Κούραση με το παραμικρό.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811

    Κούραση με το παραμικρό.

    Παιδιά καλησπέρα. Σημερα κατέβηκα απο το σπιτι μου να παω να παρω κάποια πραγματα απο το μπακάλικο. Καθώς πήγαινα ένιωθα να κουράζομαι και δεν έτρεχα ήταν απλο περπάτημα. Πηγα πηρα αυτα που ήθελα δεν ήταν καθόλου βαρυα και όταν γυρνούσα πραγματικά κουράστηκα παρά πολυ σαν να έτρεχα μαραθώνιο. Η αναπνοή μου ήταν πιο γρήγορη και δύσκολη και ένιωσα το κεφάλι μου πολυ βαρύ και ακομα το νιώθω.. κατι σαν ζαλάδα. Μετα για να ανέβω σπιτι μου ειναι 64 σκαλιά γύρω γύρω. Τα ανέβηκα σιγα σιγα αλλα παλι το κεφάλι μου η πίεση η ζάλη και η ταχυπαλμία συνέχιζαν. Ακομα ζαλίζομαι και νιώθω βαρύ το κεφάλι μου. Άλλες φορές δε το παθαίνω αλλα μερικές φορές ειμαι πολυ χαλια. Δε γίνεται να ειμαι τοσο αγύμναστος!! Όπως και με τις σκαλες κάποιες μερες τις ανεβαίνω και ειμαι οκ και κάποιες άλλες δε μπορώ ούτε στα μισά! Αυτο δεν παραπέμπει σε κάποιο πρόβλημα καρδιάς; Όταν έκανα τεστ κοποσεως το έβγαλα στο 94% δεν το έβγαλα τελείως. Αυτο ο γιατρος μου ειπε οτι οφείλεται στο οτι ειμαι αγύμναστος αλλα όχι και στο απλο περπάτημα! Με αγχώνει το οτι εχω ζάλη και πίεση στο κεφάλι και ζάλη μετα απο ενα απλο περπάτημα! Πιστεύετε εσείς οτι ειναι κατι το οποίο θελει περεταίρω ψάξιμο; Απλώς μια γνώμη θέλω δεν ψάχνω για Διάγνωση εδω μεσα! Απλά αν κάποιος εχει παρόμοιες εμπειρίες μπορεί να με βοηθήσει η να με ηρεμίσει κάπως!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Τωρα νιώθω ακομα αυτή τη πίεση και τη ζάλη και δακρύζει το αριστερό μου μάτι και νιώθω αδυναμία στα πόδια ενώ κάθομαι! Χθες να σημειώσω οτι νευρίασα παρά πολυ με κατι και ξέσπασα Αποτωμα φωνάζοντας δυνατά για μια στιγμή και απο τοτε ζαλιζομουν πολυ και είχα βαρύ κεφάλι! Δεν το κανω αυτο συχνά αλλα όταν νευροαζω παρά πολυ πάντα το κεφάλι μου ειναι πολυ βαρύ και ζαλίζομαι και εχω δυσκολία στην όραση τα βλέπω κάπως θολά. Σημερα μετα που περπάτησα ετσι γύρισε ακριβώς η ίδια ζαλάδα ενώ χθες μετα απο κάποιες ωρες έφυγε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Τωρα νιώθω ακομα αυτή τη πίεση και τη ζάλη και δακρύζει το αριστερό μου μάτι και νιώθω αδυναμία στα πόδια ενώ κάθομαι! Χθες να σημειώσω οτι νευρίασα παρά πολυ με κατι και ξέσπασα Αποτωμα φωνάζοντας δυνατά για μια στιγμή και απο τοτε ζαλιζομουν πολυ και είχα βαρύ κεφάλι! Δεν το κανω αυτο συχνά αλλα όταν νευροαζω παρά πολυ πάντα το κεφάλι μου ειναι πολυ βαρύ και ζαλίζομαι και εχω δυσκολία στην όραση τα βλέπω κάπως θολά. Σημερα μετα που περπάτησα ετσι γύρισε ακριβώς η ίδια ζαλάδα ενώ χθες μετα απο κάποιες ωρες έφυγε!
    καπνιζεις????????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    καπνιζεις????????
    Ούτε καπνίζω ούτε αλκοολ πινω φιλε τιποτα απο αυτα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Ο γιατρός σου έχει δίκιο γιατί
    1) 94% είναι αρκετό δεν είναι ότι ψωφισες στα 2 λεπτά
    2) στο τεστ κοπώσεως αξιολογείται το πόσους χτύπους φτάνει η καρδιά και τι πίεση έχεις
    3) αν υπάρχει εμφάνιση οποιαδήποτε αρρυθμία κατά το τέστ

    Έχε στα υπόψιν ότι το άγχος προκαλεί αίσθηση κούρασης γιατί οι ορμόνες είναι ότι ναναι και συνεπώς το νευρικό σύστημα το ίδιο και οι μύες δεν αποδίδουν σωστά.

    Και μη μου πεις δεν ήμουν αγχωμενος, το άγχος μπορεί να υπάρχει στο background. Άγχος δεν είναι να είσαι σε κατάσταση πανικού μόνιμα. Και επειδή εσύ έχεις αρκετό καιρό άγχος σε έχει επηρεάσει σωματικά περισσότερο από όσο νομίζεις
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εχω κανει τεστ κοποσεως και όλες τις καρδιολογικές εξετάσεις τον Μάρτιο που μας πέρασε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Ο γιατρός σου έχει δίκιο γιατί
    1) 94% είναι αρκετό δεν είναι ότι ψωφισες στα 2 λεπτά
    2) στο τεστ κοπώσεως αξιολογείται το πόσους χτύπους φτάνει η καρδιά και τι πίεση έχεις
    3) αν υπάρχει εμφάνιση οποιαδήποτε αρρυθμία κατά το τέστ

    Έχε στα υπόψιν ότι το άγχος προκαλεί αίσθηση κούρασης γιατί οι ορμόνες είναι ότι ναναι και συνεπώς το νευρικό σύστημα το ίδιο και οι μύες δεν αποδίδουν σωστά.

    Και μη μου πεις δεν ήμουν αγχωμενος, το άγχος μπορεί να υπάρχει στο background. Άγχος δεν είναι να είσαι σε κατάσταση πανικού μόνιμα. Και επειδή εσύ έχεις αρκετό καιρό άγχος σε έχει επηρεάσει σωματικά περισσότερο από όσο νομίζεις
    Η αλήθεια ειναι οτι πριν βγω το σκεφτόμουν οτι μπορεί να με πιασει κατι τέτοιο! Αλλα εμένα με ανυσιχει που το κεφάλι μου γίνεται πολυ βαρύ! Εχεις δίκιο σε αυτο που λες απλά το άγχος μου εχει μειωθεί δεν εχει φύγει τελείως!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    μηπως εισαι χορτοφαγος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εχω κανει τεστ κοποσεως και όλες τις καρδιολογικές εξετάσεις τον Μάρτιο που μας πέρασε.
    θυρεοειδη?????ή αιματος?οπως φερριτινες σιδηρα β12?νομιζω πρεπει να ξανα πας να κανεις απ τν μαρτη εχει περασει καιρος....αλλιως για να γραφεις σ αυτο το φορουμ υποπτευεσαι οτι ειναι ψυχογενες το θεμα,γιατι κ αυτο μπορει να σ κανει το ιδιο

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    Εγω ημουν βιγκαν 5 χρονια και αρχισα να τρωω ζωικα προιοντα πολλα ζωικα λιπαρα και νιωθω πολυ καλυτερα απο θεμα κοπωσης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by nuttcase View Post
    μηπως εισαι χορτοφαγος;
    οχι δεν ειμαι χορτοφάγος τρωω κανονικά τα πάντα. Απλά σημερα δεν έφαγα πρωινό ήπια έναν ελληνικό μικρο και βγήκα. Απλά το σκεφτόμουν και λιγο πριν βγω οτι θα κουραστώ αλλα όχι για το περπάτημα αλλα για τις σκαλες. Ειναι 64 σκαλιά και οποίος ερχεται σπιτι μου αυτο σκέφτεται! Ειναι πολυ δύσκολα άλλες φορές τα ανεβαίνω εύκολα άλλες δυσκολεύομαι. Ειναι κατα καιρούς και κατα περιόδους αυτο που παθαίνω! Λεω να βγω σε λιγο για ενα χαλαρο περπάτημα διπλα στη θάλασσα να δω αν εκει με πιασει αυτο!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    Πιστευω αν ειχα 64 σκαλια να ανεβω για να παω σπιτι θα ειχα αυτοκτονικες τασεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    θυρεοειδη?????ή αιματος?οπως φερριτινες σιδηρα β12?νομιζω πρεπει να ξανα πας να κανεις απ τν μαρτη εχει περασει καιρος....αλλιως για να γραφεις σ αυτο το φορουμ υποπτευεσαι οτι ειναι ψυχογενες το θεμα,γιατι κ αυτο μπορει να σ κανει το ιδιο
    Έκανα τον Απρίλιο αιματολογικές θυρεοειδή και ολα αυτα που μου έγραψε ο καρδιολόγος και ήταν κομπλε δεν είχα ούτε χοληστερίνη ούτε ήταν κατι αυξημένο η μειωμένο! Απο τον Απρίλιο μεχρι τωρα ειναι αρκετός καιρός ναι. Ειναι ψυχογενές το θέμα αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεί να μου το κανει αυτο το άγχος. Πέρσι είχα παρά πολυ άγχος κτλ αλλα πλέον ειμαι πολυ καλύτερα σε ενα ποσοστό 80% γιαυτο και σπάνια τα παθαίνω αυτα. Απλά αυτο με τη ζάλη και τη πίεση στο κεφάλι ειναι σαν να σου λεει οτι πας για εγκεφαλικό και αν μουδιαζεις κιολας. Χθες νευρίασα πολυ με κατι και φώναξα και ήμουν για πολλές ωρες με βάρος και ζάλη στο κεφάλι!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by nuttcase View Post
    Πιστευω αν ειχα 64 σκαλια να ανεβω για να παω σπιτι θα ειχα αυτοκτονικες τασεις
    Χαχαχα να σαι καλα με έκανες και γέλασα. Που να δεις όταν εχεις ψώνια να κουβαλήσεις μεχρι εδω πάνω και εξάδες με νερα! Πραγματικά ειναι πολυ λούκι όλο αυτο με τα σκαλιά. Απλά μερικές φορές τα ανεβαίνω και τρέχοντας μερικές φορές δε μπορώ να ανέβω ούτε τα μισα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Έβγαλα τον σκύλο μου βολτα τωρα. Παλι κουράστηκα αλλα όχι τοσο όσο το μεσημερι! Αυτή η ζαλάδα και η πίεση ειναι πολυ μικρή και ισα ισα που με ενοχλεί. Κατα τη διάρκεια όμως παλι είχα κουραστεί ενώ περπατούσα χαλαρά με τον σκύλο μου. Τα σκαλιά με ισοπέδωσαν όμως!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 29-07-2019, 22:35
  2. Στύση με το παραμικρό
    By Nace in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-03-2019, 19:52
  3. με το παραμικρο ...αυπνια
    By vasilis1974 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 08-01-2017, 00:36
  4. Φοβος για το παραμικρο
    By AnastasiaF in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-2012, 22:29
  5. με το παραμικρο
    By hrsta in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2008, 14:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •