Τσημπιματα στην καρδια - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 92
  1. #61
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    nopanic ειναι σαν < φτερουγισμα σαν χασιμο στο στηθος μεχρι τοστομαχι > καμια φορα δεν ειναι μονο μια αλλα πολες μαζι. σου κοβουν τα ποδια απο το φοβο

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εκτακτες συστολές τις λένε κολπικές ή κοιλιακές και ως επι το πλείστον προέρχονται απο άγχος.Πραγματικά αν είναι δυο συνεχόμενες μετά αναρωτιέσαι αν ζείς.Ειδικά οι κολπικές είναι τελείως αθώες αλλά σε τρομάζουν.

  3. #63
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    κολπικες?εχει αριθμιες και ο κολπος μας?λολολ

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Οχι , αλλα απ\'οτι καταλαβα μπορει να μας ελθει κολπος απο αυτες

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3
    psyxoswmatika symptwmata nomizw.na pas se psyxiatro protinw.

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by nopanic
    Οχι , αλλα απ\'οτι καταλαβα μπορει να μας ελθει κολπος απο αυτες

    αχχαχαχ μπορει που ξερεις?

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    20
    Πάντως οι πόνοι στην καρδιά μου είπε ο καρδιολόγος οτι δεν σχετίζονται με πρόβλημα καρδιάς (η καρδιά χτυπάει σε πλάτη και αυχένα αλλά και πάλι είσαι μικρή για κάτι τέτοιο και αφού έκανες και τις εξετάσεις no worries) οπότε θα είναι άνχος, τι άλλο, το οποίο οσο το σκέφτεσαι, τόσο το τροφοδοτείς (τα λέω για να τα ακούσω!)

  8. #68
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    6
    Γεια σας παιδιά,

    διάβασα όλα όσα έχουν γραφτεί και θα ήθελα να προσθέσω και εγώ τις εμπειρίες μου, όσον αφορά πόνους στην καρδιά, αρρυθμίες και άλλα ίσως \"ανεξήγητα\" συμπτώματα. Είμαι 30 χρονών και τα τελευταία 12 χρόνια πάσχω από διαταραχή πανικού, έχω περάσει από πάρα πολλά στάδια σε όλο αυτό το διάστημα. Έχω πάει εκατοντάδες φορές στα επείγοντα, έχω κάνει 8 triplex kαρδιάς όπως επίσης και holter ρυθμού. Test κοπώσεως δεν έχω κάνει γιατί γνωρίζω ότι θα ανεβάσω τόσο πολλούς σφυγμούς που δεν πρόκειται να το βγάλω. Το test κοπώσεως περιλαμβάνει 4 στάδια από τρίλεπτα σταδιακής αύξησης της έντασης της άσκησης, δηλαδή σύνολο 12 λεπτά. Σταμάταει αυτόματα αν ο γιατρός παρατηρείσαι αλλοιώσεις στο καρδιογράφημα, σε περίπτωση που αυτός που το κάνει νιώσει πολύ έντονη δυσφορία ή φτάσει το όριο παλμών που είναι 220-την ηλικία (π.χ για κάποιον 20 χρονών 220-20=200 σφύξεις/λεπτό).

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι γιατρός και ούτε θέλω να αντικαταστήσω κάποιο γιατρό, απλώς λόγω της χρονιότητας του προβλήματος που έχω, έχω συζητήσει πάρα πολύ με γιατρούς και προσπάθησα να διαβάσω όσο μπορώ, απλά είδα αρκετές απορίες και θεώρησα καλό να προσθέσω και την προσωπική μου εμπειρία.

    Καταρχάς καμιά εξέταση από μόνη της δεν \"δείχνει\" ή \"αποκλείει\" κάποιο πρόβλημα, για αυτό οι γιατροί πολλές φορές ζητάνε παραπάνω εξετάσεις, ίσως από ότι θα έπρεπε για λόγους σιγουριάς. Το αναφέρω αυτό γιατί το test κοπώσεως χρησιμοποιείται κυρίως ως εξέταση για την επιβεβαίωση στηθάγχης και στεφανιαίας νόσου (είναι σχεδόν αδύνατο κάποιος νέος σε ηλικία 20 ετών να έχει στεφανιαία, βουλωμένες αρτηρίες δηλαδή). Το υπηρεχοκαρδιογράφημα δείχνει τυχόν ανωμαλίες της καρδιάς (που είναι και τα κυριότερα καρδιολογικά προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος νέος, τα υπόλοιπα έρχονται με την πάροδο του χρόνου) και από τη στιγμη που ο υπέρηχος καρδιάς είναι φυσιολογικός (δεν υπάρχει κάποια συγγενής καρδιοπάθεια) τότε η σκέψη για καρδιολογικό πρόβλημα σε νέους πρέπει να αρχίσει να απομακρύνεται. Για τη διερεύνηση αρρυθμιών η καλύτερη εξέταση είναι το 24ωρο ή 48ώρο holter...είναι ένα μικρό μηχανηματάκι που το φοράει κάποιος στο στήθος για 24 ή 48 ώρες και κάνει συνεχές καρδιογράφημα, ώστε να πιάσει τυχόν αρρυθμίες. Και εγώ όσο το φορούσα (αλλά και τώρα πολύ συχνά νιώθω ότι έχω αρρυθμίες) ένιωθα να έχω πολλές αρρυθμίες, ένα αίσθημα ότι μου κόβεται η ανάσα λόγω κάτι σαν κόμπος στο λαιμό και διάφορα άλλα παράξενα καρδιολογικά συμπτώματα, αλλά όταν το ανέλυσε ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Συνεπώς όλα τα συμπτώματα είναι και υποκειμενικά (πόσο βαρύτητα τα δίνουμε). Από εκεί και πέρα καλό είναι για να αποκλείσει κάποιος εντελώς κάποια οργανική πάθηση να κάνει και ένα έλεγχο για το θυροειδή...και ασφαλώς ότι άλλο μπορεί να του προτείνει ο γιατρός του. Μετά από αυτά θα πρέπει κάποιος να προσπαθήσει όσο μπορεί να αποβάλει το φόβο για το μήπως υπάρχει κάτι (από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο) και να δουλέψει πάνω στο το τι έχει προκαλέσει αυτά τα συμπτώματα.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα, και σε καμιά περίπτωση μη θεωρείτε όσα έγραψα ως απόλυτα...πάντα να συζητάτε με το γιατρό σας, άλλωστε και η βάση της γνωσιακής/συμπεριφορικής θεραπείας που θεωρείται ως η κυριότερη αντιμετώπιση του άγχους/πανικού αυτό το πράγμα είναι...γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει και ποιοι μηχανισμοί το προκαλούν και στη συνέχεια σταδιακά μαθαίνω να το αντιμετωπίζω, με σταδιακή έκθεση σε στρεσσογόνα ερεθίσματα σε συνδυασμό με τεχνικές χαλάρωσεις, κυρίως αναπνοή, αλλά και θετικές σκέψεις

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Προχθες με επιασε για ενα ολοκληρο 24ωρο συνεχομενη αρρυθμια. νομιζα οτι θα πεθανω. πηγα στο νοσοκομειο και αφου μου κανανε καρδιογραφημα και ακτινογραφια θωρακος μου ειπαν οτι δεν ειναι προβλημα της καρδιας και οτι κατα περιοδους συμβαινει σε αρκετους ανθρωπους. πριν λιγο καιρο ειχα κανει και τριπλεξ καρδιας και ηταν φυσιολογικο. ετσι γυρισα σπιτι και σιγα σιγα το συμπτωμα σταματησε. δεν μπορω να καταλαβω ακομα τι ηταν αυτο που προκαλεσε τοσο επιμονη αρρυθμια και για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα. δεν ειχα ξανακουσει κατι τετοιο. φοβηθηκα παρα πολυ. και ακομα φοβαμαι. πηγα και εκανα και εξεταση για θυρεοειδη και περιμενω τα αποτελεσματα. δεν ξερω αν πρεπει να κανω κι αλλες εξετασεις. οι γιατροι μου λενε οτι αυτες που εχω κανει ειναι αρκετες και οτι δεν φαινεται να εχει προβλημα η καρδια μου. αναρωτιεμαι παντως αν πρεπει να βαλω και χολτερ που δεν το εχω κανει..

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    Μην ανυσειχεισ για τιποτα δεν χρειαζεται να κανεις καμια εξεταση ολα ειναι απο το αγχοσ κ την στεναχωρια.....ψυχοσοματικα. ...μην τα δινεις σημασια κ μη τα φοβασαι κ θα εξαφανιστουν........

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    και εγώ το ίδιο πιστεύω το άγχος φταίει έχω πιεί χάπια για τη αρρυθμία είχα πάει σ\'ενα μήνα 3 φορές σε καρδιολόγο και να σου πω ότι με τα αντικαταθλιπτικά μου πέρασαν και οι συστολές και οι ταχυπαλμίες,Σωματοποιείτα� � το άγχος και εμφανίζονται αυτές οι διαταραχές είναι τα καμπανάκια που λέμε το σώμα με αυτόν τον τρόπο σου μιλά

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    κ εγω παλια ειχα παει στον καρδιολογο κ τσαμπα αγχονομουν τιποτα δεν ειχα.....απλα εχουμε φοβια με τισ αρωστιεσ κ μασ μπαινουν στο μυαλο λανθασμενεσ σκεψεις....για ολα φταιει το αγχοσ τα νευρα κ οι στεναχωριες.πρεπει να γινουμε λιγο αναισθητοι οπως ολοι οι αλοι που τους βλεπεις ειναι αναισθητοι κ δεν εχουν κανενα προβλημα υγειας

  13. #73
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Γεια σας παιδια,

    Ειμαι καινουργια στο site και το βρηκα κατα τυχη ενω εκανα ερευνα σχετικα με το inderal.Εχω ακριβως κι εγω τα ιδια συμπτωματα αρρυθμιες,ζαλαδες,παυσης της καρδιας και τετοια πραγματα.Στον καρδιολογο παω εδω και 7 χρονια μονιμος με καινουργια προβληματα που δημιουργω με το κεφαλι μου.Ξεκινησα με τσιμπηματα και πονους εντονους ωσπου πηγα και μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι καθαρα απο το ανχος,μυοσκελετικα και να σταματησω να ασχολουμε.Το μονο που μου βρηκε ειναι ενα μηδαμινο φυσημα το οποιο το εχουν λεει το 95%.Ειναι τελειως ακινδυνο και οτι το εχω απο τοτε που γεννηθηκα.

    Πανικος τι ηταν να μου πει οτι εχω φυσημα το εκανα θριλερ.απο τοτε ξεκινησε ολο το αρνητικο σταδιο της ζωης μου.Δημιουργησα αρρωστοφοβια σε απιστευτο βαθμο.Σκεφτητε οτι δεν παω διακοπες σε μερος αν δεν υπαρχει κοντα νοσοκομειο.Τελος παντων για να μην πολυλογω.Πριν 3 χρονια κι ενω ετρεχα για να προλαβω το μετρο την ωρα που εκατσα ενιωσα για πρωτη φορα την καρδια μου να χτυπα ακανονιστα και να χανω παλμους πολυ εντονα.Εκανα καρδιογραφημα,triplex,εβαλα holter ολα μια χαρα απλα εμφανιζω εκτακτες συστολες υπερκοιλιακες τις οποιες ειπε ο γιατρος τις εμφανιζουν οι περισσοτεροι.Αυτο που με τρομαζει ιδιαιτερα ειναι μην μου συμβει κατι οταν ειμαι με κοσμο.Εχω κουραστει παρα πολυ και ειλικρινα εχει αλλαξει παρα πολυ τον τροπο ζωης μου.Εχω και αλλες απιστευτα πολλες φοβιες!

    Ειμαι 29 χρονων και κουραστικα απο τα 22 μου να παιδευομαι τοσο πολυ.Απο τον φοβο μου μην μου συμβει κατι σταματησα την γυμναστικη,το κολυμπι,τρεξιμο,χορο....τα παντα!!!!

    Σας ευχαριστω παρα πολυ που με ακουσατε κι ελπιζω να μην εγινα κουραστικη απλως χρειαζομαι βοηθεια και δεν θελω να παω σε ψυχολογο αν και οι δικοι μου ανθρωποι μου λενε να παω.Μονο ο αντρας μου δεν συμφωνει,μπορω λεει να το πολεμησω μονη μου με την δυναμη που εχω μεσα μου και δεν το ξερω.Σας παρακαλω πειτε μου νιωθει και καποιος αλλος σαν να σταματαει η καρδια του ακομα και σε φασεις ηρεμιας?

    Ευχαριστω

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Μπάνα μου καλωσήρθες! Για μένα εφόσον δεν κατάφερες τοσα χρόνια να το πολεμήσεις μόνη σου πήγαινε σε εναν ψυχολόγο... Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι!!!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ και πολλοί άλλοι εδώ στο φόρουμ.Εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις έχω και εγώ φύσημα κατά περιόδους έκτακτες συστολές που καμμιά φορά είναι τόσο έντονες ή η μια μετά την άλλη και μετά προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω αν ζούσα ή είχε σταματήσει η καρδιά μου.Επινα και εγώ ένα περόμοιο χάπι με το ιντεράλ αλλά αποδείχθηκε ότι με τα αντικαταθλιπτικά μου σταμάτησαν.Είναι λόγω άγχους και διαπίστωσα ότι κατά την διάρκεια που περνούσα μια περίοδο έντονου στρες δεν είχα τόσο έντονο πρόβλημα και γινόταν βασανιστικό όταν περνούσε η μπόρα σε φάση που προσπαθούσα να ηρεμήσω.Σε όλους τα ίδια έχουν πεί οι γιατροί αρα πρέπει να είναι έτσι τα πράγματα οπότε μην φοβάσαι.όνο πριν κάποια επέμβαση ή πριν τον οδοντίατρο καλό να παίρνεις προληπτικά αντιβίωση συνήθως amoxil την δόση θα σου την πεί ο γιατρός γιατί είναι ισχυρή

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •