Με έχω πλέον σιχαθεί!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11

    Με έχω πλέον σιχαθεί!!!

    Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν συντομότερος.
    Η ιστορία ξεκινάει πριν εναμιση περίπου χρόνο, όταν άρχισα να βγαίνω με μία κοπέλα από την δουλειά. Η κοπέλα είναι χωρισμένη με παιδί και στην παρούσα φάση είχε 4 χρόνια σχέση την οποία και χώρισε για να είμαστε μαζί. (Για να προλάβω αντιδράσεις η σχέση ήταν τελειωμένη πολύ πριν εμφανιστώ).
    Πολύ γρήγορα αρχίσαμε να μένουμε μαζί κυρίως γιατί ήταν αδύνατο να βρισκόμαστε εκτός σπιτιού λόγο του παιδιού. (δεν υπήρχε απο πουθενά αλλού βοήθεια).
    Σήμερα, ενάμιση χρόνο μετά είματε χωρισμένοι για 6η φορά και ήδη εδω και 6 μήνες.. ΑΚΡΙΒΩΣ ...χωρίζαμε κάθε μήνα σχεδόν κ πάντα έφευγα εγώ.
    Τα προβλήματα μας ξεκίνησαν λίγο μετά από τον πρώτο μήνα και πλέον μπορώ να θεωρήσω οτι κατα 90% οφείλονταν στις ανασφάλειές της. Συνεχόμενες σκηνές χωρίς καμία αιτία (πως μπορείς να αμφιβάλεις για κάποιον που παράτησε τα πάντα για σένα, περνάει 23 ώρες την μέρα μαζί σου, αφήνει μονίμος τα πάντα (υπολογιστές, κινητά,) μπροστά σου?). Η μόνιμη αμφιβολία και ανασφάλεια του τύπου "δεν με θέλεις" σταδιακά με εξάντλησε ψυχολογικά. Απο έναν ιδιαίτερα ήρεμο άνθρωπο που ποτέ δεν είχε καυγάδες στις σχέσεις του φτάσαμε σχεδόν σε καθημερινούς και αρκετά ασχημους καυγάδες. Ευτυχώς ποτέ μπροστά στο παιδι.
    Αυτο με οδήγησε να φύγω την πρώτη φορά ... η οποία διήρκεσε μεχρι να ηρεμίσω.. 2-3 μέρες.. μετά είμασταν για 2 εβδομάδες καλά και ξανά τα ίδια.
    Εγώ παρατηρούσα οτι δεν έδινε σημασία στα δικά μου θέλω και στα δικά μου πρέπει, αλλά κατάλαβα πολύ αργότερα οτι τις είχα δώσει αυτό το δικαίωμα με το να είμαι πολύ υποχωριτικός το πρώτο διάστημα.
    Φτάσαμε με χωρισμούς και επανασυνδέσεις μέχρι το καλοκαίρι όπου και χωρίσαμε. Από τότε (τέλος καλοκαιριού) δεν έχω σταματήσει να ξαναπροσάθήσω να είμαι μαζί της. μερικές φορές βρεθήκαμε για μερικές μέρες (χωρίς να με βλέπει το παιδί για να μην αναστατωθεί) αλλά και πάλι έφευγα.
    Κατέληξα πολύ πρόσφατα οτι η όλη σχέση μας κατέληξε σε μία ατελείωτη κόντρα που απο ένα σημείο και μετά οφειλόταν σε μένα. Με έπνιγε το δίκιο που θα λέγαμε , γιατί μονίμος με κατηγορούσε χωρίς την παραμικρή ένδειξη για σημεία και τέρατα. Αθώες φιλικές σχέσεις με φίλες μου τις οποίες τις βλέπει κάθε μέρα λόγο δουλείας γινόταν λόγος για ατελείωτους καυγάδες.
    Πρόσφατα, πριν δυο εβδομάδες έκανα μία προσπάθεια πάλι αλλά εκνευριζόμουν πολυγρήγορα .. αυτή ήθελε να κόψω πρακτικά τις φίλες μου (κατα λέξη μου είπε, δεν θέλω να βγαίνω μαζί τους και ουτε πρόκειτε να βγαίνεις εσύ μονος σου μαζί τους) κάτι το οποίο με έκανε να αντιδράσω εκρηκτικά.
    Κάθε φορά που φεύγω απο κοντά της λέω οτι δεν πρόκειτε να το ξανασκεφτώ .. αυτό διαρκεί μονάχα 2-3 μέρες και μετά πιθανότατα πέφτω σε κατάθλιψη (έχω όλα τα συμπτώματα από όσο μπόρεσα να τα βρω). Το μόνο πράγμα στο μυαλό μου είναι αυτή. Προσπάθησα πραγματικά με το ζόρι να βγώ, να γνωρίσω κόσμο, .. αλλά δεν μου έκανε καμία αίσθηση.
    Σε ολα αυτά να προσθέσω και την εξωτερική πίεση, στην ελλαδάρα ζούμε και το οτι έχει ένα παιδί είναι αρκετός λόγος για όλους γύρω μου να είναι αρνητικοί και απόλυτοι . Βοήθησα βέβαια κι εγώ με τα πανε έλα μου..τα συνεχόμενα πάνε έλα μου.
    Μπορώ να φανταστώ το μέλλον μου με αυτή την κοπέλα και το παιδί μαζί με όλες τις δυσκολίες που φέρνει... πλέον όμως φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό. ΣΤον ένάμιση χρόνο που πέρασε της φέρθηκα πολλές φορές απαίσια, κάτι που δεν είναι του χαρακτήρα μου. Αντιδρούσα. Αυτή όμως πάντα μου έλεγε "εγώ σε αγαπάω, ποτέ δεν θα σε άφηνα, ξερώ τι θέλω μαζί σου και το ξέρω απο την πρώτη στιγμή. Θα εφευγα μόνο αν με απατούσες"
    Είμαι έτοιμος να έρθω σε σύγκρουση με όλους και με όλα (γιατί πραγματικά τα έχω κάνει πολύ χάλια τα πράγματα), για να είμαι μαζί της... Με φοβίζει όμως ο ίδιος μου ο εαυτος ... με φοβίζει το να φύγω από κοντά της πάλι και να την ξαναπληγώσω ...και αυτην και το παιδι.

    Πριν 2 εβδομάδες που βρεθήκαμε μερικές φορές και τις έλεγα τις φοβίες μου, οτι δεν θέλω να την ξαναπληγώσω, μου είπε "θέλεις να δεις αν θα μπορέσεισ να με ξεχάσεις ? .. θα σε αφήσω... αλλά αυτό που έχουμε δεν θα σβήσει και πάλι θα έρθεις εδώ"
    Η συγκεκριμένη κοπέλα είναι της άποψης οτι αν υπάρχει αγάπη τιποτα άλλο δεν μετράει. Δυστυχως η ευτυχως όμως ζούμε σε κοινωνίες και υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας.. συνεργάτες, φιλοι, οικογένεια .. ποτέ δεν έδινε σημασία σε κάνέναν απο αυτους και αυτό με ενοχλουσε αφάνταστα.. ήθελε να είμαστε οι δύο μας κ το παιδι ... και τίποτα άλλο (πάρα πολύ ρομαντικό ... αλλά ουτοπικό)


    Συνοπτικά: όταν είμαι μαζί της με τρελάινει και πνίγομαι .. όταν είμαι μακρυά της πέφτω σε κατάθλιψη .. δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να μπορώ να σκεφτώ ... οτιδήποτε με κάνει να γελάω θέλω να το μοιραστώ μαζί της, οτιδήποτε βλέπω, θέλω να το δει... απλα΄φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό ...
    Ο πατέρας μου, μου είπε ... παρε μια απόφαση και τίμησε την .. ανδρας είσαι ... και έχει απόλυτο δικιο ...
    Πραγματικά βαθειά μέσα μου το πιστεύω οτι τα προβλήματα μας δεν είναι άλυτα.. έχω σιχαθεί όμως τον εαυτό μου με το ποσο γρήγορα αλλάζει ...τον έχω σιχαθεί!!!!!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    φιλε μου καλησπερα,


    θα σου πω δυο πραγματακια μονο και οτι καταλαβες - καταλαβες.


    1. Μην συχαίνεσαι καθολου τον εαυτο σου, οτι νιωθεις και κανεις ειναι απολυτως φυσιολογικο!


    2. Οσον αφορα την \"σχεση\" σου, φυγε τρεχωντας και μην κοιταξεις ποτε πισω σου.
    Ιδιως αν νιωσεις κοντα την παρουσια της, τρεχα ακομα πιο γρηγορα.
    Οσο για την καταθλιψη, δεν πειραζει κατσε λιγο μονος σου θα σου περασει.
    Ακομα και η καταθλιψη μπορει να ειναι καλυτερη στη φαση που εισαι.



    ΥΓ......... ξερεις τι σημαινει φυγεεεεεεεεεεεεε????????
    σημαινει σωσε τον εαυτο σου.
    ;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by bouffos
    Συνοπτικά: όταν είμαι μαζί της με τρελάινει και πνίγομαι .. όταν είμαι μακρυά της πέφτω σε κατάθλιψη .. δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να μπορώ να σκεφτώ ... οτιδήποτε με κάνει να γελάω θέλω να το μοιραστώ μαζί της, οτιδήποτε βλέπω, θέλω να το δει... απλα΄φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό ...
    Ο πατέρας μου, μου είπε ... παρε μια απόφαση και τίμησε την .. ανδρας είσαι ... και έχει απόλυτο δικιο ...
    Πραγματικά βαθειά μέσα μου το πιστεύω οτι τα προβλήματα μας δεν είναι άλυτα.. έχω σιχαθεί όμως τον εαυτό μου με το ποσο γρήγορα αλλάζει ...τον έχω σιχαθεί!!!!!!!
    Τελικά όταν είστε μαζί τα ζείτε ολα αυτά?να μοιράζεστε το γέλιο,τις εικόνες,να μοιράζεστε τις στιγμές γενικώς ή είναι μόνο επιθυμίες σου κ η πραγματικότητα κρύβει \'πνίξιμο\'?
    Γιατί φοβάσαι τόσο πολύ τον εαυτό σου?Να μην την πληγώσεις ή επειδη δεν τον ελέγχεις κ σε φέρνει αντιμέτωπο με αντιδράσεις που ξεπερνανε τα όρια σου?Μου δίνεις την εντύπωση πως είχες αντιδράσεις έξω απ\'τον εαυτό σου εκτος απ\'το να φεύγεις.Αν ναι,ποιες είναι αυτές?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11
    Originally posted by krino

    Ιδιως αν νιωσεις κοντα την παρουσια της, τρεχα ακομα πιο γρηγορα.
    Αυτό είναι αδύνατο ... κάθε μέρα είμαστε στα 10 μέτρα ... υποχρεωτικά .. είναι δεδομένο οτι θα την βλέπω κάθε μέρα για μήνες ακόμα....
    το προσπάθησα αυτο που λες ... απέτυχα ..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11
    Arsi: Βρέθηκα πολλές φορές να απορώ με τον εαυτό μου και να λέω \"μα δεν είμαι εγώ αυτός\".. είχα πολλές πολύ άσχημες αντιδράσεις.. οπως και αυτή. Όσον αφορά το αν μοιραζόμαστε τα παραπάνω ..σε μεγάλο ποσοστό ναι ..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by bouffos
    Originally posted by krino

    Ιδιως αν νιωσεις κοντα την παρουσια της, τρεχα ακομα πιο γρηγορα.
    Αυτό είναι αδύνατο ... κάθε μέρα είμαστε στα 10 μέτρα ... υποχρεωτικά .. είναι δεδομένο οτι θα την βλέπω κάθε μέρα για μήνες ακόμα....
    το προσπάθησα αυτο που λες ... απέτυχα ..
    οκ αμα ειναι αυτο αδυνατο καντο καπως αλλιως.
    Πχ διεδωσε οτι εισαι με αλλη....
    Κανε οτι μπορεις παντως για να ξεφυγεις απο το ... στενο μαρκαρισμα.


    Σου μιλαω πολυ σοβαρα: ΦΥΓΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11
    krino: το να διαδώσω πχ οτι είμαι με αλλη απλα θα την κάνει να με μισήσει και να πιστοποιήση αυτά που θέλει να πιστεψει ... οτι την κοροϊδευα τοσο καιρο ... και εμένα που θα με αφήσει? στο ίδιο σημείο, να την βλέπω κάθε μέρα μπροστά μου παλι .... αλλα να ξέρω οτι δεν μπορώ να επιστρέψω για ένα ψέμα? δεν είμαι άνθρωπος που μπορώ να λέω ψέματα .. ακομα και άν ειναι για το καλό

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οκ δεκτον ουτε και εμενα μου αρεσει να λεω ψεματα, μαλλον δεν εχω πει ποτε μου.

    Οποτε πες το στα ισια,
    αντε γεια και να τα λεμε, και σορρυ τωρα γιατι εχουμε δουλειες.


    ΥΓ. το να σε μισησει δεν ειναι κακο....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by bouffos

    αλλα να ξέρω οτι δεν μπορώ να επιστρέψω
    βρες εσυ το τροπο για τον οποιο δεν θα μπορεις να επιστρεψεις.
    Η ουσια ειναι αυτο που σου ειπα,


    ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΙΑ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11
    Originally posted by krino
    ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΙΑ
    Αυτο προσπαθώ να κάνω εδω και 7 μήνες ... και αναρωτιέμαι ... όλη αυτή την ενέργεια που έβαλα στο να προσπαθώ να φύγω, αν την είχα βάλει στο να προσπαθώ να μείνω (να λύσω τα προβληματα) που θα ήμουν?


    Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι πραγματικά έχει όλη την καλή διάθεση να αλλάξει όσο μπορεί για να είμαστε μαζι ..για αυτήν είμαι ο κόσμος όλος.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by bouffos
    Originally posted by krino
    ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΙΑ
    Αυτο προσπαθώ να κάνω εδω και 7 μήνες ... και αναρωτιέμαι ... όλη αυτή την ενέργεια που έβαλα στο να προσπαθώ να φύγω, αν την είχα βάλει στο να προσπαθώ να μείνω (να λύσω τα προβληματα) που θα ήμουν?


    - τωρα τι να σου πω....
    απο το δαφνι μεχρι σε καποιον ψυχιατρο.
    Ακριβης τοποθιεσια δεν μπορεις να ξερεις.



    Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι πραγματικά έχει όλη την καλή διάθεση να αλλάξει όσο μπορεί για να είμαστε μαζι ..για αυτήν είμαι ο κόσμος όλος.

    - μυθος φιλε μου και αυταπατες.
    Κανεις δεν αλλαζει και ολα αυτα λεγωνται στις καλες στιγμες.
    Στα δυσκολα ερχονται τα υπολοιπα.

    Αυτο που εχεινοημα να σκεφτεις τωρα ειναι τους 7 μηνες να μην τους κανεις 8.
    Ακρετο χρονο εχασες μεχρι τωρα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11
    twra ayto gia ton psyxiatro mou to exei pei kai h idia ... polles fores malista ... nomizw oti einai kairos na arxisw na to skeftomai para poly sobara (gia psyxologo mallon k oxi gia psyxiatro)
    ki ayto to kaneis den allazei ..egw pws allaksa re gmt mou toso (pros to xeirotero) se ayth th sxesh ?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οκ το ψυχιατρο το ειπα για να το κανω λιγο δραματικο...
    Οντως αμα το εχεις αναγκη ο ψυχολογος δεν θα σου κανει κακο.

    Τωρα γιατι εσυ αλλαξες, μην εισαι τοσο σιγουρος αυτη ειναι η δικη σου αποψη.
    Αλλα μην το ψαχνεις αλλο,



    ΦΥΓΕ.-

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by bouffos
    Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι πραγματικά έχει όλη την καλή διάθεση να αλλάξει όσο μπορεί για να είμαστε μαζι ..για αυτήν είμαι ο κόσμος όλος.
    Αυτό ξέχασέ το.Δεν αλλάζουν οι άνθρωποι για να μείνουν με κάποιον.Απλά καταπιέζονται ή προσποιούνται.Η μόνη περίπτωση να αλλάξει κάποιος άνθρωπος είναι να το κάνει για τον εαυτό του ανεξάρτητα με ποιον είναι δίπλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by bouffos
    ki ayto to kaneis den allazei ..egw pws allaksa re gmt mou toso (pros to xeirotero) se ayth th sxesh ?
    Δεν άλλαξες απλά σου βγαίνει ένα ασχημο κομμάτι του εαυτού σου επειδή αντιδράει σ\'αυτά που ζεις.Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι κ να καταπιέζεσαι τόσο σε μία σχέση.Φυσικό δεν είναι να \'κλωτσάει\' ο εαυτός σου???

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •