Πονοι στο στηθος και στο στομαχι απ το αγχος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33

    Πονοι στο στηθος και στο στομαχι απ το αγχος.

    Καλη χρονια σε ολους. Ευχομαι υγεια και λιγοτερο αγχος και προβληματα το νεο ετος. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το ποιο κλασικο και συνηθισμενο που αναφερεται εδω μεσα. Πονοι στο στηθος, πονοι στο στομαχι, πονοι στην πλατη. Εξετασεις σε καρδιολογο καθε χρονο καθως εχω και ενα μικρο φυσημα, καρδιογραφηματα, υπερηχο και τεστ κοπωσεως ολα πολυ καλα. Προσφατη γαστροσκοπηση η οποια δεν εδειξε κατι, αλλα παρολα αυτα το μυαλο παιζει παιχνιδια και το αγχος χτυπαει κοκκινο. Επειδη εδω και λιγο καιρο βρισκομαι σε ξενη χωρα λογω εργασιας και δεν γνωριζω τη γλωσσα ακομα, το να επισκευτω ενα ψυχολογο και να συζητήσω μαζι του το θεμα ειναι δυσκολο. Εχετε να προτεινετε καποιο τροπο να αντιμετωπισω το αυξημενο αγχος που εχω καποιες φορες ? Υπαρχουν τιποτα συμπληρωματα διατροφης η τροφες που βοηθανε και τα οποια φυσικα να πωλουνται χωρις ιατρικη συνταγη στα φαρμακεια? (φυσικα δεν αναφερομαι σε φαρμακα η φαρμακευτικες ουσιες προς αποφυγη παρεξηγησεων).

  2. #2
    george1520
    Guest
    Ο γιατρός θα σε βοηθούσε σίγουρα..

    Εχω χρόνια θέμα με το στομάχι μου. Τωρα είμαι καλά (θαύμα) από το άγχος. Αυτό που με βοήθησε είναι η ψυχοθεραπεία, ομοιοπαθητικα χάπια (εδώ δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά) και οι ασκήσεις που μου έδειξε ο γιατρός με αναπνοές.

    Το θέμα με το στομάχι το είχες και πριν πας εκεί ή και από πριν;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ο γιατρός θα σε βοηθούσε σίγουρα..

    Εχω χρόνια θέμα με το στομάχι μου. Τωρα είμαι καλά (θαύμα) από το άγχος. Αυτό που με βοήθησε είναι η ψυχοθεραπεία, ομοιοπαθητικα χάπια (εδώ δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά) και οι ασκήσεις που μου έδειξε ο γιατρός με αναπνοές.

    Το θέμα με το στομάχι το είχες και πριν πας εκεί ή και από πριν;
    Σιγουρα θα βοηθουσε ο γιατρος αλλα στην παρουσα φαση δεν ειναι εφικτο, το στομαχι μου γενικοτερα ηταν ευαισθητο και με το παραμικρο μ ενοχλουσε, γι αυτο και η γαστροσκοπηση. Ειμαι πεπεισμενος οτι ολα προερχονται απ το αγχος που εχω κατα διαστηματα λογω δουλειας η οικογενειακων θεματων και γενικοτερα η μετακομιση στο εξωτερικο μου εδωσε και 2-3 κρισεις πανικου. Δεν ειναι συνεχομενο το αγχος και γι αυτο θελω να το κοντρολαρω οσο μπορω ποιο φυσικα και με τις δυναμεις μου χωρις να καταφυγω σε χαπια και φαρμακα. Γι αυτο ρωταω αν υπαρχουν καποιες βιταμινες και συμπληρωματα η ασκησεις που να βοηθανε στη χαλαρωση οταν αυξανεται το αγχος...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Μπορείς να δοκιμάσεις βαλεριάνα σε σταγόνες.Εγω αυτό χρησιμοποιώ και κάπως την παλεύω...κάπως..Τα ίδια συμπτώματα έχουμε πάνω κάτω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Χαμομηλι βαλεριανα πασιφλορα μουσικη χαλαρωσης ται τσι διαλογισμος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Μέσα στην βαλεριάνα μπορείς να βάλεις και 5 σταγόνες πασιφλορα για πιο μεγάλη αποτελεσματικότητα,δεν είναι γιατροσόφι δικό μου αυτό,έχει η θεία μου μαγαζί με βιολογικά προϊόντα και παίρνω από κει διάφορα πράγματα για να ηρεμώ..αλλά υπάρχουν και άλλα βότανα, φασκόμηλο,βασιλικός,τιλιο, μελισσοχορτο..υπάρχουν πολλά να ψάξεις

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    να στε καλα για τις απαντησεις. Θα δοκιμασω και ελπιζω να βοηθησουν λιγο. Τουλαχιστον μεχρι να μπορεσω να μιλησω με καποιον ειδικο για να μου δωσει ισως καποια αγωγη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Καλή δύναμη..Γνωρίζω το άγχος σου,παθουσα εδώ πέρα..Άμα σε αρπάξει το άτιμο δεν σε αφήνει μέχρι να σε σκάσει...που θα πάει θα ηρεμήσουμε!

Similar Threads

  1. Πόνοι και άγχος
    By kspat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 09-01-2019, 19:15
  2. άγχος και στομάχι
    By Deleted-member121016 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-2016, 22:29
  3. Πόνοι στο στήθος!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2015, 12:55
  4. Πονοι στο στηθος- αγχος
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-11-2013, 10:05
  5. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-03-2011, 19:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •