Καταθλιψη ή Διπολικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    1

    Καταθλιψη ή Διπολικη

    Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω γιατι ειμαι καινουρια στο φορουμ και βρισκομαι σε μια περιεργη θεση. Πριν 3 4 χρονια διαγνωστικα με καταθλιψη κ για περιπου 12 μηνες μου χορηγηθηκαν remeron και ζαναξ. Βεβαια, τα τελευταια χρονια που ψηλοσυνηλθα, παρατηρω οτι περναω διαστηματα καταθλιψης αλλα κ διαστηματα που εχω τρομερη ενεργεια, θελω ν κανω τα παντα, τα βλεπω ολα τελεια, μια τρελη αισιοδοξια και νιωθω οτι θελω να εκτονωθω. Βεβαια ειμαι κ ενας ανθρωπος π οι γυρω μου δν καταλαβαινουν αν περναω κατι γιατι συμπεριφερομαι φυσιολογικα αλλα οταν δν συναναστρεφομαι με ανθρωπους ειναι σαν να ειμαι κατι αλλο στο αλλο ακρο. Επειδη αλλαξα πολη οπου επισκεπτομουν τον θεραπευτη μ σταματησα κ τις θεραπειας κ επειδη φοβαμαι οτι στο μελλον με το παραμικρο π θ συμβει θα υποτροπιασω γιατι δν νιωθω ετοιμη ή ασφαλης, αναρωτιεμαι αν οντως εχω καταθλιψη ή καποια μορφη διπολικης διαταραχης. Δεν ζητω να μου κανετε διαγνωση απλα μηπως καποιος αντιλαμβανεται αν υπαρχει περιπτωση για λαθος διαγνωση . Σας ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι φυσιολογικο στην κτθλψη να εχεις ups και downs .......στην διπολικη , τα διαστηματα βαθιας κτθλψης διαδεχονται διαστηματα μανιας η ευφοριας αν θελεις ........δεν καταλαβα κατι τετοιο απ τα γραφομενα σου ......

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    «[...] τρομερη ενεργεια, θελω ν κανω τα παντα, τα βλεπω ολα τελεια, μια τρελη αισιοδοξια» Αυτό σίγουρα δεν μου θυμίζει κατάθλιψη αλλά τη περίοδο της υπομανίας μου που εξελίχθηκε σε αυτόκαταστροφική μανία. Θα σου πρότεινα να τα συζητήσεις αυτά με δύο τουλάχιστον ψυχιάτρους ή/και ψυχολόγους για να δεις και κατά πόσο συμπίπτουν οι απόψεις, και φυσικά να το ψάξεις και να ψαχτείς η ίδια. Σου εύχομαι καλή τύχη.

  4. #4
    Εγω μενω κυριως στο α κομματι. Γιατι διεκοψες την αγωγη σου; Πανω σε αλλαγη τοπου διαμονης ειναι καπως δυσκολα συνηθως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Angelikipapastergiou View Post
    Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω γιατι ειμαι καινουρια στο φορουμ και βρισκομαι σε μια περιεργη θεση. Πριν 3 4 χρονια διαγνωστικα με καταθλιψη κ για περιπου 12 μηνες μου χορηγηθηκαν remeron και ζαναξ. Βεβαια, τα τελευταια χρονια που ψηλοσυνηλθα, παρατηρω οτι περναω διαστηματα καταθλιψης αλλα κ διαστηματα που εχω τρομερη ενεργεια, θελω ν κανω τα παντα, τα βλεπω ολα τελεια, μια τρελη αισιοδοξια και νιωθω οτι θελω να εκτονωθω. Βεβαια ειμαι κ ενας ανθρωπος π οι γυρω μου δν καταλαβαινουν αν περναω κατι γιατι συμπεριφερομαι φυσιολογικα αλλα οταν δν συναναστρεφομαι με ανθρωπους ειναι σαν να ειμαι κατι αλλο στο αλλο ακρο. Επειδη αλλαξα πολη οπου επισκεπτομουν τον θεραπευτη μ σταματησα κ τις θεραπειας κ επειδη φοβαμαι οτι στο μελλον με το παραμικρο π θ συμβει θα υποτροπιασω γιατι δν νιωθω ετοιμη ή ασφαλης, αναρωτιεμαι αν οντως εχω καταθλιψη ή καποια μορφη διπολικης διαταραχης. Δεν ζητω να μου κανετε διαγνωση απλα μηπως καποιος αντιλαμβανεται αν υπαρχει περιπτωση για λαθος διαγνωση . Σας ευχαριστω
    τι σε νοιαζει αν εισαι καλα τωρα?οπως τα λες υπαρχει περιπτωση να εισαι στο διπολικο φασμα γενικοτερα αλλα αυτο δεν θα το μαθεις στο φορουμ......αν θες να ξερεις τι περασες ξερεις τι να κανεις,σε ''ειδικο''

Similar Threads

  1. Καταθλιψη-Διπολικη διαταραχη
    By Irene in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-07-2018, 17:54
  2. Ψυχωσικο-Καταθλιψη-Διπολικη η πορεια μου
    By vas_pet in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-08-2017, 13:52
  3. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ Η' ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By dimitra91 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-06-2011, 17:44
  4. είμαι διπολική κ ξαναπέφτω σε κατάθλιψη
    By bipolargirl in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 15-05-2010, 23:44
  5. Διπολική-κατάθλιψη
    By lady in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-12-2005, 23:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •