Ψυχοσωματικά δίχως τέλος!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Ψυχοσωματικά δίχως τέλος!!!

    Το χάλι δεν έχει τελειωμό....τη μία μυϊκές συσπάσεις (οκ αυτό το έχω αποδεχτεί) μετά ταχυπαλμιες περνάει κ αυτό, μετά πόνος στο έντερο πάει κ αυτό,μετά τσιμπήματα με φαγούρα στο σώμα περνάει κ αυτό, μετά πρήζεται ένας αδένας στο λαιμό μου ενώ είμαι κ άρρωστη τρελαίνομαι μετά πάει κ αυτό ,σήμερα ένιωσα 2,3 φορές κάτι σαν μούδιασμα στιγμιαίο στο κεφάλι μου κ έχω πανικοβληθεί.... Τί είναι αυτό ρε παιδιά? Κάθε μέρα κ ένα νέο σύμπτωμα ένας νεος φόβος.. στεναχωριέμαι πια που δεν μπορώ να χαρώ τίποτα... Μόνιμα αρνητικές σκέψεις, φοβίες.. κάνω σχέδια για το μέλλον κ αμέσως φοβάμαι σκέφτομαι όχι μήν κάνεις σχέδια δεν ξέρεις τι γίνεται . κάθε μέρα όλη μέρα σκέφτομαι μόνο αρρώστιες κ αρνητικά πράγματα . ακούω για κάποιον που πέθανε αρρώστησε κλπ κ τρελαίνομαι, αρρωσταίνω... πού θα πάει αυτό?!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Καλησπέρα έχεις επισκεφτεί κάποιον ψυχολόγο ή ψυχιατρο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Όχι.. μονίμως το αναβάλλω ξέρω λάθος μου.. ταλαιπωρούμαι πια 1,5 χρόνο με όλα αυτά...οκκ και παλιά έτρωγα κολλήματα αλλά τα ξεπερνούσα..τον τελευταίο ενάμιση χρόνο σκέφτομαι όλα αυτά πρωί μεσημέρι βράδυ κάθε μέρα.. μαγνητική εγκεφάλου έκανα πριν 1μιση χρόνο όταν ξεκίνησαν όλα αυτά, αίματος κλπ έχω κάνει. έχω φτάσει σε ένα σημείο που δίνω σημασία σε κάθε παραμικρή"ενόχληση" στο σώμα μου είναι σαν να ακούω τα πάντα.μολις νιώσω το οτιδήποτε το τραγικοποιω κ πανικοβάλλομαι νιώθω ότι έρχεται το χειρότερο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Δεν είσαι η μόνη έτσι ήμουνα και εγώ και χειρότερα...Θα σου έλεγα να μην το αφήνεις Αφού σε βασανίζει όλο αυτό εφόσον είσαι υγιής σωματικά να φροντίσεις και το ψυχικό κομμάτι οπωσδήποτε σε ψυχολόγο να πας η ψυχίατρο θα σε βοηθήσει πολύ δεν θα έχεις πια τετοιες σκέψεις θα ηρεμησεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Την πατάω πάντα στο ότι καταφέρνω κάπως κ επανέρχομαι όλα καλά , μετά πάλι κάτι προκύπτει να πχ σήμερα τό μούδιασμα και λέω δεν μπορεί κάτι έχω είναι καινούργιο έχω κάτι σοβαρό δεν είναι θέμα ψυχολογίας είναι παθολογικο και μετά ξεκινάω το ψάξιμο στο ίντερνετ κάνω τη γνωστή διάγνωση και τρελαίνομαι.. σαν να μην πείθομαι ότι όλο αυτό είναι ψυχολογικο κ πρέπει να το λύσω..
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Δεν είσαι η μόνη έτσι ήμουνα και εγώ και χειρότερα...Θα σου έλεγα να μην το αφήνεις Αφού σε βασανίζει όλο αυτό εφόσον είσαι υγιής σωματικά να φροντίσεις και το ψυχικό κομμάτι οπωσδήποτε σε ψυχολόγο να πας η ψυχίατρο θα σε βοηθήσει πολύ δεν θα έχεις πια τετοιες σκέψεις θα ηρεμησεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Έτσι πάει αυτό και αυτό με το ίντερνετ που ψάχνεις είναι ότι χειρότερο μα θες πολλές αρρώστιες έχουν πολλά ίδια συμπτώματα άσε που εμάς ο νους πάει αμέσως στο κακό ότι έχουμε το χειρότερο...Σκέψου ότι έκανες εξετάσεις και είσαι υγιής και ότι όλα αυτά είναι παιχμισια του μυαλού ,δεν είναι φυσιολογικό κάποιος να ψάχνει συνέχεια αρρώστιες.Αυτο με την φαγούρα που λες το έχω κι εγώ άγχοςλεει ο γιατρός.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Χθές εξυσα σκέψου τόσο πολύ το κεφάλι μου που σήμερα πονάει σαν να το εγδαρα... δεν ξέρω πως την πατάω πάντα λέω δεν θα ξαναψαξω κ πάλι το κάνω..ο λόγος που είμαι εδώ σήμερα οφείλεται κατά 90% στο ίντερνετ.. πραγματικά με κατέστρεψε.. επίσης ναι έκανα εξετάσεις κ γενικα κάνω μια φορά το χρόνο σε αυτά που πρέπει, κάνω το τσεκ απ μου αλλά πάντα σκέφτομαι κ αν συνέβη κάτι μετά τις εξετάσεις??? Παράνοια το ξέρω , πώς να ξεφύγω από όλο αυτό δεν ξέρω..
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Έτσι πάει αυτό και αυτό με το ίντερνετ που ψάχνεις είναι ότι χειρότερο μα θες πολλές αρρώστιες έχουν πολλά ίδια συμπτώματα άσε που εμάς ο νους πάει αμέσως στο κακό ότι έχουμε το χειρότερο...Σκέψου ότι έκανες εξετάσεις και είσαι υγιής και ότι όλα αυτά είναι παιχμισια του μυαλού ,δεν είναι φυσιολογικό κάποιος να ψάχνει συνέχεια αρρώστιες.Αυτο με την φαγούρα που λες το έχω κι εγώ άγχοςλεει ο γιατρός.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Εγώ κάνω τα πόδια μου εδώ και μήνες έκανα και σημάδια...Ξερω τι εννοείς έχω περάσει από αυτο και καμία φορά το περνάω Αλλά δεν κρατάει πολύ.Πλεον ξέρω όταν σκέφτομαι όλη την ώρα ότι κάτι έχω ένα έκανα εξετάσεις και δεν έχω τιποτα,ξέρω ότι είναι το μυαλό μου μόνο και απλά δεν το ψάχνω.Ποσεσ φορές νόμιζα ότι θα πεθάνω η ότι θα πάθω έμφραγμα η ήμουνα σίγουρη ότι έχω καρκίνο φαντάζομαι και εσύ κάπως έτσι.Οποτε χαλάρωσε το μυαλό σου είναι μόνο.Ασχολησου με τίποτα άλλο.Και οπωσδήποτε αν δε σ εβοηθα τίποτα ψάξε γιατρό

  9. #9
    george1520
    Guest
    Τα Ψυχοσωματικα είναι "η φωνή της ψυχής".. Για να καταφέρεις να ηρεμήσεις πρέπει να ασχοληθείς με την ψυχή σου. Κλείσε ένα ραντεβού σε ένα ψυχολόγο και θα σε βοηθήσει. Θα μπορέσεις να βρεις την αιτία όλων αυτών των ψυχοσωματικων και σιγά σιγά θα σταματήσεις να δίνεις τόση σημασία στο σώμα σου.. Μην το αμελεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Νομίζω πως ξέρω την αιτία αλλά δεν ξέρω πώς να σταματήσω όλο αυτό. . έχω χάσει σε νεαρή ηλικία τη μητέρα μου από καρκίνο οπότε λίγο πολύ όλο αυτό ξεκινάει από κεί... από κεί καί πέρα ενώ ήμουν οκκ για χρόνια σαν να έγινε ξαφνικά ένα μπαμ κ ΔΕν μπορώ να ηρεμήσω πια.. ίσως χρειάζομαι όντως βοήθεια από κάποιον ειδικό γιατί μόνη άλλο πια δεν καταφέρνω κάτι θεαματικό. .ο τελευταίος ενάμισης χρόνος είναι τόσο χάλια νιώθω μέσα μου μια μόνιμη θλίψη θά έλεγα δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω ενώ κατά βάση τα πράγματα στη ζωή μου είναι καλά.. η αρρωστοφοβια μου με έχει διαλύσει..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Έχω χάσει και εγώ την μητέρα μου μικρή απο καρκινο και τον πατέρα μου από καρδιά έτσι ξεκίνησε και από μένα διαταραχή πανικού πολύ έντονη με κρίσεις πανικού όλο το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ νόμιζα θα πεθάνω στον ύπνο μου με αντικαταθλιπτικά έγινα καλύτερα οι σκέψεις έφυγαν.Ειναι κρίμα να το αφήνεις να επηρεάζει την ψυχολογία σου ενώ μπορείς να το πολεμήσεις.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Ο φόβος για τις αρρώστιες στην ουσία είναι ο φόβος για τον θάνατο. Αν έχασες σε νεαρή ηλικία ένα σημαντικό πρόσωπο της ζωή σου είναι απόλυτα λογικό να φοβάσαι τις αρρώστιες. Για 2 λόγους. 1ο: φοβάσαι μη αρρωστήσεις και πεθάνεις, 2ο: το μυαλό φτιάχνει δικά του προβλήματα που μπορούν να λυθούν εύκολα γιατί το πιο σοβαρό πρόβλημα δεν μπορείς να το διαχειριστεις. Έχεις πονοκέφαλο? Παίρνεις ένα χάπι. Πονας το στομάχι σου? Το ίδιο. Με την ψυχή όμως.. Τι χάπι μπορείς να πάρεις? Βάλε στο πρόγραμμα τον ψυχολόγο.. Βοήθησε τον εαυτό σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Έχετε δίκιο ευχαριστώ για τις συμβουλές πρέπει να το δώ λίγο αλλιώς κ να επισκεφτω κάποιον ειδικό.. δεν ξέρω πώς να το πω..ειναι σαν νά μάχομαι κάθε μέρα Με το ίδιο μου το είναι... εκεί που ηρεμώ είναι όλα τέλεια κ ξαφνικά φτου κ από την αρχή κ πάντα με το φόβο ότι έχω κάτι σοβαρό και ξανά σκέψεις φοβίες πανικός..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Έτσι είναι ένας φαύλος κύκλος.Δεν είναι απλό να βγεις από αυτο Αλλά γίνεται θέληση να υπάρχει.Ειδικο χρειάζεσαι και να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου ,όλα θα πάνε καλά

  15. #15
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Έχετε δίκιο ευχαριστώ για τις συμβουλές πρέπει να το δώ λίγο αλλιώς κ να επισκεφτω κάποιον ειδικό.. δεν ξέρω πώς να το πω..ειναι σαν νά μάχομαι κάθε μέρα Με το ίδιο μου το είναι... εκεί που ηρεμώ είναι όλα τέλεια κ ξαφνικά φτου κ από την αρχή κ πάντα με το φόβο ότι έχω κάτι σοβαρό και ξανά σκέψεις φοβίες πανικός..
    Ειναι ένα στάδιο που περνάνε πολλοί. Και εγώ το πέρασα και ξέρω πως είναι. Παλεύει η λογική με αυτό που συμβαίνει.. Γιατί η λογική ξέρει πως ειμαστε καλά. Ακόμη και το σώμα ξέρει.. Θέλει χρόνο, υπομονή και επιμονή με τον ψυχολόγο.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ζωή δίχως νόημα
    By I.s in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 21-03-2024, 19:22
  2. Βαρέλι δίχως πάτο....
    By Nefeli28 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2019, 00:04
  3. εφιαλτης διχως τελος
    By αλεξανδρος_77 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 17-04-2018, 12:17
  4. Kαράβι δίχως καπετάνιο!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 11-10-2016, 09:10
  5. Ένα τέλος δίχως τέλος
    By koutavi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2015, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •