Χρίστουγεννα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357

    Χρίστουγεννα

    Καλησπέρα...ξέρω γενικά ότι όσοι άνθρωποι έχουν διαφορά ψ θέματα της γιορτές αυτά τα θέματα διογκώνονται . Έχει τύχει σε κάποιον και πως το αντιμετωπίζει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Καλησπέρα...ξέρω γενικά ότι όσοι άνθρωποι έχουν διαφορά ψ θέματα της γιορτές αυτά τα θέματα διογκώνονται . Έχει τύχει σε κάποιον και πως το αντιμετωπίζει;
    Εμένα μου συμβαίνει αυτό. Το άγχος μου αυξάνεται τις γιορτινές μέρες, του τύπου αν θα είμαι καλά, πόσο θα πιεστω να κάνω πράγματα που πρέπει αλλά δεν θέλω αλλά και πόσο θα μπορώ να κάνω πράγματα που θέλω αλλά δεν θα μπορώ λόγω ψυχολογίας.

    Δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζω, δεν ξέρω αν το αντιμετωπίζω καν. Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι μια μέρα όπως οι άλλες, να μην τις εξειδανικευω τόσο γιατί ακόμα δεν μπορώ να το υποστηρίξω να είμαι απόλυτα γιορτινή,και κάνω υπομονή, όταν μπορώ..

  3. #3
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Καλησπέρα...ξέρω γενικά ότι όσοι άνθρωποι έχουν διαφορά ψ θέματα της γιορτές αυτά τα θέματα διογκώνονται . Έχει τύχει σε κάποιον και πως το αντιμετωπίζει;
    Και εγώ το παθαινω αυτό. Γενικά νομίζω απεχθανομαι τα Χριστούγεννα που πρέπει όλοι να είναι χαρουμενοι λόγω γιορτινου κλιματος.εγώ είμαι ακριβώς το αντίθετο.δεν ξέρω γιατί διογκωνεται εκεινες τις μέρες πιο πολύ το αγχος αλλά εγώ περιμένω να περασουν και να φύγουν οι γιορτες.δεν έχω βρει ακομη τρόπους αντιμετωπισεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Εμένα μου συμβαίνει αυτό. Το άγχος μου αυξάνεται τις γιορτινές μέρες, του τύπου αν θα είμαι καλά, πόσο θα πιεστω να κάνω πράγματα που πρέπει αλλά δεν θέλω αλλά και πόσο θα μπορώ να κάνω πράγματα που θέλω αλλά δεν θα μπορώ λόγω ψυχολογίας.

    Δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζω, δεν ξέρω αν το αντιμετωπίζω καν. Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι μια μέρα όπως οι άλλες, να μην τις εξειδανικευω τόσο γιατί ακόμα δεν μπορώ να το υποστηρίξω να είμαι απόλυτα γιορτινή,και κάνω υπομονή, όταν μπορώ..
    Το ίδιο ακριβώς...ενώ φέτος το δουλεύω πολύ και βλέπω δεν με ενοχλεί ακόμη τόσο αλλά υπάρχουν ώρες που διάφορα συμπτώματα άγχους διογκωνονται

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα, όχι μόνο τα Χριστούγεννα αλλά όλη την περίοδο... η μελαγχολία των εορτών μάλλον... το δήθεν όλο σκηνικό ίσως, τα ψεύτικα χαμόγελα... ίσως τα προβλήματα υγείας 2 δικών μου ανθρώπων που δεν επιτρέπουν να κάνουμε οτι όλοι οι άλλοι... οι αναμνήσεις απο παλιές εορταστικές περιόδους που ήταν πιο χαρούμενες και τώρα δεν υπάρχουν, κάνουν ένα κακό κοκτέιλ και για εμένα... ακεφιά, άγχος, πανικός.. απο όλα διαθέτει το κατάστημα... και να πρέπει να τα παλέψεις μόνος καθώς οι περισσότεροι διασκεδάζουν κλπ, εσύ να πρέπει να σταθείς πάλι στα πόδια σου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Εγώ πέρα από το άγχος που μου δημιουργείται, τα ψυχοσωματικα και οι φοβίες πιάνουν ταβάνι. Αλλά αυτό που παρατηρώ σε σχέση με άλλες περιόδους είναι ότι με καταβάλει και η στεναχώρια.
    Εγώ ας πούμε κάθε γιορτές σκέφτομαι μακάρι να είναι οι τελευταίες που σκέφτομαι τόσο άσχημα πράγματα και που οι φοβίες μου κυριευουν το σώμα και το μυαλό μου, και όσο έρχονται οι επόμενες και είμαι ξανά έτσι... Με στεναχωρεί βαθιά, και για μένα και για τους οικείους μου που με βλέπουν ετσι
    Δεν ξέρω αν νιώθετε κ εσείς έτσι.
    Τόσες μέρες ας πούμε σκέφτομαι, πως παλιά με τρελαίνε η πρωτοχρονιά. Έλεγα τέλεια, ώρα για νέους στόχους. Ώρα να αφήσω μια φοβία πίσω μου, ώρα να κυνηγήσω νέα όνειρα και συμπεριφορές. Που ειναι αυτό το κορίτσι δεν ξέρω, αν με συγκρίνω με το παρελθόν ρε παιδιά νιώθω ότι ήμουν άλλη. Αυτό μάλλον θα με στεναχωρεί περισσότερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Εγω γουσταρω τα χριστουγεννα.
    Παω στο χωριο μου με τα φιλαρακια απο εκει π εχω να τα δω καιρο...κανουμε μπαρμπεκιου, κλαμπαρουμε, βολταρουμε...Βλεπω και οικογενεια και συγγενεις.
    Μαζευομαστε και για χαρτια κ.λ.π.

    Μονο εαν βρεχει θα ξενερωσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    layla123 την ίδια ψυχολογία πάνω κάτω έχουμε όλοι.... στεναχώρια, μελαγχολία, απογοήτευση και μπόλικο άγχος... γιατί να συμβαίνουν σε εμένα, πως ήμουν και πως είμαι τώρα, μακάρι να άλλαζαν τα πράγματα, γιατί δεν αλλάζουν κλπ κλπ κλπ...

  9. #9
    george1520
    Guest
    Τα Χριστούγεννα θεωρώ πλέον ότι είναι εμπορική γιορτή.. Δεν μου προκαλεί κανένα άγχος.. Το να θες να κάνεις δώρα, να περάσεις χρόνο με τους δικούς σου κτλ μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμή του χρόνου. Οπότε είμαι μια χαρά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν δεν εχεις ιδαιτερες απαιτησεις απ τις γιορτες , ολα κυλανε σαν να μην εχουν κατι το ξεχωριστο αυτες οι μερες , δλδ. οπως παντα ....... με τις απαιτησεις ( η η αναμονη για κατι ιδαιτερο ) αρχιζουν τα προβληματα .......

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Ούτε εγω δίνω σημασια,είναι ένα καταναλωτικό πανηγύρι για τους α-νοητους. Το μονο ενοχλητικό είναι όλο αυτό το κιτς νταβαντουρι και ότι ακόμα και μεσα Γεναρη μας τα πρηζουν με κοπη πιτων και χιλιοειπωμενες ευχές που δεν εννοεί κανένας και δεν σημαίνουν τιποτα. Αλλο ενοχλητικό είναι ότι όλα παγωνουν και δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. Και τα παρανομα πυροτεχνηματα. Και οι δήθεν χαρουμενες φατσες που απο μέσα τους βραζουν και προσπαθουν να το παιξουν ευτυχισμενοι γιατί έτσι τους ειπαν,σαν μαριονετες. Καμία σχέση με χριστιανισμο όλα αυτά (όχι ότι πιστευω αλλά είναι τραγελαφικο να τα κάνουν όλα αυτά χριστιανοι, να ξοδευουν ένα καρό λεφτά στο βωμό του καταναλωτισμου και να το παιζουν πιστοι) και καμία σχέση με πραγματική διασκεδαση ή χαρα. Είναι όλα μια ενοχλητική προσποιηση της αδαους πλειοψηφίας. Λυπαμαι αυτούς που ξοδευουν τα λεφτά τους σε δέντρα και στολίδια. Πολλοι ανθρωποι νιώθουν μελαγχολία,ζήλια και ανικανοποιητοι τις γιορτες,ακόμα και αυτοί που φαινομενικά τα έχουν όλα,γιατί προκειται για κάτι ανουσιο,έναν διαγωνισμό επιδειξης που κατά βάθος κανεις δεν ξέρει γιατί συμμετεχει.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εξω που τριγυρνω δε βλεπω καμια χαρουμενη φατσα αντιθετα οι ανθρωποι μου φαινονται στο κοσμο τους περισσοτερο απο ποτε και μου θυμιζουν καπως τον εαυτο μου εγω μελαγχολια εχω μονιμως δε βλεπω διαφορα γιορτες η οχι και δε με ενοχλει οι γυρω μου να γελανε
    δε με ενοχλει οι ανθρωποι να ειναι μαριονετες και ουτε επικρυνω το ειναι καπιος κενος και εγω μαριονετα ειμαι γιατι αυτη ειναι η φυση μου αυτο που με ενοχλει ειναι να ειναι μαριονετες αλλου τυπου
    εξελιξη του ανθρωπινου ειδους που αυτο θα γινει καποια μερα ειναι να γινει πανομοιοτυπος με το θεο αυτο δε μπορει να γινει εντελως αλλα μεχρι ενος σημειου που τους επιτρεπει το νοητικο τους επιπεδο

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Ο,τι να 'ναι.

Similar Threads

  1. χο-χο-χο , Καλα χριστουγεννα
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2023, 10:46
  2. Χριστούγεννα και λοιπόν;
    By take a break in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-2016, 16:01
  3. πως θα τα περασετε τα Χριστουγεννα?
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 13:02
  4. Μελαγχολία και Χριστούγεννα
    By eatdis-admin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 09-12-2008, 16:54
  5. φόβος για τα χριστούγεννα
    By alexandra23 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2005, 09:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •