ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΧΑΣΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 101
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751

    ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΧΑΣΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ

    Πριν απο 2- εβδομαδες περιπου μαθαμε απο εγκυρη πηγη οτι ο μεγαλος γιος κανει συχνα πυκνα μπαφο με τους φιλους του.
    Προσπαθησαμε με τον συζυγο να το δουμε ψυχραιμα, αφου και εμεις στα νιατα μας το ειχαμε δοκιμασει.
    Μας ανησυχει ομως το γεγονος οτι προκειται για ενα εντελως εσωστρεφες παιδι, που προερχεται απο διαζυγιο, και εκτος του οτι ειναι εξαιρετικα κλειστο παιδι, ειναι νωθρος, κοιμαται ατελειωτα μεσα στην ημερα (12-13ωρες), δεν βρισκει ενδιαφερον σε τιποτα παρα μονο στο internet και καθε βραδυ σχεδον μαζευονται σε σπιτι φιλου για να παιξουν pro και να την πιουν προφανως.
    Δεν ειμαι η φυσικη μητερα, και με ανησυχει η προσεγγιση του προβληματος. Φοβαμαι οτι αυτο το hobby σε συνδιασμο με τον χαρακτηρα του μπορει να ξεφυγει του ελεγχου.
    Πως να το αντιμετωπισουμε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    μπιμπι μου καλημέρα....μιλάς με το παιδί?αν έχει κάποιο πρόβλημα θα έρθει να το πει σε σένα?έχεις δηλαδή επικοινωνία?ειλικρινά δεν ξέρω αν η συμβουλή μου είναι \"καλή\" ή \"κακή\"....ίσως αν καθόσασταν μια μέρα και το συζυτούσατε?να του μιλησεις, να του πεις ότι ξέρεις πως γίνεται αυτό και ποιός είναι ο λόγος που το κάνει? γιατί νοιώθει έτσι? να του πεις ίσως ότι νοιάζεσαι πραγματικά γι\' αυτόν και ας μην είσαι η φυσική του μητέρα, να προσπαθήσεις να σου ανοιχτεί...έχεις αυτό το περιθώριο? ο άντρας σου τι λέει γι\' αυτό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    καλή σου μέρα μπίμπη.
    καταρχήν γνώμη μου είναι να ενημερωθεί η φυσική μητέρα αν δεν έχει ήδη ενημερωθεί.
    καλά κάνατε και το είδατε ψύχραιμα,η ψυχραιμία σε τέτοιες καταστάσεις είναι ο καλύτερος σύμβουλος.σκεφτείκατε πως με αυτόν τον τρόπο ίσως ζητάει λίγη προσοχή παραπάνω.μήπως το έκανε με την ελπίδα να το μάθετε για να του δώσετε σημασία;με την δική του πάντα οπτική γωνία.

    αλλά μην ανησυχείς όπως είπες λίγο πολύ όλοι έχουμε δοκιμάσει και ξέρω πως δεν είναι και κάτι το τόσο φοβερό.κατά την γνώμη μου είναι κάτι που το ελέγχεις.πόσο μάλλον αν έχεις δίπλα σου ανθρώπους που νοιάζονται για σένα.

    καλό θα ήταν να τον προσεγγίσετε με διακριτικότητα και να ελέγξετε τις παρέες του.αν έχουν τάση για κάτι παραπάνω εκτός του μπάφου καλό θα ήταν να του χτυπήσετε το καμπανάκι του κινδύνου.να του επισημάνετε τα αρνητικά που φέρνει μια τέτοια κατάσταση και αν υπάρχουν παραδείγματα θα είναι ακόμα καλύτερα.

    μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά γιατί ενδιαφέρεσαι....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν βλεπω καποιο προβλημα στο να κανει ενας πιτσιρικας μπαφους.
    Αν εχεις επαφη μαζι του και εισαι και εσυ ενημερωμενη, μπορεις να πιασεις μια συζητηση μαζι του για την χρηση χασις η και αλλων ναρκωτικων.

    Προσεχε ομως μην τον αρχισεις στο κυρηγμα γιατι θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα.
    Εισαι πληρως ενημερη για το τι προκαλει η χρηση χασις??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    ναι, όλοι μας έχουμε κάνει, αλλά όταν αυτό γίνεται σύστημα και κάθε βράδυ γίνεται ή ίδια δουλειά, πιστεύω πως δεν θέλει και πολύ για να μπλέξει χειρότερα, το κύρηγμα όπως σωστά λέει και ο κρίνος, άστο καλύτερα!οι παρέες είναι πολύ σημαντικές...και αν αρχίσετε με \"επίθεση\", που πας, τι κάνεις, παλι μ\' αυτά τα ρεμάλια,, δεν θα πας πουθενα και όλα αυτά τα υστερικά μάλλον θα σας γράψει...νομίζω με ηρεμία και πολύ προσοχή πρέπει να τον προσεγγίσετε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    αν έχει αίσθηση του τι κάνει και γιατί το κάνει τότε είναι λίγο δύσκολο να μπλέξει περισσότερο.όπως είπα και παραπάνω πρέπει να ελεχθούν οι παρέες, με διακριτικότητα πάντα, για να δείτε τι ακριβώς συμβαίνει και κατά πόσο είναι επικίνδυνα τα πράγματα.
    πρόσεξε όμως μην περάσεις τα όρια που έχει θέσει στην προσωπική του ζωή γιατί οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές σε αυτή την περίπτωση.δεν χρειάζονται ακραίες συμπεριφορές.χρειάζεται επιμονή και υπομονή.επιμονή για να του επισημάνεται τους κινδύνους και υπομονή γιατί δεν θα το καταλάβει από την αρχή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    πόσο χρονών είναι?
    Τι στόχους έχει?
    Εννοώ θέλει να μπει σε συγκεκριμένη σχολή, συγκεκριμένη δουλειά, κλπ?
    Έχει κανένα χόμπυ?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Παιδια, δειχνω ψυχραιμη αλλα μεσα μου ανησυχω πολυ.
    Καταρχην σας ευχαριστω που σπευσατε σε βοηθεια.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    το ερωτημα ειναι,
    εχετε επικοινωνια η νομιζετε οτι εχετε???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by krino
    εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι?
    μπερδεύτηκες.
    δεν είπα εγώ για στόχους...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by boubourina
    Παιδια, δειχνω ψυχραιμη αλλα μεσα μου ανησυχω πολυ.
    Καταρχην σας ευχαριστω που σπευσατε σε βοηθεια.
    το λογικό αυτό είναι να ανησυχείς και να ενδιαφέρεσαι.
    όσο για την βοήθεια ότι χρειαστείς.βρήκες ένα από τα πονεμένα μέρη του εαυτού μου...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by λίτσα
    Originally posted by krino
    εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι?
    μπερδεύτηκες.
    δεν είπα εγώ για στόχους...

    ναι καντο Nature.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by krino
    εχουν σημασια λιτσα οι στοχοι?
    Εγώ μίλησα για στόχους.
    Κατά τη γνώμη μου έχουν αρκετή σημασία.
    Σου κρατούν το ενδιαφέρον για κοινωνική ένταξη και για ζωή, ακόμα και αν ο στόχος σου είναι ....να μπεις στην ποδοσφαιρική ομάδα του σχολείου σου ή να εκλεγείς με τη φοιτητική παράταξη της σχολής σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Και ειλικρινά απορώ με την ερώτησή σου κρίνο

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •