Είμαστε φτιαγμένοι για επιβίωση, όχι για νάμαστε συνεχώς ευτυχισμένοι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Συμπερασματικα Μ87 δικαιωμα μου να πιστευω με καλοπροαιρετη διαθεση το αιτιο που οποιοδηποτε μελος αναδημοσιευει ενα αρθρο ( εκτος και αν διαφημιζει προιοντα σκευασματα κανει ΚΡΑ ) και σαφως δικαιωμα σου να βλεπεις "πληρωμενα τρολλακια". Καλη τυχη επίσης.
    ΜΜΕ προσβασιμο στον απλο πολιτη ;;; Με προβληματιζει το οτι ολοι οι δημοσιογραφοι κατ εσε ειναι λαμογια ψευτες συμφεροντολογοι αλλά δικαιολογεις τους δημοσιους υπαλληλους. Ξερω πως θα αρπαχτεις αλλά δεν δικαιολογω ουτε τους μεν ουτε τους δε όταν συνειδητα δουλευουν κακοπροαιρετα τον "απλό πολίτη". Το γεγονος οτι παρλαρει ή γραφει καποιος κατι δε με αναγκαζει να τον πιστεψω. Το να περιμενω να πληρωσω 3ωρες διοτι το κρατος αφησε εναν/μια υπαλληλο που ακουει ολη μερα βρισιδι ( δεν φταιει ) αλλά υπομενω γιατι θα πληρωσω επιπλεον ποσό οπουδηποτε αλλού για να γλιτωσω χρονο ε δεν συγκρινεται !!!
    Δε καταπιανομαι με τα Μεγαλα Λαμογια που ξεφευγουν μονιμα. Απο εκει φαινεται που ζουμε. Ο Κουγιας τι είναι ;; Αθωο παιδι ;; Ο Τσοχατζοπουλος που βολταρει ; αν πιασουμε 1 προς 1 τους βασικους τομεις Παιδεια Υγεια Δικαιοσύνη Πολιτεια Πολιτευμα και ουτω καθεξης δε θα σταματησει ο διαλογος μονολογος καλλιεργησης θυμου περι αδικης συνθηκης.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Συμπερασματικα Μ87 δικαιωμα μου να πιστευω με καλοπροαιρετη διαθεση το αιτιο που οποιοδηποτε μελος αναδημοσιευει ενα αρθρο ( εκτος και αν διαφημιζει προιοντα σκευασματα κανει ΚΡΑ ) και σαφως δικαιωμα σου να βλεπεις "πληρωμενα τρολλακια". Καλη τυχη επίσης.
    Με δεδομένη την ύπαρξη περιπτώσεων όπως αυτές που ανέφερα (π.χ. Θέμος - Τριανταφυλλόπουλος), θα έπρεπε να παραδεχτείς και την σχετική αφέλεια σου.

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    ΜΜΕ προσβασιμο στον απλο πολιτη ;;; Με προβληματιζει το οτι ολοι οι δημοσιογραφοι κατ εσε ειναι λαμογια ψευτες συμφεροντολογοι αλλά δικαιολογεις τους δημοσιους υπαλληλους.
    Δεν δικαιολογώ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ δημόσιους υπαλλήλους οι οποίοι σε πολλές περίπτώσεις (τις περισσότερες) είναι για κλωτσιές. Δυστυχώς όμως, δεν είναι όλοι "ξερά". Υπάρχουν και "χλωρά". Επιπλέον δε, εγώ προασπίζομαι τον δημόσιο και μη-κερδοσκοπικού χαρακτήρα υπηρεσίών / υποδομών / δικτύων / αγαθών / πόρων, επειδή η εναλλακτική - την οποία βιώνουν οι αμερικανοί και πολλά άλλα "βιομηχανικώς ανεπτυγμένα" έθνη. έχει τους πολίτες τους να τρέχουν με +1% του πληθωρισμού (χώρια το κέρδος του επιχειρηματία / βιομήχανου / θεσμικού επενδυτή) πιο γρήγορα κάθε χρόνο που περνάει.

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ξερω πως θα αρπαχτεις αλλά δεν δικαιολογω ουτε τους μεν ουτε τους δε όταν συνειδητα δουλευουν κακοπροαιρετα τον "απλό πολίτη".
    Κακώς είσαι αδιάκριτη ως προς το ποιός ευθύνεται για την ταλαιπορία σου και ποιός όχι. Καταλαβαίνω βέβαια ότι ιδιωτικά / επιχειρηματικά / βιομηχανικά / θεσμικοεπενδυτικά συμφέροντα έχουν κάθε λόγο να θέλουν οι αναγνώστες σου να βλέπουν το ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΗ-ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ / ΥΠΗΡΕΣΙΑ / ΥΠΟΔΟΜΗ / ΠΟΡΟ /ΑΓΑΘΟ [το οποίο αδυνατούν να ανταγωνιστούν] ως κάτι "κακό" προκειμένου να εξαναγκάσουν - όχι μόνο εσένα που έχεις τη δυνατότητα, αλλά και την όποια γιαγιά ή παππού που ΔΕΝ έχει τη δυνατότητα - να πληρώνει ΚΟΣΤΟΣ + ΚΕΡΔΟΣ στον ιδιώτη, αντί ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΝΟ στην δημόσια υπηρεσία.

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Το γεγονος οτι παρλαρει ή γραφει καποιος κατι δε με αναγκαζει να τον πιστεψω.
    Και με ποιόν τρόπο εξασφαλίζεις εν προκειμένω ότι άνθρωποι αφελείς ή με μειωμένη κριτική ικανότητα σε σχέση με τη δική μου, δεν θα πιστέψουν τις αναρτημένες μ******* της Rafael Euba;

    Εσύ πατάς στην μη-υποχρέωση να πιστέψει κάποιος θεωρώντας ότι όλα τα δάχτυλα είναι ίσα και όμοια.
    Εγώ πατάω στην προστασία ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΑ.


    Ας νικήσει ο καλύτερος.

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Το να περιμενω να πληρωσω 3ωρες διοτι το κρατος αφησε εναν/μια υπαλληλο που ακουει ολη μερα βρισιδι ( δεν φταιει ) αλλά υπομενω γιατι θα πληρωσω επιπλεον ποσό οπουδηποτε αλλού για να γλιτωσω χρονο ε δεν συγκρινεται !!!
    Για σένα δηλαδή δικαιολογείται η κοντόφθαλμη κατάργηση της δημόσιου και μη-κερδοσκοπικού χαρακτήρα υπηρεσία / υποδομή / δίκτυο / αγαθό / πόρος προκειμένου να μπούμε όλοι στον χορό του να πληρώνουμε +1% του πληθωρισμού (χώρια το κέρδος του επιχειρηματία / βιομήχανου / θεσμικού επενδυτή) πιο πολλά κάθε χρόνο που περνάει, αντί να προστατέψεις όσους σήμερα αδυνατούν να ανταπεξέλθουν.

    Πολύ φιλάνθρωπη σε βρίσκω σε σχέση με τα συμφέροντα επιχειρηματιών / βιομήχανων / θεσμικών επενδυτών... Όχι και τόσο για τους με χαμηλά εισοδήματα... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ / ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΥΣ / ΘΕΣΜΙΚΟΥΣ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ!!!... ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δε καταπιανομαι με τα Μεγαλα Λαμογια που ξεφευγουν μονιμα. Απο εκει φαινεται που ζουμε. Ο Κουγιας τι είναι ;; Αθωο παιδι ;; Ο Τσοχατζοπουλος που βολταρει ; αν πιασουμε 1 προς 1 τους βασικους τομεις Παιδεια Υγεια Δικαιοσύνη Πολιτεια Πολιτευμα και ουτω καθεξης δε θα σταματησει ο διαλογος μονολογος καλλιεργησης θυμου περι αδικης συνθηκης.
    Εσένα περίμενα νομίζεις για να σκεφτώ ποιός είναι ο ρόλος ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥΣ στο να μας ****** όλους μαζί; "Η κολυμπήθρα του Σιλωάμ" είναι η δικαιοσύνη τους.

    Πόσα παραδικαστικά κυκλώματα;...
    Πόσες παραγραφές υποθέσεων...;
    Πόσες ελλειπείς και συγκαλυπτικές εκθέσεις;...
    Πόσα κύβδηλα εισαγγελικά πορίσματα;...
    Πόσες σκόπιμα ελλειπής εισαγγελικές έρευνες;...
    Πόσοι εισαγγελείς οδηγήθηκαν σε παραίτηση επειδή ήθελαν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους;...
    Πόσα λαμόγια (φυσικά και νομικά πρόσωπα) πέφτουν καθημερινά "στα μαλακά" χάρη στην "Ελληνική δικαιοσύνη" τους;...
    Πόσες αποφάσεις της ντροπής, με σκάνδαλα επι σκανδάλων να καταδικάζονται πρωτόδικα και στην έφεση να αθωώνονται;...
    Πόσα "συγχωροχάρτια" με πρόστιμα της πλάκας τα οποία επιτρέπουν αντί να αποτρέπουν τις παραβατικές συμπεριφορές πολυεθνικών, βιομηχανιών και επιχειρήσεων;
    Πόσα ξηλώματα και επαναδιορισμοί εισαγγελέων Αθήνας-Θεσσαλονίκης όποτε έχουμε εκλογές για να υφίσταται έλεγχος στα δυό "μαγαζά" (εισαγγελία Αθηνών- θεσσαλονίκης) για να υπάρχει έλεγχος του τι διώκεται και τι όχι;...


    Απλά εγώ δεν είμαι κοντόφθαλμος σαν και σένα, να θέλω να τρέχω εγώ ή κανένας άλλος, +1% (χώρια το κέρδος του επιχειρηματία / βιομήχανου / θεσμικού επενδυτή) πιο γρήγορα κάθε χρόνο, για να κάνει επιχείρηση ο επιχειρηματίας / βιομήχανος / θεσμικός επενδυτής ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΔΗ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΕΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ (για τους οποίους όμως, δεν σε νοιάζει)... ή για την ακρίβεια ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΕΙ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ / ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ / ΘΕΣΜΙΚΟΣ ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ.
    Last edited by M87; 15-11-2019 at 12:02.

  3. #18
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    [COLOR="#000000"][B]


    Επιπλέον δε, εγώ προασπίζομαι τον δημόσιο και μη-κερδοσκοπικού χαρακτήρα υπηρεσίών / υποδομών / δικτύων / αγαθών / πόρων, επειδή η εναλλακτική - την οποία βιώνουν οι αμερικανοί και πολλά άλλα "βιομηχανικώς ανεπτυγμένα" έθνη. έχει τους πολίτες τους να τρέχουν με +1% του πληθωρισμού (χώρια το κέρδος του επιχειρηματία / βιομήχανου / θεσμικού επενδυτή) πιο γρήγορα κάθε χρόνο που περνάει.
    Μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου το εξηγησεις με απλα παραδειγματα το παραπανω; δεν γνωρισα ποτέ μή κερδοσκοπικο χαρακτήρα. Το λεω με ειλικρινεια. Θελω να καταλαβω τί προασπιζεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Για την δημόσια υπηρεσία / υποδομή / αγαθό / δικτυο / πόρο πληρώνεις ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΝΟ! Και για να είμαι ακριβής, αλλά και να εκθέσω το τι έχουν κάνει στο Ελληνικό δημόσιο οι γυφτομπινέδες επιχειρηματίες / βιομήχανοι / θεσμικοί επενδυτές με την βοήθεια από το στρατό από γιουσουφάκια αυτών (νομοθέτες / βολευτές και ότι έχει βαθμό από προιστάμενο και πάνω στο Ελληνικό δημόσιο), ΣΗΜΕΡΑ το Ελληνικο δημόσιο σου κοστίζει:
    1. ΚΟΣΤΟΣ +
    2. ρεμούλα +
    3. κακοδιαχείριση +
    4. κάργα υπερωρίες που δεν γίνονται +
    5. κατασπατάληση υλικού +
    6. κατασπατάληση αποθεματικών +
    7. προσωπικό και ασφάλιστρα που δεν χρειάζονταν +
    8. υπονόμευση δημόσιου υλικού μέσω π.χ. μη-συντήρησης.


    Τα 2 εώς και 8 και ότι αλλο έχω ξεχάσει, είναι εκεί προκειμένου στο σύνολο τους να εμφανίζουν ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ το ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΗ-ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (υπηρεσία / υποδομη / αγαθό / δίκτυο / πόρος) ως χειρότερη υπηρεσία με μεγαλύτερο κόστος δαπάνης από την ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ιδιωτική υπηρεσία του επιχειρηματία / βιομήχανου / θεσμικού επενδυτή.

    Ή αν προτιμάς λίγο διαφορετικά: Τα 2. εώς και 8. της παραπάνω λίστας, είναι εκεί για να εξασφαλιστεί μεγαλύτερο - ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ! - περιθόριο κέρδους εν όψει ιδιωτικοποίησης για τον ιδιώτη επιχειρηματία / βιομήχανο / θεσμικο επενδυτή - ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ / ΔΙΚΤΥΑ / ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ / ΑΓΑΘΑ / ΠΟΡΟΙ ιδιωτικοποιηθούν.

    Φυσικά, με την ιδιωτικοποίηση αυτών, εισάγεται η κερδοσκοπία (δεν είναι μη-κερδοσκοπικού χαρακτήρα οργανισμοί) και έτσι κάθε χρόνος που περνάει, η γιαγιά σου και ο παππούς σου, για τους οποίους δεν νοιάζεσαι, θα πληρώνουν ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ στους προαναφερθέντες γυφτομπινέδες ιδιώτες επιχειρηματίες / βιομήχανους / θεσμικούς επενδυτές.

    Αν επέτρεπαν στο δημόσιο - και αυτό απαιτεί δικαιοσύνη ελέγξιμη από το σύνολο του πληθυσμού (όχι μόνο από όσους έχουν βαθιές τσέπες) - να λειτουργήσει σωστά, το δημόσιο θα προσλάμβανε τους καλύτερους και όχι τον τελεμέ ή όσους έχουν "δόντι", οι υπηρεσίες σου θα δουλεύανε καλύτερα από ότι αντίστοιχες ιδιωτικές υπηρεσίες, οι εργαζόμενοι του δημόσιου τομέα θα ήταν καλά πληρωμένοι με λογικές παροχές και δικαιώματα χωρίς να γίνεται κατάχρηση αυτών και εσύ θα έκανες τις δουλειές σου "τσακ-μπαμ" ένα πράγμα.

    Αυτό το είδος δημοσίου δεν έχουν επιτρέψει ΠΟΥΘΕΝΑ να υπάρξει οι προαναφερθέντες γυφτομπινέδες, γιατί αυτομάτως τους θέτει εκτός σύγκρισης και εκτός συναγωνισμού. Ότι δεν καταλαβαίνεις, εδώ είμαι να στο εξηγήσω.

    Και επειδή μου ζήτησες ένα παράδειγμα... Έστω ότι εσύ έχεις ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ και εγώ ένα ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΗ-ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ.

    Αν και στους δύο μας κοστίζει 20 ευρώ να βάλουμε ένα χέρι σε νάρθηκα (ακτινογραφία, διάγνωση, γύψο κλπ), εσύ - επειδή είσαι κερδοσκοπικού χαρακτήρα υπηρεσία - θα χρεώσεις 21, 22 ή και 100 ευρώ με αποτέλεσμα ΟΛΟΙ να έρχονται σε μένα για να γίνουν καλά.

    Η μόνη ελπίδα την οποία έχεις για να με ανταγωνιστείς, είναι να βάλεις έναν υπουργό να με αντικαταστήσει με ένα αρχ*** και μισό για διοικητή νοσοκομείου, ο οποίος:
    1. Επιτρέπει το φακελάκι...
    2. Δημιουργεί λίστες για χειρουργεία εξάμηνο και πάνω...
    3. Επιτρέπει στους γιατρούς να παίρνουν το υγειονομικό υλικό στα ιδιωτικά ιατρεία τους...
    4. Επιτρέπει στους γιατρούς να κάνουν συμπτωματική αντιμετώπιση των περιστατικών...
    5. Επιτρέπει τις ρεμούλες...
    6. Κάνει "διαγωνισμούς" στις οποίες καταλήγει να αγοράζει ασπιρίνες πιο ακριβά από ότι στο φαρμακείο...
    7. Δημιουργεί "επιτροπούλες" για να κάνει χάρες σε κολλητούς και να ρεμουλιάζει χρήματα...
    8. Αγοράζει αξονικούς τομογράφους τους οποίους αφήνει λυμένους στο υπόγειο για να στέλνει σε ιδιωτικά διαγνωστικά βολευτών τα περιστατικά κ.ο.κ.


    ΑΥΤΟ έχεις και έχουμε "πάθει" οι Έλληνες πολίτες με τις δημόσιες υπηρεσίες.
    Last edited by M87; 15-11-2019 at 11:56.

  5. #20
    Σε ευχαριστώ ! Να σημειωσω οτι νοιαζομαι για την μονη εν Ζωη γιαγια μου οπου και φροντισα σε νοσηλεια δημοσιου νοσοκομειου. Οπου ακουσα τα παραπονα των αλλων συγγενων για ασθενεις, ακουσα το προσωπικο να μιλα για ελλειψεις στα βασικα αγαθα ( οινοπενευμα γαζες βαμβακι χαρτι υγειας στις τουαλετες και συνεχιζεται ). Εχω δει να σφαδαζει ανδρας απο τους πονους και να κανουν ωρες να τον εισαγουν διοτι δεν υπηρχε κλινη. Η ιδια σς εφημερευον περιμενα 4ωρες απλα για να κανω εξεταση ρουτινας αλλά ηταν οξεια η φλεγμονη. Εχεις καποια προταση ως πολιτης;; Να μην συναινουμε ολοι οι Ελληνες στα παραπανω 8 ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σε ευχαριστώ ! Να σημειωσω οτι νοιαζομαι για την μονη εν Ζωη γιαγια μου οπου και φροντισα σε νοσηλεια δημοσιου νοσοκομειου.
    Δεν το βλέπω αυτό στις πιο πάνω απόψεις σου.

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Οπου ακουσα τα παραπονα των αλλων συγγενων για ασθενεις, ακουσα το προσωπικο να μιλα για ελλειψεις στα βασικα αγαθα ( οινοπενευμα γαζες βαμβακι χαρτι υγειας στις τουαλετες και συνεχιζεται ). Εχω δει να σφαδαζει ανδρας απο τους πονους και να κανουν ωρες να τον εισαγουν διοτι δεν υπηρχε κλινη. Η ιδια σς εφημερευον περιμενα 4ωρες απλα για να κανω εξεταση ρουτινας αλλά ηταν οξεια η φλεγμονη. Εχεις καποια προταση ως πολιτης;; Να μην συναινουμε ολοι οι Ελληνες στα παραπανω 8 ;
    Η αντίδραση ξεκινά με την αμφισβήτηση ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΟΥΣ. Τα υπόλοιπα έχουν σαφή και μοιραία κατάληξη.

    Προφανώς βοηθάει να θέτεις και να εκθέτεις λογικές ερωτήσεις - για τις οποίες "θεσμοί της οπής" απαντούν σε άπταιστα μογγολικά.

    Επίσης, "το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο". Τι θα σου πει ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αν ******** στο ξύλο διοικητή νοσοκομείου στο οποίο γίνονται όλα όσα περιέγραψα πιο πάνω; Που θα βρουν εισαγγελέα και δικαστή να σε καταδικάσουν; Θα τον φέρουν από τις Φιλιππινες όπως τους υπηρέτες που καθαρίζουν τα σπίτια τους;;;

  7. #22
    Μ87 θετω ερωτησεις / αμφισβητησεις απο την εφηβεια μου. Απλα δεν ετυχε τοσα χρονια στο φορουμ να αναφερθω στα κατ εμε απαραδεκτα κακως κειμενα της ζωης μας. Δε θυμαμαι να μου ειπε καποιο μελος cc προτιμησε τη ταδε ιδιωτικη κλινικη παρα τη δημοσια. Επισης γνωριζω μελη που πηγαινουν πχ στο Αιγινητειο και ειναι ικανοποιημενα οχι σε ιδιωτη. Δεν εχω βγαλει προσωπικο Λογο για το τι κρινω σωστο και λαθος για τη σταση των πολιτων της χωρας. Αφου καθε φορα επαναλαμβανεται το ιδιο εργο. Να σημειωσω οτι η οικονομικη κριση τσακισε νεους αλλά και τοσους ανθρωπους που δουλεψαν τιμια και πηραν ελαχιστα. Να εισαι 70 χρονων με προβληματα υγειας και να ακους παπ@#ες. Και για αυτους στεναχωριεμαι δεοντως. Απο εκει και επειτα δεν ειχα τη τυχη να απευθυνθω σε ιδιωτικο φορεα αλλά δε θυμωνω με οσους εχουν χρημα και πηγαινουν. Πες με αφελη παλι... αλλά θεωρω αυτονοητη τα σαπιλα που διαιωνιζεται. Υπαρχουν αφανεις φιλανθρωποι και γιατροι που αντι για χρημα παιρνουν πχ γλυκο του κουταλιου για δωρο ( παλαιααας κοπης αρχων ). Πιστευουν οτι ο Ιατρος θεραπευει και αυτο δε πληρωνεται μονον με αργυρια.
    Οι διοικητες νοσοκομειων μεχρι σημερα επιλεγοντουσαν ανα κομματικη ιδιοτητα και εμεναν 4ετιες. Τωρα το τι θα γινει δεν γνωρίζω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Συμφέρει τους γυφτομπινέδες ιδιώτες επιχειρηματίες / βιομήχανους / θεσμικούς επενδυτές" να πλασσάρεται η άποψη ότι "θεωρω αυτονοητη" - και δεδομένη - "τη σαπιλα που διαιωνιζεται". Έτσι βγάζουν τον επιούσιο πολλά χρόνια τώρα. Στην τελική όμως, η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα σε ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΠΟΛΙΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ και ανάμεσα σε όλους τους υπόλοιπους, υπάρχει. Απλά οι υπόλοιποι δεν έχουν το δίκιο με το μέρος τους... και έτσι παρακαλάνε να μην γίνει η στραβή.

  9. #24
    Παρακαλανε αλλά η αληθεια παντοτε αποκαλυπτεται. Μακροπρόθεσμα συνηθως. Επισης με τον ευκολο τροπο κερδιζεται συντομα η χαρα αλλά εξαφανιζεται και εξισου γρηγορα. Εαν λοιπον Μ87 τα γραφεις για να τα διαβασουν νεοι ανθρωποι αβγαλτοι σε αυτα κατανοητο. Απλως η εμπειρια ειναι ο μεγαλυτερος δασκαλος.Οσα βιβλια και αν μελετησα οταν εζησα τη ζωη τοτε καταλαβα. Σε ευχαριστώ για τον κατανοητο μας διαλογο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Παρακαλανε αλλά η αληθεια παντοτε αποκαλυπτεται. Μακροπρόθεσμα συνηθως. Επισης με τον ευκολο τροπο κερδιζεται συντομα η χαρα αλλά εξαφανιζεται και εξισου γρηγορα. Εαν λοιπον Μ87 τα γραφεις για να τα διαβασουν νεοι ανθρωποι αβγαλτοι σε αυτα κατανοητο.
    Σε ποιά εμπειρία αναφέρεσαι; Την εμπειρία που όσοι είναι 60+ χρηματοδότησαν με τους φόρους και εισφορές τους ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε ότι αφορά δημόσιες υποδομές / δίκτυα / παροχές / αγαθά / υπηρεσίες ή στην εμπειρία να χάσεις κάτι το οποίο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ (και συνεπώς δεν εκτιμάς) προκειμένου να βρεθείς στην κατάσταση όπου συντηρείς την μπίζνα των γυφτομπινέδων επιχειρηματιών / βιομηχάνων / θεσμικών επενδυτών;

    Είναι στο χέρι των 60- να αγωνιστούν και να διεκδικήσουν όσα έφτιαξαν οι 60+ γονείς και παππούδες αυτών. Αν δεν το καταλάβουν με το καλό, θα το καταλάβουν όταν θα είναι πολύ αργά, και πίστεψε με αυτό δεν το θες.

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Απλως η εμπειρια ειναι ο μεγαλυτερος δασκαλος.Οσα βιβλια και αν μελετησα οταν εζησα τη ζωη τοτε καταλαβα. Σε ευχαριστώ για τον κατανοητο μας διαλογο.
    "Ο Έξυπνος άνθρωπος μαθαίνει από τα λάθη του...
    Ο πολύ έξυπνος άνθρωπος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων...
    Ο βλάκας δεν μαθαίνει ποτέ"
    .


    Υ.Γ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ από το ΚΙΒΔΗΛΟ και ξεπουλημένο δημόσιο το οποίο βρίσκεις μπροστά σου σε ότι κάνεις, ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.

    Η μόνη ελπίδα των θεσμικών γυφτομπινέδων / επιχειρηματιών και βιομηχάνων είναι να προσπαθήσουν να πείσουν το σύνολο του πληθυσμού ότι είναι προτιμότερη η ιδιωτικοποίηση σε βάρος των ιδίων και των παιδιών σας από την αναζήτηση ευθυνών από τους νυν και πρωην διοικητές του δημοσίου / βολευτές / παρατρεχάμενους / δικολάβους κλπ προδότες.

    ΠΛΗΡΗ ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ;

    Τους χαιρετισμούς μου *** ***** *** ** ****** elis! Ευτυχώς που δεν τρολλάρεις όπου γράφω, είτε αυτό αφορά νήματα μου, είτε αλλουνού.
    Last edited by M87; 15-11-2019 at 15:34.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    παιδια ηρθε το νατο θεσσαλονικη καντε πανικο γραφτε οτι σασ κατεβει κι εδω κ στο φμπ να μασ πουν τι εγινε το 15 και το 12 αλλη λυση δεν υπαρχει
    prince william 2019 ac
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μου πολυαρεσει η συγκεκριμενη σε καποια σημεια μονο αυτη ξερει τι λεει οστοσο γνωσεις εχει.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Για την δημόσια υπηρεσία / υποδομή / αγαθό / δικτυο / πόρο πληρώνεις ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΝΟ! Και για να είμαι ακριβής, αλλά και να εκθέσω το τι έχουν κάνει στο Ελληνικό δημόσιο οι γυφτομπινέδες επιχειρηματίες / βιομήχανοι / θεσμικοί επενδυτές με την βοήθεια από το στρατό από γιουσουφάκια αυτών (νομοθέτες / βολευτές και ότι έχει βαθμό από προιστάμενο και πάνω στο Ελληνικό δημόσιο), ΣΗΜΕΡΑ το Ελληνικο δημόσιο σου κοστίζει:
    1. ΚΟΣΤΟΣ +
    2. ρεμούλα +
    3. κακοδιαχείριση +
    4. κάργα υπερωρίες που δεν γίνονται +
    5. κατασπατάληση υλικού +
    6. κατασπατάληση αποθεματικών +
    7. προσωπικό και ασφάλιστρα που δεν χρειάζονταν +
    8. υπονόμευση δημόσιου υλικού μέσω π.χ. μη-συντήρησης.


    Τα 2 εώς και 8 και ότι αλλο έχω ξεχάσει, είναι εκεί προκειμένου στο σύνολο τους να εμφανίζουν ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ το ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΗ-ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (υπηρεσία / υποδομη / αγαθό / δίκτυο / πόρος) ως χειρότερη υπηρεσία με μεγαλύτερο κόστος δαπάνης από την ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ιδιωτική υπηρεσία του επιχειρηματία / βιομήχανου / θεσμικού επενδυτή.

    Ή αν προτιμάς λίγο διαφορετικά: Τα 2. εώς και 8. της παραπάνω λίστας, είναι εκεί για να εξασφαλιστεί μεγαλύτερο - ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ! - περιθόριο κέρδους εν όψει ιδιωτικοποίησης για τον ιδιώτη επιχειρηματία / βιομήχανο / θεσμικο επενδυτή - ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ / ΔΙΚΤΥΑ / ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ / ΑΓΑΘΑ / ΠΟΡΟΙ ιδιωτικοποιηθούν.

    Φυσικά, με την ιδιωτικοποίηση αυτών, εισάγεται η κερδοσκοπία (δεν είναι μη-κερδοσκοπικού χαρακτήρα οργανισμοί) και έτσι κάθε χρόνος που περνάει, η γιαγιά σου και ο παππούς σου, για τους οποίους δεν νοιάζεσαι, θα πληρώνουν ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ στους προαναφερθέντες γυφτομπινέδες ιδιώτες επιχειρηματίες / βιομήχανους / θεσμικούς επενδυτές.

    Αν επέτρεπαν στο δημόσιο - και αυτό απαιτεί δικαιοσύνη ελέγξιμη από το σύνολο του πληθυσμού (όχι μόνο από όσους έχουν βαθιές τσέπες) - να λειτουργήσει σωστά, το δημόσιο θα προσλάμβανε τους καλύτερους και όχι τον τελεμέ ή όσους έχουν "δόντι", οι υπηρεσίες σου θα δουλεύανε καλύτερα από ότι αντίστοιχες ιδιωτικές υπηρεσίες, οι εργαζόμενοι του δημόσιου τομέα θα ήταν καλά πληρωμένοι με λογικές παροχές και δικαιώματα χωρίς να γίνεται κατάχρηση αυτών και εσύ θα έκανες τις δουλειές σου "τσακ-μπαμ" ένα πράγμα.

    Αυτό το είδος δημοσίου δεν έχουν επιτρέψει ΠΟΥΘΕΝΑ να υπάρξει οι προαναφερθέντες γυφτομπινέδες, γιατί αυτομάτως τους θέτει εκτός σύγκρισης και εκτός συναγωνισμού. Ότι δεν καταλαβαίνεις, εδώ είμαι να στο εξηγήσω.

    Και επειδή μου ζήτησες ένα παράδειγμα... Έστω ότι εσύ έχεις ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ και εγώ ένα ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΗ-ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ.

    Αν και στους δύο μας κοστίζει 20 ευρώ να βάλουμε ένα χέρι σε νάρθηκα (ακτινογραφία, διάγνωση, γύψο κλπ), εσύ - επειδή είσαι κερδοσκοπικού χαρακτήρα υπηρεσία - θα χρεώσεις 21, 22 ή και 100 ευρώ με αποτέλεσμα ΟΛΟΙ να έρχονται σε μένα για να γίνουν καλά.

    Η μόνη ελπίδα την οποία έχεις για να με ανταγωνιστείς, είναι να βάλεις έναν υπουργό να με αντικαταστήσει με ένα αρχ*** και μισό για διοικητή νοσοκομείου, ο οποίος:
    1. Επιτρέπει το φακελάκι...
    2. Δημιουργεί λίστες για χειρουργεία εξάμηνο και πάνω...
    3. Επιτρέπει στους γιατρούς να παίρνουν το υγειονομικό υλικό στα ιδιωτικά ιατρεία τους...
    4. Επιτρέπει στους γιατρούς να κάνουν συμπτωματική αντιμετώπιση των περιστατικών...
    5. Επιτρέπει τις ρεμούλες...
    6. Κάνει "διαγωνισμούς" στις οποίες καταλήγει να αγοράζει ασπιρίνες πιο ακριβά από ότι στο φαρμακείο...
    7. Δημιουργεί "επιτροπούλες" για να κάνει χάρες σε κολλητούς και να ρεμουλιάζει χρήματα...
    8. Αγοράζει αξονικούς τομογράφους τους οποίους αφήνει λυμένους στο υπόγειο για να στέλνει σε ιδιωτικά διαγνωστικά βολευτών τα περιστατικά κ.ο.κ.


    ΑΥΤΟ έχεις και έχουμε "πάθει" οι Έλληνες πολίτες με τις δημόσιες υπηρεσίες.
    ΜΠΡΑΒΟ! Έτσι ακριβώς είναι! Πολύ σωστά τα λέει ο M87.

    Όσοι τα διαβάζετε αυτά να έχετε το νου σας για εφαρμογή της τεχνικής μπρος-πίσω:

    https://www.psychology.gr/forum/thre...97%CE%A3/page7

    Εδώ θα έπρεπε κάποιος να προσθέσει και την τεχνική "μπρος-πίσω" της διαχείρισης, όπου όταν σπρώχνουν [κάνοντας αναρτήσεις σε άλλα θέματα για να βρεθούν πιο πάνω] μια ανάρτηση προς τα κάτω, στην όποια σελίδα νημάτων αυτή βρίσκεται ώστε αυτή τελικώς να αλλάξει σελίδα, όσοι την παρακολουθούν μοιραία την αναζητούν κάποια στιγμή στην επόμενη σελίδα.

    Αφού συγκεντρωθεί κόσμος να την διαβάζει στην αρχή της επόμενης αυτής σελίδας [π.χ. αρχή σελίδας 3 των αναρτήσεων], η διαχείριση διαγράφει ένα υπερκείμενο νήμα για να ξαναεμφανιστεί στην προηγούμενη (τέλος σελίδας 2 των αναρτήσεων).

    Για το λόγο αυτό, κρατάνε και σαβούρα νήματα (ή διπλά ή με ίδιο περιεχόμενο και τίτλο) σε υπερκείμενες θέσεις, προκειμένου να μπορούν να διαγράψουν "κάτι".

    Οι αναγνώστες νομίζοντας ότι το νήμα το οποίο διάβαζαν προωθείται ΜΟΝΟ προς τα "κάτω" (δεν το περιμενουν να μπορεί να κινηθεί προς τα πάνω), ξαφνικά δεν το βρίσκουν, ενώ εκείνο απλά έχει κινηθεί στην αντίθετη φορά και έχει αλλάξει σελίδα (προς προγενέστερη αντί μεταγενέστερης σελίδας).

    Πολλά τα κόλπα των τρολ... πολλά τα κόλπα των διαχειρίσεων τα οποία κάνουν πλάτες.

    Όπως όταν κάποιος κατατροπώνει ένα τρολ (συνήθως με κοινή λογική) όπου η απάντηση συνήθως διαγράφεται για να μην "πάθουν" και άλλοι αναγνώστες "κοινή λογική".

    Χάλια η κατάσταση.

    Τελικά, μάλλον ο σωστός τρόπος διάδοσης της όποιας αλήθειας, είναι κατ' αρχάς η αντιγραφή του ως αρχείο mht ή στην χειρότερη των περιπτώσεων html (για να έχουμε πρόσβαση εμείς οι ίδιοι) και το μοίρασμα του (μάλλον ως mht αρχείου αν και αυτά τα αρχεία το email "τα κόβει" για λόγους ασφαλείας... χωρίς να διευκρινίζει τίνος την ασφάλεια), κρατώντας κάπου τον τίτλο και τον σύνδεσμο του όποιου νήματος. Το google ranking δεν θα βοηθήσει φυσικά (παίζει μια αναζήτηση με copy paste τον τίτλο να σου βγάλει συνταγές μαγειρικής), αλλά αυτό είναι αναμενώμενο.

    Μένει το screenshot και η φωτοτυπία. Για το screenshot υπάρχουν κάποια addons αλλά και online ιστοσελίδες τα οποία σου αποθηκεύουν όλη την ιστοσελίδα (ακόμα και το μη-ορατό μέρος) ως ενιαία και μοναδική εικόνα. Με ένα τέτοιο ηλεκτρονικό αρχείο, μπορείτε να στέλνετε μια ολόκληρη ιστοσελίδα σαν να ήταν selfie όταν πήγατε Μονεμβασιά. Αλλά ακόμα και αν πάρετε 5-6 printscreen του υπολογιστή σας και τα προωθήσετε, πάλι γίνεται δουλειά.

    Όσοι έχουν smartphone με καμερούλα μια σταλιά, μπορούν να πάρουν φωτογραφία την οθόνη τους (φροντίστε να φαίνεται ο σύνδεσμος) και να το προωθήσουν.

    Αν κόψουν και την αποστολή φωτογραφιών (που δεν το νομίζω) μένουμε με διάδοση μέσο USB. Και για πιο... χειροκίνητες καταστάσεις, αναγκαστικά πέφτουμε στην εκτύπωση και φωτοτυπία.
    Last edited by D-arm1459; 04-04-2020 at 18:14.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτη ειναι και η βασικη μας διαφορα οτι εγω ειμαι φτιαγμενος για να κανω το κεφι μου και οτι μ αρεσει ενω εσυ εισαι φτιαγμενη για να κανεις οτι πρεπει

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Ένα ακόμα ενδιαφέρον θέμα που έγινε κώλος γιατί κάποιος παροξυσμικός μπαχαλάκιας το γύρισε επί προσωπικού. Ευτυχώς η διαχείριση τον πέταξε όξω.
    Constantly curious, μπράβο σου που κράτησες ένα επίπεδο (όσο αυτό ήταν εφικτό). Αν υπάρχουν ακόμα τα μέλη που ξεκίνησαν το θέμα και ενδιαφέρονται, θα ήθελα να το συνεχίσουμε.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ειμαστε η δεν ειμαστε μαζι?????
    By violeta92 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 136
    Last Post: 07-04-2020, 16:05
  2. Είστε ευτυχισμένοι?
    By δελφίνι in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 39
    Last Post: 04-04-2015, 00:03
  3. δουλεια κ επιβιωση!!!
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2012, 20:51
  4. Τζογος ,επιβιωση , ντοπαμινη...
    By keep_walking in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 3
    Last Post: 10-12-2010, 04:49
  5. ψύχωση και επιβίωση
    By Leader in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 06-10-2010, 18:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •