Σπουδές!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Σπουδές!

  1. #1

    Post Σπουδές!

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Ξανά εδώ με ένα ακόμη θέμα που με απασχολεί αυτό το καιρό. Δε ξέρω σε ποιο forum θα ταίριαζε. Οι σπουδές. Στα σχολικά μου χρόνια ήμουν μέτρια εώς καλή μαθήτρια. Ήμουν έξυπνη, τα έπιανα γρήγορα, είχα καλή αντίληψη και μνήμη. Όμως βαριέμαι να διαβάσω και δε συγκεντρώνομαι εύκολα. Ως 2α λυκείου δεν ήξερα τι ήθελα να σπουδάσω, τι μου ταιριάζει, σε τι έχω κλίση και ταλέντο. Μια μέρα, δεν θυμάμαι πως ακριβώς, είχα δει ένα βιντεάκι και το επάγγελμα του ψυχολόγου με τράβηξε. Άρχισα να μαθαίνω περισσότερα για αυτό το επάγγελμα και τι προοπτικές είχε. Το συζήτησα και με την τότε καθηγήτρια μου στα ιδιαίτερα, έψαχνα σχολές και μόρια. Τα μόρια όμως για μένα ήταν πολλά. Έδωσα πανελλήνιες με αρκετό άγχος καθώς είχα αρκετά κενά στην θεωριτική κατεύθυνση που ήμουν. Έβγαλα δεκαπέντε χιλιάδες μόρια. Συμπλήρωσα το μηχανογραφικό μου αλλά δεν έβαλα σχολές ψυχολογίας. Έβαλα σαν πρώτη επιλογή μια σχολή στην πόλη μου , λόγω οικονομικών , άλλωστε δεν έπιανα τις σχολές Ψυχολογίας, η οποία σχολή ήταν φιλολογικής φύσεως αλλά είχε μαθήματα Ψυχολογίας μέσα. Πέρασα όλα τα μαθήματα Ψυχολογίας και τα διάβαζα με όρεξη και χρωστούσα μόνο τα υπόλοιπα. Στάθηκα τυχερή και όταν τελείωσα το 4ο έτος τώρα το καλοκαίρι, η σχολή αυτή καταργήθηκε και δημιουργήθηκε σχολή Ψυχολογίας όπου έκανα και μεταγραφή. Σκέφτηκα ότι δεν θα μπορούσαν να μου έρθουν καλύτερα τα πράγματα. Προστέθηκαν και άλλα μαθήματα Ψυχολογίας άρα θα χρειαστώ κανά δυό χρόνια μαζί με την πρακτική για να τελειώσω. Όμως τον τελευταίο καιρό νιώθω περίεργα. Νιώθω ότι κουράστηκα και θέλω να τα παρατήσω. Δεν αντέχω άλλο. Ίσως φταίνε και άλλα θέματα που με επηρεάζουν και τα βλέπω όλα μαύρα. Όμως σκέφτομαι μέσα μου ότι είναι κρίμα , τώρα που ήρθαν τόσο ιδανικά τα πράγματα για μένα; Αν τα παρατήσω, θα ξεκινήσω από το μηδέν με ένα απολυτήριο λυκείου; Τόσο καιρό διάβασμα, υπομονή, άγχος και χρήματα από τις πανελλήνιες και μετέπειτα θα πάνε στο καλάθι των αχρήστων ; Μου αρέσει αυτή η επιστήμη, την θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά αρκετά δύσκολη, απαιτεί ένα συνεχές διάβασμα και ενημέρωση δια βίου. Δε ξέρω αν μου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα, αν θα μπορώ να γίνω καλή σε αυτό, αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω. Είναι αρκετά ψυχοφθόρο και κουραστικό. Μου το έχουν πει Ψυχολόγοι αυτό. Πολλοί μου έχουν πει πως μου ταιριάζει στον χαρακτήρα μου και όταν ήμουν αρκετά μικρή, μια παιδίατρος που ήταν και παιδοψυχολόγος είχε πει στους γονείς μου ότι θα ασχοληθώ με κοινωνικές επιστήμες και συγκεκριμένα με την επιστήμη της Ψυχολογίας. Μου έχει προσφέρει πολλά η γνώση που έχω πάρει ως τώρα αλλά ακόμα είμαι σε δίλλημα τι είναι το καλύτερο για μένα να κάνω. Κλασσικά η αντίδραση από το κοινωνικό και οικογενειακό περιβάλλον θα είναι αρνητική. Επίσης έχω δει μεγάλη προκατάληψη και αρνητικότητα για το επάγγελμα αυτό. Έχετε βρεθεί ποτέ σε δίλλημα για τις σπουδές σας ; Τις έχετε παρατήσει για να στραφείτε αλλού; Υπάρχει κάποιος απόφοιτος Ψυχολογίας εδώ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ναι εγω παρατησα τις σπουδες μου στην πληροφορικη. Και εχω βρεθει σε διλληματα για το τι πρεπει να ακολουθησω. Φετος ηθελα με καποιον τροπο να ξαναμπω στην εκπαιδευση αλλα αντιμετωπιζω μεγαλες δυσκολιες και δεν ξερω αν θα συνεχισω. Πιστευω δεν πρεπει να σε τρομαζουν οι δυσκολιες του επαγγελματος πριν καν το ξεκινησεις. Εκτος βεβαια αν γνωριζεις με τι αλλο θα ηθελες να ασχοληθεις.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ναι εγω παρατησα τις σπουδες μου στην πληροφορικη. Και εχω βρεθει σε διλληματα για το τι πρεπει να ακολουθησω. Φετος ηθελα με καποιον τροπο να ξαναμπω στην εκπαιδευση αλλα αντιμετωπιζω μεγαλες δυσκολιες και δεν ξερω αν θα συνεχισω. Πιστευω δεν πρεπει να σε τρομαζουν οι δυσκολιες του επαγγελματος πριν καν το ξεκινησεις. Εκτος βεβαια αν γνωριζεις με τι αλλο θα ηθελες να ασχοληθεις.
    Δυστηχώς είναι το θέμα ότι δε ξέρω τι άλλο να ακολουθήσω, με τι άλλο να ασχοληθώ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Τι θα σου πήγαινε επαγγελματικά? Είσαι καλή στα θεωρητικά ή στα πρακτικά? Εγώ ας πούμε είμαι θεωρητικός τύπος, για αυτό σπούδασα διεθνείς σχέσεις και τώρα προσπαθώ να γίνω μεταφραστής

  5. #5
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Τι θα σου πήγαινε επαγγελματικά? Είσαι καλή στα θεωρητικά ή στα πρακτικά? Εγώ ας πούμε είμαι θεωρητικός τύπος, για αυτό σπούδασα διεθνείς σχέσεις και τώρα προσπαθώ να γίνω μεταφραστής
    Και εγώ είμαι θεωριτικός τύπος..

  6. #6
    Δεν είμαι απόφοιτος ψυχολογίας, όμως κάποια απ αυτά που γράφεις κατ' αναλογίαν συνέβαιναν σε μένα, η αποθάρρυνση από ανθρώπους του κλάδου και η ψυχολογική κατάπτωση ιδίως προς το τέλος των σπουδών μου, αλλά συναμα και η επιδίωξη να μπω στον κλάδο που σπούδασα. Έχεις υπέρ σου αυτά που σου λέγαν από παιδική ηλικία, άρα η κλίση.

    Η αρνητικότητα που σου αραδιάζουν για τη φυση του επαγγέλματος και την κοινωνική προκατάληψη γι αυτο μη σε απασχολούν, μάλλον επενεργούν μέσα σου ως η δικαιολόγηση σ αυτή την αρνητική σου σκέψη που μας περιγράφεις, διότι όταν η σκέψη μας κυριαρχείται από αρνητικά αισθήματα ψάχνει για δικαιολογίες από τομέα στον οποίο αφορά η απογοήτευση για να δικαιολογήσει αυτα τα αισθήματα, υποβαθμίζοντας και βάζοντας στο περιθώριο ταυτόχρονα τη θετική πλευρά που υπάρχει στον εν λόγω τομέα. Έχω δει ανθρώπους να επιτυγχάνουν και να είναι και αγαπητοί σε επαγγελματα που επίσης ενέχουν κάποια προκατάληψη.

    Αν επιτρέψεις στην απογοήτευση, απαισιοδοξία, βαριεστημάρα κλπ συναφή που σε κατατρέχουν αυτό το διάστημα να συνεχίσουν να σε διακατέχουν, στο τέλος από σκέψεις κι αισθήματα θα σου μετατραπούν σε βεβαιότητα, ήτοι θα θεωρείς πως δεν κάνεις, δεν μπορείς, δεν θα τα καταφέρεις, με αποτέλεσμα αυτές οι επίπλαστες βεβαιότητες να σε αποτρέψουν από το να μπεις στην πρακτική και στην αγορά εργασίας, ιδίως όταν οι σκέψεις αυτες υπάρχουν τώρα που είσαι προς το τέλος των σπουδών και στην έναρξη της σταδιοδρομίας.

    Θα σε ρωτούσα αν έχεις πράγματα να κάνεις στον ελεύθερο σου χρόνο, φιλίες, χόμπι, τόποι για να ξεφευγεις και εκδρομές, κι οτιδήποτε αλλο μας κάνει να αλλάζουμε παραστάσεις, ιδίως κατα τον ελεύθερο μας χρόνο και μάλιστα τα Σαββ/κα. Αν δεν υπάρχουν αυτά σε ικανοποιητικό βαθμό τότε πολύ πιθανόν ναι ναι αιτία της βαριεστημάρας, ίσως και της απογοήτευσης.

    Επίσης, αν το οικογενειακό και ευρύτερο σου περιβάλλον δεν σου προσφέρει ενθάρρυνση, την ενθάρρυνση αυτή θα πρέπει να την βρεις και να την δημιουργήσεις μέσα σου εστιαζόμενη στα θετικά σου, στις επιτυχίες σου στις σπουδές και στη ζωή και στις καλες κουβέντες που πήρες.

    Θετικό είναι και το ότι σχεδόν κάλυψες το μεγαλύτερο μέρος από τις σπουδές σου με επιτυχία. Αν χρειαστείς ακόμα ένα δυο χρόνια παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος. Σημασία έχει ότι σπουδάζεις κάτι που σ αρέσει κι αυτό από μόνο του είναι εγγύηση επιτυχίας ως επαγγελματίας.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ρε ΄συ Optimistic Mind, στα θέματά σου βλέπω κάποια αρνητικότητα και πολλές ανασφάλειες και προβληματισμούς για Optimistic Mind lol

    Είναι κάτι που ήθελες να κάνεις, σου δίνεται η ευκαιρία, κάπου αισθάνεσαι κούραση. Όσο στοχοπροσύλωση και να έχει κάποιος, λογικό είναι κάποιες φορές να κουραστεί. Δεν σημαίνει αυτό ότι εγκαταλείπει και την προσπάθεια! Επίσης κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν δεν το δεις στην πράξη, δεν μπορείς να το προεξοφλήσεις θετικά ή αρνητικά κάτι. Καλά τα θεωρητικά μαθήματα κι όλα αυτά, καλή η πρόθεση, αλλά όταν φτάσεις στο σημείο να το ασκήσεις σαν επάγγελμα θα δεις πως θα πάει. Μπορεί να δεις ότι σου ταιριάζει γάντι, μπορεί και τελικά να δεις ότι δεν ήταν για εσένα. Μπορεί να μην ήταν ακριβώς όπως το φαντάζεσαι, αλλά τα θετικά να γέρνουν την πλάστιγγα στο να το συνεχίσεις. Αυτά είναι σχετικά. Πάντως οι σκέψεις ότι κάποιοι είναι προκατειλημμένοι κτλ είναι άκυρες εντελώς. Όταν παλιότερα το ήθελες περισσότερο δεν ήταν προκατειλλημένοι κάποιοι; Τώρα τι άλλαξε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Δυστηχώς είναι το θέμα ότι δε ξέρω τι άλλο να ακολουθήσω, με τι άλλο να ασχοληθώ..
    Τοτε συνεχισε αυτο που κανεις και βλεπεις στην πορεια. Επισης αυτα που λεει ο Ιωαννης ειναι πολυ σωστα. Η λογικη βρισκει μια δικαιολογια για τα συναισθηματα.

Similar Threads

  1. ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ 30+
    By turtle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 16-12-2015, 23:52
  2. Σπουδες
    By lessing_ed in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 9
    Last Post: 21-03-2011, 01:30
  3. Σπουδές
    By Bolet36 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-01-2011, 01:08
  4. Σπουδές
    By Shamanus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-09-2010, 22:07
  5. σπουδες ψυχολογιας
    By addie in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-07-2007, 03:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •