ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2

    ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ

    Καλησπερα , είναι η πρωτη φορά που γραφω
    Ειμαι παντρεμένος εδώ και 13 χρόνια και είμαι 52 χρονών . Ο γάμος μου ειναι στη φάση του "βαλτωσαμε αλλά συνεχίζουμε' όμως υπάρχει ακόμα αγάπη και προσπαθούμε να το σώσουμε
    Εδώ και κάποιους μηνες όμως μου προέκυψε 'γεροντοέρωτας' με μια 24 χρονη
    Είναι αλλοδαπή , ζει στην Γαλλία αλλά ερχεται για δουλειά στην Ελλάδα κάθε 1,5 μήνα και συναντιόμαστε στον χώρο δουλειάς
    Είναι απίστευτα γλυκιά , όμορφη , ντροπαλή και πάντα χαμογελαστη με καλή διαθεση
    Στην αρχή την πλησίασα φιλικά , γίναμε φίλοι μιλουσαμε που και που στο fb .
    Δεν ένοιωθα κάτι ιδιαίτερο μέχρι το προηγούμενο καλοκαίρι όταν έμαθα ότι είχε πάει εξωτικό ταξίδι μεσω των φωτό που ανέβασε στο fb
    Την ρώτησα πώς και τι και μου είπε πώς ήταν με τον bf . Ξαφνικά ένοιωσα απίστευτη ζήλια , σκεφτόμουν αν μου έλεγε αλήθεια , αν και κατά βάθος ήξερα ότι μου έλεγε
    Δυστυχώς για μένα είχα φτιάξει στο μυαλό μου μια ψεύτικη εικόνα ότι ήταν ελευθερη
    Ντραπηκα να την ρωτησω περισσότερο για τον φίλο της . Απλά μου είπε ότι ήταν από Γαλλία
    Σε καμία φωτογραφία δεν υπήρχε η φάτσα του , ούτε κάποια αναφορά , εσκαγα ποιός είναι
    Πέρασε ο καιρός , συνεχίσαμε να μιλάμε στο fb , να βλεπόμαστε Ελλάδα , πάντα στο φιλικό .
    Εμένα όμως η καρδιά μου ήταν σε κατάσταση "βαθέως έρωτα" . Το κορίτσι έχει άμυνες , δεν σε αφήνει να σκεφτείς κάτι περα από αυτό που εκείνη ορίζει
    Εγώ όμως προσπαθούσα να την πλησιάσω περισσότερο , πάντα φιλικά και με πολύ διακριτικό τρόπο
    Της έκανα και κάποια δώρα που δέχτηκε με χαρά , κάποια ακριβά
    Μιλάω σχεδόν κάθε μέρα στο fb , λίγο ή πολύ , τις περισσότερες φορές με δικιά μου πρωτοβουλία
    Μιλήσαμε λίγο για τις γιορτές που έρχονται και μου είπε ότι θα περάσει πρωτοχρονιά με τον bf . τότε μπηκα στον πειρασμό να την ρωτήσω ποιός είναι και εύκολα μου τον έδειξε στο fb
    Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάποιον πιο σπουδαίο , αυτός είανι σκιάχτρο με μεγάλα αυτιά και μοιάζει καρτούν
    Ομως δεν ξέρω πόσο τον αγαπάει και τι επίπεδο σχεσης εχουν . Δείχνει πολύ χαλαρή
    Από τότε εχω σκασει από την σταναχώρια , δεν κοιμάμαι , σκεφτομαι συνεχεια αυτήν .
    Ειμαι στην φάση που δεν ξέρω γιατί έμπλεξα σε αυτό , μια κατάσταση που από την αρχή φαινόταν χαμένη . Σκεφτόμουν ακόμα και να χωρίσω για να την έχω. Ομως με ποιά προοπτική ? Αυτή είναι μόλις 24 , εχει όνειρα επαγγελματικά και προσωπικά , εχει αυτή την σχεση , ζει αλλού , και μάλλον με βλέπει πρωτίστως σαν φίλο . Ειμαι σε πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση , δεν τολμάω να κάνω καμία κίνηση γιατί φοβαμαι μην την χασω
    Την σκεφτομαι όλη μερα , την αγαπάω πολύ και υποφερω .
    Θα θελα να ακουσω γνωμες πώς μπορω να το διαχειριστώ

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Την έχεις γνωρίσει από κοντα; Έχετε βρεθεί; Δεν κατάλαβα.
    Έχει παιχτεί κάτι ερωτικο μεταξύ σας η μόνο «φιλική» και καλά, κουβεντούλα στο fb;
    Το θέμα είναι ότι προφανώς δεν έχει προοπτική όλο αυτό. Εσυ γιατί είσαι παντρεμένος κι αυτή γιατί είναι μακριά, είναι 24 έχει και μια σχέση ο Θεος να την κάνει.
    Προφανώς είστε και οι δυο σε μια φάση βαρεμάρας από τους νόμιμους συντρόφους και αναζητάτε αυτή την έξαψη που προσφέρει το καινούριο. Το παιχνίδι κι όλη αυτή την ένταση. Είναι λογικό, πιο πολύ από τη μεριά σου θα έλεγα και λόγω ηλικίας και λόγω τόσων χρόνων γάμου.
    Εκείνη πότε πρόλαβε άραγε να βαλτώσει με τον τύπο; Ίσως βέβαια να είναι καιρό μαζί και να έχει ψιλό βαρεθεί η να μην ήταν ποτε κανένας μεγάλος έρωτας.
    Όπως και να’ χει καταλαβαίνω τον έρωτα που νιώθεις γι’αυτην. Όλο αυτό το «απαγορευμένο» τα κάνει όλα πιο μεγάλα και πιο έντονα.
    Προσωπικά πιστεύω πως θα παίξει όσο παίξει και θα σε αφήσει για τον επόμενο.
    Είναι η ηλικία τέτοια.
    Εχε κατά νου ότι αυτό μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή. Και πως ο,τι σου αναπληρώνει εκείνη προφανώς της το αναπληρώνεις κι εσυ σε αυτή τη φάση ζωής. Μόνη που εκείνη είναι εντελώς αλλού ηλικιακά.
    Πρόσεξε μην πληγωθείς από όλο αυτό και μην έχεις μεγάλες προσδοκίες. Ζηστο αν θες αλλά μην περιμένεις πολλά.

  3. #3
    george1520
    Guest
    Μα αφού δεν έχουν κάτι. Γιατί λες αυτά για την κοπέλα;

    Φίλε μου.. Βρίσκεσαι σε ένα γάμο που δεν νιώθεις ανετα πλέον και η διέξοδος σου είναι αυτή η κοπέλα η οποία από ότι κατάλαβα δεν σου έδωσε κανένα σημάδι ερωτικό.. Δες πρώτα από όλα τι θες να κάνεις με την γυναίκα σου και μετά οτιδήποτε άλλο.. Αν θες να φτιάξετε την μεταξύ σας σχέση τότε κάνε κάτι. Αν όχι τότε καλύτερα να το τελειώσετε. Θεωρώ άσχημο να είσαι σε μια σχέση, γάμο και το μυαλό να είναι αλλού. Είτε να φτιάχνει τα δικά του σενάρια είτε να είναι όντος αλλού.. Έχεις φτιάξει στο μυαλό σου την ιδανική σχέση με την κοπέλα και ζεις εκεί. Μονος. Χωρίς αυτήν. Αυτό θεωρείς σου κάνει καλό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by watchlover View Post
    Εδώ και κάποιους μηνες όμως μου προέκυψε 'γεροντοέρωτας' με μια 24 χρονη
    Είναι αλλοδαπή , ζει στην Γαλλία αλλά ερχεται για δουλειά στην Ελλάδα κάθε 1,5 μήνα και συναντιόμαστε στον χώρο δουλειάς
    ...
    Θα θελα να ακουσω γνωμες πώς μπορω να το διαχειριστώ
    Αυτά τα δύο, δηλαδή η χαώδης διαφορά ηλικίας και το ότι πρόκειται για γνωριμία μέσω του χώρου εργασίας, είναι δυσκολίες που δεν ξεπερνιούνται. Και εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο πρόβλημα.

    Έχεις μπει σε μια διαδικασία που φέρνει μόνο στενοχώρια χωρίς καμία προοπτική. Τα καλύτερο που έχεις να κάνεις για τον εαυτό σου είναι μια γενναία προσπάθεια να αλλάξεις τις σκέψεις σου και το πώς βλέπεις την κοπέλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Φίλε πρέπει να σκεφτείς ρεαλιστικά. Μετά από τόσο καιρό δεν υπάρχει ανταπόκριση και σχεδόν πάντα μιλάτε στο fb μετά από δική σου πρωτοβουλία. Η κοπέλα δεν ενδιαφέρεται για σένα, αλλά για το σκιάχτρο, τόσο απλά. Γούστα είναι αυτά. Κρατάει από ευγένεια επαφή μαζί σου επειδή συναντιέστε στον ίδιο επαγγελματικό χώρο.
    Δεν κάνω καμία αναφορά στη διαφορά ηλικίας, σε γεροντοέρωτα, οτι είσαι σιτεμένος, τεκνατζής κλπ. Καθόλου. Οπωσδήποτε μια ερωτική σχέση με μια νεαρή κοπέλα θα σε ανανέωνε. Το θέμα εδώ είναι οτι το ενδιαφέρον δεν είναι αμοιβαίο. Οπότε δεν έχει νόημα να βασανίζεις τον εαυτό σου. Αν θες περιπετειούλες με νεότερες κάντο, με πολύ μυστικότητα και διακριτικότητα. Η γυναίκα σου και η οικογένειά σου είναι που θα σου σταθούνε στα χρόνια που έρχονται, όχι τα γκομενάκια.....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Πώς μπορώ να άλλάξω τις σκέψεις μου όταν κάθε τόσο την βλέπω μπροστά μου , κάνουμε παρέα , τρωμε μαζί , βγαίνουμε παρεα
    Ευκολο να το λες , δυσκολο στην πραξη
    Δεν είναι ακριβώς γκομενάκι , είναι πολύ σοβαρή κοπέλα κι αυτό είναι που με εξιταρει
    Φυσικά και το πρόβλημα είναι η διαφορά ηλικίας , αλλιώς δεν θα συζητούσαμε εδώ , χαχαχα . θα έκανα πόλεμο για να την κατακτήσω
    Δεν είμαι καθόλου σιγουρος ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση , αν δεν γουστάρεις κάποιον ή σου φαίνεται φορτικός ή βαρετός τον κόβεις με τρόπο
    Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο , αντίθετα όταν είναι να έρθει είναι πολύ χαρούμενη και περιμένει να με συναντήσει με χαρά
    Επίσης ποτέ δεν μου μιλάει για τον φίλο της , ποτέ σαν να μην υπάρχει
    Πολύ μπερδεμα , ο χρονος θα φέρει τις ισορροπίες
    Δεν θέλω να την χάσω από την ζωή μου , θα κάνω πέτρα την καρδιά μου σιγά σιγά να την κρατήσω σαν φίλη μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Μεγάλη διαφορά φίλε μου. Εγώ απορώ όταν λες ότι βγαίνετε τι λέτε; εσύ 52αυτη 24.δηλαδη θα μιλήσετε για θέματα της δουλειάς, οκ δεκτό. Μετά τι άλλο; τι κοινό θα βρείτε να πείτε. Για σχέση οπότε το ξεχνάς. Τώρα η αλήθεια είναι ότι ξαπλωμένοι θα είχατε μια πιο ενδιαφέρουσα κουβέντα :) αυτό όμως είναι σε σένα πως το βλέπεις. Αν δεν νοιώθεις τύψεις προχωράς. Δεν θα ήταν όμως καλύτερο να προσπαθήσεις με τη γυναίκα σου για κάτι καλύτερο; παντρευτηκες 40δηλαδη( στην ηλικία μου) όχι και μικρός, που σημαίνει λογικά τις διαφορές 'κρεπαλες' τις έχεις φάει με το κουτάλι κ δεν πιστεύω να σου λείπει η ένταση. Τώρα αν η πιτσιρικά είναι η μία που περίμενες σε όλη τη ζωή σου κ την είδες και έπαθες κοκομπλόκο πάσο!εσύ ξέρεις..
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by watchlover View Post
    Πώς μπορώ να άλλάξω τις σκέψεις μου όταν κάθε τόσο την βλέπω μπροστά μου , κάνουμε παρέα , τρωμε μαζί , βγαίνουμε παρεα
    Ευκολο να το λες , δυσκολο στην πραξη
    Καθόλου. Αρκεί να το προσπαθήσεις και να μην προβείς σε ενέργειες που μπορεί να σε εκθέσουν ή, ακόμα χειρότερα, να σε κάνουν να το μετανιώσεις πικρά. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για επαγγελματική συνεργασία. Ορισμένοι δεν μπορούμε καν να λειτουργήσουμε συναισθηματικά σε τέτοιο πλαίσιο. Απορώ με σένα. :P

    Quote Originally Posted by watchlover View Post
    Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο , αντίθετα όταν είναι να έρθει είναι πολύ χαρούμενη και περιμένει να με συναντήσει με χαρά
    ...
    Πολύ μπερδεμα , ο χρονος θα φέρει τις ισορροπίες
    Γιατί μπέρδεμα; Για δουλειά έρχεται και χαίρεται που θα δει τους συνεργάτες της, ειδικά αν οι δουλειές πηγαίνουν καλά. Αυτή είναι η δική μου θεώρηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Ερωτεύεσαι όταν είσαι διαθέσιμος να ερωτευτείς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,853
    αδερφε ερωτευομαστε μονοι μασ απογοητευομαστε μονοι μασ ολα τα κανουμε μονοι μασ αλλα αναπτυσσεται χημεια οσο βρισκομαστε με ψηλεσ ξανθεσ ωραιεσ κ μοιραιεσ ιση με αυτη των ναρκωτικων γι αυτο να προσεχεισ τι κανεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Πολυ περιεργη κατασταση-σχεση
    By MaybeNextTime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2019, 11:47
  2. Ειμαι ερωτευμενος, αλλα εμαθα οτι αυτη εχει σχέση....
    By andreas_p in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 48
    Last Post: 19-10-2017, 00:58
  3. Ειμαι πολυ στεναχωρημενη και φοβαμαι για τη σχεση μου?
    By Kitten25 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 08-09-2017, 00:31
  4. συγκατοίκηση με μικρότερη αδερφή
    By sissy1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2015, 00:26
  5. Ερωτευμενος
    By GeorgeP in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 14-12-2013, 05:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •