Ζηλεύω πολύ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Ζηλεύω πολύ!

    Παιδιά καλησπέρα!! Είμαστε πάρα πολλά χρόνια με σχέση μου αλλά το τελευταίο διάστημα 2 χρόνια περίπου ζηλεύω πάρα μα πάρα πολύ και με αποτέλεσμα να νιώθω και εγώ η ίδια άσχημα με τον εαυτό μου. Δεν ξέρω τι να κάνω!

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μήπως τα έχεις με κανένα κουκλί ζωγραφιστό και ζηλευεις?

  3. #3
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μήπως τα έχεις με κανένα κουκλί ζωγραφιστό και ζηλευεις?
    Αποκλείεται αφού είμαι ελεύθερος..



    Καλησπέρα φίλη μου. Ζηλεύεις χωρίς λόγο ή σου έδωσε κάποιες αφορμές;

  4. #4
    Νομίζω ότι δημιουργώ σενάρια στο μυαλό μου, γιατί όσες φορές έχω καθίσει να λύσω το θέμα με συζήτηση πάντα βγαίνω λάθος..

  5. #5
    george1520
    Guest
    Τα σενάρια πως προκύπτουν; γίνεται κάτι και αρχίζεις εσύ και τα μεγαλοποιεις ή και χωρίς να γίνει κάτι; αυτός πως αντιδρά όταν η ζήλια σου έδινα υπερβολική;

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Γιατί ζηλεύεις όμως?

  7. #7
    Αυτό ακριβώς, μπορεί να συμβεί το παραμικρό και εγώ τα μεγαλοποιώ! Εκείνος, προσπαθεί να μου εξηγήσει ότι γίνομαι υπερβολική! Καμία φορά το συνειδητοποιώ άλλες πάλι δεν μου περνάει με τίποτα.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Πιστεύω ότι επειδή είστε αρκετό καιρό μαζί, ρουτινιασετε και αρχίζεις να σκέφτεσαι ότι θα θέλει να κοιτάξει αλλού γιατί βαρέθηκε να "τρώει το ίδιο φαγητό".. Έχεις καθησει λίγο μόνη σου να βάλεις τα πράγματα κάτω, να δεις τι σε ενοχλεί ακριβώς και γιατί; από εκεί θα βρεις και την άκρη για το πρόβλημα.

  9. #9
    Αυτό το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές!! Πάντα σε αυτό το συμπέρασμα που λες, εκεί καταλήγω..

  10. #10
    george1520
    Guest
    Τότε κάνε κάτι να ανανεώσετε την σχέση σας και όχι να την γεμίζεις με αρνητικά συναισθήματα.. Μίλησε το μαζί του ακριβώς όπως τα σκέφτεσαι και θα βρείτε την λύση σας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν λες ότι μονίμως βγαίνεις λάθος και ζηλεύεις χωρίς λόγο, είτε έχεις σκυλοβαρεθεί μέσα στη σχέση και δεν αισθάνεσαι εσύ καλά οπότε πας να φορτώσεις την ευθύνη στον άλλο, είτε έχεις πέσει καταπάνω στη σχέση και δεν έχεις άλλα ενδιαφέροντα σαν άνθρωπος να σε γεμίζουν, οπότε με αποτέλεσμα να κάθεσαι να σκέφτσαι σενάρια και να τρώγεσαι με τα ρούχα σου. Αφού δεν είσασταν από την αρχή έτσι και είσαι ευχαριστημένη από τη σχέση σου όπως λες, αλλά εσύ δημιουργείς τα προβλήματα, εσύ θα πρέπει να κάνεις την μεγαλύτερη προσπάθεια να ανανεώσεις και την σχέση σας αλλά και να αλλάξεις την καθημερινότητά σου και να είσαι πιο ευτυχισμένη σαν άτομο, ανεξάρτητα από την κοινή σας ζωή. Δηλαδή αν έχεις κοινές παρέες μόνο μαζί του, βγαίνετε μόνο μαζί, το οτιδήποτε περιμένεις να το μοιραστείς μαζί του, καταντάει κάπου και αηδία. Ο καθένας θέλει και τον προσωπικό του χώρο και χρόνο. Αν γουστάρει να πάει ένα σινεμά μόνος του ή με έναν φίλο, να βγει για φαγητό με τις φίλες του, να αράξει να διαβάσει ένα βιβλίο, να πάει για περπάτημα, να πάει μία μονοήμερη με τον τοπικό σύλλογο ή οτιδήποτε τέλοςπάντων. Και αυτός και εσύ. Δεν είναι ότι βρήκαμε μία σχέση και παύει η υπόλοιπη ζωή μας.

  12. #12
    Miliva21
    Guest
    Σου έχει δώσει δικαιώματα παλιότερα για να ζηλεύεις; έχει γίνει κάτι χειροπιαστό;; και ποτε σε πιάνει η ζήλεια αυτή;

    Και εγώ νομίζω είτε ότι αρχίζεις να βαριέσαι εσύ είτε φοβάσαι ότι εκείνος θα σε βαρεθεί επειδή είστε καιρό μαζί.....
    Πιστεύεις ότι έχει χαθεί ο ενθουσιασμός και έχει γίνει η σχέση σας προβλέψιμη;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Βαριέται αυτή αλλά Ζηλεύει; μάλιστα. Καινούριο είναι αυτό;; αν βαριόταν δεν θα ζήλευε καν. Θα τον είχε γραμμένο. Οπότε η ο δικός σου μετράει και τον ζηλεύεις η φοβάσαι ότι αυτός σε βαρέθηκε. Για ψαξτο. Όπως και να έχει πάντως έχε το νου σου γιατί Ετοιμάζεσαι για φύλλο πορείας.
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιατί καινούριο; Υπάρχει κόσμος -ιδιαίτερα μεγαλωμένος σε συντηρητικό περιβάλλον- που δεν αντέχει να πάρει πάνω του την ευθύνη ενός χωρισμού, δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό του. Οπότε ψάχνει συνεχώς να βγάλει τον άλλον φάουλ σαν αφορμή για να δικαιολογήσει αυτό που ο ίδιος αισθάνεται σαν αποτυχία ενός δεσμού.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Πολύ ανώριμο ακουγεται
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζηλευω....
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 24-08-2017, 00:38
  2. Πως να ζηλεύω λιγότερο;
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 179
    Last Post: 18-11-2016, 20:18
  3. Ζηλευω πολυ και δε ξερω πως να το ξεπερασω
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2013, 16:53
  4. Ζηλεύω πολύ
    By iliaktida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 19-07-2012, 20:10
  5. ζηλευω.ειμαι κακια?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-06-2009, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •