Θέση και έκτακτες συστολες - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 97
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Σαρδελα φρεσκια παιδια. Ο Σολωμος εχει βαρεα μεταλλα, αν και ειναι νοστιμος. Τη σαρδελα για να καταλαβεις οτι ειναι καλη παρατηρεις α) τα ματιαπου πρεπει να ειναι διαφανη και οχι θολα β) το σωμα να ειναι σφιχτο και λειο σαν νεας γυναικας και να μην εχει χαλαρωσει, ξελεπιαστει και ξεκοιλιαστει.

    Γινεται ωραια στο ταψι με σκορδο και μυρωδικα ή φιλεταρισμενη στη σχαρα με χοντροκοκκο αλατι για πιο λαιτ.
    Άστα έπαθα πλάκα όταν είδα με τι τρέφουν τον σολωμό! Αντιβιοτικά,καλαμπόκι,πουλ ερικά και βιταμίνες και άλλες σύνθετες τροφές...ειναι δυνατόν?Πως μας δηλητηριάζουν έτσι?
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω φτιαχνω ριζοτο με μοσχιους και γαριδα ψιλη που τηγανιζω με το κελυφος. Και τα δυο αυτα ζωα της θαλασσας ειναι πολυ οικονομικα. Βεβαια τα λυπαμαι καμια φορα. Τις αγελαδες επειδη ειναι μεγαλοσωμες τις λυπαμαι λιγοτερο. Ισως θα μπορουσα να πυροβολησω μια αγελαδα αν ηξερα οτι θα πεθανει ακαριαια.

  3. #63
    Antonis8
    Guest
    Εγώ γενικά τα λυπάμαι τα ζώα. Χοιρινό δεν τρώω,βοδινό δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, κοτόπουλο τρώω κατά βάση.

    Θελω κυρίως ψάρια που γίνονται στον ατμό γιατί τα τηγανητά τα αποφεύγω.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Άστα έπαθα πλάκα όταν είδα με τι τρέφουν τον σολωμό! Αντιβιοτικά,καλαμπόκι,πουλ ερικά και βιταμίνες και άλλες σύνθετες τροφές...ειναι δυνατόν?Πως μας δηλητηριάζουν έτσι?
    Ολα τα ψαρια ιχθυοτροφιου τετοια τα ταιζουν. Μεγαλο ψαρι και πελαγισιο, το χρυσοπληρωνεις.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εγώ γενικά τα λυπάμαι τα ζώα. Χοιρινό δεν τρώω,βοδινό δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, κοτόπουλο τρώω κατά βάση.

    Θελω κυρίως ψάρια που γίνονται στον ατμό γιατί τα τηγανητά τα αποφεύγω.
    Τα τηγανητα ειναι βαρια στο στομαχι. Ανετα μπορεις να τρως στη σχαρα ή μπουρδετο οπως λεμε στο Ιονιο, δηλαδη σε ρηχη κατσαρολα με λιγο νερο, λιγο λαδι, μυρωδικα, μαιντανο, κολιανδρο κλπ.

    Ο κολιανδρος να ξερετε δεσμευει τα βαρεα μεταλλα.

    Τα μπακαλιαρακια γινονται ωραια μπουρδετο. Ειναι ψαρι με μηδεν λιπαρα.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ασχολουμαι ιδιαίτερα με τις εκτακτες πλεόν, γιατί στα χολτερ έχουν βγει ελάχιστες και γιατί δεν τις νιώθω οπως περυσι, αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν ξαπλωνω στο αριστερό πλευρο,νιώθω συχνά αμέσως εκτακτες. Το ίδιο συνέβη και τώρα. Ξαπλωσα στο αριστερό πλευρο και κατευθείαν αρχισα να νιώθω απανωτες εκτακτες. Λέω το στομάχι μου θα είναι και το περναω για καρδια. Βαζω το χέρι μου στο σφυγμο όμως και όντως είχα εκτακτες και τελικά έκανα και ένα καρδιογραφημα στην ίδια θέση με τον καρδιογραφο τσεπης και της επιασε και εκείνος. Μου έβγαλε vpb couple. Συμβαίνει κσι σε άλλους με τη θέση να νιώθουν έκτακτες; Το έκανα δυο φορες το πειραμα, και τις δυο είχα εκτακτες και μάλιστα δυο στη σειρά!
    Μπορει αν νιωθεις τέτοιες εκτακτες να παθεις κολπικη μαρμαρυγη;
    Γεια σας παιδια και από μένα ελπίζω να είστε όλοι καλά. Θέλω να μοιραστω και εγώ με την σειρα μου τι μου συμβαίνει μπας και νιώσω καλυτερα. Από τον Σεπτέμβρη με έπιασε το στομάχι μου και έτρεχα σε γιατρους μετά από γαστροσκόπηση μου βρήκαν πανγαστριτιδα και παλινδρόμηση. Ξεκίνησα αγωγή συνήλθα λίγο και μια μέρα πριν σταματήσω τα χάπια (να σημειώσω πως τα συμπτώματα έγιναν απλά λίγο πιο υποφερτά δεν έφυγαν ποτε τελείως) ξεκίνησαν οι έκτακτες. Πολλές και δυνατές. Πήγα σε καρδιολογο και μου βρήκε τάση για προπτωση βαλβίδας και ίσως μου λέει να τις κάνει αυτό. Το τρομερό είναι ότι ακόμα και μέχρι σήμερα αν ξαπλωσω από το την αριστερή μεριά παθαινω αμέσως έκτακτες. Γυρίζω από την άλλη και τέλος. Δεν ξέρω τι φάση. Επίσης κάτι που ξέχασα είναι ότι λόγο του στομαχιού και προφανως άγχους? με επιασαν και κάτι τέλειες κρίσεις πανικου στον υπνο όπου πεταγομουν με το που πηγαινε να με παρει ο υπνος λες και δεν είχα ανάσα και έπρεπε να σηκωθώ για να ανασάνω. Η αλήθεια είναι ότι επειδή έφαγα φρίκη με όλο αυτό προσπαθησα σταδιακά να ηρεμησω και λέω δεν παθαινεις τίποτα όλα είναι οκ και εξαφανίστηκαν αυτά στον υπνο αλλά τσουπ ήρθαν οι έκτακτες. Δυο φορες εχω ξυπνήσει κιόλας νιώθοντας ένα δυνατό κτυπο της καρδιας και μάλιστα σαν να είχε σταματήσει και μετά με το που άνοιξα τα μάτια έκανε ένα δυνατό κτουπ και μετά συνήλθα. Είμαι 31χρονων. Με έπιαναν και πιο μικρή που και που έκτακτες αλλά ποτε αυτό το πράγμα. Παιδιά θα το παρακολουθω και θα σας πω τι γίνεται μπας και βοηθήσει αυτό που θα πω και κάποιον άλλο. Απλά η γνώμη μου είναι ότι πρέπει ότι και να νιώθουμε να προσπαθουμε να ηρεμουμε τον οργανισμό μας. Κάνω ότι μπορώ. Δεν έχω καπνίσει ποτε στη ζωή μου δεν τρώω τηγανιτά και βλακείες δεν πινω καφε και κοκα κολα. Ίσως αυτό που παθαινουμε είναι σοκ του οργανισμού μας σε ότι βιώνουμε γενικά.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Εγώ παλι

    Επίσης ρε παιδια τι φάση γιατί να το νιώθουμε όταν ξαπλώνουμε αριστερά?

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ασχολουμαι ιδιαίτερα με τις εκτακτες πλεόν, γιατί στα χολτερ έχουν βγει ελάχιστες και γιατί δεν τις νιώθω οπως περυσι, αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν ξαπλωνω στο αριστερό πλευρο,νιώθω συχνά αμέσως εκτακτες. Το ίδιο συνέβη και τώρα. Ξαπλωσα στο αριστερό πλευρο και κατευθείαν αρχισα να νιώθω απανωτες εκτακτες. Λέω το στομάχι μου θα είναι και το περναω για καρδια. Βαζω το χέρι μου στο σφυγμο όμως και όντως είχα εκτακτες και τελικά έκανα και ένα καρδιογραφημα στην ίδια θέση με τον καρδιογραφο τσεπης και της επιασε και εκείνος. Μου έβγαλε vpb couple. Συμβαίνει κσι σε άλλους με τη θέση να νιώθουν έκτακτες; Το έκανα δυο φορες το πειραμα, και τις δυο είχα εκτακτες και μάλιστα δυο στη σειρά!
    Μπορει αν νιωθεις τέτοιες εκτακτες να παθεις κολπικη μαρμαρυγη;
    Kalhspera file mou.. Kai egw to idio ...!!!! Kai epitelous vrika enan .. Kai egw niothw Otan ksaplosw sta aristera, esy pou to epsakses ti einai;;;

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Εμενα τον τελευταιο μηνα με πιανουν εκτακτες οταν ξαπλωνω στη δεξια πλευρα.αλλες φορες ειναι 2-3 και αλλες 10 ,οπως εχτες το βραδυ.αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν κρυωνω και ξαπλωνω και σκεπαστω με πιανουν σιγουρα οι συστολες.εχει κανεις ιδεα???

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Είναι αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος, έκτακτες θέσης. Μάλλον κάποιο νευρο ερεθιζεται. Ή εχει να κανει και με την αλλαγη στην πιεση του αιματος οταν ξαπλωνουμε στο πλαι.
    Εμένα ο καρδιογράφος τις αναγνώρισε ως διδυμία. Δεν μου συμβαίνει πια από τότε που ξεκίνησα το φάρμακο για την καρδια. Ελάχιστες φορές. Ούτε παλιά όμως μου συνέβαινε συνέχεια. Μπορει να παιζουν ρολο αρκετοι παράγοντες. Οταν τις νιωθετε αλλαξτε πλευρο.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν έχω πια χαμηλούς παλμους εδώ και τέσσερις μήνες που με επιασε η ορθοστατικη ταχυκαρδία. Το βράδυ πέφτουν στους 50+ όταν ξαπλωνω αλλά μέσα στη μέρα είναι υψηλοι. Παλια ναι,είχα βραδυκαρδια και μέσα στη μέρα, 45 παλμους, αλλά δυστυχως έχουν ανέβει οι παλμοι μου.

    Το ξέρω ότι δεν ήταν αυτό που ενιωσα κολπικη,αυτό που ρωταω είναι 1. Νιωθετε εκτακτες ανάλογα με τη θέση που ξαπλωνετε; Σημαίνει κάτι; 2. Εχω διαβάσει πως σε καποιες περιπτωσεις,απανωτες έκτακτες συστολες,μπορει να τριγκαρουν κολπικη μαρμαρυγη.
    Eγώ νιώθω έτσι τις έκτακτες όπως τις περιγράφεις απλά από την αντίθετη πλευρά. Τα περισσότερα βράδια κοιμάμαι ανάσκελα, αν όμως γυρίσω να ξεπιαστώ και γυρίσω στο πλάι στην δεξιά πλευρά τότε αρχίζουν χορό οι έκτακτες... Άρα επιστρέφω ανάσκελα ή αριστερά και σταματούν. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό δεν ξέρω αλλά δύο καρδιολόγοι που με είδαν πριν ένα μήνα ήταν όλα φυσιολογικά, δεν έχω τίποτα. Όμως έχω παρατηρήσει πλέον κ εγώ αυτές τις έκτακτες θέσης κ έχω ανησυχήσει..

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Eγώ νιώθω έτσι τις έκτακτες όπως τις περιγράφεις απλά από την αντίθετη πλευρά. Τα περισσότερα βράδια κοιμάμαι ανάσκελα, αν όμως γυρίσω να ξεπιαστώ και γυρίσω στο πλάι στην δεξιά πλευρά τότε αρχίζουν χορό οι έκτακτες... Άρα επιστρέφω ανάσκελα ή αριστερά και σταματούν. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό δεν ξέρω αλλά δύο καρδιολόγοι που με είδαν πριν ένα μήνα ήταν όλα φυσιολογικά, δεν έχω τίποτα. Όμως έχω παρατηρήσει πλέον κ εγώ αυτές τις έκτακτες θέσης κ έχω ανησυχήσει..
    Το θεμα ειναι τι εξηγηση δινουνε.γιατι μολις ειμαστε σε συγκεκριμενη θεση ξαπλωμενοι επηρεαζεται το ολο συστημα και τι μπορουμε να κανουμε για να απαλλαγουμε.νομιζω οτι εκει κρυβεται ολη η ουσια.η απαντηση οτι ολα ειναι φυσιολογικα δεν μας καλυπτει παντως.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Ελπίζω να σταματήσουν

    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Είναι αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος, έκτακτες θέσης. Μάλλον κάποιο νευρο ερεθιζεται. Ή εχει να κανει και με την αλλαγη στην πιεση του αιματος οταν ξαπλωνουμε στο πλαι.
    Εμένα ο καρδιογράφος τις αναγνώρισε ως διδυμία. Δεν μου συμβαίνει πια από τότε που ξεκίνησα το φάρμακο για την καρδια. Ελάχιστες φορές. Ούτε παλιά όμως μου συνέβαινε συνέχεια. Μπορει να παιζουν ρολο αρκετοι παράγοντες. Οταν τις νιωθετε αλλαξτε πλευρο.
    Αν επιτρέπεται ποιο φάρμακο πηρες? Ο γιατρός μου έδωσε αν και μόνο εάν με πιανουν αρκετές το ιντεραλ ένα τέταρτο την ημέρα αλλά θέλω να το αποφυγω. Το θέμα είναι ότι όσο ξεχνιέμαι με ξεχνάει όσο το σκέφτομαι με πιανει. Λέω να θα με πιασει και με πιανει. Τι φάση γμτ? Είναι τόσο ενοχλητικό. Προσπαθώ να φτιάξω και το στομάχι μπας και ηρεμησω.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Δεν παίρνω φάρμακο για τις έκτακτες γιατί δεν έχω έκτακτες. Παίρνω το procolaran για να μου ρίχνει τους παλμούς. Δεν μπορώ να πάρω β αναστολέα προς το παρόν γιατί έχω χαμηλή πίεση.

    Το στομάχι παίζει ρόλο σε όλα και σε έκτακτες και σε ταχυκαρδίες.

    Το ιντεραλ είναι καλό φάρμακο, είναι και ηρεμιστικό.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Αλήθεια λες? Εγώ έχω το στομαχι σκατα και τον οισοφάγο το ίδιο. Λες να επιβαρύνει και αυτό τελικά τις σκασμενες? Εσυ έχεις και με το στομαχι θέμα? Δηλαδή θέλω να πω παρατηρειται οποίος έχει θέμα με έκτακτες να έχεις και στομαχι?

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 02:13
  2. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29
  3. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 20:44
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 18:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •