχρεωμένη 30 χρονών γυναίκα να ακούς μονίμως τι σου λένε οι γονείς. Μένεις αλλού, έχεις δουλειά, μπορείς να κοιτάξεις τη ζωή σου από εδώ και πέρα. Δώσε βάση με κάποιο ψυχολόγο σε αυτό το κομμάτι, πως θα σταθείς στα πόδια σου και θα βάλεις όρια.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Μου έχει πει ο γιατρός μου να βάζω όρια κ έχει βαρεθεί να του λέω συνέχεια ότι δεν μπορώ να βάλω όρια. Δυστηχως αυτή η κοπέλα μ έκανε τρελό κακό κ δεν μπορώ να αλλάξω εγώ. Δεν μπορώ να βάλω όρια

  10. #85
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Μου έχει πει ο γιατρός μου να βάζω όρια κ έχει βαρεθεί να του λέω συνέχεια ότι δεν μπορώ να βάλω όρια. Δυστηχως αυτή η κοπέλα μ έκανε τρελό κακό κ δεν μπορώ να αλλάξω εγώ. Δεν μπορώ να βάλω όρια
    Δεν υπαρχει πιο δυσκολο απο το να θετουμε ορια.Ξεκινα με ασκησεις στον καθρεφτη που φαινονται αρχικα χαζες...οχι...λυπαμαι αλλα εχω αλλα σχεδια...δεν θα μπορεσω....κτλπ...περα απο αυτο προσπαθησε οσο μπορεις να αποβαλλεις τις ενοχες σου.Ειστε ενηλικες και δεν εισαι υποχρεωμενη ουτε να συμπαθεις ουτε να κανεις παρεα την αδερφη σου με το ζορι.Κρατα αποστασεις γιατι ακουγεται πολυ τοξικη κατασταση.Πιστευω θα σε βοηθησει κι αποσταση να ηρεμησεις και να βαλεις μια ταξη στο μυαλο σου.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Οι 2 το ξερουν. Οι άλλες από έξω. Απλά αρχίζει κ την πρήζει τώρα με μνμ και γνκ έξω λέει και δυσάρεστα που δεν είναι κάνεις υποχρεωμένος να τα ακούει. Επειδή έχει ξεφύγει πολυ όταν βγαίναμε με εβριζε κ ν κατηγορούσε μπροστά τους κ εγώ έκλαιγα
    Αυτές οι κοπέλες ως προς εσένα πως είναι η συμπεριφορά τους;

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Είμαι κολλητή με όλες. Τις αγαπώ κ δεν θέλω να της χάσω ποτέ

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Οπότε λογικά σε στηρίζουν και καταλαβαίνουν την κατάσταση άρα δεν τίθεται θέμα ότι η αδερφή σου σε ξεφτίλισε όπως λες. Μη νιώθεις άσχημα. Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειαζόμαστε οι πολύ κοντινοί μας άνθρωποι να καταλαβαίνουν πέντε πράγματα παραπάνω και οι σχέσεις μας μαζί τους να είναι κάπως βαθύτερες χωρίς να σημαίνει ότι θα σηκώσουν το δικό μας φορτίο πάνω τους. Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό. Είναι οι φίλες σου τέτοια άτομα; Γιατί αν είναι επιφανειακές φίλες πχ, τότε μήπως είναι άδικο για την αδερφή σου να λες δεν θέλω να χάσω τις φίλες μου για εκείνη? Δεν το λέω για να δημιουργήσω ενοχές απλά να το δεις και από την άλλη άποψη.

    Επίσης ανέφερες αν δεν την θέλουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι ή να ξεκόψεις μαζί τους. Σου έχουν πει κάτι, σου έχουν αναφέρει κάτι; Το έχετε συζητήσει ή απλά το σκέφτεσαι και στεναχωριέσαι άδικα; Δεν μου είναι ξεκάθαρο. Σίγουρα δεν μπορείς να ξεκόψεις, μπορείς όμως να διαφοροποιήσεις τη φιλική και την αδερφική σου σχέση.

    Λες δεν μπορείς να βάλεις όρια... Μήπως πρέπει να το δουλέψεις για σένα, γιατί βλέπεις χάνεις τον εαυτό σου, δεν γίνεται αλλιώς... Η ψυχολόγος δεν μπορεί να σου λέει βάλε όρια,,,,πρέπει να σου πει πως, να το δουλέψετε.

    Όπως είπαν και άλλα παιδιά πιστεύω και εγώ ότι λίγος χρόνος μόνη σου θα σε βοηθήσει να σκεφτείς και να βρεις τις ισορροπίες σου και να ηρεμήσεις.
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Επειδή είμαι αναπληρωτρια σκέφτομαι του χρόνου ν πάω σε άλλη πόλη. Για να φύγω κ ν απευθερωθω. Και να μην πω που είμαι. Οι φίλες μ ακομα κ που με ξεφτυλισε ήταν δίπλα μου. Την μίσησαν μ αυτό που έκανε. Γτ ήθελαν ν παν γ καφέ ν ξεσκασουν όπως κ εγώ κ με εβριζε κτλπ. Κ πάμπολλες φορές λέει δυσαρεστα, μόνο μίζερα. Ε και την βαριουνται. Η μία λέει θα κόψει εντελώς. Οι άλλες απομακρύνονται σιγά σιγά

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Επειδή είμαι αναπληρωτρια σκέφτομαι του χρόνου ν πάω σε άλλη πόλη. Για να φύγω κ ν απευθερωθω. Και να μην πω που είμαι.
    Καλή ιδεά.

Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 21:57
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. Πρόβλημα με την αδερφη μου
    By MarL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2014, 22:57
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •