Μια βοηθεια οποιος μπορει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211

    Μια βοηθεια οποιος μπορει

    Οπως εχω γραψει και αλλου,εχω ξεκινησει θεραπεια με ζολοφτ των 50.Σημερα εκλεισα 6 εβδομαδες που τα παιρνω,αλλα δεν εχω δει διαφορα.Εχω εντονο αγχος που προφανως γινεται εντονοτερο επειδη δεν βλεπω διαφορα και βελτιωση.Επισης νιωθω εντονα οτι θα ερθει μια κριση πανικου παλι και τελικα ερχεται,ευτυχως τις περισσοτερες φορες ειναι μικρης εντασης
    Ο γιατρος μου λεει να κανω υπομονη και θα δρασει το φαρμακο και μαζι με τη ψυχοθεραπεια θα δω διαφορα σιγα σιγα
    Ποσο καιρο δηλαδη κανει ρε παιδια το ζολοφτ να δρασει;;;Δεν θα επρεπε να με εχει πιασει;;;Εχει καποιος αλλος καποια εμπειρια;;;

  2. #2
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Οπως εχω γραψει και αλλου,εχω ξεκινησει θεραπεια με ζολοφτ των 50.Σημερα εκλεισα 6 εβδομαδες που τα παιρνω,αλλα δεν εχω δει διαφορα.Εχω εντονο αγχος που προφανως γινεται εντονοτερο επειδη δεν βλεπω διαφορα και βελτιωση.Επισης νιωθω εντονα οτι θα ερθει μια κριση πανικου παλι και τελικα ερχεται,ευτυχως τις περισσοτερες φορες ειναι μικρης εντασης
    Ο γιατρος μου λεει να κανω υπομονη και θα δρασει το φαρμακο και μαζι με τη ψυχοθεραπεια θα δω διαφορα σιγα σιγα
    Ποσο καιρο δηλαδη κανει ρε παιδια το ζολοφτ να δρασει;;;Δεν θα επρεπε να με εχει πιασει;;;Εχει καποιος αλλος καποια εμπειρια;;;
    εμπειρια με το συγκεκριμενο φαρμακο δεν εχω, αλλα απο τα φαρμακα που εχω παρει ενα εχω να πω, τον πρωτο μηνα αγωγης ειναι πιο δυσκολα ακομα και απο την παθογενεια την ιδια, υπομονη και αν δεν δρασει τις επομενες 2 εβδομαδες μαλλον δεν ειναι για σενα η συγκεγριμενη αγωγη και πρεπει να δοκιμασεις μεχρι να το βρεις οποτε συμβουλευω να μην εχεις τοσο επιμονη στο αποτελεσμεα, αλλα να δεις λιγο οτι ακομα και με την κριση που σε επιασε δεν ειχες τοσο εντονα συμπτωματα, που μαλλον σημαινει οτι επιασε λιγο, μονο υπομονη και προσπαθησε να μην εχεις εμμονη με τις κρισης γιατι μαλλον τις "προκαλεις". ο φαυλος κυκλος του αγχους δυστυχως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    εμπειρια με το συγκεκριμενο φαρμακο δεν εχω, αλλα απο τα φαρμακα που εχω παρει ενα εχω να πω, τον πρωτο μηνα αγωγης ειναι πιο δυσκολα ακομα και απο την παθογενεια την ιδια, υπομονη και αν δεν δρασει τις επομενες 2 εβδομαδες μαλλον δεν ειναι για σενα η συγκεγριμενη αγωγη και πρεπει να δοκιμασεις μεχρι να το βρεις οποτε συμβουλευω να μην εχεις τοσο επιμονη στο αποτελεσμεα, αλλα να δεις λιγο οτι ακομα και με την κριση που σε επιασε δεν ειχες τοσο εντονα συμπτωματα, που μαλλον σημαινει οτι επιασε λιγο, μονο υπομονη και προσπαθησε να μην εχεις εμμονη με τις κρισης γιατι μαλλον τις "προκαλεις". ο φαυλος κυκλος του αγχους δυστυχως.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.Νονιζω ειναι οπως τα περιγραφεις,μονος μου προκαλω αυτες τις κρισεις…Χθες οταν με επιασε σκεφτομουν εντονα οτι σε αναλογη κατασταση με ειχε πιασει κριση πανικου και μετα οταν βρεθηκα χθες στην ιδια κατασταση επαθα παλι…Επειδη αναφερθηκες σε φαρμακα,εγω πρωτη φορα παιρνω αγωγη…Δεν με πειραζει να κανω και αλλο υπομονη η να αλλαξω φαρμακα αν μου πει ο γιατρος…Το μονο που σκεφτομαι ειναι μην τυχον και δεν με πιασει κατι και παραμεινω με αυτο το αγχος και την αρρωστοφοβια,οπως και με την καταθλιψη.Εχω πολλα χρονια που ταλαιπωρουμαι,τωρα αποφασισα να κανω το βημα να ζητησω βοηθεια και καθε μερα το περιμενω πως και πως να νιωσω καλυτερα

  4. #4
    biscochicco
    Guest
    https://forum.psychology.gr/threads/...85%CF%84%CE%AC


    διαβασε κι εδω , ισως σε βοηθησει καπως, υπομονη και θα σε βοηθησουν αλλα πρεπει κι εσυ να βαλεις το χερακι σου, απασχολησε το μυαλο σου πριν τον υπνο για να κοιμηθεις πιο χαλαρος, οταν κοιμασαι με αγχος (αν καταφερεις να αποκοιμηθεις) ξυπνας με περισσοτερο και κακη διαθεση, απο προσωπικη εμπειρια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    https://forum.psychology.gr/threads/...85%CF%84%CE%AC


    διαβασε κι εδω , ισως σε βοηθησει καπως, υπομονη και θα σε βοηθησουν αλλα πρεπει κι εσυ να βαλεις το χερακι σου, απασχολησε το μυαλο σου πριν τον υπνο για να κοιμηθεις πιο χαλαρος, οταν κοιμασαι με αγχος (αν καταφερεις να αποκοιμηθεις) ξυπνας με περισσοτερο και κακη διαθεση, απο προσωπικη εμπειρια
    Ναι εχεις δικιο.Προχθες το απογευμα ειχα εναν εντονο πονοκεφαλο,αρχισε το μυαλο να κανει τα χειροτερα σεναρια,κοιμηθηκα πολυ σφιγμενος και χθες ξυπνησα χαλια…Ξυπνησα μεσα στο αγχος και στην πιεση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    αν αυτος επιμένει εκει στο δικο του αστον παε σε αλο γιατρο να σε δώκει καποιο αλο φαρμακο. αυτο μπορει να μην σε πιανει θελει αλλαγή θεραπείας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Οπως εχω γραψει και αλλου,εχω ξεκινησει θεραπεια με ζολοφτ των 50.Σημερα εκλεισα 6 εβδομαδες που τα παιρνω,αλλα δεν εχω δει διαφορα.Εχω εντονο αγχος που προφανως γινεται εντονοτερο επειδη δεν βλεπω διαφορα και βελτιωση.Επισης νιωθω εντονα οτι θα ερθει μια κριση πανικου παλι και τελικα ερχεται,ευτυχως τις περισσοτερες φορες ειναι μικρης εντασης
    Ο γιατρος μου λεει να κανω υπομονη και θα δρασει το φαρμακο και μαζι με τη ψυχοθεραπεια θα δω διαφορα σιγα σιγα
    Ποσο καιρο δηλαδη κανει ρε παιδια το ζολοφτ να δρασει;;;Δεν θα επρεπε να με εχει πιασει;;;Εχει καποιος αλλος καποια εμπειρια;;;
    Καλησπέρα!κι εγώ είμαι της γνώμης να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό αν σου πει και εκείνος τα ίδια τότε χρειάζεται ίσως κι άλλο χρόνο.Δεν αμφισβητώ τον γιατρό σου αλλά για να σου φύγει και το άγχος αν όντως θέλει κι άλλο χρόνο ή χρειάζεται μια αλλαγή θεραπείας.Σε καταλαβαίνω απόλυτα που αγχώνεσαι γιατί είναι αρκετός καιρός που το παίρνεις.Επειδη είχα αλλάξει κι εγώ γιατρό ο δεύτερος μου είχε πει από την πρώτη στιγμή ότι χρειάζεται 40 μέρες για να δω διαφορά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Οπως εχω γραψει και αλλου,εχω ξεκινησει θεραπεια με ζολοφτ των 50.Σημερα εκλεισα 6 εβδομαδες που τα παιρνω,αλλα δεν εχω δει διαφορα.Εχω εντονο αγχος που προφανως γινεται εντονοτερο επειδη δεν βλεπω διαφορα και βελτιωση.Επισης νιωθω εντονα οτι θα ερθει μια κριση πανικου παλι και τελικα ερχεται,ευτυχως τις περισσοτερες φορες ειναι μικρης εντασης
    Ο γιατρος μου λεει να κανω υπομονη και θα δρασει το φαρμακο και μαζι με τη ψυχοθεραπεια θα δω διαφορα σιγα σιγα
    Ποσο καιρο δηλαδη κανει ρε παιδια το ζολοφτ να δρασει;;;Δεν θα επρεπε να με εχει πιασει;;;Εχει καποιος αλλος καποια εμπειρια;;;
    μπορεί ίσως να σου φανεί άσχετο με την φαρμακολογικής φύσεως ερώτησή σου

    αλλά

    δεν πας καμιά βόλτα με κάποιον καλό φίλο ή με κάποιον καλό συγγενή να μοιραστείς τις ανησυχίες σου και τα άγχη
    σου κατά προτίμηση στον ήλιο η ίσως σε κάποιο μαγαζί με μουσική της προτίμησης σου?

    να μιλήσετε και λίγο περί ανέμων και υδάτων

    αλλά ίσως και για πιο σημαντικά θέματα όπως είναι τα όνειρα της ζωής σου και οι επιθυμίες σου οι οποίες δύναται ακόμα να πραγματοποιηθούν

    τις μέρες και τις βδομάδες της μετράνε οι φαντάροι για να απολυθούν οι φυλακισμένοι για να αποφυλακιστούν και οι έγκυες για να ελευθερωθούν...

    δηλαδή αυτοί οι οποίοι έχουν συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και το ξέρουν

    σε όλα τα άλλα και πόσο μάλλον στα ζητήματα ψυχικής φύσεως δεν είναι προδιαγγεγραμμένος και προσχεδιασμένος ο χρόνος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
    Την τελευταια φορα που πηγα,μετα την ψυχοθεραπεια,του ειπα πως νιωθω ακομη αγχωμενος,δεν δει αισθητη διαφορα και οτι ολο αυτο με αγχωνει ακομη πιο πολυ!Μου απαντησε τοτε το εξης
    Παιρνεις την ελαχιστη δοση,θα μπορουσα να στο διπλασιασω και να ερθεις σε ενα μηνα και να μου πεις ειμαι μια χαρα ολα τελεια.Δεν το θελω αυτο…θελω να μεινει εν μερη το αγχος σου σε ενα βαθμο για να δουλεψουμε και να βρω τι το προκαλει για να το λυσουμε και οχι απλα να το κουκουλωσουμε με το χαπι
    Αυτο ακριβως μου ειπε…

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
    Την τελευταια φορα που πηγα,μετα την ψυχοθεραπεια,του ειπα πως νιωθω ακομη αγχωμενος,δεν δει αισθητη διαφορα και οτι ολο αυτο με αγχωνει ακομη πιο πολυ!Μου απαντησε τοτε το εξης
    Παιρνεις την ελαχιστη δοση,θα μπορουσα να στο διπλασιασω και να ερθεις σε ενα μηνα και να μου πεις ειμαι μια χαρα ολα τελεια.Δεν το θελω αυτο…θελω να μεινει εν μερη το αγχος σου σε ενα βαθμο για να δουλεψουμε και να βρω τι το προκαλει για να το λυσουμε και οχι απλα να το κουκουλωσουμε με το χαπι
    Αυτο ακριβως μου ειπε…

    γιατρό διαμάντι πέτυχες
    (το λέω ουσιαστικά και όχι ειρωνικά)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    μπορεί ίσως να σου φανεί άσχετο με την φαρμακολογικής φύσεως ερώτησή σου

    αλλά

    δεν πας καμιά βόλτα με κάποιον καλό φίλο ή με κάποιον καλό συγγενή να μοιραστείς τις ανησυχίες σου και τα άγχη
    σου κατά προτίμηση στον ήλιο η ίσως σε κάποιο μαγαζί με μουσική της προτίμησης σου?

    να μιλήσετε και λίγο περί ανέμων και υδάτων

    αλλά ίσως και για πιο σημαντικά θέματα όπως είναι τα όνειρα της ζωής σου και οι επιθυμίες σου οι οποίες δύναται ακόμα να πραγματοποιηθούν

    τις μέρες και τις βδομάδες της μετράνε οι φαντάροι για να απολυθούν οι φυλακισμένοι για να αποφυλακιστούν και οι έγκυες για να ελευθερωθούν...

    δηλαδή αυτοί οι οποίοι έχουν συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και το ξέρουν

    σε όλα τα άλλα και πόσο μάλλον στα ζητήματα ψυχικής φύσεως δεν είναι προδιαγγεγραμμένος και προσχεδιασμένος ο χρόνος
    Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου και μιλας μεσα απο την καρδια σου.Ξερεις ποσο μου εχουν λειψει ολα αυτα που περιγραφεις;;;Μετα απο τοσα χρονια που με τακαιπωρει το αγχος αππφασισα να ζητησω βοηθεια για να μπορεσω να ξαναπαρω πισω τη ζωη που περιγραφεις…φιλους,μουσικ η,κρασακι κτλ κτλ
    Εριξα ολες μου τις ελπιδες στην αγωγη για να ξεμπλοκαρει το μυαλο και να μπορεσω να προχωρησω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου και μιλας μεσα απο την καρδια σου.Ξερεις ποσο μου εχουν λειψει ολα αυτα που περιγραφεις;;;Μετα απο τοσα χρονια που με τακαιπωρει το αγχος αππφασισα να ζητησω βοηθεια για να μπορεσω να ξαναπαρω πισω τη ζωη που περιγραφεις…φιλους,μουσικ η,κρασακι κτλ κτλ
    Εριξα ολες μου τις ελπιδες στην αγωγη για να ξεμπλοκαρει το μυαλο και να μπορεσω να προχωρησω.
    από όπου μπορείς να κρατηθείς κρατήσου

    κανείς και τίποτα δεν περισσεύει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου και μιλας μεσα απο την καρδια σου.Ξερεις ποσο μου εχουν λειψει ολα αυτα που περιγραφεις;;;Μετα απο τοσα χρονια που με τακαιπωρει το αγχος αππφασισα να ζητησω βοηθεια για να μπορεσω να ξαναπαρω πισω τη ζωη που περιγραφεις…φιλους,μουσικ η,κρασακι κτλ κτλ
    Εριξα ολες μου τις ελπιδες στην αγωγη για να ξεμπλοκαρει το μυαλο και να μπορεσω να προχωρησω.
    μη ρίχνεις ποτέ πάντος όλες σου τις ελπίδες σε ένα μόνο πράγμα
    γιατί υπάρχει πιθανότητα να απογοητευτείς
    πόσο μάλλον όταν πρόκειται μόνο για χημεία

    θα σου πρότεινα να ρίξεις τις ελπίδες σου και σε κάτι άλλο και μάλιστα σε αρκετές κατευθύνσεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    από όπου μπορείς να κρατηθείς κρατήσου

    κανείς και τίποτα δεν περισσεύει
    Σε ευχαριστω φιλε μου για την κατανοηση.Κρατιεμαι καθε μερα απο οπου βρω για να προχωρησω…Απλα οπως σου ειπα,εριξα ολες τις ελπιδες μου στην αγωγη και απογοητευομαι
    Θα κανω υπομονη ομως και θα παλεψω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by KwsGian View Post
    Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου και μιλας μεσα απο την καρδια σου.Ξερεις ποσο μου εχουν λειψει ολα αυτα που περιγραφεις;;;Μετα απο τοσα χρονια που με τακαιπωρει το αγχος αππφασισα να ζητησω βοηθεια για να μπορεσω να ξαναπαρω πισω τη ζωη που περιγραφεις…φιλους,μουσικ η,κρασακι κτλ κτλ
    Εριξα ολες μου τις ελπιδες στην αγωγη για να ξεμπλοκαρει το μυαλο και να μπορεσω να προχωρησω.
    αν ασχοληθείς με την ουσία* που σου πρότεινε ο γιατρός
    δεν θα πάρεις απλά την ζωή σου πίσω
    αλλά θα πάρεις τη ζωή σου πίσω με καλύτερες εκδοχές και με περισσότερη αλήθεια

    ότι αξίζει όμως πονάει και είναι δύσκολο
    όπως έλεγε και το γκρουπ από τους άγιους ανάργυρος

    *όταν λέω ουσία προφανώς δεν εννοώ χημική ουσία

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια οποίος μπορεί
    By MKri in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 10-12-2020, 16:16
  2. Μια μικρή βοήθεια όποιος/α μπορεί...
    By DIMITRA7 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 07-02-2016, 18:18
  3. Βιηθεια οποιος μπορει....
    By anonymos1987 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-2014, 05:14
  4. Replies: 13
    Last Post: 11-08-2012, 21:39
  5. Καποια βοηθεια οποιος μπορει
    By predator in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 06-06-2012, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •