Πλήρης απόγνωση και απογοήτευση!!!(SOS)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Πλήρης απόγνωση και απογοήτευση!!!(SOS)

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο,με υγεία πάνω από όλα!Έχω διαγνωσθεί με κατάθλιψη εδώ και 5 χρόνια,ενω προϋπήρχαν κρίσεις πανικού και ΓΑΔ από τα 22 μου,ειμαι 32.Τους τελευταίους 5 μήνες χωρίς κάποιον λόγο,η κατάσταση σταδιακά έχει γίνει ανυπόφορη.Ολα τα συμπτώματα της κατάθλιψης έχουν βαρέσει κόκκινο.Πλεον με το ζόρι βγαίνω από το σπίτι,έχω παραμελήσει τον εαυτό μου.Εχω να κάνω μπάνιο και να ξυριστω 1 μήνα και κυκλοφορώ έξω,με τα ίδια ρούχα που κοιμάμαι.Κάνω συνεχώς άσχημες σκέψεις και περνάνε από το μυαλό μου και αυτοκτονικες σκέψεις.Τρωω με βουλιμία ότι βρω μπροστά μου και κοιμάμαι σχεδόν όλη τη μέρα.Δεν έχω κέφι και ενέργεια για τίποτα,νιώθω κούραση και βγαίνω αναγκαστικά για να παω βόλτα τους σκύλους μου.Προσπαθώ να αποφεύγω τους γνωστούς στο δρόμο και γενικά δε μου αρέσει να μιλαω σε κανέναν.Παίρνω αγωγή με seroxat,anafranil και zanax.Θελω τη γνώμη-βοήθεια σας.Να απευθύνω ξανά στον ψυχίατρο μου η σε ψυχολογο-ψυχαναλυτή?Τόσα χρόνια,έχω δοκιμάσει του κόσμου τα αντικαταθληπτικά και μόνο παρενέργειες,έχω να θυμάμαι.Την τελευταία φορά που με είδε ο γιατρός μου,πριν 4 μήνες μου είχε γράψει abilify να παίρνω,5mg τη μέρα.Ηταν από τα χειρότερα φάρμακα που έχω πάρει ποτέ,ένιωθα απίστευτη υπερένταση και εγρήγορση,λες και είχα πιει 100 φραπέδες,ακαθησια,ταχυκαρδ ιες και προβλήματα στον ύπνο.Μετα από ένα μαρτυρικό μήνα τα σταμάτησα μόνος μου,γιατί δεν μπορούσα άλλο.Καταντησα να βγαίνω έξω, και από την υπερένταση να περπατάω 10χλμ τη μέρα το λιγότερο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μονος σου τα παιρνεις τα φαρμακα; Δεν σε παρακολουθει καποιος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Με παρακολουθεί ψυχίατρος,δεν είναι καραμέλες τα φάρμακα να τα πάρω μόνος μου.Τελευταια φορά με είδε πριν κάνα 4μηνο.Εκτοτε είχε φύγει για σεμινάρια στο εξωτερικό και πλέον δύσκολο να τον βρω διαθέσιμο.Σκεφτηκα να αλλάξω γιατρό,αλλά αυτός με ξέρει τα τελευταία 4 χρόνια.Τωρα να πάω σε άλλον και να αρχίσω πάλι από την αρχή και τους πειραματισμους?Δε θέλω κάτι τέτοιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Άλλαξε ψυχολόγο, δεν είσαι σε καλή φάση για να κάθεσαι να περιμένεις ποτέ θα γυρίσει από τα σεμινάρια του να ασχοληθεί μαζί σου.
    Τα ψυχολογικά είναι δύσκολα, το ξέρω και από τις δικές μου εμπειρίες πόσο πολύ μπορεί να κολλήσεις σε λουπες και να αποτραβηχτείς από την πραγματικότητα.
    Αλλά πρέπει να κάνεις κινήσεις να αλλάξεις την καθημερινότητα σου. Δεν υπάρχει μαγικό χάπι ή μαγική διαδικασία που θα είσαι καλά έτσι ξαφνικά. Αν δεν το κάνεις εσύ για τον εαυτό σου, ποιος θα το κάνει?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον δε σου αρεσουν οι ανθρωποι ετσι οπως εχουν γινει ειναι ελαφρως στο κοσμο τους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και εγω ετσι ειμαι εχω δοκιμασει τα παντα απο χαπια αλλα τπτ..το παλευω μονος μου 4 χρονια νοιωθω χαλια δν ευχαριστιεμαι τπτ αλλα κανω υπομονη..θελει πολυ προσπαθεια προσωπικη..μηπως να εκοβες τα χαπια με συνενπηση γιατρου γτ με τα χαπια νοιωθω πιο χαλια εγω..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    2
    Καλησπέρα, βρήκα την ιστοσελίδα τυχαία, είδα την ανάρτηση. Είμαι και εγώ σε μία πολλή δύσκολη φάση, βλέπω ότι εδώ συζητάτε ελεύθερα τα θέματα σας. Θα ήθελα πολύ να συζητήσω οσα με βαραίνουν, δεν ξέρω όμως πως να δημιουργήσω ένα καινούριο θέμα. Μπορεί καποιος να μου πει πως γίνεται? ευχαριστώ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    2
    προσωπικά δεν με βοηθάνε καθόλου τα χάπια και έχω αλλάξει αρκετά όπως και γιατρους. Δυσκολεύομαι λοιπόν να πιστέψω ότι ένα χάπι μπορεί να λύσει τα ψυχολογικά του καθενος από μονο του

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ούτε εμένα με βοηθούν τα χάπια πλέον,δεν ξέρω ίσως χρειάζεται να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.Αν όχι σε φάρμακο,γιατί έχω πάρει ένα κάρο...σε μορφή ψυχοθεραπείας.Νιωθω απελπισμένος,απίστευτη θλίψη και κενό μέσα μου.Απογνωση και απογοήτευση,καμία όρεξη για τίποτα και κανένα ενδιαφέρον.Εχω παραιτηθεί εντελώς από τη ζωή!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by ΛίαΡ View Post
    Καλησπέρα, βρήκα την ιστοσελίδα τυχαία, είδα την ανάρτηση. Είμαι και εγώ σε μία πολλή δύσκολη φάση, βλέπω ότι εδώ συζητάτε ελεύθερα τα θέματα σας. Θα ήθελα πολύ να συζητήσω οσα με βαραίνουν, δεν ξέρω όμως πως να δημιουργήσω ένα καινούριο θέμα. Μπορεί καποιος να μου πει πως γίνεται? ευχαριστώ
    Καλώς ήρθες! Για να δημοσιεύσεις νέο θέμα, πας επάνω αριστερά και επιλέγεις Forum, από όλα διαλέγεις αυτό που θέλεις και όταν εμφανιστούν τα περιεχόμενα του Φόρουμ διαλέγεις αριστερά δημοσίευση νέου Θέματος

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    28
    Η αληθινή αγάπη είναι το φάρμακο για όλα! Η έλλειψή της είναι η βασική αιτία για όλες τις ασθένειες (ψυχικές & σωματικές)! Τα φάρμακα είναι απλά μια Διαβολική μπίζνα! Ψάξτε να βρείτε κάποιον με μεγάλη καρδιά (δεν έχει σημασία αν έχει πτυχία ή όχι) & μεγαλώστε κι εσείς την δικιά σας!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Akis91 View Post
    Η αληθινή αγάπη είναι το φάρμακο για όλα! Η έλλειψή της είναι η βασική αιτία για όλες τις ασθένειες (ψυχικές & σωματικές)! Τα φάρμακα είναι απλά μια Διαβολική μπίζνα! Ψάξτε να βρείτε κάποιον με μεγάλη καρδιά (δεν έχει σημασία αν έχει πτυχία ή όχι) & μεγαλώστε κι εσείς την δικιά σας!
    Αγόρι μου λες βλακείες

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    40
    μήπως να ψάξετε να αποκτήσετε κάποιο χόμπι; κάτι που να σας κάνει να βγαίνετε απο το σπίτι;
    τόσες ασχολίες υπάρχουν..
    από χειρο τέχνες μέχρι ομάδες αυτοβελτίωσης..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    28
    Φίλε Άλεξ για να λες ότι λέω βλακείες, πιθανόν να μην έχεις υπ' όψιν σου τι είδους ορμόνες & ουσίες εκρίνονται στον οργανισμό μέσω των συναισθημάτων & τι είδους θεραπεία μπορούν αυτές οι ορμόνες να μας προσφέρουν.

    Γιατί αν το γνωρίζεις αυτό & επιμένεις ότι λέω βλακείες, τότε ή γιατρός είσαι ή φαρμακοποιός ή έχεις κάποια σχέση με γιατρούς ή φαρμακοποιούς - & απλά υπερασπίζεσαι το επάγγελμά σου/τους!

    Αν δεν γνωρίζεις λοιπόν, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο Πυθαγόρα ή λίγο Ησίοδο - ή έστω διάβασε νέες έρευνες για τις ουσίες που δημιουργούνται μέσω των συναισθημάτων.
    Διάβασε χυμευτική (χημεία) - βιολογία!
    & πειραματίσου μόνος σου να δεις αν αυτά που διαβάζεις αληθεύουν.

    Η απλά διαλογίσου,
    όλη η Γνώση είναι μέσα μας!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Akis91 View Post
    Φίλε Άλεξ για να λες ότι λέω βλακείες, πιθανόν να μην έχεις υπ' όψιν σου τι είδους ορμόνες & ουσίες εκρίνονται στον οργανισμό μέσω των συναισθημάτων & τι είδους θεραπεία μπορούν αυτές οι ορμόνες να μας προσφέρουν.

    Γιατί αν το γνωρίζεις αυτό & επιμένεις ότι λέω βλακείες, τότε ή γιατρός είσαι ή φαρμακοποιός ή έχεις κάποια σχέση με γιατρούς ή φαρμακοποιούς - & απλά υπερασπίζεσαι το επάγγελμά σου/τους!

    Αν δεν γνωρίζεις λοιπόν, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο Πυθαγόρα ή λίγο Ησίοδο - ή έστω διάβασε νέες έρευνες για τις ουσίες που δημιουργούνται μέσω των συναισθημάτων.
    Διάβασε χυμευτική (χημεία) - βιολογία!
    & πειραματίσου μόνος σου να δεις αν αυτά που διαβάζεις αληθεύουν.

    Η απλά διαλογίσου,
    όλη η Γνώση είναι μέσα μας!
    Ρε φίλε μου γράφες ότι η αγάπη είναι το.φαρμακο για σωματικές και ψυχολογικές παθήσεις.Δλδ τι θέλεις να σου πω.Σε λίγο θα μας πεις ότι θεραπευη και καρκινο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πλήρης απογοιτευση...
    By Loumi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 13-12-2017, 19:06
  2. Πλήρης παραίτηση
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 10-02-2016, 21:28
  3. Πλήρης απογοήτευση και απόγνωση...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2013, 10:54
  4. πλήρης απογοήτευση
    By serena in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 04-04-2012, 16:08
  5. πλήρης απογοήτευση
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 10-07-2009, 18:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •