Πρόπτωση μιτροειδους βαλβιδας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Πρόπτωση μιτροειδους βαλβιδας

    Παιδιά καλησπέρα.Λοιπον πήγα για τριπλεξ αυτές τις μέρες και ο καρδιολόγος βρήκε μια ηπια προπτωση μιτροειδους με ήπια ανεπάρκεια και σε γενικές γραμμές ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά.Δεν μπόρεσα να τον ρωτησω πολλά πράγματα γιατί δεν είχε καμία διάθεση να μου απαντήσει,μάλλον δεν είχε πιει καφέ το πρωί..Anyway υπάρχει κανείς από σας που έχει διαγνωσθεί με κάτι τέτοιο;Μέχρι να βρω έναν καρδιολόγο άλλο θέλω να έχω μια ιδέα.. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Τπτ δν ειναι μν ανησυχεις...ειδικα στις γυναικες ειναι συχνο φαινομενο μονο αν κανεις καποια εγχειρηση η στον οδοντιατρο θα συννενοηθεις με το γιατρο σ για να παρεις αντιβιωση καποιες μερες πριν...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Εσυ, εγώ και ο μισός πλανήτης έχουν προπτωση!!! Δεν είναι τίποτα! Απλά να το παρακολουθείς ανα 2 χρόνια για μα βλέπεις την πορεία της. Εμένα μου έχει δώσει και χαπάκι. Εσένα σου έδωσε τίποτα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Κι εγώ έχω μικρή προπτωση και μικρή ανεπάρκεια στη μιτροειδή βαλβίδα και μια μικρή ανεπάρκεια στην τριγλώχινη. Μου είπε να το παρακολουθούμε ανά 2-3 χρόνια. Όπως είπε και ο kafedrakos ο μισός πλανήτης έχει πρόπτωση..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    dchristof παίρνεις κάτι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Όχι δεν μου έδωσε κάποιο χαπακι παρόλο που στην εξέταση είχα ταχυκαρδία επειδή τα είχα κάνει πάνω μου γιατί νόμιζα θα μου βρει τίποτα σοβαρό!Την κλασσική φλεβοκομβικη ταχυκαρδία που έχω...το μόνο που είχα πάρει πριν μια βδομάδα ήταν tenormin λόγω μιας πολύ άσχημης κρίσης πανικού που είχα ,180 παλμοί και μου το έδωσε ο παθολόγος για να ηρεμήσω..Τώρα πια δεν έχω καθόλου ταχυκαρδίες γιατί ανέβηκε κάπως η ψυχολογία μου και μου το είπε και ο καρδιολόγος αυτό,ότι είναι καθαρά ψυχολογικά αυτά που παθαίνω..Δοξα το θεό όλα καλά ,απλά μου είπε να αποφεύγω καφέδες αναψυκτικά και τσάι,καφέ δεν έχω πιει ποτέ ,αλλά το τσάι μου στοίχισε λιγάκι χαχαχχα ..kafedrakos τι χαπακι παίρνεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Concor 5 μισό. Αληθεια δεν έχεις πιει ποτέ;;; Πως έτσι;
    Τι ηλικία έχεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Όχι, μου είχανε δώσει lopressor μετά από μια βαρβάτη κρίση πανικού πριν κάτι χρόνια αλλα δεν τα πήρα ποτέ γιατί έχω ήδη αρκετά χαμηλούς σφυγμούς. Για κάνα 2 χρόνια είχα και πολλές έκτακτες και είχα πάρει σβάρνα τους καρδιολόγους αλλα τώρα έχω πολύ λίγες. Ε τρέχω σε άλλους γιατρούς τώρα.. αφήνεις το ένα σε πιάνει το άλλο..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Κι εγώ πριν λίγους μήνες είχα κάνει τριπλεξ και μου είχε πει ο καρδιολόγος το ίδιο πράμα ήπια προπτωση βαλβίδας και να το κοιτάω κάθε χρόνο. Αλλά εγώ έκανα και πολλές έκτακτες συστολες γι αυτό κ ειχα πάει να το δω. Κι εμένα είπε να αποφευγω καφέδες, μαύρο τσάι, κόκκινο κρασί, το στρες όσο γίνεται κλπ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Concor 5 μισό. Αληθεια δεν έχεις πιει ποτέ;;; Πως έτσι;
    Τι ηλικία έχεις;
    Ειμαι 26...και να φανταστείς δούλευα και σε καφετέριες μπουφέ γιατί ήμουν σερβιτόρα\barwoman...δεν έπινα ποτέ και ας δούλευα και από τις 6 το πρωί...και όταν τους έλεγα ότι τον σιχαίνομαι με ρωταγανε και μου λέγανε τιιιιιιι?Και πως ξυπνάς το πρωι?Απλά ξυπνάω ρε παιδιά χαχαχα..έπινα αρκετά ενεργειακά όμως,τα έχω κόψει και αυτά εδώ και δύο χρονια ,όχι ότι μου κανανε κάποιο θέμα αλλά δεν μου κανουν αίσθηση πια,ήμουν πάντα του τσαγιού εγώ..τώρα πάει και αυτό παναθεμα με

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Ds1 View Post
    Κι εγώ πριν λίγους μήνες είχα κάνει τριπλεξ και μου είχε πει ο καρδιολόγος το ίδιο πράμα ήπια προπτωση βαλβίδας και να το κοιτάω κάθε χρόνο. Αλλά εγώ έκανα και πολλές έκτακτες συστολες γι αυτό κ ειχα πάει να το δω. Κι εμένα είπε να αποφευγω καφέδες, μαύρο τσάι, κόκκινο κρασί, το στρες όσο γίνεται κλπ.
    Το στρες πιστεύω ότι είναι πρώτος παράγοντας που τα προκαλεί όλα..πλάκα πλάκα εγώ πινω λίγο κόκκινο κρασάκι γιατί κάνει καλό στην καρδιά..και όταν λέω λίγο εννοώ μισό ποτηράκι του κρασιού...καλό κάνει..Μια φορά την βδομάδα έστω..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    concor παιρνω κ εγω γτ ειχα ταχυπαλμιες τις οποιες ρυθμισε αλλα τις εκτατες δε τις εξαφανισε εσυ εχεις;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    concor παιρνω κ εγω γτ ειχα ταχυπαλμιες τις οποιες ρυθμισε αλλα τις εκτατες δε τις εξαφανισε εσυ εχεις;
    Έκτακτες όχι δεν έχω.

Similar Threads

  1. Μια γνώμη για πρόπτωση μιτροειδούς
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-07-2018, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •